GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se scrie corect?

+29
Woo Woo
itina
mielusica
cosmintripe
Krissunu
elis27
wind30s
Mandarax
Anna
raichu
teardrop
tegeusa
Melodia
shadow
Irinna
seaman65
oli
Nana_Duval
GESF
fotohobby
zexe
juliette
atat de simplu
cara.mia26
Tizona
Squire
mari
pitulicea
habibi77
33 participanți

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Cum se scrie corect? Empty Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 7 Mai - 11:02

În „Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române” (DOOM2), Ediţia a II-a, revizuită şi adăugită, Editura Univers Enciclopedic, Bucureşti, 2005, pagina LXIX, se precizează: „Se revine astfel la scrierea într-un cuvânt a tuturor formelor pronumelui niciunul (niciuna) şi ale adjectivului corespunzător niciun (nicio), la fel ca a lui vreunul, vreun, prin aplicarea consecventă a principiului conform căruia compusele trebuie distinse şi grafic de îmbinările asemănătoare”.
Aceasta este una din noutăţile acestui dicţionar (DOOM2). Prin urmare, pronumele negative compuse (niciunul, niciuna) şi adjectivele pronominale corespunzătoare (niciun, nicio) formate din adverbul nici şi pronumele nehotărâte unul, una (respectiv un, o), cu toate formele cazuale, se scriu într-un singur cuvânt.
Exemple: Niciunul dintre ei nu mă interesează. Nu mă atrage niciuna. N-au fost anunţaţi niciunii. N-au fost anunţate niciunele. Nu se potriveşte niciunuia (niciuneia). Nu se potrivesc niciunora.
“Nu se vedea nicio pasăre, nu se auzea niciun glas”(Marin Preda).
Se scriu separat, în două cuvinte, în următoarele cazuri :
-Conjuncţie plus pronume nehotarât (Nu mă impresionează nici unul, nici altul(celălalt).Nu mă impresionează nici una, nici alta(cealaltă);
Se observă că în astfel de situaţii, pronumele altul, alta, precedate şi ele de nici, arată că unul, una sunt pronume nehotărâte, iar nici, conjuncţie.
-Conjuncţie plus numeral (Nu mă impresionează nici unul, nici mai mulţi. Nu mă impresionează nici una, nici mai multe).
Se scriu nici un, nici o, în două cuvinte, în următoarele situaţii:
-Adverb plus articol (Nu e codaş si nu e nici un elev fruntaş. Nu e codaşă şi nu e nici o elevă fruntaşă);
- Adverb plus numeral (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici o dată); Facem precizarea că, de regulă, între adverb şi numeral se intercalează adverbul măcar (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici măcar o dată).
-Conjuncţie plus numeral (Nu meditez nici un elev si nici mai mulţi. Nu meditez nici o elevă şi nici mai multe).
Tot separat, în două cuvinte, se scriu în expresiile: „nici una , nici două”, „nici una , nici alta”(Nici una, nici două, s-a repezit la el). Nici una, nici alta, a dispărut fară a băga de seamă. Aceste expresii au următoarele sensuri: îndată, numaidecât, brusc, pe neaşteptate.
Observăm că aceste cuvinte compuse apar numai în enunţuri negative.
În concluzie, starea de fapt ce decurge din această normă ortografică se complică şi este necesară o mai mare atenţie pentru aplicarea ei în exprimarea scrisă.


SURSA: GORJEANUL
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Sam 15 Mai - 20:14

Forme corecte ale verbului A TREBUI

Vorbitorii de limba română deseori folosesc greşit forme ca:
Noi trebuieşte să plecăm la mare.
Facturile trebuiesc achitate la timp.

Aceste forme nu sunt corecte, deoarece verbul a trebui este unul invariabil , ceea ce înseamnă că rămîne neschimbat , indiferent de persoană, număr. Astfel la indicativ prezent acesta are următoarele forme:

eu trebuie
tu trebuie
el, ea trebuie
noi trebuie
voi trebuie
ei, ele trebuie

Deci, este corect să spunem:
Noi trebuie să plecăm la mare.
Facturile trebuie achitate la timp.


La conjunctiv , însă, acest verb are forma să trebuiască .
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Joi 12 Aug - 22:59

Pana acum, n-am stiut care este pluralul de la remarcă Laughing

o remarcă…. două remarce

as fi jurat ca e o remarcă…. două remarci Neutral
Daca stau bine sa ma gandesc, nici nu cred ca am folosit vreodata cuvantul asta la plural.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 13 Aug - 11:25

Surprised Serios?

Cred ca ar trebui sa studiez mai in amanunt gramatica limbii romane..... Sad
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Vin 13 Aug - 11:28

Nici tu nu stiai? Neutral
Zi-mi ca nu stiai, sa ma simt mai bine Laughing
Ieri, cand am descoperit, m-am simtit groaznic. Adica in 38 de ani de viata sa nu fi invatat eu pluralul de la remarca??? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 13 Aug - 11:29

Nu stiam nici eu....suna oricum ca naiba.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Vin 13 Aug - 11:30

Si mie mi se pare ca suna ca naiba. De-asta mi-a si atras atentia, cand l-am vazut in cartea pe care-o citesc. Cand l-am vazut prima data, am zis ca-i o greseala... Cand l-am citit si-a treia oara, am luat Dex-ul Mad Si-am avut o surpriza ....era corect Surprised
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 13 Aug - 11:33

Omul cat traieste invata.
Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  mari Vin 13 Aug - 11:51

"remarca" folosit la plural... nu am auzit niciodata in viata mea. e bine de stiut, insa tot atat de "des" il voi auzi, cred, si de acum inainte.
mari
mari
2
2


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Vin 13 Aug - 11:56

Laughing Laughing Laughing
Nu-i un plural prea des intalnit, dar e bine ca de-acum il vom folosi corect Wink Cel putin noi 3 Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 13 Aug - 13:30

Nu cred ca l-am utilizat vreodata la plural , dar , da, ai dreptate, daca voi fi nevoita sa-l folosesc voi sti varianta corecta. Mai rau o sa fie daca interlocutorul nu va sti forma corecta si va considera ca nu stiu sa vorbesc. Laughing

Ca si in cazul lui niciun, nicio.....am impresia ca de fiecare data cand scriu cum trebuie lumea ma ia drept analfabeta. Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Squire Dum 22 Aug - 14:47

Pitu, e într-adevăr "cotoioasă" treaba cu cuvântul remarcă. La forma accentuată cum devine? Remarcele? Remarcile? Presupun că se formează pe rădăcina pluralului în forma neaccentuată, adica remarcele. Dar ce zici de barcă-bărci? Cum ar suna: o barcă, două barce? Smile De regulă am tendinţa ca, atunci când am dubii, să găsesc un cuvânt despre care ştiu exact ce formă ia, unul de acelaşi ... rang. Şi aici greşeam, se vede treaba. Bine că am citit ce ai scris!
Cât priveşte nicio, niciun, aştept să vină un ministru al educaţiei care să schimbe înapoi regula. Până atunci o voi folosi pe cea cu care am fost învăţat. Cine vrea sa-mi citeasca cuvintele şi nu doar să le lectureze, va şti cu siguranţă ce am vrut să spun.
Pentru cei care au dubii în ce priveşte conjugarea verbului "a crea".
Verbul a crea, deși se termină în -ea, nu este un verb de conjugarea a II-a, ci de conjugarea I. Sufixul este -a, iar rădăcina este cre-. Pentru ușurință, conjugați-l ca și pe a lucra, înlocuind lucr- cu cre-. Oriunde a lucra se conjugă cu un e, a crea se conjugă cu doi (eu lucrez – eu creez). Formele crez, crezi, crează există în limba română în cu totul alt context; ele sunt conjugări populare ale verbului a crede.
Eu creez
Tu creezi
El creează
Noi creăm
Voi creaţi
Ei creează

Salut cu respect pe toţi cei care respectă limba noastră, atât de frumoasă! respect

P.S. Recomand cu căldură linkul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Squire
2
2


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Dum 22 Aug - 22:14

Frumoasa lectia ta de gramatica. Multumesc Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Tizona Dum 5 Sept - 20:59

înşelá (a trada) - vb., ind. prez. 1 sg. înşél, 3 sg. şi pl. înşálă; conj. prez. 3 sg. şi pl. înşéle

eu insel
tu inseli
el, ea insala (nu inseala)

noi inselam
voi inselati
ei insala

Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  cara.mia26 Lun 6 Sept - 20:59

Asadar toata lumea insala pe toata lumea. E corect ? Smile
cara.mia26
cara.mia26
3
3


Sus In jos

Cum se scrie corect? Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum