GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Somnul ratiunii naste monstri

+15
shadow
itina
myrk
seaman65
sharp00714
Nana_Duval
dragos
atat de simplu
fotohobby
mrs nobody
Radu
costica19
habibi77
snow
pitulicea
19 participanți

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Mar 6 Apr - 19:49

Rezumarea primului mesaj :

Ucis in bataie de un 'smecher' cu BMW

Un tanar de bani gata din Craiova a omorat un batran pe trecerea de pietoni, pe motiv ca traversa prea incet
Tragicul eveniment s-a petrecut chiar in Vinerea Mare, pe Bulevardul Dacia din Craiova. Pavel Rentea iesise la plimbare cu nepotica lui de sase ani. Pentru ca nu s-a grabit sa traverseze strada, Cosmin Dragan, un interlop din oras, l-a luat la bataie pe batran sub privirile ingrozite ale fetitei. Acesta a facut stop cardiac si a murit cateva ore mai tarziu la spital.
Agresorul in varsta de 22 de ani a fugit de la locul accidentului, insa s-a predat ulterior politiei.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 5 Apr - 11:07, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Vin 20 Ian - 22:07

De care bălegar? Că dacă interzic vacile, tre' să cultive rahatul în laborator. Laughing Io tare "mă tem" să nu fie larve de bălegar uman, că ăsta este din belșug. Laughing

Am văzut reportaj tv cu instalațiile de prelucrare a insectelor și viermilor. E de-a dreptul scârbos- întâi îi stoarce, după aia "laptele" e prelucrat să ajungă praf. Sper măcar să scrie pe etichetă. Laughing Altfel vom mânca grâu fiert, ca să nu mâncăm mâncare spurcată- vezi istoria colivei.

Bine, în principiu nu-i nimic spurcat, dar depinde scopul. Ăștia sunt bolnavi psihic. Adevărați. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Vin 20 Ian - 22:39

Laughing Laughing
Ca sa-i transforme pe viermii astia in mancare, e nevoie de o tehnologie. Trebuie procesati. Asta inseamna poluare. Ucidem vacile si porcii, ca sa nu faca parturi si sa polueze si facem fabrici de procesat viermii. Iar oamenii care nu gandesc, pentru ca ei iau de bun tot ce le spune "stiinta" si autoritatile, sunt convinsi ca vor salva astfel planeta. Planeta distrusa acum de agricultura si zootehnie. Oamenii astia n-au prea trait la tara...
Cum nu e nimic spurcat? Biblia zice pe undeva de insecte si viermi ca hrana? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Sam 21 Ian - 0:32

Da, zice. Ia vezi FA, 11,5-9. Și părintele Cleopa zice la fel.

Ăstia nu că n-au prea trăit la țară, sunt stricați la cap. Bine, științific, viermii sunt o sursă de proteine. Dacă păsări și mamifere mănâncă viermi, de ce n-ar mânca și omul? Păi la om e o barieră psihologică. Dealtfel, zic ăștia că și pe la McDonald's carnea aia ar fi suspectă- unii spun că ar fi și hălci de carne de om, a zis la știri. Laughing Păi de ce nu iei mortu' cât îi cald, să-l tranșezi și să-l pui la rotisor. Ar fi destul de ecologic, chiar foarte. Și gustos. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 11:07

M-am uitat ce zic Faptele Apostolilor.
Zice de taratoare. Esti convins ca e o traducere corecta a cuvantului? Si de ce deduci tu de acolo ca taratoare se refera la insecte? Eu m-as opri doar la animale taratoare (reptile), nicidecum la insecte.
"Petre, scoală-te, taie şi mănâncă." il indeamna Dumnezeu pe Petru. Zice acolo "taie". Smile Deci sa taie o pulpa de gandac si s-o manance. Laughing
O sa caut sa vad ce zice si Parintele Cleopa si o sa caut si explicatiile. Sunt convinsa ca Dumnezeu nu ne-a indemnat sa mancam insecte si viermi.

Nu e doar o bariera psihologica. Omul a invatat in timp sa supravieuiasca si a invatat din experienta ce ii face bine si ce nu. Metabolismul oamenilor e diferit de cel al pasarilor.
Eu cred in continuare ca chitina  din insecte nu este procesata de metabolismul uman si ca nu este potrivita pentru oameni si animale. Cred asta, cu atat mai mult cu cat informatiile legate de acest subiect au fost marcate de fectcecari ca fiind informații înșelătoare  Very Happy  Exact asa cum au fost toate articolele, studiile, cercetarile care evidentiau si atentionau asupra efectelor adverse ale vaccinurilor. Ei, au fost acelea informatii inselatoare? NU. Se vor dovedi acestea informatii inselatoare? NU. Dar pentru asta se vor mai imbolnavi niste oameni sau chiar vor muri. Adevarurile sunt ascunse cu grija. Cautam in disperare un articol despre chitina, dar a disparut. Cool L-au sters baietii.  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 11:22

Revin: in Biblia mea scrie "Petre, junghie si mananca".
Deci a junghia, ceea ce mi se pare chiar mai concludent decat a taia. Injunghii ca sa curga sangele. Sangele se lasa sa se scurga. E mare pacat sa mananci sange.
Cum sa injughii o insecta (taratoare)?
Incerc sa-mi clarific mie Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Lun 23 Ian - 11:46

Atunci vezi ce mânca Sf Ioan Botezătorul. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 12:37

Manca niste vlastari, carora li se spunea lacoste, sau ceva de genul. Smile Cand au facut traducerea au scris lacuste. De fapt erau roscove.
Nu, nu manca lacuste si nici ganganii. Mai fa sapaturi. Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Lun 23 Ian - 18:33

Scrie în biblie sau nu? Despre asta era vorba. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Lun 23 Ian - 18:42

Scrie in traducerile recente ale Bibliei Very Happy Eu incerc sa aflu ce se ascunde in spatele lucrurilor. Nu-mi plac informatiile "de-a gata" Very Happy Am invatat ca 90% din ce ni se serveste, e minciuna.
pitulicea
pitulicea
6
6


Mell apreciază acest mesaj

Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  Mell Mar 24 Ian - 8:43

Nu sunt foarte in tema cu acest subiect.
Dar vreau sa spun ca pana ca omul sa devina stapanul planetei,in goana lui dupa profit,planeta era ok.
Animale existau...mai multe decat acum...dar nu poluau.
Eu sunt de parere ca omul a poluat planeta...sa renuntam si la el?sau sa il educam,macar pt viitor?
Mell
Mell
3
3


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Mar 24 Ian - 9:24

Asta ar fi cea mai buna solutie, sau adevarata solutie. Cea mai buna pentru toti. Numai ca, nu conteaza ce e bun pentru toti, conteaza ce e bun pentru cei cativa, singurii importanti pe planeta asta Very Happy
Ba din contra, omul trebuie sa devina cat mai needucat, ca sa fie usor de manipulat. Daca a ajuns sa creada ca o vaca polueaza, apoi mai needucat si mai redus mintal de atat, nici nu putea deveni, cu toata inteligenta artificiala pe care o manevreaza.
pitulicea
pitulicea
6
6


Mell apreciază acest mesaj

Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  myrk Mar 24 Ian - 21:56

Măi, ideea era de animal spurcat sau nu. De exemplu, porcul la evrei era considerat necurat (spurcat). Dar Dumnezeu spune că ceea ce El a curățit, omul să nu spună că-i spurcat. Deci nu există animal curat sau necurat, toate sunt curate; animalul fiind specific alimentației omului. În epocile primare, omul era vânător, nu vânător de insecte (doar nu era nebun Laughing ), deci insectele nu sunt specifice alimentației umane. Că dacă oamenii ar fi mâncat insecte, ar fi fost împărțite inițial în curate și necurate. Laughing Și părintele Cleopa spune că poți să mănânci și viperă dacă îți priește stomacul. Laughing Nu e "necurată". Una e să mânănci tu viperă și gândaci, că îți plac ție, și alta e să impui tu consumul de gândaci, ca să "salvezi" planeta. La fel și vaccinurile- obligativitatea asta îți anulează libertatea, în virtutea unei salvări (utopice) a omenirii. A ideii de omenire, neacceptând că de fapt poți omorî astfel.oameni, de dragul salvării "omenirii". De fapt, dacă ar fi niște măsuri raționale, ar fi acceptate benevol în cele din urmă, real sunt niște aberații fără acoperire, acceptate doar de frică. Și din prostie (adică necunoaștere).
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Mier 25 Ian - 8:10

Asa mai vii de-acasa Laughing

Inca un titlu de ziar, potrivit pentru topicul acesta:

Homosexuali căsătoriți, anchetați după ce ce și-au violat și sodomizat copiii adoptați, în vârstă de 9 și 11 ani, încă de când aveau 6 și 8 ani, după care i-au filmat supuși la perversiuni și i-au oferit ca produs unui cerc de pedofili homosexuali din SUA
https://www.activenews.ro/stiri/Homosexuali-casatoriti-anchetati-dupa-ce-ce-si-au-violat-si-sodomizat-copiii-adoptati-in-varsta-de-9-si-11-ani-inca-de-cand-aveau-6-si-8-ani-dupa-care-i-au-filmat-supusi-la-perversiuni-si-i-au-oferit-ca-produs-unui-cerc-de-pedofili-homosexuali-din--179165
Asta inseamna toleranta, asta inseamna sa nu-l ai pe Dumnezeu Sad  Nu am cuvinte pentru asa ceva.
Familiile fericite in care barbatul nu se mai imbata si nu o mai bate pe femeie. Sa-i ajutam sa se casatoreasca. Sa-i ajutam sa se integreze. Sa-i ajutam sa infieze copii.
N-a mers lumea la Referendumul pentru familie, sa nu scape Dragnia.
Mad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Lun 13 Feb - 21:47

Ma uit acum la un film... vechi filmul. E din 2021. Dar interesant. Stiti ca pe mine ma pasioneaza subiectul Laughing  asa cum stiu si eu ca pe voi nu va intereseaza subiectul. Laughing
Acesta e doar un studiu, dar sunt zeci, poate chiar sute de alte studii cu aceleasi rezultate.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  pitulicea Vin 25 Aug - 9:39

Inca un documentar despre ceea ce se intampla sub ochii nostri Smile Unii cred, altii neaga in continuare. Unii au patit-o, altii au avut (cel putin pana acum) noroc si au scapat.
Eu raman in continuare o conspirationista si o naiva.
Va recomand si voua documentarul acesta. N-o sa-l vedeti la Tv.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Somnul ratiunii naste monstri - Pagina 9 Empty Re: Somnul ratiunii naste monstri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum