GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 52 din 53 Înapoi  1 ... 27 ... 51, 52, 53  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  zaraza26 Mar 26 Mar - 14:05

myrk a scris:Eu n-aș "huli" atât de mult medicina alopată. Dumnezeu te vindecă (și) prin medici. Odată și odată tot ajungi la mânuța lor. Și să vezi ce repejor alergi. Laughing Un stomatolog, un chirurg de urgență etc. Să nu mai aruncăm cu pietre (unde nu e cazul). De fapt, nici nu știm (real) unde e cazul. Laughing

Nu știi unde e real cazul să evităm medicamentele? Să luăm banalele calmante pentru dureri de cap. Și nu mă refer atunci când durerile devin obositoare, persistente, greu de îndurat. A fost și perioada când durerile de cap nu erau intense, dar fugeam toți repede la un calmant. Nu era cine să ne spună atunci că se poate și altfel. Din fericire sunt oameni care nu mai iau medicamente oricum, oricând. Se mai deșteaptă lumea. Unii se deșteaptă la 20, la 30, la 40 de ani, alții chiar la 50 sau 60 de ani. A apela la alte explicații și tratamente este posibil la orice vârstă, nu înseamnă că peste 60 de ani ești condamnat să suferi cum au făcut-o cei dinaintea ta.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 26 Mar - 14:10

Eu vorbesc aici de cazurile grave: cancere, boli cardiovasculare și urgențe medicale majore- peritonite, ictere mecanice etc, accidente rutiere etc. Astea nu le mai tratezi cu ceai și cu gândire pozitivă. Laughing Și atunci le lași pe toate și alergi fuguța la spital. Instinctul de conservare bate tot.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  zaraza26 Mar 26 Mar - 14:24

Până la un punct ai dreptate. Sunt și cazuri din astea, oricât te-ai feri. Dar de multe ori se pot preveni, dacă adopți o atitudine atentă față de corpul tău și gândurile tale. Însă la cancer m-aș mai gândi... nu este o urgență. Eventual o urgență care îți permite să îți schimbi atitudinea. Nu o urgență în adevăratul sens la cuvântului.
Trebuie abordate corespunzător problemele de sănătate, acum de multe ori oamenii nici nu cunosc altceva decât medicamentele.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 26 Mar - 14:25

Incearca cu un post negru de 40 de zile Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  zaraza26 Mar 26 Mar - 14:27

Cine să încerce, pitu?
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 26 Mar - 14:59

zaraza26 a scris: Nu o urgență în adevăratul sens la cuvântului.

Da. Dacă nu intervii rapid, mori. Laughing De asta ziceam că te poate lovi trăsnetul când te aștepți mai puțin sau deloc. Bine, unii spun că trăsnetul poate fi prevenit printr-o abordare rațională și echilibrată, iar atunci când vine ploaia, fugi în casă. Asta dacă nu te prinde furtuna pe câmp, la iarbă verde, și cu soarele strălucind, dogorind deasupra capului. Autocontrol, ce mai! Laughing
myrk
myrk
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 26 Mar - 15:00

Eu aș zice de post negru doar 3 zile. Ba, nu, reduc la o zi și aștept comentarii. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 26 Mar - 15:07

zaraza26 a scris:Cine să încerce, pitu?
myrk Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Mar 26 Mar - 15:38

Laughing Laughing Da, că voi aveți scutire. Razz Laughing O zi hai că o duc fără probleme majore. O săptămână fără să mănânc cine știe ce. Știi, după fro câteva zile de post de ăsta, îți trece faza cu gândirea pozitivă și nu știi ce să bagi în gură, ca să te ții pe picioare și nu pici pă gios. Laughing Uite, acum îmi dau seama că ăștia cu gândirea pozitivă sunt ăia un pic îmbuibați, de care vorbea și pitu. Laughing

Mi-aduc aminte de-o fază, aveam nevoie de niște bani și mie îmi vorbea cineva de gândirea pozitivă. Persoana aia era cu cardul plin de bani, dar nu zice: ia bă și tu de și aici și vezi ce faci. Nu, trebuia să gândesc pozitiv, și banii s-ar fi lipit purcoi de mine, dar din cu totul altă sursă, și cine știe când, probabil când se aliniau Jupiter cu Marte. Laughing

Cu tot respectul, probabil așa e cu gândirea pozitivă și când ești bolnav. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mar 26 Mar - 21:16

Laughing Laughing Hai ca ai fost figura iar.
Eu nu cred in asta cu gandirea pozitiva. Ani la rand am gandit tot negativ si am fost tot deprimata si eram sanatoasa tun Laughing Acuma, de cand incep sa fiu mai pozitiva si nu mai am depresii, ba ma doare una, ba ma doare alta...
In schimb, stresul DA. Stresul te distruge ca picatura chinezeasca.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  zaraza26 Mar 26 Mar - 22:55

Corpul nostru are doua stari in care poate functiona. Atunci cand suntem sub o presiune se mobilizeaza si face față. Cand sursa stresului dispare si ne putem relaxa, atunci si corpul isi permite sa intre intr-un stadiu de refacere si simtim tot felul de simptome.

De aceea medicamentele pot face rau, atunci cand corpul este in stadiul de refacere si medicamentele blocheaza procesul natural. Dar pentru asta trebuie medici care cunosc bine starea pacientului, tensiunea lui emotionala, practic sa stie prin ce trece sau prin ce a trecut.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Mier 27 Mar - 20:11

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Screen36

Dupa cum spuneam, se stie, dar se tace. O tacere adanca si vinovata. Sad Sa ne traiasca eroii! Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Joi 28 Mar - 10:14

Păi te întreba și-acu' doi ani dacă te-ai înțepat, te întreabă și acum. Cei din spitale știu de efectele secundare ale serului "sigur", dar nu vorbesc de frică (nu știu a cui). Acuma stau și mă gândesc la mărirea fabuloasă a salariilor medicilor și a personalului medical, dacă nu a fost premeditată chestia asta înainte de plandemie. Îți dai seama ce scandaluri (monstru) ar fi fost prin spitale, să se fi întâmplat chestiile astea pe salariile alea mici. De unde rezultă că nimic nu mișcă pe planetă fără decizie politică. Și că banul închide gura.

Apoi vine prim-ministrul la tv și anunță că alocă procent din buget (și) pentru presă. Laughing O nebunie.

Nu se leagă nimeni la cap fără să-l doară.
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  zaraza26 Joi 28 Mar - 14:34

Și, ca să pun cireașa pe tort, ce a fost "covidul"? Nimic altceva decât răceli, gripe, peste care s-a suprapus teroarea virusului "venit din China", a blocajului în care au băgat oamenii și le-au interzis accesul la recreere, aer curat, mișcare, plus frica de a pierde locul de muncă.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  myrk Joi 28 Mar - 15:01

Măi, epidemie sau cum s-o numi a fost, eu cate răceli și gripe am avut în ultimii 3 ani, n-am avut toată viața. Și acum tușesc după o viroză din decembrie anul trecut. Unii au și murit, deci ceva a fost (putred în Danemarca).

Dar, cum s-a discutat (și) pe aici, sunt multe semne de întrebare (fără răspuns). Cert e că instinctul de conservare bate tot. Dar a fost mișto sloganul ăla: eu sunt vaccinat, dar vaccinează-te și tu, să nu mă molipsești. Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 52 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 52 din 53 Înapoi  1 ... 27 ... 51, 52, 53  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum