GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Somnul ratiunii naste monstri

+15
shadow
itina
myrk
seaman65
sharp00714
Nana_Duval
dragos
atat de simplu
fotohobby
mrs nobody
Radu
costica19
habibi77
snow
pitulicea
19 participanți

Pagina 6 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Mar 6 Apr - 19:49

Rezumarea primului mesaj :

Ucis in bataie de un 'smecher' cu BMW

Un tanar de bani gata din Craiova a omorat un batran pe trecerea de pietoni, pe motiv ca traversa prea incet
Tragicul eveniment s-a petrecut chiar in Vinerea Mare, pe Bulevardul Dacia din Craiova. Pavel Rentea iesise la plimbare cu nepotica lui de sase ani. Pentru ca nu s-a grabit sa traverseze strada, Cosmin Dragan, un interlop din oras, l-a luat la bataie pe batran sub privirile ingrozite ale fetitei. Acesta a facut stop cardiac si a murit cateva ore mai tarziu la spital.
Agresorul in varsta de 22 de ani a fugit de la locul accidentului, insa s-a predat ulterior politiei.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 5 Apr - 11:07, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Joi 27 Oct - 13:30

S-a luat atitudine pe Facebook? rolling on the floor rolling on the floor Asta e singura atitudine pe care o ia lumea: un Like sau un Distribuie Very Happy Realitatea necesita mult mai mult efort Very Happy Noi nu ne obosim.
Oameni de nimic, dupa cum spuneam.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  shadow Dum 11 Feb - 18:07

Simpla a scris:Azi m-a enervat o discutie despre politica. Nu intru in amanunte, ca deja m-a cuprins o mare tristete, dar ideea era cam urmatoarea: e normal sa platim statului impozite, taxe etc, pentru ca statul ne acorda facilitati. Very Happy Statul ne da pensii, statul ne da, asta era ideea. Iar eu sustineam ca statul nu-mi da, ca-mi ia. Ma rog, m-a cuprins asa un sentiment de inutilitate, de abandon, de... nici n-am cuvinte. Si unii mai asteapta schimbarile. De aia eu nu le mai astept, pentru ca multi considera ca este normal ce se intampla acum. Considera ca primaria are dreptul sa mareaasca impozitele, pentru ca terenurile sunt ale ei, ca cica dintotdeauna a fost asa. Nu pot sa spun mai multe, sunt niste lucruri care mi se par atat de evidente, iar altii considera ca eu sunt handicapata pentru ca asa gandesc....

Nu cred ca trebuie sa ne resemnam dupa cum nici un raspuns sau o retorica agresive nu fac bine in situatia data : cei in cauza sunt indoctrinati , parerea mea si nu prea exista leac pentru asta , cu cat incerci sa-i aduci la realitate cu atat devin mai inversunati ...

Timpul si educatia mai poate aduce schimbarea : timp mult nu prea avem unii dintre noi Rolling Eyes , educatia schioapata rau si nu stiu daca se poate vindeca curand Twisted Evil ... dupa cum vezi sunt foarte optimist Very Happy  , un pic mai optimist decat tine rolling on the floor .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  atat de simplu Dum 11 Feb - 18:12

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor E atat de evident...
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Mier 4 Mai - 8:58

Fauci asta e un monstru. Am spus-o de la inceput si imi pastrez opinia. Deci, vor mai muri multi, multi oameni... In special cei care cred ca totul e o teorie a conspiratiei si care cred ca cei care spun adevarul, mint.
Daca ei mint, de ce acum, cand nu sunt restrictii, nu moare nimeni de Covid? scratch  Dar urmeaza sa moara si "Covidul" se va intoarce. Pentru cei care cred ca exista un covid ucigas. Pentru ceilalti, e doar un plan malefic a unor minti malefice.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Vin 6 Mai - 20:20

Nu se mai vede postarea.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Mar 10 Mai - 11:09

Era normal sa dispara Smile Doar minciunile raman.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Vin 20 Mai - 14:19

Interesant ce citesc azi pe Facebook intr-o postare a unui tip pe care-l urmaresc... Mie mi se pare ca are logica. Am urmarit prea mult evenimentele ca sa nu vad o legatura intre tot ce se intampla si sa cred ca-s pure coincidente si conspiratii Very Happy

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 28301511

Poza aceasta am facut-o când un coleg muncă primise prospectul cu ingredientele vaccinului DUPĂ ce s-a vaccinat.
Precum vedeți, conține celule umane de rinichi de copii avortați (human embryonic kidney cells) - cum poate spune vreun teolog (Bănescu, Alexa etc) că este spiritual acceptabil să ți-l injectezi, fără a se lepăda de Hristos??? - și vector de adenovirus de CIMPANZEU, adică "numai" 5×10 la puterea a 10-a  fragmente virale cu acest virus de cimpanzeu... vă dați seama câte miliarde de asemenea particule îți sunt sunt injectate în corp, prin aceste seruri? "Numai" vreo 50 de miliarde... mai multe decât neuronii ori decât celulele roșii din organismul uman... sau mai multe decât celulele albe dintr-un litru de sânge.
Acum faceți, vă rog, legătura cu VARIOLA DE CIMPANZEU care inundă toate țările unde lumea s-a vaccinat... Ați înțeles că fiecare vaccin  pregătește, de fapt, următoarea pandemie?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Joi 9 Iun - 11:11

Noutati despre monstrii care ne inconjoara. Deci tot conspiratii si astea, ca cele de pana acum? Shadow o sa zica in continuare ca sunt conspiratii si minciuni si ca vaccinurile astea salveaza vieti?  Cool


Pfizer a vrut să păstreze secrete zeci de mii de documente deținute de FDA. ELE URMAU SĂ DEVINĂ PUBLICE ABIA DUPĂ 75 DE ANI. Dar FDA a fost obligată de un tribunal districtual din Texas să accelereze publicarea. Organizația non-profit care a câștigat procesul, a postat imediat documentele Pfizer pe site-ul său. La mijlocul lunii aprilie o echipă numeroasă de avocați, oameni de știință și medici au început să evalueze documentele.
Naomi Wolf a publicat un prim rezumat pe blogul său intitulat „Dragi prieteni, îmi pare rău că anunț un genocid – este cu adevărat: ei știu că ucid bebelușii”.
Încet, încet adevărul iese la suprafață! 😉

https://tkp.at/2022/06/03/naomi-wolf-ueber-die-auswertung-der-geheimen-pfizer-dokumente-sorry-fuer-die-ankuendigung-eines-genozids/?fbclid=IwAR1VTpKPIRE9mzBGaYiycSE-sk8CAFdTnS-J7meEdkmrIh9ODThBX1GHuyw

Eu am tradus articolul cu Google Translate. Nu e o traducere prea exacta, dar iti da informatii importante. Groaznice!
Iata un mic fragment:

"Efectele secundare despre care Pfizer și FDA știau, dar nu le-au dezvăluit includ vezicule, erupții cutanate, zona zoster și boli herpetice (o serie de vezicule care imită în mod ciudat simptomele variolei maimuțelor)."
Deci ce ziceam in postarea de dinainte, nu e chiar departe de adevar Very Happy Laughing Incet, conspiratiile se adeveresc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Vin 8 Iul - 11:35

Deci, cam asa stau lucrurile cu variola asta a maimutei Very Happy Maimutele care traiesc printre noi sunt atat de usor de prostit Smile Dar cum altfel sa se impuna iar restrictii si vaccinari, daca nu baga intai frica in prosti?  Laughing Prosti care NU VOR sau NU POT sa inteleaga ca tot ce vine de acum, sunt reactiile adverse la vaccinurile care trebuiau sa ii salveze.  Evil  Conspiratii, stiu  Laughing
Ma rog, nu toti sunt prosti. Pe unii pur si simplu nu ii intereseaza sa afle care e adevarul confused Ei doar executa, de dragul unor mici beneficii.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Vin 8 Iul - 12:44

Pitule, oamenii simpli cu care mai vorbesc, unii sunt mai destepti ca noi astia de ne credem destepti (dar nu suntem)- majoritatea isi dau seama de situatie, dar ce vrei sa faca omul simplu? Putregaiul e acolo sus si la cei cu putere de decizie. Astia sunt cei care executa- cu sarguinta. Si poporul roman e sarguincios- hai sa generaliz si eu acum. Dintre toate tarile comuniste, noi am fost aproape cei mai cu motz si sarguinciosi. Asa si acum. Dupa cum bate vanticelul. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Vin 8 Iul - 13:04

Sa stii ca oamenii simpli gandesc mai profund decat cei scoliti. Eu vad aici in Cluj... unde lumea are scoala Very Happy
Pe mine ma enerveaza ideea asta ca suntem neputinciosi, ca nu putem face nimic. BA DA, PUTEM! Noi trebuie sa facem, cei napastuiti. De noi depinde totul, numai ca noi nu facem nimic. Fiecare sta si-si spune: nu putem face nimic. E cea mai mare minciuna cu care ne amagim zi de zi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Vin 8 Iul - 13:22

Pai si io zic ca nu pot. Laughing Da da, asa e, oamenii simpli sunt mai profunzi. Asta era cuvantul.

Acu' io chiar nu pot! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Mar 12 Iul - 11:56

Din nebunia acestei lumi... Tocmai ce ziceam ca a picat platforma in care lucrez - adica cea in care se inscriu candidatii la admiterea la facultate - si prin urmare, nici ei nu se pot inscrie, nici eu nu le pot prelua dosarele. Asta-i digitalizarea mult-dorita Very Happy
Iata ce ne povesteste avocatul Gheorghe Piperea:

Mă sună cineva aseară ca să mă întrebe dacă să spargă sau ușa apartamentului cu chirie în care locuiește de ani de zile; am întrebat de ce, care ar fi motivul să spargă ușa, devreme ce are cheia; mi-a zis ceva foarte interesant: nu e cheie, ci card digital de acces, și nu e singurul în situația respectivă, toți sunt, toți chiriașii/proprietarii din bloc, căci accesul în acel bloc din Pipera este ultra-modern, tehnologizat, cu card, ca la corporație; motivul pentru care nimeni nu putea intra în casă (chit că unii ar fi putut avea ceva pe foc, animale agitate sau vreun jefuitor în casă) era un cip ars de la un cablu scurtcircuitat; nu putea intra nici măcar portarul; administratorul era high la ora aia; viva la digitalizacion; a durat vreo oră până a venit handiman-ul blocului, dar putea dura și o zi; și nici asta nu e cel mai grav; ar fi putut fi o blocare intenționată a accesului, pe motiv de neplată a chiriei, ca urmare a blocării conturilor bancare pe motiv de omisiune a actualizării datelor cu caracter personal; ar fi putut fi pe motiv că locuitorii blocului țin prea mult deschis vara aerul condiționat sau că fac iarna mai cald de 17 grade în casă; nu credeți că se poate asta? păi cel mai mare proprietar de apartamente de închiriat din Germania (care deține peste 400 de mii de astfel de locuințe și care este deținut de Blac Rock) a decretat că chiriașii se vor “încălzi” la iarnă cu maxim 17 grade, ca să poată fi înfrânt mai vârtos Poutine; în caz contrar, nu vor mai primi acces în case; tot așa, dacă nu vor respecta programul de apă caldă (maxim 10 ore/zi), de curent și rația zilnică, vor fi alungați din propriile case; în curând, dacă vei fi continuat să fii gras, să tragi pârțuri cu amprentă de carbon și să refuzi doza zilnică de ser de “imunizare”, vei fi aruncat în stradă, interzis la transportul în comun, lăsat fără acces la banii din contul bancar și exclus de la vot, printr-un simplu click; ce, nu credeți? păi, luați de cercetați de ce s-au revoltat chinezii ieri, în plină epocă Jingping.

Lumea nu intelege si nu constientizeaza ca natura umana e umana prin insusi natura ei Smile Suntem umani si asa trebuie sa ramanem. Nu sa ne robotizam... si nici sa devenim sclavi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Mier 13 Iul - 11:33

Pai in mod normal ar trebui sa fie si un acces mecanic, in caz de accident, de pana de curent sau de cipuri arse. Problema nu e digitalizarea, ci tocmai natura umana. Iar natura umana e cam ticaloasa si vrea sa-i controleze pe altii si sa imparta lumea in master- slave. Aici e toata problema. Firesc, orice progres stiintific, tehnologic, ar trebui sa ajute si sa faca viata mai usoara. Daca te trezesti cu blocaje sau, cel mai grav, cu constrangeri, inseamna ca e ceva putred in Danemarca. Stiinta a juns la un nivel incredibil, daca nu apar progrese in viata cea de toate zilele (in sensul bun), inseamna ca ori e vorba de incompetenta, ori de rea vointa. Altfel, nu-mi explic. Omenirea progreseaza vrand- nevrand (in sensul bun, nu ca vor unii "progresisti" sa-si aroge nu stiu ce drepturi si arogante).

Daca se va marsa in continuare pe negarea proprietatii si nu in cele din urma a vietii private, si vei fi dependent de unul sau de altul, sau de tehnologie, oricand poti avea surprize neplacute (daca se vrea asta Laughing ). Altfel, daca nu ne vom transforma in zombi, destul de greu va fi cu implementarile astea tehnologice si cu constrangerile. Dar cand nu vei avea nimic si nu vei fi dispus sa renunti la (un minim) confort, atunci clar ca vei fi predispus sa faci compromisuri si vei accepta constrangeri, pentru ca nu vei avea alternative: accepti compromisul sau mori. Pe asta se si mizeaza, cred. Cum misti in front, cum ti se taie accesul. Laughing Daca iti blocheaza contul bancar, de exemplu, esti mort, esti falit. Mda. Cum ziceam, nu tehnologia e de vina, ci omul. Laughing

Nu ma pricep la programare, dar daca platformele astea ar fi facute cum trebuie, n-ar trebui sa se blocheze. In caz ca nu se ajunge la un rezultat, la un compromis acceptabil, ar trebui sa se renunte la implementare digitala. Daca e ordin de sus sa se implementeze, numai de dragul de-a se implementa, desi nu sunt rezultate, atunci avem si prostie, pe langa incompetenta. Nu stiu, din moment ce nu raspunde nimeni pentru problemele astea, e posibil orice. Inclusiv sa avem platforme digitale care nu functioneaza, ore suplimentare neplatite, panica si un pic de haos in sistem.

Totusi, problemele astea s-ar putea sa fie un semn bun. Chiar daca im place tehnologia moderna (o sustin pana intr-un anumit punct), faptul ca inca putem trai "analogic" ar insemna o prelungire a vietii (simple, normale, sanatoase).

As putea scrie la nesfarsit. Teoria ca teoria, practica e concludenta. Laughing Ce te faci cu digitalizarea, cand unii nu stiu nici sa scrie de mana? Laughing Sa fim roboti deci! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Sam 16 Iul - 19:55

Ai scris mult, am stat si te-am citit. Ar fi multe de spus despre digitalizarea asta, dar sunt prea obosita ca sa mai scriu ce gandesc si-s prea obosita pana si sa gandesc.
Las subiectul deoparte. Poate il reiau altadata...
Acum tocmai am vazut ce au mai pus la cale monstrii care ne vor binele: cica la iarna, asa a impus UE, in institutiile de stat, temperatura maxima va fi de 19 grade. Rolling Eyes Pai, cand stai la birou nemiscat 8 ore, la temperatura asta cam simti cum te ia cu frig. Ba mai simti ca ti-e frig si la degete, de abia mai tii pixul in mana, daramite sa mai si scrii cu el! Eu stiu cum a fost cand munceam online (tele-munca) si aveam 20 grade in casa. Trebuia sa pun pe 22 pana munceam la comp, altfel dardaiam de frig. In conditiile astea nici elevii si studentii nu stiu cum o sa stea la cursuri.
Ce sa zic? Prostia si ignoranta se platesc. O sa tremuram, ca sa ne invatam minte. Poate frigul o sa-i trezeasca pe cei care inca dorm...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 6 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum