GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 27 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 30 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 22 Iul - 18:24

Mi-a placut "Amantul doamnei Chatterley". Frumoasa carte si....libertina Very Happy E drept ca am citit-o imediat dupa Revolutie, cand asemenea fragmente nu devenisera inca banalitate.
Imi place cum scrie D.H. Lawrence. Cartile lui sunt carti pentru suflet (din punctul meu de vedere, fireste).
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 22 Iul - 18:27

“… Sa ucizi o pasare cantatoare” de Harper Lee
O poveste despre viata, despre oameni, despre nedreptate si despre violenta.
Micuta Scout – ajunsa la maturitate – isi povesteste amintirile din copilarie, intamplari traite alaturi de fratele ei Jem si de prietenul lor de vacanta – Dill.
Crescuti si educati in spiritul dreptatii  de catre un tata foarte iscusit ca avocat, insa nu atat de priceput ca parinte, descopera de timpuriu nedreptatile savarsite de oameni in numele dreptatii, intoleranta de care dau dovada oamenii, unii fata de altii si violenta, impinsa uneori pana la moarte.
Sa ucizi o pasare cantatoare… e un mare pacat.Pasarile cantatoare nu fac nici un rau, nu distrug recoltele, nu ataca alte pasari, nu ucid alte animale. Pasarile cantatoare nu fac altceva decat sa ne bucure cu cantecul lor.  Sa ucizi o pasare cantatoare e echivalent cu a ucide un om nevinovat. Si tocmai despre asta ne povesteste Scout… despre condamnarea la moarte a unui om nevinovat. Singura lui vina a fost aceea de a fi negru, intr-o lume dominata de albi.
O carte frumoasa si "sanatoasa". O incepusem in tinerete, demult, dar n-am avut rabdare sa o termin....atunci. Acum am inceput-o, am terminat-o si mi-a placut. O carte care merita citita.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  cris_is Mar 9 Sept - 18:08

Ar recitit Scrinul negru, G Calinescu. Aceiasi impresie ca si la prima lectura. Obligat sa tina seama de cenzura comunista probabil, autorul, fara a aduce osanale regimului, reuseste subtil sa reliefeze cate ceva din mentalitatea si modul de viata "boieresc", al celor cu sange albastru. Dincolo de "naravurile" inerente unui trai imbelsugat, schimbarea de regim si implicit reducerea la saracie subliniaza totusi educatia, demnitatea si detasarea catorva personaje din lumea buna a unor vremi apuse. Mie cel putin, mi-a schimbat total viziunea despre "chiaburii si bogatanii" autohtoni de pana in 1945.
cris_is
cris_is
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 9 Sept - 21:23

Am citit-o demult. Nu-mi mai amintesc nimic din ea Neutral Ma lasa memoria.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  dorina_s Mar 9 Sept - 22:03

eu m-am apucat sa citesc "50 de umbre ale lui Grey" de L.E. James

momentan am ajuns la p 110 ... Razz Razz
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Mar 9 Sept - 22:05

Oho, Dorina! Shocked

Sa ne dai amanunte despre cum vei rezista pana la final! Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Sept - 10:28

Incercati sa nu dati doar titluri. Un titlu poate spune multe sau nimic.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Mar 23 Dec - 9:42

De-o bucata de timp m-am apucat de citit carti ale unor scriitori norvegieni, un fel de carti politiste. Nu-s cine stie ce, o parte sunt ceva mai "rasarite"... dar, daca tot le-am cumparat, ma incapatanez sa le citesc. Oricum, nu despre asta voiam sa vorbesc, ci despre o carte citita acum vreo luna: Chimia mortii, scria de Simon Becket. Mie mi s-a parut o carte nemaipomenita, o carte pe care am citit-o extrem de repede, pentru ca eram curioasa ce se intampla. Mi se intampla rar sa nu pot lasa o carte din mana. Evident ca e vorba de moarte, dupa cum reiese si din titlu, e vorba de niste crime ciudate, e vorba despre un antropolog medico-legist care interpreteaza moartea in felul lui si face si niste descrieri sugestive... Insa, suspansul a fost cel care mi-a placut in mod deosebit. Cand credeam ca am obtinut un raspuns, se intampla ceva si-mi demola rationamentul.Si asta s-a intamplat de cateva ori pe parcursul cartii. E o carte bine scrisa, fara fraze intortocheate... O recomand, desi poate parea putin cam cruda. Imi aminteste de-o alta carte pe care o citisem acum vreo 3 ani.E vorba de Ancheta, scrisa de Lee Child. La fel de captivanta. Acum am inceput o alta carte scrisa de Lee Child... total diferita ca stil (Sa nu te intorci niciodata) . Nu-mi place absolut deloc, parca e scrisa de alta persoana... o citesc de vreo doua saptamani si mi-e si sila sa o termin. Dar o voi face, pentru ca-s incapatanata. Pe deasupra, mai sper sa ma si insel... poate ca ma va surprinde pana la final. Laughing Desi, ma indoiesc: am citit deja jumatate si sansele-s cam mici. Cam atat. A, m-am apucat si de cartea lui Jung: Amintiri, vise, reflectii.. Asta e o carte pentru sufletul meu. O citesc pe indelete, incerc sa o inteleg si sa invat ceva din ea. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Mar 23 Dec - 9:56

Cate citesti tu in acelasi timp? Razz Eu mai mult de doua deodata nu cred ca am incercat. Ma rog, nu chiar deodata! Laughing
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Mar 23 Dec - 10:01

Alea scrise de norvegieni le-am citit pe rand. Acum citesc din doua. Cea scrisa de Jung e prea grea. N-o pot citi sa ma destind. De obicei, asa fac... citesc ceva greoi si ceva usor. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Vizitator Mar 23 Dec - 10:21

M-ai facut curioasa cu Chimia mortii! Dar o las dupa sarbatori, nu mi se pare potrivita momentului si nici n-am timp. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Lun 15 Iun - 10:11

Ca sa vedeti ce face boala din om... M-am apucat sa recitesc o carte a copilariei si anume:" Fram, ursul polar" a lui Cezar Petrescu. Si m-a apucat o nostalgie si un dor dupa alte vremuri demult traite... day dreaming
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shu Lun 15 Iun - 10:29

... si te mai miri ca ai racit... play ball
shu
shu
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  dorina_s Joi 18 Iun - 21:29

M-am apucat sa citesc Confidentul de Hélène Grémillon,o scriitoare franceza, am citit cateva pasaje pe net si mi-a placut asa ca mi-am comandat cartea on-line
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Lun 28 Sept - 13:51

Acum o luna am primit  cadou  '' Stapanul Inelelor '' , trilogia  lui J.R.R. Tolkien, trei volume insumand peste 1800 de pagini  : mi-am facut curaj si aproape am terminat ''Fratia Inelului''  Very Happy .

Desi are o opera de anvergura Tolkien a fost prea putin cunoscut la noi pana la aparitia filmelor care i-au ecranizat romanele ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 27 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 30 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum