GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La gratar

+9
Melodia
Nicole
mielusica
seaman65
Nana_Duval
Violoncella
atat de simplu
pitulicea
shadow
13 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

La gratar - Pagina 5 Empty La gratar

Mesaj  shadow Joi 28 Iul - 20:21

Rezumarea primului mesaj :

M-am gandit la un topic despre diversele preparate , pe care le facem si cu care mai apoi ne delectam simturile in iesirile noastre la iarba verde.
Cred ca fiecare avem mici secrete in modul de a face un gratar , daca ni le impartasim , tot secrete raman , intr-un spatiu ceva mai larg , nu ? Laughing
Pentru o mai buna exemplificare merg si ceva poze Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos


La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Dum 15 Ian - 17:07

In sezonum rece obisnuiesc sa pregatesc ceva la afumatoare pentru o gustare rece dimineatza si nu numai ...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fac focul tarisor , cu lemne bine uscate ( de 2-3 ani , fag si paltin ) , cat mai putin fum , preparatele sa fie tratate bine termic .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 15 Ian - 17:15

Shocked Shocked Shocked doamneeeee m-ai inbolnavit
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Dum 15 Ian - 17:26

Aduci vinul si ...mai stam de vorba Razz Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 15 Ian - 17:27

nu zi de mai multe ori trebuie doar sa trec dealul si ajung la tine Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Mier 28 Mar - 19:26

Ati pus vreodata ciuperci pe gratar , cateva acolo , cu putina sare , printre celelalte preparate din carne ?
Merg foarte bine ciupercile de padure - rashcovii , galbiorii sau nicorezii - dar in lipsa sunt bune si ciupercile champignon .
Eu fac acum cateva pe grill si nu-mi mai trebuie altceva la cina ...se taie coditza ciupercii cat mai de langa palarie , se curatza , se pune in fiecare o bucatzica mica de unt , una de cascaval si sare ...untul intra in ciuperca iar cascavalul se topeste formand o crusta aurie ...cu putina orientare dupa marimea ciupercii veti sti cat unt si cascaval sa puneti pentru a nu da pe-afara ...timpul de coacere vreo 10 minute in functie de puterea focului .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 28 Mar - 19:29

yam,yam ,si mie imi plac ciupercile la gratar,in special rascovii,prefer insa in loc de cascaval branza la burduf.merge vinul mai bine Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Mier 28 Mar - 19:33

Obi , cred ca intrand aci sa citesti despre ciuperci ti-au cazut iar ochii pe afumatoare Very Happy ...da' las ca mai facem cateva postari si trece pagina Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 28 Mar - 19:41

piei ispita Shocked Shocked
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 28 Apr - 14:42

vine acus 1 mai,si incepe campionatul national de gratareala.acum cativa ani ,nu mai tin minte exact cati,am luat din comert o tava de mici .in momentul in care i-am pus pe gratar s-au faramitat si nu am putut alege nimic din ei toti s-au dus in foc.asa ca de atunci imi fac singur micii acasa.puteti face o cantitate mai mare pe care apoi o puteti pastra la congelator.
INGREDIENTE:ceafa de vita, aceiasi cantitate de ceafa de porc, supa de oase, supa de usturoi, bicarbonat de sodiu, cimbru sau enibahar si coriandru pudra, sare

Mod de preparare

Carnea se toaca cu masina cu sita mijlocie. Din oase de vita sparte se face o supa deasa sarata normal. Usturoiul se zdrobeste bine si se pune sa dea in clocot in putina supa de oase. Se strecoara si se lasa sa se mai raceasca. Se incepe framantatul, care trebuie sa se faca cu multa rabdare si raspundere timp in care adaugam supa cate putin pana se inglobeaza. Pasta obtinuta trebuie sa fie omogena, carnea sa nu fie granulata si bine legata. Orientativ trebiue sa intre cam 1/4 cantitate supa la o cantitate de carne tocata. La sfarsit se potrivete din condimente si se pune bicarbonat de sodiu stins in supa. Pasta de mici nu trebuie sa prezinte scurgeri de zeama, aceasta dovedeste ca framantarea s-a facut insuficient.
Nu se recomanda folosirea de boia de ardei, ii schimba gustul. La un kilogram de carne tocata se folosesc 50g de usturoi. Cand framantarea este suficienta se pune pasta la macerat in punga de plastic la frigider, fara sa fie congelata, la temperatura de 3-5 grade. Dupa cel putin 24 de ore de macerare se trece prin palnie groasa si se portioneaza la latimea palmei si se aseaza pa platou care trebuie sa fie uns cu ulei. Cat se manipuleaza micii palmele trebuie sa fie umezite cu cu supa de oase sau apa rece. Se fac la jar de mangal nu prea iute, astfel ca micul sa fie patruns si nu parpalit.Dca vreti ca gustul de usturoi sa fie mai pronuntat,faceti un mujdei de usturoi din apa si usturoi,filtrati apa si o amestecati in compozitie.
uitati de bere cand faceti micii astia.merg nemaipomenit cu o babeasca din aia seaca sa-ti scrasneasca dintii Shocked
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  pitulicea Sam 28 Apr - 22:26

Laughing Laughing Raman la bere. Mai ales daca-i non-alcoolica, ca-i dulce Very Happy
Cam mult de lucru pentru doi mici cat mananc eu. Altadata ii preparam noi in casa si erau grozav de buni. Acum, prefer sa-i cumpar, chiar daca nu-s la fel.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  shadow Dum 29 Apr - 17:55

In materie de mici nu-s mare fan , prefer puiul , totusi am descoperit pe cei din carne de oaie si vita facuti de o firma de la Ramnicu Valcea pentru Kaufland ...cumpar de peste un an produsul si il gasesc nemaipomenit in comparatie cu cei traditionali , vita-porc ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  oli Dum 29 Apr - 18:58

Pai reteta originala de mici e din carne de ...oaie ! Very Happy
oli
oli
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 26 Oct - 19:16

scaricica de porc la gratar.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ca sa va iasa o scaricica adevarata neparat trebuie pusa bucata intreaga pe gratar.asa ca socotiti cam 200 de grame de carne pentru fiecare persoaana pe care o aveti la masa, si cumparati o bucata mare de scaricica.
pasul urmator ar fi marinarea carnii. Uleiul da delicatele, otetul sau lamiia - fragezime, iar condimentele - gust, aroma. Acesta este secretul care sta la baza sosului marinat, cea mai buna metoda pentru a face o friptura gustoasa!Poti incepe cu putin vin rosu. Pune o ceasca si jumatate de vin intr-un bol. Adauga, potrivit retetei, ulei: doua lingurite de ulei de masline e perfect. Usturoiul este ideal pentru a da gust carnii si va diminua usor din puterea vinului rosu. Adauga, asadar, citiva catei tocati. Sovirvul este verdeata recomandata pentru carnea de porc. O lingurita de verdeata tocata ajunge. Dintre condimente, mustarul se potriveste bine. Mai adauga sare si piper si amesteca bine. Acum pune carnea in sos si las-o o ora - doua, eu de obicei cand fac un gratar las carnea peste noapte la marinat ,intr-un bol la frigider.
inainte de a pune carnea la gratar pregatiti un sosulet cu care o veti unge in timp ce se gateste.
1 ceapa rosie mica, 3 catei de usturoi, 2 linguri de miere, 3 linguri de otet de vin, sare & piper + cate o lingurita de paprika afumata, chilli si chimion (toate aruncate in robot si blitzuite pana ametesc Wink
puneti carnea pe gratar cam 10 minute pe o parte , la un foc potrivit si ungeti ,cu sosul pe care l-ati facut, din belsug si pe o parte si pe celalta.
ati terminat ! feliati portiile , puneti-le langa ceva legume , daca vreti sa impresionati si mai tare faceti un sos din urmatoarele ingrediente ,1 ceasca de ketchup, 2 linguri de zahar brun, 1/2 ceasca de otet de vin alb, 1 lingura de sos de soia 1lingurita de paprika afumata,cativa fulgi de ardei iute, 1/2 lingurita de chimion, 1/2 lingurita usturoi granulat, sare & piper proaspat macinat.
Am transferat amestecul intr-o craticioara si i-am dat cateva clocote, timpde vreo 10 minute, pana s-au imprietenit bine toate aromele.
asezati langa toata chestia asta o sticla doua de feteasca neagra, si in mod sigur va veti da pe spate invitatii.
pofta buna!!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Vin 26 Oct - 20:33, editata de 1 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  pitulicea Vin 26 Oct - 20:30

love love Arata de milioane. Cine-mi face si mie? Very Happy Eu nu, ca-i prea mult de lucru Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  seaman65 Vin 26 Oct - 20:46

O sa incerc si eu maine sau poimaine, daca-i vreme de gratar.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

La gratar - Pagina 5 Empty Re: La gratar

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum