GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

+9
dorina_s
itina
freda white
myrk
seaman65
Violoncella
pitulicea
atat de simplu
habibi77
13 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  habibi77 Mier 28 Iul - 11:35

Rezumarea primului mesaj :

Diferenta dintre aceste doua genuri de terapie este urmatoarea: medicina alopata trateaza efectul (simptomele de natura fizica), in timp ce terapia holistica se concentreaza asupra cauzelor bolilor, (dezechilibre la nivelul corpului energetic),si trateaza omul ca intreg (corp, minte, suflet).

Eu sunt adepta terapiei holistice, insa nu pot nega utilitatea terapiei alopate. Daca , spre ex , imi tai un deget n-o sa mi-l pansesz cu ierburi, merg la un chirurg sa mi-l coasa, logic. Pe de alta parte, tratamentele chimice (sintetice) specifice terapiei alopate fac bine pe moment, dar pe termen lung fac rau.

Medicina holistica cuprinde urmatoarele terapii: Bioenergoterapia, Homeopatia, Ayurveda, Aromoterapia, Acupunctura, Cristaloterapia, Reflexoterapia

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Sam 13 Ian - 10:03

Dacă îi fac plăcere, eu i-aș sugera să le ia în continuare, indiferent ce zic medicii la CT. Efectele se văd în timp, mai ales că dumnealui este mai rigid. Uleiurile nu au cum să facă rău, decât la buzunar... dar dacă lui îi plac, merită investiția!
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Joi 18 Ian - 8:28

eledas a scris:
"zaraza ce tine de otita, da s-ar putea sa fi auzit ceva ce nu mi-a placut dar in viata se intampla deseori sa nu ne placa ce auzim. Fereasca-ma Domnul sa ma doara de fiecare data urechea!"

Ca o problemă mentală ce ne-a deranjat să apară în corpul fizic, este necesară îndeplinirea a cinci conditii: să fi fost trăită în singurătate (nu am avut cu cine să o împărtășim sau nu ne-am permis asta), să nu fi găsit atunci rezolvare (să fi crezut că nu există rezolvare), să apară pe neașteptate, să ne aducă într-o stare de stres intens, fie și numai pentru două secunde.
Este de la sine înțeles că atunci când trăiești așa ceva, ai impresia că nu poți ieși din stres, te copleșește. Soluția creierului este să "descarce" problema în corpul fizic, ca să putem face față șocului. Mai târziu avem posibilitatea să conștientizăm ce s-a întâmplat, să realizăm că există soluții sau că problema nu mai există și are loc vindecarea. Vindecarea poate avea loc și fără conștientizare, când dispare cauza ce a produs șocul, și noi știm asta, de exemplu când moare sau pleacă departe cineva care ne-a făcut un rău. Mă rog, nu intru în mai multe amănunte.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 5 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum