GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 25 din 34 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Vin 2 Aug - 23:03

As vrea s-o citesc si eu, dar n-o am Neutral  Trebuie s-o caut prin librarii.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Vizitator Vin 2 Aug - 23:04

Cred c-o voi comanda pe net. Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Sam 3 Aug - 14:00

Vreau si eu!!!! bounce 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Sam 3 Aug - 23:08

Creierul, O Enigma Descifrata - Dorin Teodor Moisa

Cartea contine o teorie a functiilor fundamentale de hardware ale creierului (animal sau uman intr-o teorie unitara) dar si un mare numar de aplicatii din toate domeniile (am primit reprosuri ca trateaza absolut tot, de la stabilitatea dinamica a mersului la metafizica lui Kant).

Cartea arata cum se sintetizeaza absolut orice functie a creierului (inclusiv dragostea sau emotiile ...) dar arata si cit de primitivi sintem la sisteme de prelucrare a informatiei.

Atentie: cartea se adresaza celor cu abilitati speciale in domeniul stiintelor exacte. Cel mai mare obstacol de intelegere a teoriei este tendinta de a reprezenta ce se citeste in forma imaginativa. Cartea se bazeaza exclusiv pe logica, absolut nimic nu poate fi inteles pe baza de imaginatie.

Autorul

Este o carte interesanta, inca n-am terminat-o de citit. In mare masura sunt de acord cu autorul. In ceea ce priveste "puterile paranormale" consider ca nu poti expica ceva ce n-ai experimentat.

Cartea poate fi descarcata de aici:  http://www.inteligenta-artificiala.ro/userfiles/Creierul_O_Enigma_Descifrata.pdf
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Sam 3 Aug - 23:32

Nu tine totul de creier. Eu am avut o minima experienta cu asa-zisele energii paranormale, stiu doar ca exista si ca am o parere personala in acest sens, dar nu e locul si cazul sa dezvolt aici si acum.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Sam 3 Aug - 23:54

De acord cu tine. Autorul incearca sa explice acest fenomen prin niste "modele ilegale"....ca si cum ar fi niste defectiuni de soft. Laughing Laughing 

Si despre religie are o teorie foarte interesanta. Religia este un mod de ecranare a informatiilor din realitatea externa, care nu pot fi integrate armonios in sistemul de convingeri. Aveam o banuiala ca ar fi adevarat....dar nu sunt foarte sigura. Nu stiu exact la care dintre religii se refera. Daca se refera la actualele religii, da, am senzatia ca sunt un soi de refugiu. Daca ne referim totusi la credintele stravechi, s-ar putea ca acestea sa reflecte foarte corect realitatea externa.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Dum 4 Aug - 0:05

Smile Mult de spus, si e tarziu! Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 11 Aug - 18:18

"Sleeping at the Magnolia" de Lisa G. Brown, tradusa la noi ca "Frumusete inflacarata". Nu inteleg de ce nu au pastrat titlul original, care era mult mai sugestiv.
O carte de genul best seller-urilor moderne, din care nu lipseste nici un ingredient: multa, multa actiune, rasturnari de situtii, iubire si ura, pasiune si razbunare, bogatie si saracie, bani si putere, iubiri spectaculoase, aparitii spectaculoase, disparitii la fel de spectaculoase. Telenovela (inca neecranizata) in toata regula.  Mi se face greata cand citesc despre iubiri atat de puternice si despre personaje atat de perfecte. Totusi, am citit-o pana la final Very Happy Nu v-o recomand it wasn\'t me 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 15 Aug - 20:30

"Mayerling" de Claude Anet.
Mayerling este cabana de vanatoare a Printului Rudolf al Austriei, (cel care ar fi trebuit sa-i urmeze la tron lui Franz Joseph I) cabana in care isi gaseste sfarsitul impreuna cu iubita lui, baroana Maria Vetsera. O poveste inspirata dintr-un fapt real, dar evocata intr-un mod mult mai romantios. Cartea infatiseaza moartea printului ca pe o sinucidere din dragoste, totusi, in realitate se presupune ca ar fi fost vorba de un asasinat politic.
O carte destul de draguta. O recomand amatorilor de iubiri "curate" Smile

Pentru a intelege despre ce este vorba, puteti citi despre "Drama de la Mayerling"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Mier 11 Sept - 14:53

Noul inscris pe forum mi-a adus aminte de eroul unui roman. Razz 
Cartea se numeste "Contract de casatorie" si este scrisa de Gardonyi Geza. Este povestea casatoriei a doi tineri care par a nu avea nimic in comun... Si totusi, din gafa in gafa, din neintelegere in neintelegere, deznodamantul este unul fericit. Smile 
Mi-a placut.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 11 Sept - 14:54

Am citit-o si eu, demult, prin adolescenta. O carte frumoasa... Smile 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 13 Oct - 10:46

Am mai citit o cartulie. Nu o pot numi chiar carte Very Happy "Noapte si zi" se numeste, de Patt Bucheister. Am inceput-o ieri si am terminat-o azi... asta in conditiile in care am facut curatenie in aproape toata casa, am facut mancare, am stat pe forum si am vizionat jumatate dintr-un film care dureaza 2,5 ore Very Happy Deci o lectura cat se poate de usoara si, prin urmare, lipsita de consistenta. Genul de roman de dragoste modern, scris de o femeie foarte romantica... O poveste de iubire asa cum si-ar dori orice femeie, dar cum nu se intampla in realitate. Sau, chiar daca se intampla, nu va fi ceva de genul: “si au trait fericiti pana la adanci batraneti” Very Happy 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Dum 13 Oct - 11:22

Cred ca as avea chef sa citesc o carte de-asta pe o asa vreme! Smile Simt nevoia! Very Happy 
Dar acum citesc "O toaleta a la Liz Taylor" de Rodica Osog Brasoveanu. Party Imi place cum scrie asa ca dupa cum e inceputul, va fi cu siguranta si cuprinsul, adica palpitant. Smile Voi reveni cu amanunte. Razz 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 13 Oct - 11:28

N-am citit nimic scris de ea Smile Nici nu stiu daca am carti de-ale ei prin biblioteca. Poate una, ratacita, dar nu mai multe. Am auzit numai de bine despre scrierile ei.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Dum 13 Oct - 11:32

Da. Sa zicem ca genul ei bate putin spre Agatha Christie. Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 25 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 25 din 34 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum