GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 15 din 50 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 26 Ian - 22:59

Pai asta era intrebarea. Din cate stiam, lupul tot lup ramane. Laughing Probabil lupul cel bun e un lup cu fata umana: stie maniere. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 27 Ian - 9:34

Ce cauta citatul asta necomentat aici? Mad  Nici comentariu, nici numele autorului. Urat!  Va fi mutat de aici.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mar 7 Feb - 20:53

„În interiorul fiecărui om se duce o luptă între lupul cel rău și cel bun. Întotdeauna câștigă cel pe care-l hrănești''.... citatul postat de Zeno este de fapt un proverb amerindian , mi-a placut si am tinut sa-i aflu sursa : acum ii inteleg si forma nu doar talcul , amerindienii aveau un cult al lupului , animal vanat si venerat in aceeasi masura .

Proverbele amerindienilor sunt exemple de gandire profunda si bunatate , cum nu avem inca un topic expres imi permit sa mai postez unul aici cu riscul de a-mi lua un roshu binemeritat Very Happy Laughing  :

''Sufletul nu ar avea curcubeul sau dacă in ochi nu au fost lacrimi.''   day dreaming  ce frumos spus !
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Mar 7 Feb - 21:18

Eu asta nu am inteles niciodata. Adica trebuie neaparat sa sufar inainte ca sa pot avea la un moment dat un suflet frumos? Mai erau niste cuvinte cu acelasi sens, ceva de genu' "Ochii frumosi sunt ochii care au plans" , nu stiu daca imi amintesc bine dar pe-acolo era. Inteleg ca devii mai intelept odata ce treci prin greutatile vietii dar nici chiar asa... Razz
Imi place poezia citatului dat de Shadow :"curcubeu", "lacrimi"... O asociere frumoasa!
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mar 7 Feb - 21:45

Un curcubeu are culori calde dar in aceeasi masura si culori reci : zambetul lui D'zeu , cum mai este numit popular acest frumos fenomen meteo , este o creatie a extremelor .... chiar si poezia , ar mai fi ce este fara aceste contradictii eterne ?  Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 7 Feb - 22:09

Pai nu-i obligatoriu sa suferi ca sa ai un suflet frumos. As inclina sa cred ca este inevitabil, mai devreme sau mai tarziu, sa intri in contact cu uratenia, in aceasta lume in care nu toti au sufletele la fel de frumoase. Suferinta te sensibilizeaza si mai mult in fata frumosului.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 8 Feb - 14:59

„Oamenii sunt păsări cu aripile crescute pe dinăuntru.” Nichita Stănescu

Dacă Nico ar fi o pitulice, noi ce păsări am putea fi? thinking
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Mier 8 Feb - 20:21

E la alegere? Rolling Eyes
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mier 8 Feb - 20:56

Sufletul de poet a lui Nichita  tanjea probabil spre inaltimi si peste  Cool  , spiritul meu insa se simte mai bine legat de cele pamantesti , ma vad mai degraba un animal cu blana si colti decat pasare cu cioc si ghiare ... Very Happy  Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 8 Feb - 21:00

Laughing Daca omul ar fi o pasare cu aripile in interior, inseamna ca ar fi tare nefericit. Ar fi lipsit de ceea ce-i place cel mai mult unei inaripate: zborul.  Very Happy N-ar fi liber. Ei, unii poate chiar sunt liberi, poate chiar nu-s pasari, ci animale.  Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mier 8 Feb - 21:03

atat de simplu a scris:Laughing Daca omul ar fi o pasare cu aripile in interior, inseamna ca ar fi tare nefericit.....

Unde ai vazut poet fericit ? Razz Laughing Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 8 Feb - 21:05

N-am vazut.  Laughing Dar Nichita dadea o definitie si mie nu mi se pare tocmai corecta. In cazul lui, da.  Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 8 Feb - 21:50

Laughing Laughing Din moment ce are aripi, isi ia cumva zborul spre inaltimi, desi nu are aripi fizice. Mai nefericit ar fi daca nu ar avea aripi deloc (si nu numai poetul). Nefericirea vine din conditia de muritor. Asta ar fi singurul lucru care ne poate taia aripile.

Buna autocaracterizarea lui shadow. Eu il vad mai degraba ca un soi de grifon. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Mier 8 Feb - 21:55

Zboara si oamenii dar cu altfel de aripi si spre alte inaltimi. Wink
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 8 Feb - 22:08

Inaltimile spiritului, desigur. Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 15 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 50 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum