GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatamantul romanesc.....incotro?

+21
atat de simplu
sistrel
puricelu
Lorenne
elis27
veronica_franco
Asgard
parwous
Nicole
tegeusa
Melodia
oli
daffy_
serpico
Tizona
seaman65
Radu
shadow
habibi77
Mr Nobody
pitulicea
25 participanți

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 27 Mai - 12:35

Rezumarea primului mesaj :

In marginea fostei dezbateri despre invatamintul din Romania
DAN UNGUREANU


Le-am cerut studentilor mei, anul III Romana-Engleza, sa comenteze, in engleza, un poem englez din secolul XIX, la alegere.
Trei sferturi n-au putut numi nici un poet englez din secolul XIX si nici o poezie. (Au studiat in anul II Byron, Coleridge, Wordsworth, Shelley). Unul a povestit un roman de Dickens. Cinci au povestit piesa de teatruRomeo si Julieta (numita alternativ “roman“, novel, ori poem). Restul de cincisprezece din saizeci, care si-au amintit totusi o poezie, au scris totusi in engleza. Am corectat mai jos greselile lor :
them nu poate inlocui their. Nu se poate spune them mother in loc de their mother.
intitulated nu exista in engleza (cf. Merriam-Webster) .
combinated nu exista in engleza.
to enjoy of life e incorect ( verbul to enjoy e tranzitiv).
writted e incorect in loc de wrote.
poetry nu e identic cu poem.
lirycs nu e ortografiat corect, si cu siguranta nu inseamna textul unei poezii, ci versurile unui cintec.
roman nu exista in engleza, corect e novel.
disapointness nu exista, corect e disappointment.
beautifuly thing e incorect.
tryed e incorect.
gaves nu exista (give sau gave).
tooked place e incorect.
tabloul Gioconda nu e de Picasso, ci de Leonardo da Vinci.
Romeo and Juliet nu e un roman.
Romeo and Juliet nu e un poem.
Shackspear nu se scrie astfel.
Daca se dadea admitere la facultate ei ar fi cazut la admitere.Toti acesti tineri vor deveni profesori de limba engleza si romana peste trei luni.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Dum 3 Iul - 19:22

serpico a scris:familia?? mi-e greu sa cred ca din 193 de candidati,au promovat 3 doar pentru ca s-a implicat familia

Eu nu cred , sunt convins

In 20 de ani prin mult trimbitata reforma in invatamant nu au facut altceva decat sa scoata metodele, regulile care existau , sa subtieze materia , sa scurteze timpul de studiu ...toate acestea spre beneficiile copilului se zice si la o mica comparatie intre anii '90 si ce este astazi elevul este mult mai liber , copilul are mult mai mult timp liber ...eu va intreb ce face cu el ?!
Multi dintre noi la varsta lor stiam doar de scoala si munca ...atat cat se putea , nu aveam conditiile de astazi ...chiar daca parintii nu puneau accent pe carte noi invatzam de rusine sau frica de profesori ...balantza s-a schimbat , scoala nu se mai impune - inveti , bine ...nu invetzi , tot bine - pe partea cealalta , familia trebuia sa preia ce scoala a lasat dar nu prea a facut-o .

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Dum 3 Iul - 22:38

Eu nu stiu daca au mai mult timp liber copiii, ai mei au facut clasa I in Romania, numai, si eram innebunita EU de cate teme le dadea, din manuale, din culegeri, compuneri, lecturi.. si asta zilnic.
Nu stiu in anii mai mari cum e..
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Dum 3 Iul - 22:41

Ce fac cu timpul liber? Pai daca vezi ce istorii debiteaza pe internet pustii de 14 ani, te ingrozesti.
La 14 ani se simt complexati ca nu au avut INCA prieten/a, ca ii iau in ras prietenii, colegii, din cauza asta. Scoala? Ce-i aia scoala, ei au alte preocupari .
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Lun 4 Iul - 0:33

Eu vad problema in felul urmator: vine o poarta atat elevii, cat si profesorii, dar si sistemul (prin minister).
1. Elevii nu mai invata. De vina sunt multiplele distractii care le abat atentia de la invatatura.
E greu sa te lupti cu chestia asta si nu poti sta in spatele copiilor 24 de ore, sa vezi ce fac. Nu sunt de acord cu bataia, iar celelalte pedepse se dovedesc ineficiente, nu fac decat sa-i indeparteze pe copii de parinti.
2. Profesorii nu-si mai dau interesul, din motive de salariu, sunt blazati, cu gandul in alta parte, cu problemele lor, iar putinii care mai fac treaba, de multe ori nu stiu cum sa si-i apropie pe elevi, vorbesc urat si astfel fac materia urata de elevi. Rezultatul: nu se mai invata.
3. Ministerul a preluat un sistem bun si prin reforme care nu erau necesare incearca sa alinieze sistemul la cel european, care era in urma celui pe care-l aveam. Ziceam ca se doreste sa avem oameni prosti si se pare ca se reuseste bine de tot.
4. Tine de minister si politica falimentara pe care o duce: mi se pare absurd ca examenul sa nu insemne exact ceea ce au invatat copiii. Exact cum a fost (nu stiu daca mai este asa) acum 4 ani, cand examenul de capacitate s-a dat din 100 de subiecte batute in cuie, ar fi trebuit sa fie si subiectele la bac. Este adevarat ca subiectele sunt pe grade de dificultate, insa pentru a fi eficient examenul, trebuie sa fii sigur ca s-a invatat ceea ce se cere si nu altceva. Profu' de mate le preda la clasa ceva, lucrau anumite tipuri de probleme, iar la ascultare si lucrari le dadea altceva. Exact asa este cu bacul. Este normal sa incerci sa faci copiii sa gandeasca, dar asta se face la clasa, nu la bac, de aceea trebuie fie sa faci un standard cu ceea ce se preda, fie cu ceea ce se da la examen. Astfel putem spune ca examenul este corect si cel ce nu stie intr-adevar n-are motiv sa nu stie. Este exact sistemul practicat la vapoare, la pompieri, in armata: exercitii care sa deprinda omul cu ce are de facut intr-un moment de stress puternic (un examen este un stress) si care sa te faca sa reactionezi instinctiv, pe baza exercitiilor cu care te-ai obisnuit. Modul in care gandesti nu se invata la examen, ci la clasa.

Desi e greu, costisitor, am preferat sa trimit baietii la meditatii, stiind ca timpul petrecut acolo nu este petrecut in fata calculatorului, cu cine stie ce joc, pentru ca stim cu totii cum sunt copiii, in special baietii. Se pare ca a dat roade, in plus fata de conditiile create de liceu (n-am vazut nici un respins in liceu).
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  daffy_ Lun 4 Iul - 9:49

nu mai am ce spune Neutral
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Lun 4 Iul - 18:14

Seaman, am prins astazi partial un interviu cu doi elevi- fosti elevi, tocmai au luat bacalaureatul - la un liceu in Constantza unde promovabilitatea a fost de 100% - ...spuneau tinerii ca invatza zilnic intre 6 si 8 ore - erau dintre cei mai buni ...bine, nu toti copiii pot invatza 6-8 ore pe zi , mi se pare exagerat , insa nu pot sa cred ca acei copii au promovat numai pentru ca liceul respectiv este unul cu renume si are un colectiv de profesori care-si fac foarte bine meseria ...in spatele copilului este in primul rand familia , apoi scoala .
Imediat dupa , am vazut un interviu la alt liceu , de asta data cu cei care nu au luat ...cativa au recunoscut sincer ca nu au invatzat si se bazau pe copiat .
Nu iau apararea sistemului, n'as vrea sa fiu inteles gresit , nu este perfect si are mari lipsuri , dar nu pot accepta sa vad parinti ce acuza cautand-si scuza la propria delasare .
Examenul de bac nu este unul concurential unde poti insinua de nepotism, mita sau mai stiu eu ce pentru ocuparea unui loc , este un test de verificare a cunostintelor ...stii , il iei , nu stii , pici .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Lun 4 Iul - 18:47

Hai sa vorbim despre un caz concret: baietii mei. Astia doi n-au nici o treaba cu invatatul, daca nu-i impingi de la spate. Surioara lor le calca pe urme. Noi le tot zicem, se mai fac ei ca invata, dar cum ai plecat de langa ei, se apuca de altceva. Nimic nou sub soare, eu unul nu-mi amintesc sa fi invatat vreodata de bunavoie. Ca sa iau admiterea la facultate, mi-a bagat mama niste meditatii la mate (putine), dar altfel, n-aveam eu treaba cu invatatul. Ce-i drept, prindeam din zbor la clasa, ca eram atent, dar sa invat, sa-mi fac temele... alta data. Cum ma duc eu sa fac scandal la baieti, cand ii stiu baieti destepti si cand stiu cum am fost eu. Cui dracu' ii sta gandul la invatat la varsta asta? Poate unor fete (da' si alea sunt din ce in ce mai putine).
Ce vreau sa spun? Daca la scoala profesorul stie sa se faca ascultat, elevii prind esentialul si apoi nu le mai trebuie prea mult lucru acasa. Depinde de profesor. Duceam dimineata baietii la scoala si atunci cand aveau mate sau fizica, erau punctuali. Cand aveau religie sau alte materii, nu era problema daca intarziau. De ce? Pentru ca profesorul inchidea ochii. La mate le dadea cate un 10 pentru prezenta (nici o absenta, nici macar motivata) pe semestru. Altfel omul era zbir. Ca mai departe nu-si facea treaba ca lumea, poate ca sa aibe clienti la meditatie, asta-i alta treaba. Vecina noastra, care-i profesoara de fizica la alt liceu stie sa se faca iubita si ascultata atat la scoala, cat si acasa, unde baietii mei se duceau cu drag la meditatie.
Altfel spus, omul sfinteste locul. Copiii sunt in deriva, parintii le dau cei 7 ani (sau 6, sau nici macar pe aceia) si apoi ii vedem foarte rar, insa cu profesorii sunt in contact minim 5-6 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Poate ca cerem prea mult, insa daca ei isi fac meseria cu drag, cu dedicatie, copiii nu ies din scoli nepregatiti.

Iar in ceea ce priveste cunostintele lor (examenul de bac), parerea mea este sa le dam si sa le cerem chestii care le sunt utile in viata. Am facut atata matematica, o materie mai grea decat alta. Cat folosim in viata? Regula de trei simpla si cam atat. 99,9% din tot ce-am invatat mi-e inutil. Tot felul de logaritmi naturali ai functiilor trigonometrice pentru probleme a caror rezolvare o faci mult mai usor cu niste tabele. Le dam prea mult si nu le dam ce trebuie. Le cerem prea mult si nu le cerem ce trebuie si uite-asa imi vin oameni la vapor toba de carte, dar toata teoria este inutila, n-au ce face cu ea, iar ceea ce-i esential nu sunt invatati. Trebuie s-o luam de la zero? Dar oamenii care ar fi trebuit sa-i invete in scoala? Se duc elevii la facultate, invata despre vapoare, dar nu stiu din liceu baza: simpla lege a lui Arhimede. Si noi facem reforma, scoatem fizica din programa? Tot ce ne inconjoara e fizica, cum sa nu-i inveti fizica? Ii pui sa spuna cate-n luna si-n stele despre Camil Petrescu (iti va folosi vreodata?) si le dai voie sa dea examen la bio, istorie, geografie, dar nu la fizica?

Si dupa aceea facem concurs de dosare la facultate, ca-s prea prosti elevii si nu trec examenul de admitere, raman profesorii universitari fara salariile mari. Nu tine de parinti, poate doar de parintii imbecililor care fac reforma, ca nu le arata obrazul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  oli Lun 4 Iul - 19:21

Jumatate dintre cei peste 200.000 de elevi au picat prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2011, rezultatele inregistrate fiind cele mai proaste din ultimii 21 de ani, potrivit statisticilor. Multi parinti si elevi au reclamat insa "stilul politienesc" din timpul evaluarilor, dar si subiectele mult prea dificile.In peste 23 de licee din tara, niciun elev nu a luat examenul de bacalaureat. In foarte putine, numarul celor promovati a fost de 100% sau s-a apropiat de aceasta cifra.

Cine e de vina pentru rezultatele slabe

Masura implementata anul acesta, aceea de a instala in multe sali de examen camere de supraveghere si amenintarile la adresa supraveghetorilor, au taiat elanul celor care au vrut sa copieze.A fost o debusolare, pentru ca un copil care se simte urmarit se emotioneaza. Nu mai spun ca i-au tratat ca pe niste infractori, iar profesorii au fost gardieni la puscarie".

Ce chestie ?
oli
oli
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Lun 4 Iul - 19:29

Aiurea, s-a copiat pe rupte, dovada lucrarile identice gasite in multe locuri. Unii au copiat cu tot cu numele avut pe copia xerox. Laughing Laughing Laughing
Asta-mi aduce aminte de un coleg, trebuia sa ne facem autobiografia ca sa ne facem membri de partid (PCR, poentru cei care nu stiu) si ni s-au dat niste ghiduri, pe care scria Ghid pentru autobiografie. Unul din colegi, obisnuit sa copieze la tot, a scris pe autobiografia lui exact ca in ghid: Ghid pentru autobiografie.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Melodia Lun 4 Iul - 19:42

poate ca ne trebuia "zguduiala " asta ca sa vedem incotro ne indreptam
in anii 90 eram printre tarile fruntase la nivel de invatamant, implicit cultura generala,acum suntem pe penultimul loc in UE si la nivelul unor tari din lumea a treia.
imi pare rau pentru toti copii care au picat,imi pare rau pentru parintii care le-au acordat credibilitate si au scos bani multi din buzunar pentru a-i medita si a le acorda un standard de viata cat mai ridicat.
realitatea este dura si vina este impartita ;si noi parintii,ca si copii si mai ales profesorii care i-au lasat sa treaca prin anii de liceu ca gasca prin apa....toti laolalta am contribuit la situatia creata acum.
ne-am neglijat copii considerand ca daca le dam bani si le platim meditatii...totul e ok.
am inchis ochii cand ei singuri ne-au spus ca se bazeaza pe copiat atat la teze cat si la examene
profesorii meditatori s-au multumit cu banii pe meditatii neanuntand parintii de situatia reala a copilului.
toate cumulate au condus inevitabil spre acelasi deznodamant...copiii nostri sunt la pamant.ce sa mai invete un copil de nota 2 la matematica in 2 luni pana la sesiunea urmatoare?...mai nimic din nou va pica...
astfel se vor ingrosa randurile somerilor iesiti de pe bancile scolii...care nu se pot inscrie la facultati dar nici nu se pot angaja pentru ca nu sunt posturi nici pentru cei cu studii superioare....copiii vor bate cluburile si parcurile...parintii vor munci sa-i sustina si ne ducem de rapa definitiv.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Lun 4 Iul - 19:48

http://www.observatorulph.ro/latest-news/social/in-marginea-fostei-dezbateri-despre-invatamintul-din-romania-dan-ungureanuun-text-care-iti-taie-respiratia
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Lun 4 Iul - 19:54

Dupa 89 nu trebuia schimbat nimic in invatamant. Dar cum eram prea buni, prea bine pregatiti, eram un pericol.
Departe de mine gandul sa ies in evidenta, insa am gasit multi englezi care nu stiu sa-si vorbeasca limba corect, fac greseli elementare de gramatica, iar astia sunt oameni cu greutate, oameni care-ti trimit ordine. Nu vreau sa vorbesc si de pregatirea profesionala ca mi se ridica parul in cap (chiar daca n-am) cand imi amintesc de cate aberatii am avut parte de la oameni ca directoru' tehnic. Ma intreb cum de functioneaza sistemul cu oameni din astia. Si noi tindem catre binefacerile lumii astora.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Lun 4 Iul - 20:40

oli a scris:Multi parinti si elevi au reclamat insa "stilul politienesc" din timpul evaluarilor, dar si subiectele mult prea dificile.
A fost o debusolare, pentru ca un copil care se simte urmarit se emotioneaza. Nu mai spun ca i-au tratat ca pe niste infractori, iar profesorii au fost gardieni la puscarie".

Scuze si aiureli. Examenul oricum este o situatie de stres. Noi luam extraverale la bac, inainte sa intram in examen. Cu ce i-a deranjat supravegherea? Hai sa fim seriosi. I-a deranjat ca nu au putut sa copieze. Punct.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Mar 5 Iul - 7:43

Ce bine stie a pune Tizona punctul pe ...punct day dreaming
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mar 5 Iul - 7:53

O idee de mult bun simt am auzit-o de la un norvegian: nu ma intereseaza sa stii pe de rost raspunsul la intrebarea mea, ma intereseaza sa stii unde sa cauti.
Revin la ce-am spus anterior: invatam mult si fara rost; daca am fi pusi in situatia sa folosim ceea ce invatam, dar am uitat, important este sa stim de unde luam informatia cu pricina.
In mod similar, in timpul examenelor de mecanica teoretica, pe care le dadeam in institut, seful catedrei ne dadea voie sa iesim din examen la toaleta. Cineva l-a intrebat daca nu-i e frica sa-i lase afara, pentru ca se uita pe cursuri. Omul a replicat ca daca au invatat, se uita si-si aduc aminte. Daca n-au invatat, degeaba se uita, ca nici nu stiu unde sa caute.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 2 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum