GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatamantul romanesc.....incotro?

+21
atat de simplu
sistrel
puricelu
Lorenne
elis27
veronica_franco
Asgard
parwous
Nicole
tegeusa
Melodia
oli
daffy_
serpico
Tizona
seaman65
Radu
shadow
habibi77
Mr Nobody
pitulicea
25 participanți

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  pitulicea Joi 27 Mai - 12:35

Rezumarea primului mesaj :

In marginea fostei dezbateri despre invatamintul din Romania
DAN UNGUREANU


Le-am cerut studentilor mei, anul III Romana-Engleza, sa comenteze, in engleza, un poem englez din secolul XIX, la alegere.
Trei sferturi n-au putut numi nici un poet englez din secolul XIX si nici o poezie. (Au studiat in anul II Byron, Coleridge, Wordsworth, Shelley). Unul a povestit un roman de Dickens. Cinci au povestit piesa de teatruRomeo si Julieta (numita alternativ “roman“, novel, ori poem). Restul de cincisprezece din saizeci, care si-au amintit totusi o poezie, au scris totusi in engleza. Am corectat mai jos greselile lor :
them nu poate inlocui their. Nu se poate spune them mother in loc de their mother.
intitulated nu exista in engleza (cf. Merriam-Webster) .
combinated nu exista in engleza.
to enjoy of life e incorect ( verbul to enjoy e tranzitiv).
writted e incorect in loc de wrote.
poetry nu e identic cu poem.
lirycs nu e ortografiat corect, si cu siguranta nu inseamna textul unei poezii, ci versurile unui cintec.
roman nu exista in engleza, corect e novel.
disapointness nu exista, corect e disappointment.
beautifuly thing e incorect.
tryed e incorect.
gaves nu exista (give sau gave).
tooked place e incorect.
tabloul Gioconda nu e de Picasso, ci de Leonardo da Vinci.
Romeo and Juliet nu e un roman.
Romeo and Juliet nu e un poem.
Shackspear nu se scrie astfel.
Daca se dadea admitere la facultate ei ar fi cazut la admitere.Toti acesti tineri vor deveni profesori de limba engleza si romana peste trei luni.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Mar 5 Iul - 8:20

De acord in multe privintze cu tine , dar nu consider ca poti spune la un moment dat ''gata, pana aici , am invatzat suficient , mi-ajunge ''...invatzam pana inchidem ochii cate ceva ...revenind la scoala , poate e prea vasta materia , poate nu este pe intelesul copilului, poate si profesorul sufera de insuficientza pedagogica....sunt multe lucruri ce trebuie puse la punct dar nu vad rezolvarea prin subtierea materiei si asa transparenta sau micsorarea timpului de studiu ( bine ca nu mai am copii la liceu Very Happy )
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Radu Mier 6 Iul - 0:09

oli a scris: dar si subiectele mult prea dificile.

Total de acord. Daca nu au citit in viata lor o carte cap- coada este normal sa fie grele subiectele Smile
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mier 6 Iul - 7:06

Ideea este ca se dau la examen subiecte care n-au fost lucrate si nu din vina profesorilor, nici a parintilor, ci pentru ca asa s-a dorit. Deja au aparut ipoteze (am vazut un reportaj ieri) care spun ca asta a fost scopul examenului de anul asta, sa pice cat mai multi.
Atata timp cat au existat copii care au fost la meditatii si totusi au picat, mi-e greu sa cred ca n-au studiat chiar nimic.
Revin la parerea ca un examen corect ar fi fost daca faceau publice 100-200 de subiecte si la examen dadeau unul din ele. In felul asta se elimina orice suspiciune ca a fost prea greu, pentru ca atata timp cat ai lucrat subiectul, iti vei aduce aminte cum se rezolva.
Sistemul practicat de minister anul asta este similar cu cel practicat la clasa de proful de mate al baietilor: eu va predau, lucram un tip de exercitiu, dar lucrare va dau din alt tip. Intentii dolosive in ambele cazuri, scopul il vom afla in curand, pentru ca n-au cum sa-l tina secret.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mier 6 Iul - 7:13

Cand ai bagat intre 5000 si 8000 de lei intr-un copil pentru meditatii si copilul ia 2 si ceva la o materie, ceva este totusi putred cu subiectele.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  shadow Mier 6 Iul - 8:11

Exista un dezacord intre cei care au trecut si spun ca nu a fost extraordinar de greu si cei respinsi.
Nu cred ca subiectele au fost pentru olimpici asa cum se vehicula la un moment dat , ar insemna sa avem un procent mare de ''super-dotati '' luand in calcul numarul celor promovati Laughing ...nu s-a invatzat , ce ne mai tot ascundem ?...cand mergi pe ideea : '' de ce sa invatz , tot am sa copii , mai bine imi petrec timpul intr-un mod mai placut '' si nu tii cont de neprevazut ( daca n-am sa pot copia '' ? ) , asta se intampla ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Melodia Mier 6 Iul - 9:18

seaman65 a scris:Cand ai bagat intre 5000 si 8000 de lei intr-un copil pentru meditatii si copilul ia 2 si ceva la o materie, ceva este totusi putred cu subiectele.

intrebarea e ...cat s-a invatat de banii astia?
cat interes a fost din partea copilului...si sa fim sinceri chiar si din partea profesorului?
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Mier 6 Iul - 9:19

Comentariul de protest al unui licean din generatia 2011, care a luat "doar" nota 2,50 la BAC: "Poi bwey nn ajtia sant tanpitzi rau q kpu qm drq k deknd sant ajtia a anceput s skda promovatzi la bak a bagat subiekte din c an c mai grele ji kmere ji spanaq qm drq s mai ia omu baq an conditzile astea ajtia cred k totzi sant geni tocilari kre s duk zi de zi la olimpiada baq nui olimpiada bwey s dai aja subiekte ji s mai ai ji supraveghezi q kmere m s pare krima an serie fratzi mey poi aja cv nam pomenit batae d joc se kred ei jmeq k au pus kmere das vai de ei"

Laughing


P.S. Io chiuleam la meditatii. Cool Si mama stia ca ma duc. (intr-a 8-a, nu intr-a 12-a. De-a 12-a cand ii duce capul mai tare la prostii, ce sa mai zic. Nu pe toti ii duce tati la meditatie)
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Mier 6 Iul - 9:20

Daca nu intelegeti, va traduc. Smile
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mier 6 Iul - 9:32

Nu cred ca omul a tras chiulul la meditatii si apoi a aparut pe post sa spuna ca s-a meditat si a picat.
Eu i-am dus pe baieti la meditatii, i-am luat de acolo, am stat de vorba cu profesorii, sa vad cum merg si totusi n-au luat note prea mari. Toate peste 8 (si unul a facut contestatie la mate, ca zicea el ca a facut de 9,70), dar noi (in special sefa) ne asteptam la mai mult, pentru ca sunt baieti destepti si nici nu fug de munca. N-au invatat ei asa cum poate ne-am gandit noi, dar cu siguranta ca au lucrat si acasa, in afara meditatiilor. Si totusi notele sunt slabute. Nu vreau sa spun ca subiectele au fost prea grele, subiectele au fost diferentiate pe profile de invatamant (cei de la agro n-au avut la fel cu cei de la mate), totusi ceva nu este in regula. Las' ca apare in presa ceea ce trebuie sa aflam (daca nu de la presa, de la opozitie sigur).

Daca stapanirea vrea transparenta, sa publice subiectele cu un an inainte si sa dea din ele. Si atunci pot avea pretentii sa nu se miste, sa fie camere si-n buda si sa se ia notele pe bune.

Nu stiu de ce am impresia ca sunt alte interese in joc si de obicei intuitia nu ma inseala. Nu-mi dau ionca seama ce, dar sigur e o manarie la mijloc.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Tizona Mier 6 Iul - 9:37

Da' de unde moda asta cu publicatul subiectelor inainte, ca pe vremea mea nu se stia nimic dinainte.
Nici asta nu mi se pare normal.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mier 6 Iul - 9:39

Ai siguranta ca ministerul nu poate veniu cu un subiect imbecil in ultima clipa. Asta inseamna transparenta.
Dar scopul nu este sa invete, ci sa pice.

Mai punem la socoteala si greselile? Cica unuia i-au trecut 2,20 in loc de 9,20 (olimpic). Mori de inima rea cu astia.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Melodia Mier 6 Iul - 9:58

Tizona a scris:Comentariul de protest al unui licean din generatia 2011, care a luat "doar" nota 2,50 la BAC: "Poi bwey nn ajtia sant tanpitzi rau q kpu qm drq k deknd sant ajtia a anceput s skda promovatzi la bak a bagat subiekte din c an c mai grele ji kmere ji spanaq qm drq s mai ia omu baq an conditzile astea ajtia cred k totzi sant geni tocilari kre s duk zi de zi la olimpiada baq nui olimpiada bwey s dai aja subiekte ji s mai ai ji supraveghezi q kmere m s pare krima an serie fratzi mey poi aja cv nam pomenit batae d joc se kred ei jmeq k au pus kmere das vai de ei"




P.S. Io chiuleam la meditatii. Cool Si mama stia ca ma duc. (intr-a 8-a, nu intr-a 12-a. De-a 12-a cand ii duce capul mai tare la prostii, ce sa mai zic. Nu pe toti ii duce tati la meditatie)


poti traduce? Laughing n-am inteles nimic din prelegerea preadistinsului citat de tine Rolling Eyes
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mier 6 Iul - 10:03

E simplu ce zice si unde mai pui ca are si dreptate in felul lui: multi dintre cei care promoveaza "reformele" sunt mai prosti decat elevii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Melodia Mier 6 Iul - 10:05

seaman65 a scris:Nu cred ca omul a tras chiulul la meditatii si apoi a aparut pe post sa spuna ca s-a meditat si a picat.
Eu i-am dus pe baieti la meditatii, i-am luat de acolo, am stat de vorba cu profesorii, sa vad cum merg si totusi n-au luat note prea mari. Toate peste 8 (si unul a facut contestatie la mate, ca zicea el ca a facut de 9,70), dar noi (in special sefa) ne asteptam la mai mult, pentru ca sunt baieti destepti si nici nu fug de munca. N-au invatat ei asa cum poate ne-am gandit noi, dar cu siguranta ca au lucrat si acasa, in afara meditatiilor. Si totusi notele sunt slabute. Nu vreau sa spun ca subiectele au fost prea grele, subiectele au fost diferentiate pe profile de invatamant (cei de la agro n-au avut la fel cu cei de la mate), totusi ceva nu este in regula. Las' ca apare in presa ceea ce trebuie sa aflam (daca nu de la presa, de la opozitie sigur).

Daca stapanirea vrea transparenta, sa publice subiectele cu un an inainte si sa dea din ele. Si atunci pot avea pretentii sa nu se miste, sa fie camere si-n buda si sa se ia notele pe bune.

Nu stiu de ce am impresia ca sunt alte interese in joc si de obicei intuitia nu ma inseala. Nu-mi dau ionca seama ce, dar sigur e o manarie la mijloc.


daca imi permiti o sa-ti spun eu ce cred despre acest circ
e o alta subversiva "basesciana"....acum are un motiv plauzibil de a lovi in profesori.
stim toti ca are un dinte impotriva aceste caste....acum are si motivul sa-i ia la puricat;deja la noi in oras s-au anuntat inspectii care sa verifice cum unii copii cu note de peste 8 in liceu au picat bacul cu 2.
pe de alta parte acum ii poate pune la colt pe profesori cand vor cere drepturile salariale...o sa le spuna ca sunt platiti la valoarea reala a muncii lor.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  seaman65 Mier 6 Iul - 10:06

E si asta o ipoteza.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Invatamantul romanesc.....incotro? - Pagina 3 Empty Re: Invatamantul romanesc.....incotro?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum