GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 3 din 29 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 12:52

Melodia, asa e.

Snow... Credinta e conditionata de legatura cu popii? Sa nu amestecam religia cu credinta, eu nu am pupat poala, crucea, mana, icoana niciunui popa si am fost credincioasa, pe vremuri. Credinta e una.. religia e inventie omeneasca. Cu cat mai multe traditii, obiceiuri, canoane, pedepse, sperietori, draci, lumanari, pomeni, cu atat mai multi indoctrinati, habotnici, bigoti, cu atat mai multi preoti farisei, cu atat mai multi bani in buzunarele sfintei biserici, cu atat mai multe biserici din banii oamenilor...
Tizona
Tizona
4
4


pitulicea nu apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 12:55

Corect, jos palaria. ok
snow
snow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 12:55

nu te contrazic catusi de putin snow!
dimpotriva te sustin in cele afirmate
nu sunt bisericoasa...dar sunt credincioasa...nu pup poala popii...prefer ca popa sa-mi sarute mie mana...pt ca eu sunt femeie iar el barbat
amestecul bisericii in politica nu-l agreez nici eu....sunt 2 puteri ce n-au nici o legatura si ca atare ar trebui ca fiecare sa-si vada de treburile interne
e o discutie atat de ampla incat e greu sa o dezvoltam scriind Very Happy
am astfel de discutii...interminabile as zice, cu fiul meu,care,desi e crescut intr-o fam de credinciosi, a ales sa fie ateu
ii respect decizia desi ma doare cand imi ataca credinta
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 12:58

din cate stiam eu, ateii ii respecta sau ar trebui sa ii respecte pe credinciosi.. nu cumva e ateu doar asa... ca spirit de fronda? Very Happy
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 12:59

Melo, sincer nu stiu daca sunt ateu.
Niciodata insa nu voi ataca credinta altcuiva, dimpotriva, am datoria morala sa o respect.
Pot fi opinii diferite, adevarat, si mereu am mers numai pana la nivel de simpla discutie, schimb de opinie. Smile
snow
snow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 13:01

posibil orice la varsta lui
cert e ca vrea sa ma convinga pe mine ca am o credinta gresita si ca nu am mintea deschisa Very Happy
imi vine cu "n" documentare"cu "x"explicatii...doar ,doar i-oi da dreptate...dar nu ma las Laughing
discutiile noastre se termina in acelasi stadiu in care au inceput...nimeni nu cedeaza...doar ca suntem mai nervosi Razz
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 13:02

Spune-i de pariul lui Pascal.. ar trebui sa mearga chestia asta. La urma urmei.. nu pierzi nimic, daca crezi.
Tizona
Tizona
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 13:03

snow...fara respect ne-am transforma in niste salbatici
eu sunt ortodoxa convinsa,cu toate astea ii respect si pe cei de alte orientari religioase...doar ca nu le respect dogmele.
Melodia
Melodia
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 13:04

La mine e invers... Cand ma prinde pe-acasa, mama ma intreaba.. te mai duci si tu pe la vreo biserica? Pe un ton asa, gen.. depravato!
O las in pace, ea cu ale ei, eu cu ale mele.. Noroc ca ne vedem extrem de rar.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 13:05

i-am spus si asta tizona Laughing  Laughing
doar ca i se pare ca ,cei ce cred,sunt indoctrinati si nu au mintea libera
el lupta practic sa-mi elibereze mie mintea Laughing  Laughing
copil,ce vrei?
eu lupt pt sufletul lui...el pt mintea mea Very Happy imp e ca ne iubim si ne vrem binele reciproc

si eu iau bobarnace pt lipsa mea din sanul Bisericii...dar eu cred ca daca esti credincios nu trebuie sa te rogi doar acolo
pe Dumnezeu il am in suflet...nu trebuie sa merg undeva anume pt a dovedi asta
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 13:09

pai asta e opinia generala.. indoctrinati.
Din punctul meu de vedere, indoctrinat esti cand nu iesi din cuvantul popii si cand popa si tot ce spune el, e sfant.
Bunica - cea care mi-a ramas - tine un rand de oale in pod, pe care le da jos cand incep posturile. Asta depaseste, in opinia mea, pana si limitele indoctrinarii.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 13:18

Si daca (presupunem) ca undeva in viitor se dovedeste ca omul este rezultatul ingineriei genetice extraterestre?
Ce facem cu credinta? O mutam pe alieni?
snow
snow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 13:20

Biserica,ca structura si doctrine ar trebui sa aiba un caracter dinamic..oamenii evolueaza...si Biserica ar trebui sa evolueze...nu poti "impune"omului modern,postul,sau oalele schimbate,cum bn ai remarcat tu...nu-i poti cere omului actual sa frecventeze saptamanal Biserica...nici nu e practic posibil...fiindca noi avem alt program decat il aveau bunicii si strabunicii nostri
se incearca ceva in acest sens,numai ca au ales instrumentele gresite si devin penibili(vezi slujbele online sau spovedania pe site)
noi inca ramanem blocati in niste"babisme" care nu au absolut nici o legatura cu credinta...ci dimpotriva ,multe am impresia ca sunt chiar blasfemii
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Mier 17 Aug - 13:29

Pai, snow.. Credinta e o incredere nestramutata in lucrurile care nu se vad. Laughing Or.. ce altceva sunt extraterestii, decat niste lucruri care nu se vad?
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Melodia Mier 17 Aug - 13:31

dar pe extraterestrii cine i-a creat? Surprised Rolling Eyes
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 3 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 29 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum