GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 9 din 29 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Joi 18 Aug - 19:00

Offf...Al cui fiu era Isus si cum a fost conceput ? ...sau doar va faceti a nu pricepe ? Suspect Suspect Suspect
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 17:34

Imi permit sa-mi exprim si eu parerea legat de subiectul in discutie. Ateu vs credincios....ce intelegeti prin ateu si credincios?
Pentru mine ateul este cel care nu crede decat in existenta lucrurilor pe care le poate atinge, vedea, mirosi, gusta, auzi. Cu alte cuvinte ateul este cel care isi reprezinta lumea prin intermediul celor 5 simturi. Pentru el nu mai exista altceva.
Credinciosul este cel care crede in D-zeu. Intrebarea este in ce forma. Exista o sumedenie de D-zei. Care este cel real?

Sunt oameni care se nasc surzi , muti sau nevazatori. Pentru ei nu exista ceea ce nu percep, dar asta nu inseamna ca altii nu aud, nu vorbesc , nu vad.....la fel sunt si ateii, perceptiile lor sunt in limita a ceea ce simt. La polul opus sunt oamenii dotati cu un al saselea simt, perceptiile lor sunt mult extinse, dar asta nu face din ei credinciosi.

A fi credincios s-a tradus de-a lungul veacurilor prin a merge la biserica la slujba de duminica, prin a face pomeni pentru sufletele mortilor, prin a plati taxe bisericii cu ocazia nuntilor, botezului si a inmormantarilor. In afara bisericii oamenii s-au simtit liberi sa fure, sa minta, sa injure, sa urasca...si s-au proclamat credinciosi..." ca doar merg la biserica".....

Omul cu adevarat credincios resprecta toate "legile lui D-zeu", le intelege si si le asuma, chiar daca nu merge la biserica si nu "pupa poala popii".

Creationism vs evolutionism....hmmmm, doar nu credeti ce scrie la "Geneza" Laughing

Adevarul, ca orice adevar, este undeva la mijloc......daca nu ar fi existat energie ( D-zeu), care sa se fi condensat (devenind materie), azi nu am vorbi despre evolutionism. Darvin a avut dreptate, si exista dovezi incontestabile, totul a evoluat din "supa oceanica", suntem stra-stra-stra.....-stranepotii unor bacterii care au evoluat in nevertebrate, apoi in vertebrate ce au fost fortate sa paraseasca mediul acvatic pentru a supravietui. E simplu, foarte simplu, adevarul este undeva la mijloc.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 17:43

)*Darwin....ma scuzati, e greu sa scrii ceva cand suna telefonul Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Lun 29 Aug - 18:15

habibi77 a scris:Sunt oameni care se nasc surzi , muti sau nevazatori. Pentru ei nu exista ceea ce nu percep,
ba da, pentru ca le spun cei din jurul lor ca exista lucrurile alea. Iar cei din jur au certitudinea ca lucrurile alea exista, deci nu au de ce sa nu creada.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 18:19

Si daca eu iti spun ca exista Dumnezeu pentru ca l-am vazut eu tu ma crezi?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Lun 29 Aug - 18:37

pai vorbeai de lucruri materiale, nu cred ca e buna comparatia, asta voiam sa zic, de fapt.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 18:40

Iar eu vorbeam despre lucrurile pe care nu ti le poti reprezenta daca nu se incadreaza in limitele simturilor tale. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Lun 29 Aug - 18:57

Tizona a scris:
ba da, pentru ca le spun cei din jurul lor ca exista lucrurile alea. Iar cei din jur au certitudinea ca lucrurile alea exista, deci nu au de ce sa nu creada.

Tizona , eu am un mare defect : nu cred un cuvant din spusele altora daca nu am certitudinea ca este asa - ''defect'' format de-a lungul anilor si pe care n-am de gand sa-l indrept ... de aici sa mi se traga necredintza ? Suspect scratch
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 19:09

In psihologie se vorbeste de subconstient. Desi nimeni nu l-a vazut/ atins, nu ne indoim de existenta lui, nu avem nevoie de dovezi....sau avem?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Tizona Lun 29 Aug - 19:12

Si nu exista dovezi despre existenta subconstientului? (sau cica denumirea corecta ar fi, de fapt, inconstient)
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 19:28

Dovezile astea sunt la vedere? Sunt palpabile? Le poti atinge? Poti spune ce forma, culoare, miros, gust are subconstientul?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Lun 29 Aug - 19:31

Tocmai , se da o prea mare importantza subconstientului (care in fapt este doar o forma de refulare a constientului ), amestecand astfel realitatea cu irealul de nici dracu' nu-i mai da de capat ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 19:42

scratch adica tu sustii ca subconstientul este un produs, un fel de rebut/ recycle bin al constientului? Interesanta abordare thinking In felul asta se creaza un cerc vicios......sunt afectat de lucruri pe care candva le-am gandit, dar carora nu le-am mai dat importanta ,ele au ramas undeva intr-o zona tampon si din cand in cand mai dau pe afara......mai ramane doar sa constientizez asta......

Crezi ca daca faci curat in subcontient el mai continua sa existe?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Lun 29 Aug - 19:52

Habibi , nu te supara , motto-ul tau , ''eu sunt mic nu stiu nimic '' Razz - interesant Laughing dar nu se potriveste in context......cu asta am raspuns in parte la intrebarea ta - subconstientul asa cum il vad eu , mare parte se potriveste descrierii tale Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Lun 29 Aug - 19:57

N-ai sesizat virgula. Razz Stii ca o virgula pusa unde (nu) trebuie schimba intelesul unei propozitii? Rolling Eyes ....ca veni vorba de virgula...cred ca mai trebuia una. Laughing

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 9 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 29 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum