GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ACTUALITATE

+20
Nana_Duval
Queensland
wind30s
Obi-Wan Kenobi
shadow
iubaretu
tegeusa
seaman65
oli
daffy_
fotohobby
Demostene
mari
dragos
atat de simplu
pitulicea
Mr Nobody
prafsipulbere
snow
habibi77
24 participanți

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty ACTUALITATE

Mesaj  habibi77 Joi 13 Mai - 10:45

Rezumarea primului mesaj :

Guvernul vrea să impoziteze suplimentar persoanele care deţin mai multe imobile în proprietate. În acest sens, taxele pentru a doua proprietate vor fi mult mai mari, iar cotele de impunere vor creşte pentru fiecare alt imobil.

Premierul Emil Boc i-a cerut, ieri, ministrului de finanţe, Sebastian Vlădescu, să introducă această impozitare într-un proiect de lege.

SURSA : ZIARUL RING
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  tegeusa Joi 17 Mai - 12:28

am citit deja... acu merg la protest!!! Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Joi 17 Mai - 12:50

Acum tin regim, dar de cartofii mei prajiti sa nu se lege nimeni. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  shadow Joi 17 Mai - 20:31

seaman65 a scris:Vesti proaste pentru Tege, vor astia sa puna taxa pe bere.
http://economica.rtv.net/guvernul-vrea-sa-puna-taxa-pe-bere_24519.html#.T7S6gsq9-Zw.facebook

De fapt au sa mareasca evaziunea fiscala cu acciza pe bere Very Happy ...
Daca maine s-ar da inapoi tva-ul la paine pana la valoarea de 5-9% nu cred ca se va vinde mai multa paine pe acte si nici pretul nu are sa scada ...cresterea cu pana la 24 % a fost mana cereasca pentru brutari si nu-i vad sa renunte asa usor la venitul acesta , e drept, obtinut prin evaziune ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Joi 17 Mai - 20:35

Suntem hoti prin definitie, nu conteaza cat avem, vrem mai mult si niciodata prin mijloace cinstite. Vorbeam de specia umana.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Vin 25 Mai - 19:28

Ia uitati aici, s-a creat un precedent la falimentul persoanelor fizice:

http://economica.rtv.net/primul-faliment-al-unei-persoane-fizice-a-fost-confirmat-irevocabil-de-curtea-de-apel-cluj_25216.html#.T79xrmQb28g.facebook
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  pitulicea Vin 25 Mai - 22:26

Am spicuit cate ceva. Mi-e lene sa citesc tot.
No...bine i-a facut. Un hot si asta, ca multi altii Very Happy Macar de-ar falimenta toti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Sam 26 Mai - 14:29

Daca ar fi baieti destepti, i-ar aduna si pe tigani, sa-i puna sa plateasca taxe, ca pe Capone.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  shadow Sam 26 Mai - 22:32

Laughing S-a rupt Capone platind taxe ... cat despre stirea respectiva , nu stiu cat este de veridica - eu cunosc cazuri de 4-5 ani in urma cand firma a fost declarata falimentara si recuperarea creantzelor s-a facut prin punerea sechestrului pe averea personala a patronului si valorificarea acesteia.
Acum i se spune ''falimentul persoanei fizice '' - alta Marie cu aceeasi tichie ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Dum 27 Mai - 11:25

Pe Capone l-au bagat la gherla, daca nu pentru crime, macar din cauza taxelor. La fel le-ar merge si tiganilor si altor hoti. N-are insa cine sa se ocupe. Eu m-as face cleaner, sa-i rezolv cu un PSL.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Mier 13 Iun - 9:38

Ia uite ce mi-a trimis sefa pe e-mail (scuzati lungimea):


O veste lansată zilele trecute de un grup de cercetare al băncii ING a tulburat serios apele în retailul european: Carrefour nu se simte bine şi s-ar putea retrage de pe anumite pieţe, chiar şi România. Potrivit studiului, nici alţi mai retaileri nu mai fac, în Occident, profitul de odinioară, deoarece oamenii sunt mai cumpătaţi, iar cheltuielile de întreţinere sunt din ce în ce mai mari.
Deocamdată, aceste informaţii au puţină relevanţă pentru piaţa românească, o piaţă în continuă expansiune şi care aduce marilor companii occidentale specializate în comerţ un profit consistent. Aşadar, imaginea unei Românii fără Carrefour sau fără un alt asemenea colos comercial pare, deocamdată, o mare utopie.
Și asta nu pentru că românii sunt ahtiaţi după cumpărăturile de la supermarket, ci pentru că aici marii retaileri au impus propriile reguli, inclusiv în relaţia cu statul român, adică fac tot ce doresc şi scot bani cu nemiluita.
Subiectul acestui articol este legat de regulile impuse de retaileri şi de faptul că le respectăm fără să cârcnim, în ciuda faptului că, faţă de occidentali, cumpărăm produse mai scumpe şi de o calitate inferioară. Pentru ca aceste lucruri sunt întâlnite la toţi marii comercianţi, am pus în aceeaşi oală hipermarketurile (Carrefour, Real, Cora, Auchan), cach&carry (Metro şi Selgros), discounteri (Kaufland, Lidl, Penny Market), supermarketurile (Billa, Mega Image).
De asemenea, vom prezenta, raportându-ne la datele furnizate de ANPC, reprezentanţi ai companiilor analizate, dar şi alte surse din piaţă, un top al marilor magazine de acest fel.
Regulile sunt binecunoscute de mai toţi românii şi, din păcate, acceptate umil de toată lumea:
· Includerea tot mai multor mărfuri de provenienţă străină,
· Taxă de raft care este mare în cazul producătorilor autohtoni,
· Comercializarea unor produse de o calitate proastă,
· Furtul la cântar
· Dispoziţii administrative favorabile
· Controale din partea autorităţilor rare şi cu sancţiuni blânde.
Vă lăsăm şi pe voi să completaţi această listă.

Ca să susţinem ultima afirmaţie, menţionăm că anul trecut Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului (ANPC) a dat amenzi, în total, de 1,7 milioane de euro. Asta pe o piaţă cu o valoare de 17 miliarde de euro!
Și să nu credeţi că neregulile constatate de inspectorii ANPC au fost minore sau puţine. Dimpotrivă, abaterile au fost deosebit de grave.

Iată aici TOPUL neregulilor din supermarket, aşa cum ne-au fost furnizate de ANPC:
Principalele abateri de la legislaţia privind protectia consumatorilor, constatate şi sancţionate la comercializarea produselor în super şi hipermarketuri au fost:
1. produse expirate;
2. produse cu caracteristici neconforme celor declarate;
3. nerespectarea condiţiilor de păstrare şi depozitare;
4. neafişare preţ vânzare pe unitatea de măsură;
5. diferenţe între preţul la raft şi cel de la casă;
6. promoţii înşelătoare;
7. produse cu modificări organoleptice;
8. utilizarea de înscrisuri înşelătoare pe etichetele produselor (ex: utilizarea nelegală a termenului de tradiţional, la produsele alimentare);
9. lipsă la cântar, cântare neverificate metrologic sau cu verificarea depăşită;
10. neîncadrare în cantitatea netă declarată.

În aceste condiţii, românii nu au decât două variante: ori să accepte furtul şi nesimţirea, ori să evite, pe cât posibil, să cumpere produse din supermarketurile ”odioase”.
VerticalNews vă oferă însă şi un top al retailerilor aşa cum nu a mai fost făcut până acum şi care are la bază informaţiile furnizate de ANPC şi reprezentanţi ai marilor magazine.
Iată, aşadar, un TOP al supermarketurilor din România, din punct de vedere al raportului calitate/preţ. Important este gradul de satisfacţie al clienţilor, rezultat din sondaje proprii şi reclamaţiile la ANPC. Menţionăm că termenul de ”supermarket” include toţi comercianţii din retail.

1. Kaufland. Discounter german – 75 de magazine, în România din 2005.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 81 la sută.
· Ce să cumpăraţi: fructe şi legume
· Feriţi-vă de sortimentele din carne de porc

2. Lidl. Discounter german – 136 de magazine (a preluat reţeua Plus)
· gradul de satisfacţie al clienţilor 78 la sută.
· Ce să cumpăraţi: mezeluri, conserve, lactate.
· Produsele electrocasnice sunt de o calitate inferioară

3. Billa. Supermarker german de origine austriacă, sub umbrela concernului Rewe. În România din 1999 – 63 de magazine.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 78 la sută.
· Ce să cumpăraţi: brânzeturi, produse de patiserie, vinuri, condimente, specialităţi internaţionale
· Deşi este ca bază un discounter, preţurile sunt mari

4. Metro. Companie germană cu cel mai mare impact pe piaţa cash&carry. În România din 1996 – 32 de magazine.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 75 la sută
· Ce să cumpăraţi: peşte şi fructe de mare (marţea şi sâmbăta), băuturi fine
· Evitaţi carnea de vită şi cea de curcan, mezelurile.

5. Carrefour. Cel mai mare retailer din Europa şi al doilea din lume, după Wal-Mart. În România, grupul francez este din 2001, deţine 82 de magazine (25 hiper, 52 supermarketuri şi 5 magazine de proximitate), iar cifra de afaceri este 1,2 miliarde de euro.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 73 la sută
· Ce să cumpăraţi: haine (firma Tex), cosmetice (cele făcute de Farmec sub brandul Carrefour), specialităţi tradiţionale (mezeluri sal-crude), fructe exotice şi uscate.
· Evitaţi: carnea, peştele, fructele de mare (de cele mai multe ori depăşite din punct de vedere al teremenului de garanţie). Atenţie: se fură la cântar.

6. Mega Image.Reţea de origine belgiană, cu 124 de magazine în România, din 1995.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 73 la sută.
· Ce să cumpăraţi: semipreparate
· Multe dintre nereguli vizează înşelătorii la cântar sau încrisurile pe etichete.

7. Cora. Hipermarket aflat sub umbrela grupului Louis Delhaize, cu 8 magazine în România.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 72 la sută
· Ce să cumpăraţi: peşte proaspăt, mezeluri, carne de oaie, vinuri, jucării.
· Ce să evitaţi: electrocasnice, mobilă.

8. Real. Hypermarket cu autoservire sub umbrela nemţilor de la Metro. În România din 2006, deţine 24 de magazine.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 68 la sută.
· Ce să cumpăraţi: vinuri, peşte, cosmetice
· Evitaţi produsele de patiserie şi cele de post.

9. Selgros. Retailer de tip cash&carry cu origini germane care a intrat în România în 2001 şi deţine acum 19 magazine.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 68 la sută.
· Ce să cumpăraţi: fructe, produse camping şi sport, conserve
· Ca dezavantaje enumerăm reţea restrânsă, cu magazine în apropierea rivalilor mai cunoscuţi, marketing modest.

10. Auchan. Retailerul francez controlat de familia Mulliez este în România din noiembrie 2006 şi are 9 magazine.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 66 la sută.
· Ce să cumperi: detergenţi şi rpoduse de curăţenie (marca proprie), accesorii pentru bebeluşi.
· Principalul dezavantaje e reprezentat de dispunerea uşor haotică a produselor.

11. Penny Market/XXL. Companie din grupul german Rewe, supermarket înrudit direct cu Billa, dar care promovează produse mai ieftine, dar nu de aceeaşi calitate. Are una dintre cele mai vaste reţele din România: 130 de magazine.
· gradul de satisfacţie al clienţilor: 65 la sută.
· Ce să cumperi:produse de băcănie, semipreparate.
· Produsele oferite sunt mai degrabă pentru clienţi nepretenţioşi.

12. Profi. Face parte din acelaşi grup, Louis Delhaize, cu Maga Image şi Cora. Deşi dispune de o reţea vastă: 115 magazine, oferă produse, ca şi Penny, pentru clienţi mai puţin pretenţioşi. – - – gradul de satisfacţie al clienţilor: 63 la sută.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  shadow Joi 14 Iun - 15:29

Unul daca se retrage altul ii va lua locul , nu asta este problema ci calitatea serviciilor si existentza unui climat concurential nu impunerea unor preturi de monopol ...nu cred ca si-ar mai dori cineva sa-si faca cumparaturile ca pe vremuri , in zeci de mici magazine specializate Suspect ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Joi 14 Iun - 19:33

Shadow, ai mei n-au fost bogati, ba chiar dimpotriva, insa nu stiu sa-mi fi lipsit ceva. A fost oleaca mai rau in ultimii ani ai domniei raposatului, cand stateai la cozi, dar tot nu mi-a lipsit nimic. N-au fost vremuri de fericire, dar nici dracul n-a fost asa de negru. In functie de ce asteptari aveai de la viata. Unii au acum o gramada si tot nu-s multumiti. Eu am fost multumit si atunci, sunt si acum.

Acum se spune ca-i mediu concurential, dar eu nu-l vad. Pana si in magazinele in care se comercializeaza marfuri confiscate gesesti preturi mai mari decat in supermarket.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Joi 14 Iun - 20:08

Dupa Volvo, a venit randul lui Saab sa fie cumparat de chinezi. N-ar strica sa cumpere toata Europa.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  shadow Joi 14 Iun - 21:18

Seaman , bunicul lucra cu caii in padure desi era schiop de pe front - fusese impuscat la Odessa si statul n-a dat nimic celor care au luptat contra rusilor desi n-a fost voia lor sa mearga in razboi - asa ca n-are rost sa vorbim despre bogatzii Laughing ...si eu sunt multumit de viatza mea cand ma uit in urma ...poate uneori am vrut prea mult , dar asa este omul sau unii oameni Neutral , insa trecutul este trecut , doar unii il mai stiu ... copiii nostri traiesc prezentul si viitorul este tot al lor ...nu putem sa intoarcem timpul inapoi Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  seaman65 Lun 15 Oct - 20:22

Văcar francez din România, revoltat de prețul mic luat de la un lăptar francez din România

http://www.economica.net/vacar-francez-in-romania-sa-mi-ploua-n-casa-dar-nu-mai-investesc-la-voi_36133.html

Daca cititi titlul, e suficient. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ACTUALITATE - Pagina 9 Empty Re: ACTUALITATE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum