GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 16 din 34 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 25 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  mrs nobody Mier 7 Dec - 20:38

a mai scos vreo trei carti, Dan Brown, dupa Cod
mi s-au parut slabe, din ce in ce mai slabe
iar Fortareata digitala (parca asa se numeste) o aiureala
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mier 7 Dec - 20:48

The Digital Fortress a fost prima, in 1998, celelalte doua i-au urmat in 2000 si 2001, iar The Da Vinci Code a fost publicata in 2003.
Vad ca au publicat in 2009 The Lost Symbol si la anul vom avea un film ecranizat dupa carte.
Trebuie sa caut cartea, daca a aparut in "paperback".
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  mrs nobody Mier 7 Dec - 20:58

pe mine m-a plictisit si dezamagit ultima carte a lui, dupa ce o asteptasem cu sufletul la gura
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Tizona Mier 7 Dec - 20:59

Codul lui da Vinci mi s-a parut caraghios de previzibila. Singurul lucru care mi-a placut la ea a fost abundenta de simboluri, explicatii, care stiu ca sunt reale. Si-am dat la schimb o carte pe care nu mi-a mai adus-o inapoi si eu nu vreau sa am Dan Brown in biblioteca. Va trebui sa ingros obrazul si sa-i spun ca-mi vreau cartea inapoi.

In alta ordine de idei, sunt fan scriitorii suedezi. Mi-am cumparat duminica Hipnotizatorul, de Lars Kepler (care de fapt e un pseudonim a doi scriitori). Abia astept s-o citesc.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Mier 7 Dec - 21:15

Pai astea-s comerciale, adica usoare, de citit in avion, in tren, printre picaturi. Eu unul n-am timp de carti grele, as vrea sa am mintea plina de Freud, Aristotel, Sun Tzu si alti grei, da' astea se citesc pe indelete, in liniste, fara intreruperi care sa-ti rupa sirul cugetarii. Unde si cand dracu' mai gasim timp de lucruri seriose?
Daca ma asez sa vad un film, se gaseste vreun prost care are o treaba "importanta" de spus dupa terminarea programului, un film comercial il intrerup fara parere de rau, dar daca am vreo carte serioasa, arunc cu cartea dupa ei, daca ma deranjeaza vreunul. N-am cum sa fac asa ceva. Uratii astia ma gasesc si-n WC, de ma ascund, sa-mi spuna niste banalitati care pot astepta si doua saptamani, nu o ora, sau o juma' de zi.

Deci, revenind la oile noastre negre pe campuri albe, sunt momente de citit carti comerciale (bune as zice) gen Dan Brown si momente in care n-ai citi asa ceva. Dar in secolul (mileniul) vitezei, Dan Brown este best seller, Freud un neica nimeni. Decat sa intrerup lectura unei carti bune, ca sa raspund la un mesaj, sau la vreo prostie de-a baietilor de la bord, mai bine nu ma apuc de o carte buna.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Dum 18 Dec - 17:41

In saptamana ce tocmai s-a incheiat am avut cateva zile nashpa ; drumuri lungi , ore de asteptare pe la diferite spitale , in fine ...cautand ceva de omorat timpul ( ziare , reviste ), am gasit la un chiosc ''Iubit de imprumut '' a lui Emily Giffin - am luat-o intr-o doara insa a reusit sa-mi capteze repede atentia si sa-mi faca asteptarea mai placuta - o inedita poveste de dragoste , narata intr-un ritm alert cu un limbaj elastic ...n-am mai citit de mult ceva nou - aproape un an - in ultima vreme m-am rezumat la ce am in biblioteca Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Adriatica Mier 4 Ian - 19:23

Am primit de Craciun o carte, Aleph - Paulo Coelho, si m-am apucat sa o citesc. Nu credeam ca-mi va strani interesul, dar se pare ca m-am inselat. Astept finalul...
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Mar 24 Ian - 14:49

Tocmai am terminat de citit "Fructele maniei" de Steinbeck, o carte care mi-a placut ft mult; am terminat-o in o noapte si jumatate din a doua. Acum...citesc o carte mai usoara si amuzanta chiar...Razboiul slutilor de Rodica Ojog Brasoveanu.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Violoncella Mar 24 Ian - 20:27

Iti recomand si alte doua culegeri de povestiri ale ROB, "Grasa si proasta" si "Barbatii sunt niste prosti".
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Mar 24 Ian - 23:38

Multumesc frumos! Dar de ROB, cu exceptia celor istorice de care am sa ma apuc in curand, am citit tot. Smile
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 25 Ian - 10:23

Eu n-am citit nimic Rolling Eyes Scriitoarele romance nu-mi inspira deloc "incredere" Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Mier 25 Ian - 10:36

Asa ziceam si eu pana anul trecut cand am pus mana pe Cella Serghi Smile. Despre ROB...o iubesc desi tarziu am redescoperit-o. Prima data cand am citit o carte scrisa de ea, nu mi-a placut, probabil din cauza ca aveam vreo 10 ani. Dupa aceea am tot evitat-o...pana anul trecut. Apoi am rascolit toate anticariatele, bibliotecile, editurile pe net ca sa am cartile ei.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 25 Ian - 11:06

Cella Serghi cred ca e singura care mi-a placut, cu a ei "Panza de paianjen".
De fapt, mi-a placut si Gabriela Adamesteanu... "Intalnirea". Alte carti scrise de femei, nu-mi vin in minte, ceea ce inseamna ca nu m-au impresionat.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  no.body Mier 25 Ian - 12:48

Asa si la mine. De obicei ma feresc de cartile scrise de femei si asta nu pentru ca as fi misogin. Pur si simplu nu imi plac, cu exceptia celor de care ziceam mai inainte.
no.body
no.body
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 25 Ian - 12:54

Am citit si carti bune, scrise de femei, dar nu romance Very Happy Ma refer la Jane Austen, surorile Bronte sau Regine Andry. Cartile lor mi-au placut Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 16 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 34 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 25 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum