GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SERIALE

+33
Pingu
shadow
YepurasAlexandra
Asgard
Mandarax
Adriatica
wind30s
JeSsYkA
habibi77
Obi-Wan Kenobi
Nicole
teardrop
fotohobby
atat de simplu
Nana_Duval
mrs nobody
eugenpopescu88
tegeusa
snow
Monica777
serpico
Demostene
Tizona
seaman65
Violoncella
oli
lynn
pitulicea
moonstone
GESF
Luna
Radu
HAUU_HAUU
37 participanți

Pagina 13 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty SERIALE

Mesaj  HAUU_HAUU Dum 22 Aug - 11:00

Rezumarea primului mesaj :

ce seriale ati vazut/vizionat in prezent , care v-au placut sau care v-au impresionat?
idei , pls Very Happy
HAUU_HAUU
HAUU_HAUU
2
2


Sus In jos


SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Vizitator Mar 12 Ian - 11:59

nu am spus ca seamana Shadow, ci ca este probabil acelasi personaj istoric, poate ca o fi existat un crestin rapit care a ramas in istorie legat de viata lui Ragnar. DEci, ca sa fiu mai explicita, preotul rapit din Vikings (nu actorul ci personajul) mi se pare ca ar fi acelasi cu Uhtred din The last kingdom.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Vizitator Mar 12 Ian - 12:46

Vikings este cu siguranta un serial istoric cu personaje care au existat in realitate si pe care scriitorul britanic Bernard Cornwell le-a mai imprumutat si in cartile sale Saxon Stories. Uthred se pare ca este un personaj fictiv, fiul unui prefect saxon rapit de danezi si crescut ca viking. Daca se vor ecraniza cele noua volume ale seriei eu ma declar fericita ! Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Vizitator Mar 12 Ian - 12:55

exact Aella, la el ma refeream...Uthred este rapit de saxoni inca din copilarie si creste alaturi de Ragnar, ca si frate al acestuia, afectiunea dintre ei vazandu-se pe tot parcusul The last Kingdom.
Athelstan este calugarul rapit de Ragnar la primul raid si pe care ajunge sa-l iubeasca, in Vikings.
Intre Athelstan si Uthred am vazut eu asemanarea si ma intrebam daca nu cumva sunt unul si acelasi personaj istoric, pur si simplu e o parere Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Vizitator Mar 12 Ian - 13:57

De danezi vrei sa spui Doro. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Vizitator Mar 12 Ian - 14:16

sigur ca da, nu stiu de ce s-au bagat saxonii in fraza mea Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  shadow Mar 12 Ian - 17:50

Ce le-ati amestecat ! Cool ... da' pana la urma am inteles rolling on the floor .
M-ai mult ca sigur ca vikingii in raidurile lor au rapit multe persoane pe care le-au dus in Scandinavia , probabil si calugari avand in vedere ca manastirile erau mereu vizate pentru obiectele valoroase de cult ...
Sa inteleg ca The last Kingdom tot despre vikingi este ? Inca nu l-am cautat pe net ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Vizitator Mar 12 Ian - 17:54

Despre vikingi si saxoni, eterna lupta pentru teritorii, bogatii si chiar si biserica isi are un rol important, cam aceeasi de cand lumea, stat in stat, multe face si desface. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  shadow Mar 12 Ian - 18:19

Multumesc pentru precizari  Aella  : deocamdata mai am doua episoade pana la final de serie trei din Vikings  si parca as schimba pe ceva mai din zilele noastre , m-am cam saturat de topoare , sabii si cutite Very Happy Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  atat de simplu Mar 12 Ian - 18:45

Laughing Laughing Laughing Nu stiu ce ti-as putea recomanda, Shadow. Suits ai vazut? Nu stiu daca am pomenit vreodata despre acest serial, merge de vazut. E mai actual, n-are sabii din alea de care ai pomenit tu.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  shadow Mar 12 Ian - 19:09

Nu ma intelegeti gresit , imi plac mult filmele istorice , istoria antica si medievala in general , dar serialul acesta prea a fost aproape de realitate Very Happy Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Vizitator Mar 12 Ian - 20:19

The last kingdom are doar 8 (sau 10 ) episoade, rstul e pe vine...candva Razz
Uita-te la Ray Donovan, Shadow, e foarte tare si e din zilele noastre, abia astept urmatorul sezon day dreaming
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  shadow Vin 15 Ian - 23:03

Tocmai am vazut primul episod din "The last kingdom" , pare destul de acceptabil , asa ca prima impresie , poveste interessnta , actori frumosi , sper sa n-o tina tot intr-un macel ca in " Vikings"...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  shadow Lun 17 Apr - 21:38

Recent (ieri de fapt ) am descoperit serialul ''Black Sails'' , un film inceput in 2014 dar ca multe alte productii bune a ajuns greu la mine  Laughing .
Mi-a plăcut mereu tema piraților si ''Vele Negre'' nu dezamăgește cu nimic din punctul meu de vedere :  adevar istoric dar si fictiune despre piratii din Caraibe la apogeul existentei lor  .
Aventura, intrigile , curajul si pasiunea fac senzația serialului iar personajele te fascinează complect, fie ele și secundare  . Cool
Ieri si astazi am terminat 5 episoade  Twisted Evil  ...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Filmul nu stiu daca a fost dat pe vreun canal tv , am postat aici fiindca nu exista un topic pentru seriale in Film si Cinematografie .

Link : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  atat de simplu Dum 16 Iul - 14:23

Eu am vazut tot serialul. Smile Sa va spun la ce ma uit acum, nu stiu daca s-a mai vorbit aici de acest serial:e vorba de Fargo, avand ca punct de plecare filmul din 1996 al fratilor Coen. Mi-a placut si filmul nespus, dar nu vorbesc despre el aici, insa ar fi bine sa va uitati intai la film, asta daca va intereseaza serialul. Daca va place umorul negru, cu siguranta veti urmari serialul cu sufletul la gura, mai ales ca e vorba si despre niste crime (a, asta era un motiv pentru mine Laughing ). Distributia e buna, actiunea e captivanta... Despre umor, ce sa mai zic? E fix asa cum imi place mie. Un mare haz... in niste situatii care nu sunt de tot rasul. Laughing Laughing Laughing
Vi-l recomand.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  shadow Dum 20 Aug - 17:31

Am vizionat primele doua episoade din ''Fargo'' : mi-a placut filmul , nu chiar ''nespus'' Razz  , insa este interesant ... poate ceva prea multe crime dar dupa un serial ca ''Vele Negre'' acesta este destindere curata Laughing .

Are 4 sezoane Rolling Eyes ... probabil are sa ma prinda 2018 pana ajung la final Cool .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

SERIALE - Pagina 13 Empty Re: SERIALE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum