GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se scrie corect?

+29
Woo Woo
itina
mielusica
cosmintripe
Krissunu
elis27
wind30s
Mandarax
Anna
raichu
teardrop
tegeusa
Melodia
shadow
Irinna
seaman65
oli
Nana_Duval
GESF
fotohobby
zexe
juliette
atat de simplu
cara.mia26
Tizona
Squire
mari
pitulicea
habibi77
33 participanți

Pagina 4 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 7 Mai - 11:02

Rezumarea primului mesaj :

În „Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române” (DOOM2), Ediţia a II-a, revizuită şi adăugită, Editura Univers Enciclopedic, Bucureşti, 2005, pagina LXIX, se precizează: „Se revine astfel la scrierea într-un cuvânt a tuturor formelor pronumelui niciunul (niciuna) şi ale adjectivului corespunzător niciun (nicio), la fel ca a lui vreunul, vreun, prin aplicarea consecventă a principiului conform căruia compusele trebuie distinse şi grafic de îmbinările asemănătoare”.
Aceasta este una din noutăţile acestui dicţionar (DOOM2). Prin urmare, pronumele negative compuse (niciunul, niciuna) şi adjectivele pronominale corespunzătoare (niciun, nicio) formate din adverbul nici şi pronumele nehotărâte unul, una (respectiv un, o), cu toate formele cazuale, se scriu într-un singur cuvânt.
Exemple: Niciunul dintre ei nu mă interesează. Nu mă atrage niciuna. N-au fost anunţaţi niciunii. N-au fost anunţate niciunele. Nu se potriveşte niciunuia (niciuneia). Nu se potrivesc niciunora.
“Nu se vedea nicio pasăre, nu se auzea niciun glas”(Marin Preda).
Se scriu separat, în două cuvinte, în următoarele cazuri :
-Conjuncţie plus pronume nehotarât (Nu mă impresionează nici unul, nici altul(celălalt).Nu mă impresionează nici una, nici alta(cealaltă);
Se observă că în astfel de situaţii, pronumele altul, alta, precedate şi ele de nici, arată că unul, una sunt pronume nehotărâte, iar nici, conjuncţie.
-Conjuncţie plus numeral (Nu mă impresionează nici unul, nici mai mulţi. Nu mă impresionează nici una, nici mai multe).
Se scriu nici un, nici o, în două cuvinte, în următoarele situaţii:
-Adverb plus articol (Nu e codaş si nu e nici un elev fruntaş. Nu e codaşă şi nu e nici o elevă fruntaşă);
- Adverb plus numeral (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici o dată); Facem precizarea că, de regulă, între adverb şi numeral se intercalează adverbul măcar (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici măcar o dată).
-Conjuncţie plus numeral (Nu meditez nici un elev si nici mai mulţi. Nu meditez nici o elevă şi nici mai multe).
Tot separat, în două cuvinte, se scriu în expresiile: „nici una , nici două”, „nici una , nici alta”(Nici una, nici două, s-a repezit la el). Nici una, nici alta, a dispărut fară a băga de seamă. Aceste expresii au următoarele sensuri: îndată, numaidecât, brusc, pe neaşteptate.
Observăm că aceste cuvinte compuse apar numai în enunţuri negative.
În concluzie, starea de fapt ce decurge din această normă ortografică se complică şi este necesară o mai mare atenţie pentru aplicarea ei în exprimarea scrisă.


SURSA: GORJEANUL
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Sam 2 Apr - 21:40

"vream" nu-mi suna bine....
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  oli Sam 9 Apr - 10:39

Multe persoane pun semn de egalitate intre cuvintele decat si doar si omit faptul ca cele doua impun o constructie diferita a frazei. Astfel, “decat” poate fi folosit numai in cazul constructiilor negative.

Forma corecta:
Eu am doar doua carti.
Nu am decat 10000 lei

Forma gresita:
Am decat 10000 lei.

Ca adverb restrictiv, in constructii afirmative se foloseste doar, iar in constructii negative se foloseste decat.


oli
oli
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Sam 16 Apr - 21:45

Cum e corect?
topice sau topicuri?

In dex gasesc topic, topice..... in alte contexte gasesc topic, topicuri
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  zexe Sam 16 Apr - 23:16

TÓPIC, -Ă, topici, -ce, s.f., s.n., adj. I. S.f. 1. (Lingv.) Ordinea cuvintelor în propoziţie sau a propoziţiilor în frază. ? Parte a sintaxei sau a stilisticii care se ocupă cu studiul ordinii cuvintelor în propoziţie şi a propoziţiilor în frază.

Varianta corectă este topice.
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Mi-ar place sau mi-ar plăcea ?

Mesaj  zexe Mier 20 Apr - 11:52

Deşi este greşită, aud mult mai frecvent forma “mi-ar place” decât aud “mi-ar plăcea
şi asta în ciuda unui raţionament foarte simplu: condiţional optativul se formează din auxiliarul
a avea (ar) şi infinitiv, iar infinitivul este a plăcea, nu a place.


Sursa: scri.ro

Aveţi aici o listă cu cele mai frecvente forme de exprimare ( varianta greşită şi varianta corectă ):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

--
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  oli Sam 4 Iun - 20:21

O alta problema care da batai de cap gramaticii limbii romane vizeaza cazurile in care scriem "o data" versus cazurile in care limba romana ne oblige sa scriem "odata". Cuvantul odata este adverb cu sensul de "ODINIOARA, CANDVA.". Mai poate avea si alte sensuri apropiate, dar tot de adverb. In aceasta calitate, intra in locutiunea adverbiala odata si odata (= vreodata, candva):
Se scrie separat in doua cazuri:
a) cand e substantiv cu intelesul de ZI
b) cand e numeral adverbial al carui sir il putem continua.

Du-te odata din fata mea!

O data nu i-a fost suficient, si nici DE DOUA ORI"











oli
oli
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  seaman65 Sam 4 Iun - 21:19

pitulicea a scris:Pana acum, n-am stiut care este pluralul de la remarcă Laughing

o remarcă…. două remarce

as fi jurat ca e o remarcă…. două remarci
Daca stau bine sa ma gandesc, nici nu cred ca am folosit vreodata cuvantul asta la plural.

Multe sunt anapoda in limba noastra (si nu numai).
Daca facem o analogie cu remorca, pluralul nu este remorce,ci remorci. Si-atunci de ce palaria mea la remarca trebuie sa spun altfel. Similar in engleza scriem arch si citim arci, dar architrave (care are aceeasi radaciina) se citeste architreiv. Intelegeti voi ce vreau sa spun.

N-am reusit sa inteleg de ce dasteptii din Academia Romana n-au avut altceva mai bun de facut dupa revolutie si au revolutionat limba romana de nu se mai intelege nimic.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  seaman65 Sam 4 Iun - 21:43

• S-au admis unele forme noi de plural în -i la substantivele feminine cu pluralul în -e: ţărănci, ţigănci, remarci, gagici şi nu ţărance...., iar la unele, numai sub formă de variantă: cireşi/cireşe, căpşuni/căpşune, coarde/corzi, coperte/coperţi, găluşte/găluşti, cicatrice/cicatrici.

Pana la urma cum e corect: remarce sau remarci?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  seaman65 Sam 4 Iun - 21:56

O fi corect sa pui virgula daca scrii etc de mai multe ori, dar de ce ai scrie etc de mai multe ori? O singura data este suficient.
Daca tii mortis sa iesi in evidenta, poti sa scrii sau sa vorbesti linistit fara sa respecti nici O regula.
Auzi la ei, sa scrii nicio intr-un cuvant sau substantivele compuse cu liniuta de unire, pentru ca suntem prea prosti sa ne dam seama ca sunt compuse daca n-au liniuta.

Ceva e putred in... Academia Romana. Cred ca s-au adunat prea multe fosile pe acolo.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Sam 4 Iun - 22:12

seaman65 a scris: Pana la urma cum e corect: remarce sau remarci?
Laughing Laughing Asta m-am intrebat si eu.
E corecta o forma care suna incorect.... si ca s-o dreaga, au admis-o si pe cealalta Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Sam 4 Iun - 22:17

Ceva e putred in... Academia Romana. Cred ca s-au adunat prea multe fosile pe acolo.
E foarte putred, din moment ce......
cara.mia26 a scris: Asta deoarece membrii Academiei Romane au decis sa oficializeze cuvinte ca pula, pizda, fut, muie sau coaie dar si alte cuvinte dintr-o serie foarte vasta de termeni care nu au fost acceptati pana acum din cauza atitudinii mult prea pudice a unor redactori."
.....mult prea pudica.... Auzi acolo Very Happy Unii confunda orice forma de decenta cu pudoarea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  seaman65 Sam 4 Iun - 22:20

Astea nu-s tiganesti? Ce cauta in limba romana?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Vin 10 Iun - 8:33

Iar am ramas in urma.......
Cand s-a schimbat pluralul de la vis? De cand visam visuri????? Eu inca visam vise Very Happy

Nu-mi place cum suna visuri, deci n-am sa folosesc acest plural. Din cate-mi amintesc eu din limba romana.....veche... parintii si bunicii nu ne-au urat niciodata "visuri frumoase" confused Sa se fi datorat asta faptului ca erau niste "inculti"? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  seaman65 Vin 10 Iun - 10:19

E neshte subrezi, care n-au ce face si isi screm sfeclele sa mai scoata ceva nou pe piata.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Tizona Vin 10 Iun - 10:21

sunt valabile ambele variante.. din cate stiu eu, visurile sunt alea pe care ti le faci.. in viata, iar visele sunt alea pe care le visezi.. Noaptea.
Dar nu e ceva nou asta... Nu e din noul DOOM, e veche.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 4 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum