GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Shoppingul on-line

+15
shadow
atat de simplu
Pingu
ganditoarea
Anna
seaman65
juliette
oli
Demostene
fotohobby
mrs nobody
habibi77
Radu
snow
pitulicea
19 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 22:03

Rezumarea primului mesaj :

Cu toții avem nevoi, dorințe, plăceri. Pentru a le satisface pe majoritatea dintre ele, e deajuns să ai suficienți bani în buzunar, să dai buzna într-un magazin, să alegi ceea ce-ti place și să te-ntorci acasă mulțumit. Dacă n-ai gasit ceea ce căutai în primul magazin, nu dispera: încerci în următorul. Aici e prea scump, dincolo nu-ți place culoarea, ai găsit culoarea dar nu se potrivește mărimea..... Ce-i cu toată bătaia asta de cap?!?
Soluția salvatoare? S-a inventat INTERNETUL!!! cheers
De ce să mai ieși din casă, să alergi din magazin în magazin până obosești, de ce să dai peste vânzătoare plictisite și nu totdeauna amabile, de ce toată plăcerea shoppingului să se transforme într-un chin, când poți să obții tot ceea ce dorești printr-un singur click. Nu ai nevoie decât de un calculator conectat la Internet și aventura virtuală începe. Simplu, rapid și eficient.
Apariția magazinelor virtuale, a căror număr a crescut substanțial în ultimii ani, a determinat din ce în ce mai mulți utilizatori ai internetului să viziteze aceste magazine, în periplul lor prin lumea virtuală. Unii s-au lăsat vrăjiți de experiența inedită, alții de ofertele atractive, iar alții de comoditatea actului de cumpărare. Unii au cumpărat din aceste magazine, iar alții s-au mulțumit să le privească.

Cât de multă încredere au cumpărătorii români în această modalitate de achiziție?
Cât de mulțumiți sunt cei care au folosit-o?
Care sunt magazinele virtuale pe care obisnuiesc sa le frecventeze?
Care sunt produsele pe care cumpărătorii preferă să le cumpere on-line și care sunt rațiunile prin care aleg această modalitate?
Ce ne multumeste si ce ne nemultumeste la aceasta metoda, in aparenta, atat de avantajoasa?
Acestea sunt câteva din întrebările la care am putea gasi raspunsuri impreuna Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 28 Mar - 13:41, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mier 9 Mar - 10:06

Merci, foto big hug Mi-ai fost foarte util. Very Happy
Mai e important sa spun ca am facut o lucrare de licenta pe tema asta? (Shoppingul online)
Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  fotohobby Mier 9 Mar - 10:33

Pai si atunci de ce nu ai returnat hainutele care erau altfel decat ai vazut tu?
Si cum nu ai postat aici lucrarea ta de licenta, poate ca e util altora. Daca crezi ca nu sau intentionezi sa o postezi, poti sterge ce am scris! Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mier 9 Mar - 10:44

Din lene si din comoditate.
Pe forum, ideea e sa stam la discutii.... Eram curioasa de experientele altora, nu de ale mele Wink Si-apoi, una e experienta personala si alta cercetarea Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  fotohobby Mier 9 Mar - 11:06

In ce ma priveste, am experiente placute. Pentru ca stiu sa le evit pe cele neplacute. Very Happy
Oricum hainele imi place sa le vad in realitate inainte sa le cumpar. Asa ca online am cumparat doar electronice si accesorii IT. Si o tigaie Dry Cooker. Experimentata mai inainte de o vecina si de sora mea. Very Happy
De pe Okazii.ro (cred ca si site-urile de licitatii pot intra aici) am si cumparat si vandut aparatura si accesorii foto. Smile Acolo e foarte util sistemul de calificative. Cumparatorii tai pot afla ca esti serios, iar tu poti afla daca un vanzator este serios sau nu.

fotohobby
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Demostene Lun 14 Mar - 11:13

Nu am folosit comertul on-line decat cu 2 exceptii: mi-am cumparat o carte, cu livrare la posta, plata ramburs si un monitor samsung tip lcd livrat prin curier. Pentru prima livrare mi s-au cerut prea multe date personale, inclusiv CNP. La a doua livrare, produsul nu era identic cu cel comandat (rama monitorului neagra in loc de argintiu). Nu l-am refuzat si am avut noroc, a trecut de perioada de garantie. Acum folosesc net-ul pentru a afla pretul vreunui obiect pe care urmeaza sa-l cumpar de la magazin, pentru a avea cursul pietii. Inca nu am incredere in net-comertul romanesc, este neserios.
Demostene
Demostene
3
3


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Radu Lun 14 Mar - 11:21

Depinde si de unde comanzi. Exista site-uri de incredere si unele mai putin cunoscute.

Oricum, cititi cu atentie tot ce scrie pe site-ul respectiv. In multe cazuri este mentionat faptul ca poza are doar caracter orientativ, astfel ca pentru anumite culori este nevoie sa se mentineze codul culorii etc.

Eu fac comenzi foarte des si pana acum nu am avut nici o problema.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  oli Lun 14 Mar - 11:25

Si eu comand destul de des de pe net si sunt multumita .Mi-am comandat un cuptor pt paine . aparat de masaj ...carti ,cartuse pt imprimanta, si sunt toate ok.
oli
oli
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Lun 14 Mar - 11:29

Demostene a scris: Inca nu am incredere in net-comertul romanesc, este neserios.
Daca nu ai incredere, nu inseamna ca e neserios. In orice caz, nu TOT comertul electronic e neserios......
La fel poti sa spui si despre magazinele clasice.... Unele sunt serioase, scopul lor major fiind satisfacerea clientului, altele sunt neserioase, scopul lor major fiind castigul, adica o vanzare cat mai mare de produse...
Si-i dau dreptate lui Radu... De multe ori, e vina noastra, pentru ca nu citim suficient de atent termenii si conditiile.
Neatentia si nestiinta nu-i o scuza Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Demostene Lun 14 Mar - 12:00

Am facut afirmatia in cunostinta de cauza:
-ce parere aveti despre un produs care mi-a fost livrat si nu a avut codul comandat?
La magazinul clasic acelas lucru: ultimul produs achizitionat un frigider Whirlpool care a fost produs in China, dar nu esti informat. Trebuie sa stii unde sa cauti eticheta producatorului in acest caz. Manualul de folosire e scris pentru tarile membre UE. Pretul deasemenea e la nivelul pietei produselor originale. Cum v-ati simti sa fiti patronul unui asemenea magazin luat la intrebari pentru nefurnizarea de informatii? In Germania nu stiu daca ar avea loc pe piata. Dupa 20 de ani comertul romanesc a ramas la stadiul de capitalism salbatic. Cine e mai iute de mana castiga. Cine nu e informat pierde. Dar cine detine informatiile in acest caz ar trebui sa le puna la dispozitia cumparatorului. Acesta poate sa fie neatent si nestiutor, dar stie ce vrea sa cumpere cu banii lui.
De aceea consult net-ul pentru preturi.

Demostene
Demostene
3
3


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Lun 28 Mar - 13:41

Cine nu e informat pierde.
E datoria noastra sa ne informam, daca vrem sa nu fim inselati.
Daca magazinul nu-ti pune la dispozitie suficiente informatii, nu cumperi. Mergi mai departe.
Cumperi de la magazinele care-si respecta clientii. Asta poate fi o lectie pentru celelalte magazine.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Radu Lun 28 Mar - 13:56

Este irelevanta locatia unde se produce un produs. Toate marile branduri se produc in tari straine. Asta nu inseamna ca cele realizate in china sau coreea sau alte tari, sunt de calitate indoielnica. Pana la urma "know-how-ul" este acelasi. Pur si simplu se aleg mai multe tari ca si locatie de productie datorita anumitor costuri reduse de transport, facilitati etc.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mar 29 Mar - 15:22

Foarte frumos! Aplauze Aplauze
M-as tot imbraca de-acolo, daca n-as fi deja patita Very Happy


http://www.quick24.ro/ro/q4r/home/onlinekataloge/heine_spring_2011/index.html
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  mrs nobody Mar 29 Mar - 15:26

mi se par scumpe
dar frumoase si sclipicioase Smile
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  pitulicea Mar 29 Mar - 15:28

Da, sunt scumpe. Da' au modele frumoase.
Modele frumoase, dar materiale aiurea Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  mrs nobody Mar 29 Mar - 15:30

mie imi place sa ating hainele pe care mi le cumpar Smile
este un criteriu dupa care le aleg
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Shoppingul on-line - Pagina 2 Empty Re: Shoppingul on-line

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum