GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatamantul romanesc.....incotro?

+21
atat de simplu
sistrel
puricelu
Lorenne
elis27
veronica_franco
Asgard
parwous
Nicole
tegeusa
Melodia
oli
daffy_
serpico
Tizona
seaman65
Radu
shadow
habibi77
Mr Nobody
pitulicea
25 participanți

Pagina 11 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 11 Empty Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 27 Mai - 12:35

Rezumarea primului mesaj :

In marginea fostei dezbateri despre invatamintul din Romania
DAN UNGUREANU


Le-am cerut studentilor mei, anul III Romana-Engleza, sa comenteze, in engleza, un poem englez din secolul XIX, la alegere.
Trei sferturi n-au putut numi nici un poet englez din secolul XIX si nici o poezie. (Au studiat in anul II Byron, Coleridge, Wordsworth, Shelley). Unul a povestit un roman de Dickens. Cinci au povestit piesa de teatruRomeo si Julieta (numita alternativ “roman“, novel, ori poem). Restul de cincisprezece din saizeci, care si-au amintit totusi o poezie, au scris totusi in engleza. Am corectat mai jos greselile lor :
them nu poate inlocui their. Nu se poate spune them mother in loc de their mother.
intitulated nu exista in engleza (cf. Merriam-Webster) .
combinated nu exista in engleza.
to enjoy of life e incorect ( verbul to enjoy e tranzitiv).
writted e incorect in loc de wrote.
poetry nu e identic cu poem.
lirycs nu e ortografiat corect, si cu siguranta nu inseamna textul unei poezii, ci versurile unui cintec.
roman nu exista in engleza, corect e novel.
disapointness nu exista, corect e disappointment.
beautifuly thing e incorect.
tryed e incorect.
gaves nu exista (give sau gave).
tooked place e incorect.
tabloul Gioconda nu e de Picasso, ci de Leonardo da Vinci.
Romeo and Juliet nu e un roman.
Romeo and Juliet nu e un poem.
Shackspear nu se scrie astfel.
Daca se dadea admitere la facultate ei ar fi cazut la admitere.Toti acesti tineri vor deveni profesori de limba engleza si romana peste trei luni.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 11 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 21:59

Da, asa e. De fapt nu-i nici o exagerare sa-i inveti pe copii despre masturbare si sex oral in clasa a II-a si-a III-a. Daca o intreb pe Mara, ea zice ca este. Cui sa-i dau dreptate? Ei sau tie? Nu tu vei fi in banca, ci ea Smile

Interesant cum toate documentarele pe care le-am vazut pana acum exagerau Laughing Laughing Nu se mai face niciun film obiectiv.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 11 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  myrk Lun 8 Oct - 22:01

Da. Si comunismul a fost o chestie nitel exagerata. Mai ales la noi in tara.   Very Happy  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 11 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Oct - 22:08

Si lesbienele care au atacat-o pe strada pe o cunostinta de-a mea, pentru simplul fapt ca impartea fluturasi (fara a spune nimic, fara a indemna lumea sa mearga la vot, fara a face vreo aluzie la LGBT) tot exagerare a fost. Dar exagerarile lor trebuie tolerate, chiar daca au facut scandal, chiar daca au rupt si imprastiat fluturasii, chiar daca au inceput sa danseze si sa se sarute scarbos in strada.
Mi-e greu sa inteleg lipsa asta de bun simt si de empatie cu oamenii normali... doar cu cei anormali.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 11 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Lun 8 Oct - 22:10

atat de simplu a scris:Parerea mea e ca se exagereaza azi... din orice. Razz
De acord Cool ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 11 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 9 Apr - 14:58

Asa e: exagerez din orice.
Chiar si legea care tocmai s-a aprobat mi se pare exagerata.



Am scris săptămâna trecută, Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea privind educația șexuală în școli. Deoarece suntem în plină epidemie de coronavirus această știre a trecut neobservată. Dar, veți afla mai târziu, ce presupune această lege! Atunci când copilul Dvs va veni de la grădiniță și vă va povesti despre masturbare! Documentul este prezentat de bpnews.ro și este atașat mai jos. Vă rugăm să-l citiți cu atenție!
.........
Citiți aici documentul integral. Documenul conține 68 de pagini și vă rugăm să-l citiți foarte atent pe tot, totuși e vorba de copiii noștri.

Grupul de vârstă 0 – 4 ani (pag.40) : Bucuria și plăcerea de a atinge propriul corp, despre masturbarea timpurie.  
Grupul de vârstă 4 – 6 ani (pag. 43): Relațiile cu persoane de același sex.  
Grupul de vârstă 9 – 12 ani (pag. 46): Diferențele dintre identitatea de gen și sexul biologic.  
Grupul de vârstă 12 – 15 (pag. 48): Homosexualitatea.


https://www.bzga-whocc.de/fileadmin/user_upload/Dokumente/BZgA_Standards_Romanian.pdf?fbclid=IwAR0Mt75Z7AIH2ECjxSyBtYiKXfvjvpLTKE9xtP6FMzqhd7fDQLYwYhENiAk
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 11 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum