GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

+9
dorina_s
itina
freda white
myrk
seaman65
Violoncella
pitulicea
atat de simplu
habibi77
13 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  habibi77 Mier 28 Iul - 11:35

Rezumarea primului mesaj :

Diferenta dintre aceste doua genuri de terapie este urmatoarea: medicina alopata trateaza efectul (simptomele de natura fizica), in timp ce terapia holistica se concentreaza asupra cauzelor bolilor, (dezechilibre la nivelul corpului energetic),si trateaza omul ca intreg (corp, minte, suflet).

Eu sunt adepta terapiei holistice, insa nu pot nega utilitatea terapiei alopate. Daca , spre ex , imi tai un deget n-o sa mi-l pansesz cu ierburi, merg la un chirurg sa mi-l coasa, logic. Pe de alta parte, tratamentele chimice (sintetice) specifice terapiei alopate fac bine pe moment, dar pe termen lung fac rau.

Medicina holistica cuprinde urmatoarele terapii: Bioenergoterapia, Homeopatia, Ayurveda, Aromoterapia, Acupunctura, Cristaloterapia, Reflexoterapia

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Sam 13 Ian - 10:03

Dacă îi fac plăcere, eu i-aș sugera să le ia în continuare, indiferent ce zic medicii la CT. Efectele se văd în timp, mai ales că dumnealui este mai rigid. Uleiurile nu au cum să facă rău, decât la buzunar... dar dacă lui îi plac, merită investiția!
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Joi 18 Ian - 8:28

eledas a scris:
"zaraza ce tine de otita, da s-ar putea sa fi auzit ceva ce nu mi-a placut dar in viata se intampla deseori sa nu ne placa ce auzim. Fereasca-ma Domnul sa ma doara de fiecare data urechea!"

Ca o problemă mentală ce ne-a deranjat să apară în corpul fizic, este necesară îndeplinirea a cinci conditii: să fi fost trăită în singurătate (nu am avut cu cine să o împărtășim sau nu ne-am permis asta), să nu fi găsit atunci rezolvare (să fi crezut că nu există rezolvare), să apară pe neașteptate, să ne aducă într-o stare de stres intens, fie și numai pentru două secunde.
Este de la sine înțeles că atunci când trăiești așa ceva, ai impresia că nu poți ieși din stres, te copleșește. Soluția creierului este să "descarce" problema în corpul fizic, ca să putem face față șocului. Mai târziu avem posibilitatea să conștientizăm ce s-a întâmplat, să realizăm că există soluții sau că problema nu mai există și are loc vindecarea. Vindecarea poate avea loc și fără conștientizare, când dispare cauza ce a produs șocul, și noi știm asta, de exemplu când moare sau pleacă departe cineva care ne-a făcut un rău. Mă rog, nu intru în mai multe amănunte.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Lun 30 Sept - 13:38

O să scriu aici despre filmul-documentar din care am văzut o bucățică. Oricum, ideea principală mă interesa, și pe aia am prins-o. Ce e mai important, oricum primim contra cost.
În șapte zile, într-un program bine gândit, oamenii pot să își schimbe atitudinea, gândirea față de stres și să inițieze o vindecare rapidă a problemelor pe care le au sau să evite pe cele din viitor. Ceea ce se considerau un fel de deșeuri ce ies din celulă, fine ca un praf, comparativ cu dimensiunile celulelor, sunt de fapt entități biologice care în condiții speciale trimit informații către restul corpului. În timpul și în urma celor șapte zile de program, care includ relaxare la inceput, apoi conferințe și meditații, celulele încep să disemineze în corp informația primită, inițiind un proces de vindecare sau, dacă nu e cazul, o mai bună funcționare a organismului, o funcționare armonioasă a acestuia. Particulele biologice abia acum studiate se numesc exozomi.
Schimbările petrecute în organism după aceste șapte zile sunt mult mai mari decât se așteptau medicii. S-au făcut analize de sânge, electroencefalograme și analize genetice.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Lun 30 Sept - 14:13

entități biologice = dracii din om? Laughing Laughing

Asa o fi, nu zic nu confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Lun 30 Sept - 14:42

A trebuit să găsesc altă formulare, că altfel trebuia să scriu 2-3 fraze despre exozomi.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Lun 30 Sept - 15:00

Trebuia sa scrii pe intelesul nostru Laughing Sau, cel putin, al meu. Eu inteleg mai greu chestiile astea.
Daca functioneaza, pare o chestie interesanta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Lun 30 Sept - 16:43

pitulicea a scris:entități biologice = dracii din om? Laughing Laughing

Asa o fi, nu zic nu confused

N-am citit ce a scris Zaraza, dar ție îți dau dreptate. Laughing

Acu' tre' s-o iubesc pe tipa aia care m-a ocărât pe fb. Așa am învățat ieri la biserică. E greu cu una, dar cu mai multe îndrăcite... Laughing

Și cu dracii mei ce mă fac? Tre' să mă iubească alții, ca să-i fugărească din mine. Și tot așa. Exorciști ne numim. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Mar 1 Oct - 9:16

Nici ce ne spune preotul ortodox nu înțelegem sau nu ne este explicat pe înțelesul nostru. Creștinismul în general este dogmatic și doar dacă treci dincolo de dogmă înțelegi ce vor să spună îndemnurile biblice.

În vremurile noastre omul este capabil să înțeleagă mai multe. Pentru că există deja explicații mai bune și putem face mai bine și cu mult mai mult folos ce ne cere Iisus.

Dacă cineva te-a ocărât este cam mult, într-adevăr, să ți se ceară să iubești. Preotul spune de acolo de la amvon ce a învățat, dar dacă îi ceri să îți explice cum să reușești să o iubești... va dura mult timp să îți explice cât de cât. Dacă poate, dacă îi reușește.

Nu să iubim pe cine ne-a ocărât, ci să acceptăm acea persoană așa cum este. Să nu ne împotrivim acțiunilor ei. Să o lăsăm în plata Domnului! Domnul va avea grijă de ea, iar noi să ne vedem de ale noastre. Să ne-o scoatem din minte. Să ne-o scoatem din minte ca să ne recăpătăm liniștea. Cândva vom înțelege că are și ea problemele ei, chiar dacă nici nu își dă seama că le are. Problemele ei din interior, care nu o lasă să fie o persoană amabilă. Și cândva poate o vom putea-o iubi.
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mar 1 Oct - 9:47

Nu-s chiar de acord cu ce zici aici, dar fiind la un topic de medicina si nu de religie si credinta, nu mai zic nimic Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Mar 1 Oct - 15:08

Da, păi ieri la biserică- aceasta poate fi asimilată cu un spital de suflete, dar și de trupuri, că aici te vindeci integral- se spunea că iubirea vrăjmașilor e culmea evoluției tale spirituale- dacă reușești, ești ca Dumnezeu. Nu să ți-l scoți din minte pe vrăjmaș, ci să te rogi pentru el și chiar să-i faci bine. Deci acțiune.

Teologia e arta supremă a vindecării. Deci putem vorbi liniștiti despre asta la topicul ăsta. Laughing

Adică crezi în rutere wireless și în telefoane mobile (fără fir), da' în energiile necreate divine care te vindecă nu crezi. Laughing De ce? Că nici astea nu se văd. Laughing

Stau și mă întreb dacă-l iubesc cu adevărat pe Iohannis. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Mar 1 Oct - 15:15

Dacă întrebi un preot, da, îți spune că să îi faci bine. Eu nu am dușmani, dar dacă aș avea, nu mi-aș irosi timpul căutând să le fac un bine. Sunt alții care au mai mare nevoie. Aș propune ca preoții să facă întâi psihologia. Atunci ar ști, după ce fac și teologia, că Dumnezeu îți trimite pe cei pe care să îi ajuți. Dușmanii nu vin la tine să îi ajuți. Îi ajuți dacă te rogi pentru ei și nu ai gânduri împotriva lor. Dar în primul rând te ajuți pe tine astfel.
Dacă îi văd pe drum în nevoie, categoric îi ajut!
Myrk, mai bine mutăm discuția la... cele sfinte. Laughing
zaraza26
zaraza26
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum