GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ACTUALITATE

+20
Nana_Duval
Queensland
wind30s
Obi-Wan Kenobi
shadow
iubaretu
tegeusa
seaman65
oli
daffy_
fotohobby
Demostene
mari
dragos
atat de simplu
pitulicea
Mr Nobody
prafsipulbere
snow
habibi77
24 participanți

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty ACTUALITATE

Mesaj  habibi77 Joi 13 Mai - 10:45

Rezumarea primului mesaj :

Guvernul vrea să impoziteze suplimentar persoanele care deţin mai multe imobile în proprietate. În acest sens, taxele pentru a doua proprietate vor fi mult mai mari, iar cotele de impunere vor creşte pentru fiecare alt imobil.

Premierul Emil Boc i-a cerut, ieri, ministrului de finanţe, Sebastian Vlădescu, să introducă această impozitare într-un proiect de lege.

SURSA : ZIARUL RING
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Joi 8 Dec - 9:52

nu te enerva ,nu-s economist sa fac rezumate la cativa ani de A.S.E..ca sa intelegi despre ce e vorba trebuie sa citesti tot.
si apropo am mai vazut postate astfel de citate pe alocuri si nu am vazut ca ai pus pe undeva mutrita aia rosie la care ii iese aburi prin urechi
Laughing Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  pitulicea Joi 8 Dec - 9:57

Alea erau mai vechi...de dinainte de-a face regulamentul Razz
Cand sunt articole asa lungi pe care nu le puteti rezuma, dati link-ul si cine vrea citeste. confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  shadow Joi 8 Dec - 16:41

Daca n-am articolul aci sau un rezumat mai mult ca sigur n-am sa-l caut dupa link Very Happy ...consider pierdere de vreme si e foarte scump timpul in cazul meu cand sunt la pc Smile ...
Daca e ceva interesant un c/p nu face rau nimanui - problema este sa merite .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 27 Dec - 11:15

cateva predictii pe anul 2012.ar cam trebui sa ne puna pe ganduri tinand cont ca baietii de la saxo bank au prezis caderea economiei americane in 2011.
În decembrie anul trecut, de exemplu, Saxo Bank avertiza, printre altele, că în 2011 economia americană va fi în declin şi că preţul petrolului şi cel al aurului vor creşte fulminant. Toate aceste predicţii s-au transformat în realitate.

Iată ce spun danezii că se va întâmpla anul viitor:

Preţul la grâu se va dubla. Condiţiile meteo nefavorabile, recoltele slabe şi creşterea populaţiei sunt motivele pentru care preţul grâului se va dubla. Lucru ce va duce la scumpirea pâinii şi a altor produse alimentare, inclusiv pentru români. Rezultă foamete.
Francul elveţian va depăşi euro. Problemele din zona euro vor duce la consolidarea monedei elveţiene, deoarece instituţiile financiare şi persoanele fizice vor căuta să-şi plaseze banii în valute mai sigure. Din acest motiv, românii care aurate în franci elveţienivor fi nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar.
Băncile vor trece în proprietatea statului. Peste 50 de bănci din Europavor avea anul viitor probleme de finanţare. Este posibil ca pentru a evita falimentul acestora, statele să intervină şi să le cumpere pentru a nu pune în pericol economiile populaţiei.
Australia va intra în recesiune. Dacă până acum, Australia a fost ferităde criză, este posibil ca stagnarea economică din Asia să afecteze exporturile australiene, ceea ce va duce la probleme economice pe cel mai tânăr continent al planetei.
Preţul petrolului va scădea. Singura veste bună din analiza danezilor este că preţul petrolului se va micşora prin apariţia a doi noi exportatori, Australia şi Brazilia. Românii vor avea şi ei de câştigat, plătind mai puţin pentru benzina de la pompă.



Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  habibi77 Mar 27 Dec - 11:24

Eu pe asta cu scazutul pretului benzinei n-o cred. Restul e posibil.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  wind30s Mier 28 Dec - 0:19

Sanchi ! La radio/tv auzi ca pretul barilului scade, insa la pompa creste. Cam de p(a)iata, economia asta/capitalismul asta strengar. De asta data, urmarind doar logica, am cazut de acord cu ceea ce simt demultisor : totul e facut/plasmuit sa fie asa. Cum se explica, ad esempio, ca banii reali-bancnota, nu are acoperire , cum ar fi sanatos, doar in bunuri si servicii, ci e superspeculata de-o mie de ori, bancile/sistemul(alla fine), ajungand sa se "incarce cu bani" care nu exista decat intr-un posibil viitor non tangibil ori chiar virtuali ?! Mie-mi cam da cu rest ecuatia asta ... Desi se stie f bine cine sunt cei care speculeaza si atata focul (deja banalei) crize, nu li se intampla nimic, iar masurile luate sunt in defavoarea majoritatii, the ordinary people, ca noi. Criza asta de Sistem, iaca, se transforma pe nesimtite intr-o criza de civilizatie, caci, asa cum capitalismul manufacturier si-a dat obstescul sfarsit in anni'30, probabil vremea capitalismului financiar a trecut, iar acum se fata in direct, sub ochii nostri, un soi de capitalism fara zambet, cu ochi metalici, in vitro, in timp ce batrana si buna Democratie, nanasa, e cu transfuzii, operata pe cord deschis/aiurand, bolborosind ultimele sale cuvinte ....

wind30s
2
2


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  Queensland Mier 28 Dec - 0:28

Adevăr grăieşti tu,wind..Şi doar când mai-marii lumii se vor fi plictisit să ne joace pe degete,pe noi plebea,doar atunci vom ieşi din aşa-zisa criză...tot atât de subit-instantaneu-şi-dintr-o-dată,precum am şi intrat în aceasta...
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  wind30s Mier 28 Dec - 0:36

Sper sa ai dreptate, Queen, insa eu as casca gura atunci a Mirare ! La capitolul "drepturi pierdute", stii cum e, greu se mai "da" ceva inapoi. Lumea, Q., nu mai e cea de acum 100 ori 1000 de ani, desi se poate intampla orice, chiar ceea ce-ai spus. Eu cred, totusi, intr-o alta varianta, iar unele "semne"/conexiuni ma fac sa privesc intr-acolo. D-zeu sa ne-o tina vie ! Speranta, desigur ... Wink

wind30s
2
2


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  habibi77 Mier 28 Dec - 13:03

doar când mai-marii lumii se vor fi plictisit să ne joace pe degete,
Nu se vor plictisi niciodata, deoarece au un motiv bine intemeiat sa ne tina in intuneric. Cu cat suntem/ devenim noi mai saraci, cu atat mai bine le (va) merge lor.

Lumea, Q., nu mai e cea de acum 100 ori 1000 de ani,
Eu n-as plange dupa acele vremuri, cum este acum a mai fost si va mai fi. Lupta intre sarac si bogat, sclav si stapan, este veche, doar tehnologia / abordarea /tactica difera.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  wind30s Mier 28 Dec - 17:29

Oh, dar cine plange, H. ? In lumea de azi, thanks god, avem acces la educatie, informatie, desi si acestea, la randul lor, sunt sabii cu 2 taisuri, parti ale unui sistem in care jumatati de adevaruri se impletesc nefiresc de "natural" cu minciuna. Continui sa cred ca discernamatul e cheia si nu vesnica cautare/contemplare (da, am pus-o special, nu ma trageti de maneca).

wind30s
2
2


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  shadow Mier 28 Dec - 17:44

Dorintza a alergat mereu inaintea putintzei facand-o nu odata pe cea din urma sa se opreasca , sa se aseze pentru a-si trage sufletul inainte de-a face o ''criza'' ...aceastei dorintze de bunastare dusa spre extrem ( parvenire , in cazul unora ), i se datoreaza in mare masura situatia critica de azi , fiecare am vrut mai mult si mai mult dar nu ne-am intrebat cu ce costuri ....

Vorbiti despre mai -marii lumii ,bogati , saraci , capitalism manufacturier , financiar , intr-un amestec curios de ''anarhie de sorginte democratica''...eu propun sa incepeti de la epoca pietrei si sa parcurgeti intreaga epopee a evolutiei umane - veti observa ca la o scara mai mult sau mai putin apropiata lumii contemporane aceasta structura sociala a existat mereu si n-are sa moara vreodata - asta daca nu va doriti sa traiti intr-o societate precum cea nord coreeana (in care predomina instinctul de turma ) , unde se pare , aveau un ''d'zeu'' ce-i calauzea precum Moise pe israeliti , dar si asta tocmai si-a dat obstescu sfarsit intr-o groteasca durere nationala ... Allah sa-l odihneasca ! Very Happy

Daca n-ar exista acesti poli mondiali de putere aflati deocamdata intr-un relativ echilibru , ne-am sfasia la propriu intre noi , ar guverna legea junglei ... ,
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  habibi77 Mier 28 Dec - 20:57

Exact asta spuneam si eu umbro, dar nu pot fi de acord cu ultimul paragraf, nu cred ca ne-am sfasia intre noi. N-am nimic cu cei care si-au castigat averile prin munca cinstita, am o problema cu cei ce mint, fura si ucid pentru bani. Nu zic ca daca esti bogat esti si rau, spun doar ca are o mare importanta cum castigi acei bani. Este firesc ca cel ce munceste sa castige mai bine decat cel caruia ii place sa taie frunza la caini, dar realitatea este alta.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  atat de simplu Mier 28 Dec - 21:44

Daca n-ar exista acesti poli mondiali de putere aflati deocamdata intr-un relativ echilibru , ne-am sfasia la propriu intre noi , ar guverna legea junglei ... ,

Crezi ca nu legea asta guverneaza? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  wind30s Joi 29 Dec - 0:17

Nu stiu cum simti tu acolo, Shadow, toate cele, insa aici unde ma aflu, le simt day by day, pe zi ce trece. Cand se promulga o lege care te obliga sa ai cont curent pt a-ti urmari tranzactiile(chipurile pt a mirosi/urmari banii murdari), cand se voteaza o lege care le da dreptul patronilor la concedieri facile(nu-mi place mutrita ta, so, go away), cand justitia si politicul put a jeg moral si ipocrizie, cand se intercepteaza tot ce zboara-n eter (traficul telefonic, internet, da, chiar si mesajele noastre), cand la recensamant mi se pun intrebari care privesc viata mea personala, cand vezi/auzi oamenii care NU VOR toate astea si totusi se-ntampla, ideea de democratie paleste. Si pe bune acu', asta-i capitalismul pe care-l visam, jungla asta a lui scapa_cine_poate ? Ori poate ne scapa (doar) ideea de echilibru ?

wind30s
2
2


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  habibi77 Joi 29 Dec - 9:08

Cea care ne scapa cu adevarat este moralitatea! Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 6 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum