GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Shoppingul on-line

+17
itina
myrk
shadow
atat de simplu
Pingu
ganditoarea
Anna
seaman65
juliette
oli
Demostene
fotohobby
mrs nobody
habibi77
Radu
snow
pitulicea
21 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 22:03

Rezumarea primului mesaj :

Cu toții avem nevoi, dorințe, plăceri. Pentru a le satisface pe majoritatea dintre ele, e deajuns să ai suficienți bani în buzunar, să dai buzna într-un magazin, să alegi ceea ce-ti place și să te-ntorci acasă mulțumit. Dacă n-ai gasit ceea ce căutai în primul magazin, nu dispera: încerci în următorul. Aici e prea scump, dincolo nu-ți place culoarea, ai găsit culoarea dar nu se potrivește mărimea..... Ce-i cu toată bătaia asta de cap?!?
Soluția salvatoare? S-a inventat INTERNETUL!!! cheers
De ce să mai ieși din casă, să alergi din magazin în magazin până obosești, de ce să dai peste vânzătoare plictisite și nu totdeauna amabile, de ce toată plăcerea shoppingului să se transforme într-un chin, când poți să obții tot ceea ce dorești printr-un singur click. Nu ai nevoie decât de un calculator conectat la Internet și aventura virtuală începe. Simplu, rapid și eficient.
Apariția magazinelor virtuale, a căror număr a crescut substanțial în ultimii ani, a determinat din ce în ce mai mulți utilizatori ai internetului să viziteze aceste magazine, în periplul lor prin lumea virtuală. Unii s-au lăsat vrăjiți de experiența inedită, alții de ofertele atractive, iar alții de comoditatea actului de cumpărare. Unii au cumpărat din aceste magazine, iar alții s-au mulțumit să le privească.

Cât de multă încredere au cumpărătorii români în această modalitate de achiziție?
Cât de mulțumiți sunt cei care au folosit-o?
Care sunt magazinele virtuale pe care obisnuiesc sa le frecventeze?
Care sunt produsele pe care cumpărătorii preferă să le cumpere on-line și care sunt rațiunile prin care aleg această modalitate?
Ce ne multumeste si ce ne nemultumeste la aceasta metoda, in aparenta, atat de avantajoasa?
Acestea sunt câteva din întrebările la care am putea gasi raspunsuri impreuna Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 28 Mar - 13:41, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  juliette Mar 5 Apr - 20:59

https://picasaweb.google.com/106198413105091506934/Poze#

Acesta este noul meu hobby , sunt bijuterii realizate din argint 925 si pietre originale Swarowski. Preturile sunt destul de accesibile, spun eu, de exemplu cerceii se vand in jur de 10 euro, iar lantul cu piatra 20 de euro, piatra separata 20 de euro iar lantul 10 euro.
Se pot comanda in nuanta dorita! Pentru comenzi, pot fii contacta pe pm! Multumesc, sper sa va placa! I love you I love you I love you I love you I love you
juliette
juliette
4
4


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mar 5 Apr - 21:01

Foarte frumoase.
Dar cum se face livrarea? Cine plateste transportul?
Cred ca transportul e cat bijuteria Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  juliette Mar 5 Apr - 21:03

Nu , nicidecum, transporul il voi suporta eu! Very Happy
juliette
juliette
4
4


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mar 5 Apr - 21:05

Adica......intra in pret? Smile
E bine de stiut Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  seaman65 Mier 18 Mai - 11:33

Demostene a scris:Am facut afirmatia in cunostinta de cauza:
-ce parere aveti despre un produs care mi-a fost livrat si nu a avut codul comandat?
La magazinul clasic acelas lucru: ultimul produs achizitionat un frigider Whirlpool care a fost produs in China, dar nu esti informat. Trebuie sa stii unde sa cauti eticheta producatorului in acest caz. Manualul de folosire e scris pentru tarile membre UE. Pretul deasemenea e la nivelul pietei produselor originale. Cum v-ati simti sa fiti patronul unui asemenea magazin luat la intrebari pentru nefurnizarea de informatii? In Germania nu stiu daca ar avea loc pe piata. Dupa 20 de ani comertul romanesc a ramas la stadiul de capitalism salbatic. Cine e mai iute de mana castiga. Cine nu e informat pierde. Dar cine detine informatiile in acest caz ar trebui sa le puna la dispozitia cumparatorului. Acesta poate sa fie neatent si nestiutor, dar stie ce vrea sa cumpere cu banii lui.
De aceea consult net-ul pentru preturi.



Eu mi-am luat acum cativa ani o masina de spalat Indesit (7 Kg de rufe). Intr-o zi sefa s-a gandit ca-i bine sa verse ceva pe ea si s-a prajit o placa, care pentru inlocuire necesita si rescrierea memoriei. Ca sa fac treaba asta comersantul mi-a cerut seria masinii, pe care eu din greseala am rupt-o. Mi-a zis ca seria trebuie sa inceapa fie cu 87 fie cu 90 (Franta sau Italia), insa pe masina mea scria made in UK, deci nici urma de 87 sau 90. Omul zicea ca nu se produc in UK, conform informatiilor lui. Asa ca am chemat niste baieti destepti, care si-au prins si ei urechile incercand sa descarce de pe net informatia necesara, dar pana la urma au rezolvat-o si masina merge bine.
Ca intre timp am gasit una care spala 10 Kg, asta-i alta treaba. Ca masina veche, care merge bine acum sta in curte (n-o vrea sefa in baie), din nou e alta treaba.
Ce vreau sa spun este ca in ziua de azi cantitatea de informatie este asa de mare, incat este tare greu sa ai disponibile datele pe care le cere omul de rand care-si cumpara ceva.
Toate firmele renumite produc in toate colturile lumii, de nu mai stii daca sa cumperi sau nu. La fel de adevarat este si faptul ca din punct de vedere al calitatii, nu mai exista deosebiri (motivele sunt destul de multe) si nu mai merita sa-ti bati capul daca un tembelizor a fost produs in Japonia sau CE, ba chiar s-ar putea sa iei teapa daca il alegi pe cel japonez.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  seaman65 Mier 18 Mai - 11:35

Am incercat sa cumpar si eu on-line (de pe tizo.ro) un ceas si am observat ca vanzatorul (o fatuca din Brasov) a supralicitat de pe contul personal, ca sa ia un pret mai bun.
Tot romani am ramas si chiar daca nu am inventat noi hotiile, nu vrem nicicum sa ne ridicam de la numele de tigani.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Radu Mier 18 Mai - 11:41

Stai linistit ca se intampla si in alte tari "civilizate".

Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  seaman65 Mier 18 Mai - 12:17

Adica tot romanii fura si acolo? Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Radu Mier 18 Mai - 16:07

O sa o consider intrebare retorica.

Referitor la "fatuca" respectiva. Un site de e-commerce nu permite (cel putin nu ar trebui sa permita) ca un utilizator care scoate la licitatie un produs, sa poata participa la licitatia respectiva ca si client. Asa ca, singura posiblitate este ca respectiva sa detina un alt cont de pe care sa liciteze, sau sa detina drepturi de administrare si sa poata ocoli respectiva conditie. Dar ma indoiesc ca o "fatuca" sa aiba a 2-a posiblitate. Chiar si prima varianta este conditionata in mod normal de ip sau "id"-ul statiei. Un programator (nu "programator") ar trebui sa stie ca un ip se poate schimba si in foarte multe situatii se schimba (ip routabil etc) la fiecare conectare. Asa ca exista "conditii" ce se impun a fi implementate in codul sursa pentru a se evita genul acesta de situatii. Fiecare sistem lasa o amprenta care poate fi detectata, astfel fiind blocata posiblitatea de a detine mai multe conturi. Si nu chiar oricine este capabil sa evita aceste lucruri.

Concluziile le trage fiecare.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  seaman65 Mier 18 Mai - 19:26

Fatuca respectiva a licitat de pe contul personal cristiniq. Vanzator: Glam-Vintage; adresa de e-mail a vanzatorului: cristiniq.timis@yahoo.com. Chiar cu cercul n-am venit sa nu observ similaritatea. Am raportat licitatia, dar nu m-a bagat nimeni in seama. Nu era vorba decat de vreo 20-30 de lei, dar gestul este cel care m-a deranjat.

Noi suntem romani, noi suntem romani... Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Radu Mier 18 Mai - 21:46

Si e normal sa te deranjeze asa ceva. Inseamna ca respectivul site nu este de incredere. Dar cum am mai spus, nu doar romanii se ocupa cu inselatorii.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Lun 18 Iul - 13:22

A aparut noul catalog Quelle - Colectia Toamna-Iarna 2011/2012
Faine hainele ..... in poze Very Happy Le admir, ca de obicei...si atat Very Happy


http://www.quick24.ro/ro/q4r/home/onlinekataloge/toamna_iarna_2011-12/index.html?preset_lang=RO&EMBPERL_UID=:330808653715f901d08eb3de608c522e&eid=newsletter.18.07.2011&referrer=http%3A%2F%2Fus.mg6.mail.yahoo.com%2Fdc%2Fblank.html%3Fbn%3D572%26.intl%3Dus%26.lang%3Den-US
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Anna Sam 29 Oct - 16:37

Am facut marketing pentru mai multe firme care aveau magazine on-line. Am vadut si la randul meu am si cumparat cate ceva de pe ici-colo. E comod si sigur. Imi pare bine ca exista aceasta posibilitate; eu, sincer nici la un magazin din oras nu merg pana nu caut intai oferta lor pe net. Smile
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  habibi77 Sam 29 Oct - 19:48

Eu sunt mai conservatoare. Imi place sa ma plimb prin magazine ( desi nu sunt obsedata de shopping ) ating materialul ( sa vad daca-l suport Laughing ), trebuie sa probez sa fiu sigura ca-mi vine apoi (daca nu are defect, ca se mai intampla si d'astea) cumpar.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  ganditoarea Lun 5 Dec - 19:09

Radu a scris:Depinde si de unde comanzi. Exista site-uri de incredere si unele mai putin cunoscute.

Oricum, cititi cu atentie tot ce scrie pe site-ul respectiv. In multe cazuri este mentionat faptul ca poza are doar caracter orientativ, astfel ca pentru anumite culori este nevoie sa se mentineze codul culorii etc.

Eu fac comenzi foarte des si pana acum nu am avut nici o problema.


Si eu ma mir cum li se intampla unora, eu n-am avut nici o experienta atat de dezamagitoare cu cumparaturile online. Amluat si din tara si de afara, chiar si de peste Ocean. Pentru cumparaturile din SUA am apelat la viaddress.com pentru intermedierea transportului. Si tot nu am avut vreo problema.

ganditoarea


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 3 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum