GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Liberul Arbitru

+21
Lorenne
Asgard
wind30s
fata_cu_sosete_de_diamant
djack
raichu
JeSsYkA
Violoncella
Anna
habibi77
shadow
atat de simplu
parwous
Nicole
tegeusa
seaman65
Tizona
Mr Nobody
Melodia
Nana_Duval
daffy_
25 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Liberul Arbitru

Mesaj  daffy_ Dum 10 Iul - 17:29

Rezumarea primului mesaj :

Biblia spune despre bine si rau si lupta continua dintre aceste forte,Budismul vorbeste despre bine si rau in alti termeni.Practic toate religiile de pe pamant sunt bazate pe lupta dintre bine si rau.
Dumnezeu a oferit omului liber arbitru...hai sa filosofam aici despre liber arbitru si despre cum concepem fiecare in parte aceasta notiune.cine stie poate avem printre noi pe urmatorul Cioran . Smile
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos


Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Lun 6 Feb - 20:29

Presupun ca liberul arbitru functioneaza si in alegerea unitatilor etalon, n'est pas? Smile

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  seaman65 Mar 7 Feb - 9:10

Ca raspuns la intrebarea ta, iti recomand filmele urmatoare: Zeitgeist, Zeigeist Addendum, Endgame - Blueprint for Global Enslavement, Loose Change, Obama Deception, Sicko, Fahrenheit 911.
Dupa cele vezi, povesteste-ne cum este cu liberul arbitru.
La scara mica poate ca exista ceva: aleg s-o iau pe strada asta sau cealalta, dar la scara globala... vai de capul nostru.
La fel si in ceea ce priveste partea religioasa a problemei: totul este scris in cartea lui Dumnezeu, sau decidem singuri. Decidem singuri pana la un punct. In continuare... actiunile noastre vor cauza modificari ultrerioare ale spatiu-timpului care nu pot fi prevazute si in consecinta nu putem spune daca a fost cu adevarat liber arbitru sau nu.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Asgard Joi 15 Mar - 18:24

Hmm...am vazut Zeigheist...sunt multe neconcordante pe acolo ,Endgame care vorbeste despre eugenie.Endgame mi-a placut,Zeigheist, nu. Revenind la liber arbitru....tu alegi pe ce strada mergi dar....
tu la final ajungi tot pe strada care iti era destinata.Ai numai iluzia ca alegi..
Asgard
Asgard
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  shadow Joi 15 Mar - 18:58

Seaman , parte din aceste filme le-am vazut si eu ... povesteam candva despre cat de mare poate fi influientza mass media si mai ales a celei audio-vizuale in viatza unora , incepand de la sfarsitul lumii si pana la minciunile electorale ...e ceva insuportabil aproape sa auzi pe un om zicand ; ''am vazut la tv '' cu atata convingere si revelatie de parca ar fi Toma in fatza lui Isus dupa ce l-a atins cu mana ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  seaman65 Joi 15 Mar - 21:40

Asgard, repet: actiunile noastre au consecinte. Modificarile spatio-temporale rezultate in urma actiunilor noastre nu pot fi prevazute, asa ca nu putem sa ne dam seama daca intr-adevar am hotarat noi sau asa ne-a fost scris. Personal cred ca nu exista un drum trasat pentru fiecare din noi, poate doar linii largi de ghidare.

Shadow, televiziune sau nu, spectacol sau nu, cum poti sa negi ceea ce prezinta Zeitgeist? Faptul ca o bancnota tiparita de Federal Reserve (banca privata!?) este de fapt purtatoare de dobanda (= datorii) nu poate sa spuna decat ca vom munci atat noi cat si nepotii si stranepotii nostri pentru a plati acele datorii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Lorenne Sam 28 Apr - 12:09

"Viitorul si trecutul / Sunt a filei doua fete/Afla-n capat inceputul/ Cine stie sa le-nvete..."

Liberul arbitru - capacitatea fiecarui individ de a alege...am vazut ca vorbiti de alegeri...marile alegeri ale vietii...bine/ rau...acestea sunt extremele...Liberul arbitru , zic eu, se refera in primul rand la micile alegeri...la alegerile pe care le facem in fiecare zi...Alegem daca sa zambim cuiva sau nu, daca sa salutam pe cineva sau nu, daca dormim sau facem o prajitura...daca criticam sau intelegem...daca zambim in fata vietii sau ne plangem durerea ...daca o luam de la capat sau punem punct aici...

Liberul arbitru este in fiecare dintre noi, ne face ceea ce suntem...Liberul arbitru este strict legat de INDIVIDUALITATE, este cel care face diferenta intre indivizi, intre eu si tu...daca de la natura suntem toti dotati cu anumite trasaturi de caracter, acest liber arbitru este cel care face diferenta...
Lorenne
Lorenne
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  seaman65 Sam 5 Mai - 21:58

Cum putem sa ne dam seama ca o decizie de-a noastra se datoreaza liberului arbitru, sau unei vointe divine? ce cred eu e una, ce pot dovedi e cu totul alta mancare de peste.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  shadow Mier 16 Mai - 19:51

E simplu pentru cei care cred in divinitate ... ''este / a fost voia lui D'zeu '' - o expresie uzuala , indiferent daca se refera la o actiune finalizata pozitiv sau dimpotriva , la o nenorocire , peste tot este voia Lui , omul fiind exonerat chiar si de pacat daca si-l recunoaste , ceea ce presupune ca pana si actiunile diavolului sunt tot voia lui Very Happy ...

Cand divinitatea nu exista sau este acceptata intr-o conceptie panteista vorbim despre liberul arbitru si suntem direct raspunzatori de deciziile noastre .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  simplicity Vin 27 Iul - 15:01

Ghimpos subiect...

Existenta liberului arbitru este una dintre cele mai bine infipte prejudecati si sta la baza (fiind de multe ori presupus, nu declarat) nu numai a filozofiilor “mari”, dar si a judecatilor “mici”. Las filozofelile la o parte si vorbesc acum despre faptul ca mare parte din actiunile si reactiunile noastre sunt bazate pe presupunerea ca fiecare persoana cu care relationam este dotata cu liber arbitru, pentru ca altfel cum am putea sa o criticam, laudam, condamnam, trimitem la puscarie, sa o premiem etc. Toate aceste sunt umane, evident, si daca nu ne-am comporta in viata practica ca si cum liberul arbitru ar exista, am parea nebuni si nu am reusi sa ne atingem scopurile. Daca am nega existenta LA am distruge mirobolantele concepte de "gresala" si pacat, exact acelea pe care se bazeaza puterea religioasa si nu numai...

Cred ca se confunda doua concepte – liberul arbitru si vointa, fara sa ne gandim ca vointa noastra nu e libera deloc, ci determinata de perioada si locul in care traim, de contextul social in care am crescut, de patrimoniul genetic, de experiente etc. Toate astea fac ca personalitatea noastra sa se construiasca mai degraba intr-un fel decat intr-altul, pentru ca, in final, ceea ce numim vointa sa ne faca sa decidem mai degraba intr-un fel decat intr-altul.

Trecand prin toate ideile filozofice sau religioase (determinism, indeterminism, compatibilism etc), pentru ca o fiinta ganditoare sa aiba cu adevarat liber arbitru ar trebui sa se fi creat ea pe ea insasi. Ceea ce nu pare a avea sens, nu?

Nu cred ca exista liber arbitru, dar in acelasi timp nici nu sustin ca tot ceea ce ni se intampla este predeterminat. Vointa este folosita pentru a obtine ceea ce vrem, modificandu-ne pe noi, dar si realitatea care ne inconjoara. Dar in acelasi timp libertatea vointei este baza responsabilitatii individului pentru fiecare dintre actiunile sale.

Dar viata traita ne face sa fim convinsi ca avem liber arbitru (exceptand situatiile in care ne loveste soarta rau de tot)) si sa presupunem ca si toti ceilalti il au (mai ales cand ne gresesc).
simplicity
simplicity
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Nigma Sam 28 Iul - 16:40

daffy_ a scris:Biblia spune despre bine si rau si lupta continua dintre aceste forte,Budismul vorbeste despre bine si rau in alti termeni.Practic toate religiile de pe pamant sunt bazate pe lupta dintre bine si rau.
Dumnezeu a oferit omului liber arbitru...hai sa filosofam aici despre liber arbitru si despre cum concepem fiecare in parte aceasta notiune.cine stie poate avem printre noi pe urmatorul Cioran . Smile

Hmm bine si rau suna interesant dar sincer pana la urma este ceva natural fiintei umane. In toate cozmogoniile intalnite prin lume sub diferite forme ale diferitelor culturi va aparea unu buna si unul rau, una buna si una rea, un plus si un minus cum vreti voi. Spiritul, sufletul si natura umana este una dualista alcatuita din plus si minus niciodata dintr-un singur "pol". E natura noastra sa creem binele si in acelasi timp sa creem opusul binelui, un adversar care musai sa fie rau, bine "rau" e relativ fiindca ai nevoie de un etalon pentru a da o valoare pozitiva sau negativa cuiva. De aceea todeauna va exista unul bun si altul rau. Clar ca Lucifer va fi intodeauna rau pentru indrazneala lui de a se ridica impotriva lui D-zeu, la fel cum si Prometeu va fi rau in ochi zeilor pentru furtul focului din vatra lui Hefaistos. Aici deja intervine acel "liber arbitru" eu ii spun vointa, prin propria vointa Prometeu si Lucifer au savarsit ale lor fapte, aveau de ales intre ce si ce?? asta e intrebarea mea. Pana la urma vointa lor au rupt monotonia lumii creata dupa chipul si asemanarea cuiva. Ganditi-va absenta sarpelui din celebra gradina ce ar fi cauzat? va spun eu daca e sa ne luam dupa povestire noi acum nu am fi existat, nu ar fi existat omul culm este acum un spirit dualist, nu am fi avut setea de cunoastere, cunoastere care clar este de sorginte luciferica si nicidecum angelica. Progresul insusi se poate atribuii lui Lucifer fiindca daca era dupa restul eu zic ca si la ora asta Adam si Eva si ceilalti reprezentati ai creatiei in diferite culturi ar fi facut diferite activitati de rutina care clar nu ar fi avut nimic cu progresul. In concluzie "liber arbitru"= vointa unii o au altii nu si fiecare gaseste o scuza pentru esecurile care apar in urma lor.
Nigma
Nigma
1
1


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Ostional Sam 28 Iul - 23:28

Biblia nu scrie nimic despre "liberul arbitru",acesta fiind o conceptie filozofica si teologica.Aceasta tema a ajuns a fi, poate una din cele mai discutate teme ale crestinitatii si chiar a cunoasterii umane.
Din contra Sartre spune, ca"Suntem condamnati la liberul arbitru".Eu nu sunt nici bigota, nici umblatoare la biserica,dar preotimea in totalitatea ei m-a determinat sa studiez Biblia si sa trag cateva concluzii vis-a vis de liberul arbitru.Dumnezeu conform Sfintei Scripturi este Creatorul istoriei,el vede timpurile si sfarsitul lor(asa ne spune si escatologia).El stie tot,pentru EL nimic nu este imposibil;prin urmare daca exista fiinte care dispun de liberul arbitru,acestia ar limita atotputernicia LUI.
In Noul testament putem citi despre libertatea fiecaruiu om de a decide daca il primeste sau nu pe Isus Cristos in viata sa,insa in Romani 9:15 prin glasul lui Pavel suntem avertizati ca"Dumnezeu se indura de cine-i place" si 9:16"Asa dar ,nu atarna nici de cine vrea,nici de cine alearga,ci de Dumnezeu care are mila" iar in 9:18"Astfel El are mila de cine vrea si impietreste pe cine vrea". Prin urmare noi nu avem nici o determinare in ceea ce priveste vietile noastre vesnice? Atunci ar insemna ca nu avem determinare nici asupra altor lucruri din viata noastra precum:cine va fi sotul/sotia,cati copii vom avea...Ma gandesc ca,daca am fi fost creati cu liberul arbitru ,atunci am fi depins de vointa parintilor nostri in a ne naste ori ba?Daca tatal meu nu ar fi intalnit-o pe mama,atunci eu n-as exista?Prea multi factori nesiguri ,iar propriile mele decizii nu ar determina doar propria mea viata ,ci si a urmasilor mei.Vietile noastre sunt deci determinate de genele noastre,de educatia noastra,de cultura de mediu...Daca luam in calcul aceste argumente,am putea ajunge la o ultima concluzie ca inclusiv intrebarea lui Daff despre liberul arbitru,si dizertatiile noastre de amatori despre subiect au fost "scrise" sa se-ntample.
Dar Biblia scrie despre raspunderea omului pentru faptele sale.Daca toata aceasta viata este o mare piesa de teatru,sau un experiment atunci inclusiv rugaciunea"Faca-se voia ta",nu si-ar mai afla rostul. Nu pot sa stiu,cum ar fi fost viata daca Adam si Eva n-ar fi muscat din mar,dar am undeva convingerea ca,oricum,ar fi muscat.
In Romani cap. 9 se mai spune ca,mantuirea nu este" a aceluia care-o vrea,nici a celuia care alearga,ci a Premilostivului Dumnezeu",dar in Apocalipsa 22:7 se spune"CIne vrea sa ia din apa vietii,sa vina sa ia fara plata".In schimb daca nu mi-as ghida viata in mod liber,n-as sti cum sa intrerpretez Efeseni 5:15-16"Luati seama deci,sa umblati cu bagare de seama,nu ca niste neintelesi,ci ca niste intelepti."
In fine cred ca am ajuns la paradoxul libertatii,pe care umila mea persoana nu reuseste s-o perceapa logic,dar nici cu gandire teologica.Cred ca putem gandi,putem medita asupra subiectului,dar bazandu-ne pe spusele Scripturilor putem spune ca:nu avem raspunsuri SATISFACATOARE. E o simpla parere. Smile
Ostional
Ostional
2
2


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  myrk Vin 7 Noi - 15:35

Draga tovarasa, in biblie scrie asa: : " Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra....." iar mai departe " Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau....." . Asta ce inseamna? Ca a uitat sa-l faca si dupa asemanare? Nu, asta inseamna ca asemanarea ti-o castigi prin alegerea ta! Adica ai liberul arbitru, nu esti un robot programat! Cum semeni cu Dumnezeu? Facand bine! confused Poti face si rau? Da! Deci esti liber, ai liberul arbitru! Asadar, asta scrie chiar la inceputul bibliei! As putea sa disec rand cu rand cele scrise mai sus de colega, dar n-am chef! confused Q.e.d.! Nu e suficient sa citesti, ci trebuie sa si intelegi! confused

Bine, asta cu liberul arbitru se vede cu ochiul liber, nu trebuie sa scrie in biblie! confused Tine de gradinita! Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Liberul Arbitru - Pagina 4 Empty Re: Liberul Arbitru

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum