GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Liberul Arbitru

+21
Lorenne
Asgard
wind30s
fata_cu_sosete_de_diamant
djack
raichu
JeSsYkA
Violoncella
Anna
habibi77
shadow
atat de simplu
parwous
Nicole
tegeusa
seaman65
Tizona
Mr Nobody
Melodia
Nana_Duval
daffy_
25 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Liberul Arbitru

Mesaj  daffy_ Dum 10 Iul - 17:29

Rezumarea primului mesaj :

Biblia spune despre bine si rau si lupta continua dintre aceste forte,Budismul vorbeste despre bine si rau in alti termeni.Practic toate religiile de pe pamant sunt bazate pe lupta dintre bine si rau.
Dumnezeu a oferit omului liber arbitru...hai sa filosofam aici despre liber arbitru si despre cum concepem fiecare in parte aceasta notiune.cine stie poate avem printre noi pe urmatorul Cioran . Smile
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos


Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Violoncella Sam 29 Oct - 20:10

Asta pentru ca intunericul nu exista. Exista doar lipsa luminii.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  habibi77 Sam 29 Oct - 21:47

Si asta e corect. Ura este lipsa iubirii.....nu stiu daca pot spune ca iubirea este lipsa urii.... Rolling Eyes scratch
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Melodia Dum 30 Oct - 16:03

iubirea nu e lipsa urii...desi ar trebui sa fie asa
chiar si iubirea e amestecata cu ura...ura de dependenta de acea persoana,ura pt indiferenta pe care ne-o arata uneori,ura pt faptul ca ne leaga cu fire nevazute atunci cand noi nu ne dorim...dar e IUBIRE..si asta invinge orice...si pe oricine.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Sper sa prind si eu un loc la Cioran :P :))

Mesaj  JeSsYkA Mar 8 Noi - 5:50

Well, ''liberul arbitru'' l-as asemana cu sintagma ''capacitatea de a alege''.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  atat de simplu Mar 8 Noi - 6:01

Da, sau asa.Acum am vazut ca postarile mele nu au fost pe placul cuiva.Cred ca e cazul sa-mi folosesc si eu de acum voturile rosii. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  habibi77 Mar 8 Noi - 11:42

Ai surprins esenta liberului arbitru. Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  raichu Mar 8 Noi - 12:01

Se cam discuta mult in Romania de liberul arbitru.De aceea-i aresteaza DNA-ul pe banda pe cei din tagma arbitrilor si-i tin inchisi? Very Happy
raichu
raichu
4
4


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  atat de simplu Mar 8 Noi - 16:57

habibi77 a scris:Ai surprins esenta liberului arbitru. Laughing
Deci imi dai dreptate? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  djack Mar 31 Ian - 12:44

orice arbitru e liber, atata timp cat nu-i prins ca ia daruri.... Manichiura
djack
djack
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 31 Ian - 14:17

Nu l-as alege pe Cioran ca unitate etalon, e prea pesimist pentru gustul meu...si din cate stiu, el cam vedea toate drumurile inchise, ,,pleda" in favoarea acelei fatalitati de nezdruncinat care urmareste toate actiunile omului, aducandu-l ,,pe culmile disperarii"...

Acum da, e de filozofat, cat e destin, ,,maktub" (cum ii zic arabii) si cat putem noi ,,desena" din zilele care ne sunt date...personal, imi displace profund ideea ca Moirele mi-au stabilit deja traseul si imi torc firul vietii, care e deja stabilit...inca pendulez intre diverse curente de gandire, inca nu m-am descoperit, inca nu mi-am raspuns la intrebarea ,,de ce sunt aici si cum imi pot schimba viata in bine". Vreau insa sa cred ca, daca respect anumite valori si actionez asa cum imi dicteaza inima, voi face cel putin greselile pe care le-am ales eu Smile e tot un fel de liber arbitru, n'est pas?

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  wind30s Mar 31 Ian - 17:22

Scrie bine, Cioran, insa simte numai "the dark side of the moon" si-mi seamana f mult a frustrare, neacceptarea destinului desenat cu degetul inca din uterul mamei, incercandu-si cuvintele pt a simti, pe VIU, ce aroma/culoare au gandurile sale. Sub_realist, fara niciun motiv vizibil in aparenta, fara sa i se fi intamplat nimic bulversant (in afara faptului de-a fi viu), nici macar nu ridica bratele-n aer, pretinzand ca poate atinge, cumva, norii ... Probabil ca aceste chestiuni de destin si alegeri stau, ca si toate celelalte boabe imaginare din care suntem plamaditi, in echilibru, alegeri pe care le faci in cadrul unui traseu deja "desenat", jongland cu conceptele pe care ti le ofera viata, reducand (aproape) totul la negru si alb. Gri-ul nu e pt oricine, iti trebuie cateva tone de liniste sufleteasca si impacare sa poti "inota" in aceasta culoare, sa-ti traiesti in asa mod existenta, sa ti-o accepti ca atare, pana cand moartea se va scutura iar de viata, intrupandu-se in Fiinta . Altfel, noroc ca mai exista lucrurile alea moi/tari si dulci care contribuie serios la existenta noastra ca femei si barbati... Smile

wind30s
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 31 Ian - 17:37

Asa e wind, mi-era dor sa inot iar printre cuvintele tale Smile Cioran are savoarea lui, ii simt amaraciunea deplina, insa stii ce e paradoxal? si asta m-a izbit de fiecare data cand am facut dragoste cu literele lui...omul asta iubea viata cu o intensitate paroxistica....o iubea atat de mult incat sucul ei i se prelingea pe barbie, atat de intens incat a avut curajul sa se apropie si sa ii atinga putreziciunea...

nu il iau in mana decat atunci cand stiu ca nu ma paste pericolul de aluneca din mine...uff, si iar il citez pe Nietzsche, care spunea ca daca privesti suficient de mult intr-un abis, atunci si abisul va privi in tine...

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  wind30s Mar 31 Ian - 17:52

Cred ca stiu cum e sa aluneci, iar si iar, printre picioarele strambe ale iluziilor din tine, surprinzandu-te, in plina rostogolire, cu genunchi juliti, coatele scrijelite, rontaind propriile trairi cu aroma de menta, incercand sa faci differenta intre a EXISTA si a nu mai fi deloc- imagine vie redusa la o tacere sublima. E ca o plimbare cu barca (aici Dunarica mea isi aduce contributia serios la nasterea acestor cuvinte) prin cimitirul gandurilor, deloc silentioase, despre lume si vise, DORinte, iluzii, despre fragezimea vorbelor- morminte deschise special pt aceasta ocazie, pt a ne primi cand am obosit sa tot vb despre noi si dilemele (vechi de cand lumea) care ne petrec ....

wind30s
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Mar 31 Ian - 18:00

Ciudat...sau poate nu...am fost mereu mandra de genunchii mei juliti, fara ei nu as fi piutut pasi inainte....sunt doar un om si nu ma pot smulge din mine decat rareori, insa cand reusesc sa o fac, ma intreb de ce cunoasterea apare in urma durerii? de ce e durere? de ce fericirea nu te face mai intelept, ci doar egoist si te indeparteaza de ceilalti? de ce atunci cand te simti deplin fugi de lume, si iti ascunzi rasul sufletului intre ziduri, insa durerea simte nevoia unui umar, a unei imbratisari, a unor cuvinte?

Nu pot sa uit vorbele lui Camil Petrescu - ,, cata luciditate, atata drama"...adevarurile mari apar doar celor ce au vazut joc de iele? si dupa aceea, asa e ca nu mai poti fi niciodata la fel?

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  daffy_ Sam 4 Feb - 17:37

as fi putut sa spun Nietzsche pentru critica valorilor fundamentale ale societatii,negarea oricarui principiu care tine de cenzura si la afirmarea LIBERULUI ARBITRU drept destin al omului. Smile
doar ca mi s-a parut putin cam mult.asa ca am ramas la Cioran. Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 3 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum