GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

+9
dorina_s
itina
freda white
myrk
seaman65
Violoncella
pitulicea
atat de simplu
habibi77
13 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  habibi77 Mier 28 Iul - 11:35

Rezumarea primului mesaj :

Diferenta dintre aceste doua genuri de terapie este urmatoarea: medicina alopata trateaza efectul (simptomele de natura fizica), in timp ce terapia holistica se concentreaza asupra cauzelor bolilor, (dezechilibre la nivelul corpului energetic),si trateaza omul ca intreg (corp, minte, suflet).

Eu sunt adepta terapiei holistice, insa nu pot nega utilitatea terapiei alopate. Daca , spre ex , imi tai un deget n-o sa mi-l pansesz cu ierburi, merg la un chirurg sa mi-l coasa, logic. Pe de alta parte, tratamentele chimice (sintetice) specifice terapiei alopate fac bine pe moment, dar pe termen lung fac rau.

Medicina holistica cuprinde urmatoarele terapii: Bioenergoterapia, Homeopatia, Ayurveda, Aromoterapia, Acupunctura, Cristaloterapia, Reflexoterapia

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Lun 22 Mai - 20:59

Vertebrele alea de la ce s-au dislocat? Acum incep sa inteleg de ce adori soarele. Cred ca-ti face bine la oscioare. Organismul tau simte ce e bine pentru el si-si cere drepturile. Cred ca n-ar trebui sa-l nedreptatesti nici cand vine vorba de placinte. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Lun 22 Mai - 21:27

Vertebrele alea, pentru ca oasele sunt foarte fragile... ca structura, nu ca forma Laughing se disloca usor, in special din cauza efortului. Dar si din cauza pozitiei sezand la calculator, ore in sir. Mereu mi-a placut sa fac munci grele, sa simt ca sunt puternica. La sala, faceam antrenament cu greutati mari - le depaseam pe 85% din fetele de la sala la greutati. Mi-am fortat osatura, cu toate ca am avut de cand ma stiu o mare lipsa de calciu, magneziu si alte vitamine.
Cu toate problemele pe care le am, inca ma simt puternica sportiv
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Vin 9 Iun - 12:51

Pentru a scapa de durerile de coloana, am vrut sa-mi iau si eu centura cu turmalina Rolling Eyes  Am auzit de pe la altii ca are efect. Dar, am vazut acum pe net ca are contraindicatii Crying or Very sad  Pentru cei cu hipertiroidism, asa cum sunt eu, nu-i buna Crying or Very sad  O sa raman cu durerile de sale.

Ati folosit careva? Aveti pareri pro sau contra despre ea?  Rolling Eyes  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Vin 9 Iun - 14:19

N-am auzit de centura asta. Poate ti-ar prinde bine niste impachetari cu namol. Am auzit cate ceva despre Techirghiol.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Vin 9 Iun - 14:44

N-am de gand sa ma mut in sud Razz Iar la mare nu ajung anul asta. Si chiar daca as ajunge, o cura de 10 zile ar fi cam putin.
Centura asta o porti zilnic, nu de 10 ori pe an. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Vin 9 Iun - 15:19

Apai, na. Cu tine cine-o scoate la capete? Comanda atunci un vagon de namol la Techirghiol. Ti-l livreaza prin curier. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Annmarie Vin 9 Iun - 19:18

Exista in farmacii la noi, un unguent rusesc.

Am folosit multi ani, la primele simptome de durere lombara sau sciatica,este bun si pentru dureri de hernii de disc.
Nu am avut probleme, nu m-am blocat niciodata, cat am folosit.
Finalgon se numeste. Este, cred, cel mai puternic pe piata. Nici nu poti folosi mana ca sa te ungi, are un recipient, pui cat un bob de mazare si intinzi. Este foarte eficace.

Sa auzim de bine !
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Vin 9 Iun - 20:07

Oooo, asa puternic e? Si daca-l ungi cu mana ce patesti? Rolling Eyes
Am auzit de el, dar n-am auzit pareri de la cei care l-au folosit. O sa incerc sa vad daca gasesc in farmacie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Andy11 Vin 9 Iun - 20:57

E bun și împotriva durutului în cot? Că dacă-i marfă rusească...
Andy11
Andy11
3
3


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Annmarie Sam 10 Iun - 0:28

Incalzeste foarte puternic. Vecinul meu avea hernie de disc, el folosea cand avea dureri mari. Am incercat si eu. Imi trecea durerea instant.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Lun 5 Mar - 20:55

Intr-una din noptile trecute, prin somn, nu-mi dau seama ce miscare am facut cu capul, dar m-a trezit paraitul oaselor de la gat. M-am trezit speriata.  La cate probleme am cu coloana, asta-mi mai lipsea: sa-mi rup gatul dormind Laughing  M-am linistit cand am vazut ca pot sa misc capul, ca pot sa ma misc eu. Evident ca vertebrele de la nivel cervical se dislocasera. La vreo doua zile dupa, au inceput durerile de cap, ameteli, greturi. Am avut un weekend oribil din cauza asta.
Ieri seara am fost inspirata si am cautat pe net niste exercitii pentru coloana cervicala. Le-am facut si durerile de cap m-au lasat. Sunt simple, dar stimuleaza musculatura coloanei si circulatia sangelui spre creier. Dupa cateva pocnituri pe la oase, presupun ca unele vertebre s-au mai asezat in fagasul lor. In mod sigur, una dintre ele presa vreun vas de sange sau nerv si de acolo durerile de cap si ametelile. O sa incep sa fac exercitiile astea si dimineata si seara. M-am simtit mult mai bine dupa ele. O sa ma simt si mai bine dupa ce ajung la chiropractura, dar pana atunci am scapat de durerile ingrozitoare de cap Smile


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Medicina alopata

Mesaj  zaraza26 Vin 12 Ian - 9:32

[...]"Am facut cont si am comandat produse döTerra pentru ca a aparut o situatie neplacuta a sotului. Am aici pe finii mei care sunt foarte convinsi despre "miracolul" döTerra iar fica lui (in Ro) face chestia asta de foarte multi ani cu rezultate pozitive. Cat mi-oi tine de abonamentul lor nu stiu. Ideea este ca sotul este ceva gen combinatie intre Gica_Contra si Toma necredinciosul si totusi a zis:hai sa incercam! Acum nu stiu ce sa cred, sunt produsele intr-adevar bune sau este doar psihicul care ii spune este bine insa el cere singur (ceea ce nu face cu alte medicamente) acele capsule pe care le prepar din uleiurile cumparate. Despre pret: ma dor "greierii" O sticluta de 15 ml  cu ulei de tamaie 74€" [...]

La unii funcționează, la alții nu. Așa se întâmplă și cu medicamentele, uneori schimbi pastilele până au efect. Zic în general: dacă afecțiunea e veche sunt două cazuri: fie cauza a trecut și cu un mic ajutor se vindecă, fie cauza nu a trecut, persoana este convinsă că are cutare afecțiune și atunci ameliorarea și vindecarea durează foarte mult și trebuie schimbate tratamentele. Când afecțiunea este de dată recentă ajută foarte mult să ne dăm seama ce s-a întâmplat efectiv. Nicio boală nu apare din senin și ar trebui investigate convingerile pacientului, dacă trăiește cu gânduri negative, limitative, nu iartă pe cineva, caută mereu vinovați în exterior. Vinovatul nu este el, ci faptul că este rigid și nu își dorește să facă vreo schimbare în bine - cu adevărat în bine. Afecțiunea fiind de dată recentă, putem face mai ușor conexiunea între apariția simptomelor și ceea ce am trăit din punct de vedere emoțional.
Uleiurile sunt preferate și pentru mirosul lor. Sunt oameni care pun mare preț pe calitățile aromatice, simt că le face bine să inspire anumite mirosuri.
Eu preferam să comand de vreo 1500 lei, deci vreo 300 de euro, ca să am și două sticluțe bonus. De fiecare dată sticluțele bonus, pe care nu le puteam alege, s-au dovedit a fi folositoare. Pe mine personal m-au interesat uleiurile pentru piele. Îmi fac crema mea cu ceară de albine, ulei de măsline, în care pun picături de tămâie, myrrh și litsea (un ulei cu un parfum puternic, plăcut, de citrice). Mirul face parte dintr-o comanda mai veche pt fiica mea, dar căreia în final nu i-au mai trebuit, nu am convins-o să le folosească. Ea și-a păstrat vreo două uleiuri care îi plac cum miros.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  eledas Vin 12 Ian - 9:44

Acest Gica contra de care scriam este genul; totul este ok iar daca nu este, nu vreau sa stiu. O chestie pe care pe mine ma scoate din sarite pentru ca atunci cand afla cu adevarat pentru ca se tavaleste pe jos de dureri (avand un grad al receptorilor durerii foarte ridicat) si se lasa cu chematul salvarii si "aterizatul" la urgente unde este binenteles apostrofat de ce a asteptat asa de mult. + ca ceea ce ai scris adineaori
"caută mereu vinovați în exterior. Vinovatul nu este el, ci faptul că este rigid și nu își dorește să facă vreo schimbare în bine - cu adevărat în bine."
este adevarat insa, mie cate-odat`mi se pune pata si nu am chef sa mai ascult. Stii? Era vorba aia "trebuie prima data sa-ti dai cu capul de pragul de sus ca sa il poti vedea pe cel de jos!" sau "cum iti asterni asa dormi!"
eledas
eledas
4
4


pitulicea și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  zaraza26 Vin 12 Ian - 10:05

Un lucru mai puțin aplicat este încrederea în corp. Dacă nu ne simțim bine, băgăm în el medicamente. În principiu, sunt și ele bune la ceva, dar dacă nu ne facem și noi treaba cu noi înșine, ne vom tot chinui cu medicamente pentru ameliorarea simptomelor.
Ceea ce ajută este comunicarea cu propriul corp și nu pedepsirea lui pentru că s-ar fi îmbolnăvit din cauza agenților patogeni. Nu suntem separați de corpul nostru. Suntem direct răspunzători pentru modul cum se simte și ce pățește. El are nevoie să îl iubim, să îl acceptăm așa cum este. Făcând așa, pe noi ne iubim, pe noi ne ajutăm. A-l biciui cu tot felul de medicamente care au efecte secundare nu e întotodeauna cea mai bună soluție.

Eledas, încurajează-l să folosească uleiurile. E posibil să aibă efecte asupra lui, să devină mai flexibil. Merită toți banii să ai lângă tine pe cineva înțelegător. two heart

De obicei există cineva care îndrumă în folosirea uleiurilor și vă va spune ce uleiuri îi recomandă.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  eledas Sam 13 Ian - 8:43

zaraza, deocamdata le ia (uleiurile) deja de vre-o 10 zile. Consider ca indata ce le foloseste in continuare se simte mai bine. O sa vedem abea in 19 februarie ce si cat efect au avut. Atunci are programare pentru CT.
eledas
eledas
4
4


pitulicea și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 4 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum