GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatamantul romanesc.....incotro?

+21
atat de simplu
sistrel
puricelu
Lorenne
elis27
veronica_franco
Asgard
parwous
Nicole
tegeusa
Melodia
oli
daffy_
serpico
Tizona
seaman65
Radu
shadow
habibi77
Mr Nobody
pitulicea
25 participanți

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 27 Mai - 12:35

Rezumarea primului mesaj :

In marginea fostei dezbateri despre invatamintul din Romania
DAN UNGUREANU


Le-am cerut studentilor mei, anul III Romana-Engleza, sa comenteze, in engleza, un poem englez din secolul XIX, la alegere.
Trei sferturi n-au putut numi nici un poet englez din secolul XIX si nici o poezie. (Au studiat in anul II Byron, Coleridge, Wordsworth, Shelley). Unul a povestit un roman de Dickens. Cinci au povestit piesa de teatruRomeo si Julieta (numita alternativ “roman“, novel, ori poem). Restul de cincisprezece din saizeci, care si-au amintit totusi o poezie, au scris totusi in engleza. Am corectat mai jos greselile lor :
them nu poate inlocui their. Nu se poate spune them mother in loc de their mother.
intitulated nu exista in engleza (cf. Merriam-Webster) .
combinated nu exista in engleza.
to enjoy of life e incorect ( verbul to enjoy e tranzitiv).
writted e incorect in loc de wrote.
poetry nu e identic cu poem.
lirycs nu e ortografiat corect, si cu siguranta nu inseamna textul unei poezii, ci versurile unui cintec.
roman nu exista in engleza, corect e novel.
disapointness nu exista, corect e disappointment.
beautifuly thing e incorect.
tryed e incorect.
gaves nu exista (give sau gave).
tooked place e incorect.
tabloul Gioconda nu e de Picasso, ci de Leonardo da Vinci.
Romeo and Juliet nu e un roman.
Romeo and Juliet nu e un poem.
Shackspear nu se scrie astfel.
Daca se dadea admitere la facultate ei ar fi cazut la admitere.Toti acesti tineri vor deveni profesori de limba engleza si romana peste trei luni.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Iul - 19:03

Fara semnul intrebarii dupa prima fraza. Very Happy Punctul era numai bun. Vorbesc de intrebare si deja semnul intrebarii mi se lipeste de degetele. Razz Era corecta urmatoarea formulare, care include si acest semn: "Eu ma intreb: cati au avut rabdare sa citeasca pana la capat?". Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Andy11 Mar 4 Iul - 19:15

Sunt convins că nu multă lume, și eu mă gândeam că e prea lung textul. Pe feisbuc se citesc doar titlurile. Găsisem un experiment în acest sens cu rezultate grăitoare.
Andy11
Andy11
3
3


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Iul - 19:36

Apoi, doar din titlu nu se intelege nimic. Laughing Mai ales daca si ala e scris cu greseli gramaticale. Si ne mai intrebam de ce tineretul nu stie sa scrie. Sa citeasca o carte. Stati, au aparut si-n alea(carti, plural) greseli gramaticale. Laughing Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Indra Mar 4 Iul - 20:01

De fapt au citit mesajul destul de multi, iar profesoara respectiva a devenit oarecum vedeta pe plan local.
Mesajul ei a aparut in diferite ziare, a trebuit sa acorde si interviuri, daca nu ma insel a aparut si la un post de televiziune. Are si un atu in plus: e tanara, frumoasa si desteapta. Smile
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Iul - 20:15

Daca n-au citit destui intregul mesaj, nu e suficient. Razz Nu-s foarte convinsa ca toti cei care spun ca au citit intregul mesaj, au citit intregul mesaj. Textele lungi, in general, duc la citiri pe sarite. Smile Daca e tanara si frumoasa, posibil ca tineretul sa fi fost atras de altceva. Laughing N-o fi fost atent la scriere. Laughing Asa vad eu lucrurile, subliniez.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Indra Mar 4 Iul - 20:20

De acord cu tine. Nu am argumente care sa demonstreze contrariul. Doar faptul ca eu am citit mesajul in intregime. Smile
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Iul - 20:25

Da, am facut-o si eu, pentru cei pe fuga... pot banui doar ca nu au facut-o. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Indra Dum 9 Iul - 11:03

Astazi mi-a sarit in ochi o afirmatie a ministrului educatiei. El susține că educația este gratuită în România pentru că nu plătește nimic copilul: școala plătește o parte, părinții plătesc cealaltă parte...

Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  itina Lun 10 Iul - 19:33

Daaa! A fost tare faza asta! Copilul are alocatie deci ar putea plati!  Embarassed  Neutral Neplatind el ci parintele, inseamna ca are parte de invatamant gratuit! Ce nu intelegeti?! 
Fereasca Dumnezeu de vremurile astea!  Cool
itina
itina
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  atat de simplu Lun 10 Iul - 20:29

Ar plati si copilul daca ar avea peste 18 ani. Ca l-ar pune astia la munca si i-ar lua si banii. Ce l-or invata, e discutabil.  Razz
Noroc de micut, ca-i minor.  Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Mier 28 Mar - 20:18

Invatamantul romanesc... selectiv Very Happy
Afirmam in urma cu cateva zile ca traim intr-o lume a barbatilor si ca femeile, cu toate ca au drepturi egale, NU au drepturi egale. Cel putin in anumite sectoare ale vietii... Unii simt marginalizarea asta, altii nu. Unii o vad, altii nu. Cei care nu o vad, sunt cei pe care nu-i intereseaza Smile
Tocmai am citit un articol interesant.

Din manualele de literatură română, autoarele lipsesc aproape cu desăvârșire.
https://www.scena9.ro/article/femei-scriitoare-in-manuale-literatura-romana
Mi s-a părut că, mai corect decât a merge la manuale și a vedea ce și cum, nu poate fi. Așa că am ales mai multe manuale de literatură română de la edituri diferite, din ani diferiți. Am făcut ceva ce, în alte situații, aș considera meschin și irelevant: am luat pagină cu pagină, să văd unde și cum sunt recomandate spre lectură cărți scrise de femei. Situația este cu mult mai tristă decât mă așteptam. Cărți scrise de femei nu sunt nici măcar pe listele de lecturi auxiliare sau la recomandări de lectură. O să murim cu canonul de gât. Pentru că în funcție de acest canon se face programa școlară.

Mi-a placut ceea ce afirma Miruna Vlada (scriitoare și cercetătoare în științe politice) si-s de acord cu ea:
„Dacă istoria literară nu consemnează nicio contribuție feminină – cum îi poți transmite unei tinere fete că vocea ei poate fi ascultată și că și ea poate avea un parcurs intelectual și un impact social similar cu al unui băiat?”
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 21:22

După referendum, Consiliul Tineretului din România cere introducerea educației sexuale în școli

Smile  Brusc si dintr-o data, tinerii nostri si-au dat seama ca nu sunt suficient de educati... sexual. In rest, le stiau pe toate la perfectie: matematica, romana, fizica, chimie, istorie, geografie, logica etc. Cu sexul aveau o problema... nu stiau cum, cand si cu cine sa-l faca Very Happy  

Sunt de acord cu opinia BOR: ”nu trebuie să absolvim cursuri de kamasutra ca să fim oameni normali”.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  myrk Lun 8 Oct - 21:35

Da. Mai bine le invatam din practica.  Laughing

Dar nu la scoala, din scoala si din frageda pruncie. Asta e o crima.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 21:39

E normal ca tinerii sa fie educati sexual, dar cu masura. Sa invete mai mult sa se protejeze de boli si sa foloseasca metode contraceptive. Chiar nu cred ca trebuie sa invete Kamasutra la scoala. Cine vrea, o invata oricum, facultativ. Da' cine nu vrea?!? De ce sa obligi pe toti sa invete ceva ce nu-si doresc?
De exemplu, Mara, nepoata mea, nu vrea sa vada scene de sex in filme. Zice ca vrea sa ramana "copil" inca o vreme Smile Cu copiii astia, care vor sa ramana copii, ce facem? Ii "ucidem"? Crying or Very sad Crying or Very sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Oct - 21:42

Parerea mea e ca se exagereaza azi... din orice. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 10 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum