GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatamantul romanesc.....incotro?

+21
atat de simplu
sistrel
puricelu
Lorenne
elis27
veronica_franco
Asgard
parwous
Nicole
tegeusa
Melodia
oli
daffy_
serpico
Tizona
seaman65
Radu
shadow
habibi77
Mr Nobody
pitulicea
25 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 27 Mai - 12:35

Rezumarea primului mesaj :

In marginea fostei dezbateri despre invatamintul din Romania
DAN UNGUREANU


Le-am cerut studentilor mei, anul III Romana-Engleza, sa comenteze, in engleza, un poem englez din secolul XIX, la alegere.
Trei sferturi n-au putut numi nici un poet englez din secolul XIX si nici o poezie. (Au studiat in anul II Byron, Coleridge, Wordsworth, Shelley). Unul a povestit un roman de Dickens. Cinci au povestit piesa de teatruRomeo si Julieta (numita alternativ “roman“, novel, ori poem). Restul de cincisprezece din saizeci, care si-au amintit totusi o poezie, au scris totusi in engleza. Am corectat mai jos greselile lor :
them nu poate inlocui their. Nu se poate spune them mother in loc de their mother.
intitulated nu exista in engleza (cf. Merriam-Webster) .
combinated nu exista in engleza.
to enjoy of life e incorect ( verbul to enjoy e tranzitiv).
writted e incorect in loc de wrote.
poetry nu e identic cu poem.
lirycs nu e ortografiat corect, si cu siguranta nu inseamna textul unei poezii, ci versurile unui cintec.
roman nu exista in engleza, corect e novel.
disapointness nu exista, corect e disappointment.
beautifuly thing e incorect.
tryed e incorect.
gaves nu exista (give sau gave).
tooked place e incorect.
tabloul Gioconda nu e de Picasso, ci de Leonardo da Vinci.
Romeo and Juliet nu e un roman.
Romeo and Juliet nu e un poem.
Shackspear nu se scrie astfel.
Daca se dadea admitere la facultate ei ar fi cazut la admitere.Toti acesti tineri vor deveni profesori de limba engleza si romana peste trei luni.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  veronica_franco Joi 26 Apr - 13:46

da...asa e! atat vreme cat democratia e prost inteleasa!
elevii nu mai au pic de respect, profesorii nu mai auchef de voluntariat..nu o pun p-aia cu salarii mici (ca nu sunt cel mai prost platiti) dar intr-o societate unde tre' sa scoti bani pt orice esti tentat sa faci orice pe bani!
asa ca , daca unii n-au chef sa invete "moca" sa vina la meditatii..ca-i ustura (si pe parinti atunci, care in mod normal nu dau 2 bani pe ce face beizadeaua la scoala...)

eu tot nu inteleg?! ce mama dracului facem cu o tara de masteranzi ,din care unii nu stiu romanste si care , ori nu au de munca , ori pleaca afara ca menajere?!
de ce invatamantul nu e obligatoriu (aXIa si aXIIa) dar fara liceu si bacalaureat nu te angajeaza nimeni?! aici e o hiba mare!!!!
veronica_franco
veronica_franco
2
2


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Joi 26 Apr - 17:01

Nu cred ca nu te angajeaza nimeni. Sa maturi strada n-ai nevoie de scoala. Mai degraba aia care angajeaza sunt atat de prosti, incat nu cunosc bine legea. Poti sa faci multe incepand de jos si fara sa ai scoala. Se numeste filiera vocationala, prin care promovezi in functie de realizari. Iti trebuie in schimb un certificat de competenta pentru fiecare pozitie ocupata.

Da' eu revin la ce-am spus pe pagina precedenta: hai sa luam de exemplu sistemul finlandez si sa facem si noi asa.
Noi avem testari in clasa a patra!??? In loc sa facem ceva bun, facem ceva din ce in ce mai rau. Batem in schimb moneda pe uniforme, de parca din cauza uniformelor nu invata copiii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mier 2 Mai - 20:39

Ati vazut cine vine ministru al invatamantului? Very Happy

Ia uitati formulare de "problema" de mate: Un pepene galben cantareste un kilogram si jumatate de pepene. Cat cantareste un pepene galben? Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  elis27 Mier 2 Mai - 20:54

Eu din problema asta nu inteleg nimic. Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Lorenne Joi 3 Mai - 18:01

Pacat...ptr ca raspunsul era...2 kg!

Si da, cam asa suna unele probleme de cls. a 3a...
Lorenne
Lorenne
2
2


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  elis27 Joi 3 Mai - 18:32

Pacat!!! De ce ,ca nu intelegt eu? Nu-i bai, ca eu la matematica nu inteleg nici probleme de clasa I Very Happy
Totusi asa grea de cap cum sunt daca ma intrebi pe mine formularea problemei nu e prea corecta Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Joi 3 Mai - 19:00

Eu am de comentat la modul gresit in care a fost formulata problema. Adica de lipsa limbii romane, parca-i traducere google, de viitor ministru al invatamantului.

Oamenii astia ii conditioneaza pe copii sa invete dupa tiparul lor, nu accepta si alte moduri de rezolvare, elevul are de pierdut, se blocheaza intr-un sistem care-l va impiedica sa rezolve probleme ce nu se vor incadra in tiparul invatat. Ca exemplu, vin cu un citat din Frazbile si granchioase (o gasiti pe net, are 23 de pagini)

-Mintea v-a fost conditionata de Euclid. Asta-i cauza pentru care... obiectul acesta ne plictiseste si pare lipsit de sens. Dar un copil nu stie nimic despre Euclid. O geometrie diferita de a noastra nu socheaza ca fiind lipsita de logica. El crede ceea ce vede.

seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 19 Iul - 19:19

Se inscriu copiii nostri la facultati. Copii, buni, educati, cu medii mari. Copii despre care parintii lor spun: "E un copil exceptional. Invata atat de bine. Are medii asa de mari."
Suspect
Un exemplu intalnit chiar azi: o absolventa de liceu, cu medii foarte bune, isi completeaza formularul de inscriere la facultate. Formularul ii cere sa-si completeze notele la proba de Limba Romana, din cadrul examenului de Bacalaureat. Asta n-ar fi fost asa o mare problema, daca n-ar fi trebuit sa treaca nota, (pentru a se evita eventualele erori datorate unui scris ilizibil) si in litere. Fata scrie:
Examen oral: 10 (zece)
Examen scris: 9,80 (noua obtzeci)
gun
Daca fata aceea stia ca se scrie opt si nu obt, probabil lua 10 si la scris Very Happy
Si iata cine primeste nota 10 si 9,80 la Bac Laughing Iata incotro merge invatamantul romanesc! Iata care e viitorul tarii!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  puricelu Joi 19 Iul - 23:01

Totusi, bine ca a ajuns la bac si stie cat de cat sa scrie ! Pentru vorbit (banuiesc, mai mult tacut) a luat nota aia de 10 !!! Aici trebuia mai mult sa taci decat sa vorbesti, eventual sa dai din cap precum calul ! De fapt, invatamantul nostru a inceput sa o ia razna in momentul in care s-a acceptat introducerea universitatile particulare. Si asta pentru ca, fiind multi absolventi care nu aveau locuri in facultatile de stat, stateau acasa si invatau sa intre si ei la o facultate. Dupa revolutie s-a acceptat introducerea facultatilor private unde se platea. La inceput se facea si scoala insa, ulterior, s-a uitat ce inseamna sa mai faci si scoala. Si, ce era cel mai simplu, au aparut facultatile cu profil umanist gen Dimitrie Cantemir care nu are nicio sectie tehnica. Este mult mai dificil sa faci o facultate cu profil tehnic, gen electric sau contructii. A urmat introducerea manualelor alternative. Aceasta masura fiind luata ca urmare a faptului ca elevii nu mai invatau. Si totodata, li s-au retras o serie de drepturi ale profesorilor de a-i pedepsi pe elevi. O masura destul de buna, prin prisma elevilor, insa destul de restrictiva prin prisma profesorilor: elevii vin la scoala si fac misto de profesori iar acestia nici macar nu pot sa-i scoata afara de la ore pentru ca raspund de integritatea lor ! Dar, in pauza, acestia pot sa-si scoata ochii, luandu-se la bataie fara sa le pese de nimic ... Daca li se intampla ceva elevilor de vina este scoala si profesorul respectiv ! Nicidecum elevul. El este nevinovat ! Acest lucru s-a facut pe vremea cat era abramburica la minister si, treptat, s-a "imbunatatit" acest sistem. Acum s-a ajuns la un fapt "imbucurator": elevii nu mai invata, vor da bac-ul diferentiat, vor ajunge in universitati chiar daca nu au bac-ul luat si multa alte marsavii de care natia romana va fi responsabila ca nu a luat masuri atunci cand a vazut ca lucrurile se imput. Dar cum toti taceau, cum tac si acum, de ce sa ne mai miram ca avem un prim-ministru care a plagiat si care, in mod normal, ne da exemplu de urmat pentru toti cei care aspira la functii inalte in stat. Urmeaza sa-i multumim domnului Ponta. Iar dupa el trage toata elita Romaniei ... Si pentru asta ii multumim. Unde se indreapta invatamantul romanesc? Intrebati-l pe prim-ministru !

puricelu
2
2


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Vin 20 Iul - 20:05

Va povesteam ieri despre o fata remarcabila - daca ar fi sa ne luam dupa rezultatele la invatatura - care s-a inscris la facultate, desi nu prea stia sa scrie Very Happy
Azi o sa va povestesc despre o alta, care a terminat o facultate si s-a inscris la masterat.
La inscriere i s-a spus ca trebuie sa scrie o declaratie pe proprie raspundere ...
Aceasta a fost o mare incercare pentru fata, pentru ca nu stia cum se scrie o astfel de declaratie. Foarte saritoare, persoana care facea inscrierile, s-a oferit sa o ajute si i-a dictat: "Subsemnata....declar pe proprie raspundere ca etc. etc......."
Cand a fost gata declaratia, persoana care inscria a luat declaratia sa o citeasca Surprised Suna asa: "Subsemnata... declar pe proprietate raspandita ca etc. etc. ... "
Laughing Laughing Laughing
Foarte intrigata, cea care facea inscrierile a intrebat-o:
"Domnisoara, dar de ce nu ati scris ce v-am dictat? Ati scris cu totul altceva. Dvs. stiti macar ce inseamna proprietate?"
"Nu. Nu stiu confused "
a fost raspunsul fetei.



pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Vin 20 Iul - 20:27

''...Intrebati-l pe prim-ministru ! ''

Inainte sa-l intervievam pe primul ministru oare n-ar trebui sa ne uitam in oglinda si sa ne intrebam : ...doar scoala este vinovata ? ..scratch.ne-am invatzat sa privim scoala ca o fabrica cu doua porti ; pe una intra materialul brut (copilul ) si pe alta iese adultul format pentru viatza si societate ... noi stam bine mersi iar daca la finish nu ne convine ce a iesit luam la bataie muncitorii ( profesorii ) , eventual daramam si o parte din institutie ca tot e la moda Very Happy ...
Nu contest ca sunt disfunctionalitati in invatzamant , pana la urma si dascalii sunt oameni , au nevoi si la randul lor pot gresi , dar din cate observ , putini parinti chiar pun accentul pe educatia copiilor lor , caracterele se formeaza la intamplare , cum s-ar zice : fiecare cu norocul lui , nu ? ... ce daca confunda ''proprie'' cu ''proprietate'' sau ''constiintza'' cu '' cunostintza'' ? scratch ...'' norocul'' copiilor ar trebui sa fie parintii , D'zeu le da dar nu le vara si in traista Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Vin 20 Iul - 20:52

De acord cu tine, shadow Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Mier 29 Aug - 19:45

Bacalaureatul de toamna cu perlele sale ... cateva dintre ele :

"Venea omoară pe Siret", un banc devenit realitate.

"Soţul o lăsase singură acasă pe Victoria şi femeia nu înţelegea pe unde umbla de atâta vreme, aşa că a încălecat pe cal şi a mers să îl caute. Victoria nu putea să stea liniştită, pentru că calul Bator nu-i oferea iubire şi mângâieri, la fel ca soţul ei. Îi era teamă că o să-l prindă cu o femeie, dar l-a găsit mort".

"Cele patru elemente de structură de la Moromeţii sunt cele patru volume. E un roman-fluviu şi n-a încăput într-o singură carte."


Nu stiu ce sa spun scratch ...la vremea mea am citit multe din cartile scriitorilor romani , nu era internet , cablu tv , chiar si cartile se gaseau greu dar era o pasiune, un refugiu pentru multi cititul ... din acest punct de vedere ii pot intelege pe elevii de astazi , au mult mai multe preocupari , totusi scoala este scoala , o forma generalizata, recunoscuta de educatie , daca chiar vrei sa inveti pentru o nota de trecere la lb romana iti faci timp si urmaresti ecranizarile dupa aceste romane ( dureaza o ora-doua sa vezi un film si nu cateva zile cat ti-ar lua o carte ), citesti cateva rezumate ca este plin netul si nu ajungi sa incurci ''Baltagul '' lui Sadoveanu cu ''Fefeleaga '' lui Agarbiceanu ...e trist ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Lun 15 Oct - 14:04

Elevii de liceu care anul viitor vor fi în clasele a IX-a şi a XII-a vor putea opta pentru o nouă disciplină opţională: Istoria Monarhiei Române.

Această disciplină opţională va fi introdusă din anul şcolar 2013-2014, informează TVR.

La orele de Istoria Monarhiei, elevii vor învăţa despre viaţa românilor sub monarhie, viaţa regilor şi traiul la Curtea Regală. La unele dintre ore, elevii vor părăsi liceul pentru a vizita ctitorii regale şi pentru a se întâlni cu membri ai Casei Regale.


Iar face onor ministerul "reforma". De ce o materie separata si de ce optionala (dupa cum stim, optinal inseamna de fapt obligatoriu)?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Lun 15 Oct - 14:30

Mie mi se pare o materie interesanta. Atat de interesanta incat ar trebui sa fie obligatorie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 8 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum