GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatamantul romanesc.....incotro?

+21
atat de simplu
sistrel
puricelu
Lorenne
elis27
veronica_franco
Asgard
parwous
Nicole
tegeusa
Melodia
oli
daffy_
serpico
Tizona
seaman65
Radu
shadow
habibi77
Mr Nobody
pitulicea
25 participanți

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 27 Mai - 12:35

Rezumarea primului mesaj :

In marginea fostei dezbateri despre invatamintul din Romania
DAN UNGUREANU


Le-am cerut studentilor mei, anul III Romana-Engleza, sa comenteze, in engleza, un poem englez din secolul XIX, la alegere.
Trei sferturi n-au putut numi nici un poet englez din secolul XIX si nici o poezie. (Au studiat in anul II Byron, Coleridge, Wordsworth, Shelley). Unul a povestit un roman de Dickens. Cinci au povestit piesa de teatruRomeo si Julieta (numita alternativ “roman“, novel, ori poem). Restul de cincisprezece din saizeci, care si-au amintit totusi o poezie, au scris totusi in engleza. Am corectat mai jos greselile lor :
them nu poate inlocui their. Nu se poate spune them mother in loc de their mother.
intitulated nu exista in engleza (cf. Merriam-Webster) .
combinated nu exista in engleza.
to enjoy of life e incorect ( verbul to enjoy e tranzitiv).
writted e incorect in loc de wrote.
poetry nu e identic cu poem.
lirycs nu e ortografiat corect, si cu siguranta nu inseamna textul unei poezii, ci versurile unui cintec.
roman nu exista in engleza, corect e novel.
disapointness nu exista, corect e disappointment.
beautifuly thing e incorect.
tryed e incorect.
gaves nu exista (give sau gave).
tooked place e incorect.
tabloul Gioconda nu e de Picasso, ci de Leonardo da Vinci.
Romeo and Juliet nu e un roman.
Romeo and Juliet nu e un poem.
Shackspear nu se scrie astfel.
Daca se dadea admitere la facultate ei ar fi cazut la admitere.Toti acesti tineri vor deveni profesori de limba engleza si romana peste trei luni.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Dum 10 Iul - 12:13

L-am fortat pe Daffy sa ia atitudine. Laughing

Ceea ce se invata in scoli este greu de adus la un numitor comun, astfel incat toata lumea sa fie multumita, sa nu mai existe comentarii ca au bagat te miri ce in manuale.
Fi-mea invata la step by step si mi se pare o idee buna (considerand ca invatatoarele isi fac treaba corect), 4 ore lucru pe grupulete, 4 ore facut teme (masa, relaxare). Parintii nu mai au treaba cu temele la terminarea programului, fata nu sta singura de la 12 la 4. Mai este de lucru cu ea, mai trebuie s-o pui sa citeasca o carte (nu mai vrea nimeni sa citeasca in ziua de azi), dar in mare treaba este facuta.
Sefa nu-i multumita, spune ca va fi greu in clasa a 5-a, la trecerea la invatamant normal, insa fetele (gasca din clasa) sunt multumite de sistem, invata intr-un mod mai putin restrictiv, urmand aproximativ aceeasi programa si un lucru foarte important, nu sunt asa de multi copii in clasa - mai mult timp de lucru cu fiecare copil in parte. Daca mami isi mai aduce aminte cateodata ca vrea s-o transfere la invatamant normal, fi-mea face galagie, ca-i place asa cum este, cu colectivul pe care-l are.
Nu stiu daca asta ar fi raspunsul la problema invatamantului, insa este altceva.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Dum 10 Iul - 13:54

Asa invata si ai mei, aici scoala asa e. Lectii, teme, mananca la scoala, ies in curte dupa pranz si se joaca, invata prin JOC. Nu i-am auzit NICIODATA in doi ani, de cand merg aici la scoala, sa zica "nu vreau sa ma duc la scoala" sau "nu-mi place la scoala". Teme au doar pe weekend si alea doua paie trei surcele. Merg in excursii, in care invata diverse chestii, adica nu merg sa se distreze, in principal, ci sa invete, e un alt mod de predare, merg la muzee, la teatru.. Au doua invatatoare, una dimineata si una dupa-amiaza. Momentan, pentru ca, pe viitor, vor sa reduca personalul din invatamant si sa fie ca la noi, un singur invatator si program scurt, pana la 12.. Nici un parinte nu vrea asta. Nu numai in Romania se fac prostii..

Insa, invatata fiind cu scoala de la noi... parca mi se pare, totusi, prea lejer aici.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Dum 10 Iul - 14:52

In toata lumea e nevoie de prosti, nu numai la noi. Cu cat mai putin educati, cu atat mai usor de manipulat.
N-ati vazut si prostia cu copiii care dispar: se creeaza isteria ca sunt rapiti copii, ca sa-si vanda unii marfa (ceasuri, brelocuri si alte accesorii cu GPS) si ca sa inceapa treaba cu implantarea cipurilor, chipurile ca sa protejeze copiii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  daffy_ Dum 10 Iul - 15:01

hmmm...voi ma fortati sa comentez din nou si voi comenta mult daca ma apuc Laughing Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Dum 10 Iul - 15:06

zi..
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  daffy_ Dum 10 Iul - 15:13

partea cu invatamantul in Romania este clara din punctul meu de vedere: stimulati profesorii corespunzator,echipate scolile in mod corespunzator si nu in ultimul rand o implicare mai activa din partea parintilor in relatia cu profesorii.

gps la copii..mda o idee banoasa Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Mr Nobody Dum 10 Iul - 15:39

daffy_ a scris:hmmm...voi ma fortati sa comentez din nou si voi comenta mult daca ma apuc Laughing Laughing


Parca nu ar fi rasul tau... chiar ar fi interesant...
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Mr Nobody Dum 10 Iul - 15:41

Tizona a scris:Asa invata si ai mei, aici scoala asa e. Lectii, teme, mananca la scoala, ies in curte dupa pranz si se joaca, invata prin JOC. Nu i-am auzit NICIODATA in doi ani, de cand merg aici la scoala, sa zica "nu vreau sa ma duc la scoala" sau "nu-mi place la scoala". Teme au doar pe weekend si alea doua paie trei surcele. Merg in excursii, in care invata diverse chestii, adica nu merg sa se distreze, in principal, ci sa invete, e un alt mod de predare, merg la muzee, la teatru.. Au doua invatatoare, una dimineata si una dupa-amiaza. Momentan, pentru ca, pe viitor, vor sa reduca personalul din invatamant si sa fie ca la noi, un singur invatator si program scurt, pana la 12.. Nici un parinte nu vrea asta. Nu numai in Romania se fac prostii..

Insa, invatata fiind cu scoala de la noi... parca mi se pare, totusi, prea lejer aici.

Comentam , cu o buna prietena, poeziile irineibonsai...le catalogam ca fiind de pe alta lume...
tu...in al catelea cer esti? Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Dum 10 Iul - 16:11

Eu raman la parerea mea indiferent de parerile pro si contra : copilul se formeaza in familie , scoala doar cizeleaza...folosind o metafora mai ''rigida '' , daca copilul este un material brut cand ajunge pe bancile scoilii , fara o educatie de baza , fara a avea in continuare ani la rand sprijinul familiei , scoala nu va putea face mare lucru ...prin cele ce atzi scris pana acum imi dati in mare parte dreptate desi incercati sa vedeti doar defectele sistemului care exista , e drept ...daca vrei sa ai un copil pregatit pentru viatza te ocupi de educatia lui in primul si primul rand , nu iti zici '' lasa ca ia bacul pe bani '' , aici este diferentza care multi nu o vad sau se fac ca nu o vad .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Dum 10 Iul - 16:16

ce inseamna educatie de baza? Adica sa-mi invat copilul sa scrie si sa citeasca de la 3, 4 ani, cum vad ca e moda acum, ca sa le demonstrez tuturor ce copil genial am? Eu nu sunt de acord nici macar cu grupa pregatitoare la gradinita.
De-aia se face scoala, ca sa-i invete sa scrie si sa citeasca, nu sa se duca genii in clasa I si sa rezolve sute de probleme din culegeri, pe care parintii nici macar nu sunt in stare sa le explice la nivelul lor de intelegere. Clasa I este un masacru in ziua de azi, e o situatie absolut anormala.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  daffy_ Dum 10 Iul - 16:19

clasa I este un masacru zici ??prea putin spus masacru !!si cerintele sunt exagerate pentru nivelul copiilor
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Dum 10 Iul - 16:29

Nu asa vad eu problema , parintele nu trebuie sa ia locul scolii ...ci sa ajute , sa sprijine copilul in a percepe mai usor ceea ce scoala incearca sa-i induca ...sa'ti dau un exemplu nefericit : parintele isi cheama odrasla la ''ascultare '' - ce ore ai maine ? ...''asta, asta si asta '' - '' bine, cand ai terminat de invatzat vii sa te ascult apoi daca stii mergi la joaca '' ...copilul merge in camera lui si incearca a buchisi - este abia in clasa a cincea - ....dupa 2-3 ore vine cu cartile : tata ia cartea de geografie ( sa zicem ) , deschide si asteapta progenitira sa-i spuna lectia ca pe apa ...copilul nu stie si este intors in a lui camera ,unde, va face orice doar de invatzat nu va mai invatza Smile
....si asta este un exemplu ''fericit''......unii parinti afla ca ai lor copii au cazut la bac si raman masca - cum se poate daca abia au intrat la liceu ??
Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Dum 10 Iul - 16:34

Asta e o metoda proasta.. de fapt nu, asta NU E o metoda. Un astfel de parinte n-ar trebui sa aiba nici un cuvant de spus, cand copilul vine acasa cu o nota proasta.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Mr Nobody Dum 10 Iul - 16:41

shadow a scris: Eu raman la parerea mea indiferent de parerile pro si contra : copilul se formeaza in familie , scoala doar cizeleaza...folosind o metafora mai ''rigida '' , daca copilul este un material brut cand ajunge pe bancile scoilii , fara o educatie de baza , fara a avea in continuare ani la rand sprijinul familiei , scoala nu va putea face mare lucru ...prin cele ce atzi scris pana acum imi dati in mare parte dreptate desi incercati sa vedeti doar defectele sistemului care exista , e drept ...daca vrei sa ai un copil pregatit pentru viatza te ocupi de educatia lui in primul si primul rand , nu iti zici '' lasa ca ia bacul pe bani '' , aici este diferentza care multi nu o vad sau se fac ca nu o vad .

Numai caracterul se formeaza in familie...poruncile: sa nu furi, sa nu ucizi... ce ma surprinde la acest mic streptococ, funeriu... face un act de bravura din faptul ca nu s-a furat...oare? In locul lui...in locul lui, in aceasta calitate, m-as fi spanzurat! Sa nu promoveze 60% din elevi? Nu mai cautati explicatii savante, nu dati vina pe parinti...faceti o socoteala, copiii petrec cel mai mult timp- ilogic, anormal, irational etc..-in domeniul scolar, program, lectii... Vreau sa va spun, un om care gandeste este, pt aceasta societate, mult mai periculos decat un criminal in serie...
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Dum 10 Iul - 16:58

E parerea ta , n-am nimic impotriva , doar ca personal nu ma incalzeste cu nimic ca maine vine un alt ministru la invatzamant ...nu acest fapt are sa ridice nivelul de educatie a tinerei generatii ...multi spun ''pestele de la cap se impute '' - e biologic sa fie asa , capul are cele mai multe orificii pe unde pot intra germenii ce induc putrefactia , dar asta dupa ce corpul este mort ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 6 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum