GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 2 din 29 Înapoi  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 11:07

Multe locasuri, nu multe usi.. nu-i acelasi lucru si nicaieri Biblia nu sugereaza ca ar fi mai multe cai spre Dumnezeu, dimpotriva.

Cand am zis ca n-o sa se convinga unii pe altii, nu m-am referit la membrii forumului nici pe departe.

Un popa nu ar trebui sa sustina ambele teorii, daca e credincios de-adevaratelea. Nu poti sa slujesti la doi stapani. Tot in Biblie scrie asta.
Tizona
Tizona
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 11:31

am citit undeva ,mai demult,ca "daca Dumnezeu nu ar exista cu adevarat,El ar trebui inventat"
nu-mi aminetsc cui apartine citatul Embarassed dar mi se pare ca este plin de adevar si intelepciune
omul trebuie sa creada in ceva...ca se numeste Dumnezeu,Buddha,Allah...mai putin importa...cert este ca ...CEVA trebuie sa existe....e alegerea noastra in ce credem...dar credinta este saamanta sadita in noi dinainte de a fi fiinte...ne nastem cu ea...iar negarea ei..este insasi negarea existentei noastre.
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 11:52

Ca sa fiu rea..
Da, omul are nevoie sa creada in ceva pentru momentele in care e neajutorat sau are de dat vina pe cineva pentru necazurile lui.
Cati oameni auzim multumindu-i lui Dumnezeu atunci cand le e bine? Il cam uita, cand au burta si contul pline si sunt sanatosi.
Tizona
Tizona
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 12:04

nu esti rea!
ai perfecta dreptate...nu ne gandim la Dumnezeu decat cand dam de greu....sunt de aceeasi parere cu tine,din pacate Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  tegeusa Mier 17 Aug - 12:12

asta tine de fiecare in parte. normal e sa-i multumim pentru tot binele si raul din fiecare zi Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 12:14

nimeni nu va multumi pt rau....dar uitam sa multumim pt bine...ceea ce e grav
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 12:16

Deci...credinta invinge stiinta?
snow
snow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 12:21

stiinta sa mearga pe "filiera ei"...sunt destule lucruri de care sa se ocupe stiinta
raman adepta teoriei creationiste Very Happy nu neg beneficiile stiintei dar daca Dumnezeu nu ar fi vrut...nimic nu ar fi fost posibil
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 12:27

Inteleg...
De asta credinta oarba a dus biserica la rang de putere in stat. Mergand pe sloganuri de genul "crede si nu cerceta", s-a ajuns la dictatura credintei si negarea realitatii.
snow
snow
6
6


pitulicea nu apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 12:32

sper ca vb despre o alta perioada istorica
Biserica nu mai are azi aceeasi putere ca acum sute de ani.
e o institutie in care oamenii cred inca dar ca putere....e mult diminuata.
se spune "crede si nu cerceta" raportat la cele divine...
poti crede si poti cerceta orice altceva...dar nu cauta raspunsuri in ceea ce priveste credinta.
ele se afla in tine...poate ca n-ai ajuns inca la gradul de cunoastere in care raspunsurile sa ti se faca cunoscute.
si nu ma refer strict la tine....si eu,si majoritatea suntem in aceeasi situatie Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  tegeusa Mier 17 Aug - 12:34

mie imi place sa cercetez, nu sa cred. in acelasi timp, daca Dumnezeu exista, orice cercetare e inutila, el fiind dincolo de intelegerea umana. asa ca nu prea ai ce cerceta... Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 12:37

exact tege!
mintea umana nu a atins inca acel stadiu de evolutie in care sa gaseasca rasp la orice intrebare
la intrebarile legate de Dumnezeu si credinta nu ne putem rasp fara a ne indoi...ori indoiala e un pacat
intrebarile legate de El...duc la negarea Lui...ori daca pretinzi a fi credincios....ce rost are sa te indoiesti?
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 12:40

Dar.. Dumnezeu nu spune nicaieri in Biblie "crede si nu cerceta", dimpotriva, spune "cercetati toate lucrurile si luati ce este bun"...
Sloganul asta e inventat de biserica, pentru a-i tine in ignoranta pe fraieri.

Cu ultimele mesaje aveti dreptate.. Oricum am lua-o, omul este limitat, nu putem cuprinde cu mintea toata intelepciunea universului, implicit... de pe pozitia unui credincios, Dumnezeu nu poate fi cuprins, inteles, explicat...
Tizona
Tizona
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 12:47

sa nu confundam Biserica cu Dumnezeu.
ea ar trebui sa-L reprezinte nu sa-L intepreteze...tocmai de aceea din pricina bisericii...multi oameni evoluati spiritual au inceput sa-si piarda credinta.
mercantilismul sobornicesc,lipsa de moralitate si de ce nu chiar de credinta a unor preoti...nu trebuie sa ne indeparteze pe noi ceilalti de credinta.acesti preoti ar trebui amendati ei....exclusi chiar dar Dumnezeu este si ramane parte din noi...indiferent de cel care ne predica Sfanta Scriptura
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 12:47

Bisrica ar trebui sa aiba putere spirituala, nu putere politica.
Cel putin la noi, sunt primii care incalca practic toate legile, mergand mai departe, majoritatea "angajatilor" au o moralitate pe care nu o mai amintesc.
Multi fac greseala sa desparta credinta de slujitorii bisericii. O greseala de care au profitat si inca mai profita.
Pot avea credinta si fara sa "pup poala popii".
Nu am nevoie sa ucid, sa fur in numele credintei. Si exemplele pot continua.
snow
snow
6
6


pitulicea nu apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 2 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 29 Înapoi  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum