GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se scrie corect?

+29
Woo Woo
itina
mielusica
cosmintripe
Krissunu
elis27
wind30s
Mandarax
Anna
raichu
teardrop
tegeusa
Melodia
shadow
Irinna
seaman65
oli
Nana_Duval
GESF
fotohobby
zexe
juliette
atat de simplu
cara.mia26
Tizona
Squire
mari
pitulicea
habibi77
33 participanți

Pagina 10 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 7 Mai - 11:02

Rezumarea primului mesaj :

În „Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române” (DOOM2), Ediţia a II-a, revizuită şi adăugită, Editura Univers Enciclopedic, Bucureşti, 2005, pagina LXIX, se precizează: „Se revine astfel la scrierea într-un cuvânt a tuturor formelor pronumelui niciunul (niciuna) şi ale adjectivului corespunzător niciun (nicio), la fel ca a lui vreunul, vreun, prin aplicarea consecventă a principiului conform căruia compusele trebuie distinse şi grafic de îmbinările asemănătoare”.
Aceasta este una din noutăţile acestui dicţionar (DOOM2). Prin urmare, pronumele negative compuse (niciunul, niciuna) şi adjectivele pronominale corespunzătoare (niciun, nicio) formate din adverbul nici şi pronumele nehotărâte unul, una (respectiv un, o), cu toate formele cazuale, se scriu într-un singur cuvânt.
Exemple: Niciunul dintre ei nu mă interesează. Nu mă atrage niciuna. N-au fost anunţaţi niciunii. N-au fost anunţate niciunele. Nu se potriveşte niciunuia (niciuneia). Nu se potrivesc niciunora.
“Nu se vedea nicio pasăre, nu se auzea niciun glas”(Marin Preda).
Se scriu separat, în două cuvinte, în următoarele cazuri :
-Conjuncţie plus pronume nehotarât (Nu mă impresionează nici unul, nici altul(celălalt).Nu mă impresionează nici una, nici alta(cealaltă);
Se observă că în astfel de situaţii, pronumele altul, alta, precedate şi ele de nici, arată că unul, una sunt pronume nehotărâte, iar nici, conjuncţie.
-Conjuncţie plus numeral (Nu mă impresionează nici unul, nici mai mulţi. Nu mă impresionează nici una, nici mai multe).
Se scriu nici un, nici o, în două cuvinte, în următoarele situaţii:
-Adverb plus articol (Nu e codaş si nu e nici un elev fruntaş. Nu e codaşă şi nu e nici o elevă fruntaşă);
- Adverb plus numeral (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici o dată); Facem precizarea că, de regulă, între adverb şi numeral se intercalează adverbul măcar (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici măcar o dată).
-Conjuncţie plus numeral (Nu meditez nici un elev si nici mai mulţi. Nu meditez nici o elevă şi nici mai multe).
Tot separat, în două cuvinte, se scriu în expresiile: „nici una , nici două”, „nici una , nici alta”(Nici una, nici două, s-a repezit la el). Nici una, nici alta, a dispărut fară a băga de seamă. Aceste expresii au următoarele sensuri: îndată, numaidecât, brusc, pe neaşteptate.
Observăm că aceste cuvinte compuse apar numai în enunţuri negative.
În concluzie, starea de fapt ce decurge din această normă ortografică se complică şi este necesară o mai mare atenţie pentru aplicarea ei în exprimarea scrisă.


SURSA: GORJEANUL
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  mielusica Lun 3 Iun - 10:35

Cu cine ne lasa "constiinta"(cunostinta/ele acumulata/e) .... Laughing Laughing ca si mie mi-e greu sa ma adaptez noilor modificari,cand am in reflex deja o anumita forma ( de exprimare - scriere ).
mielusica
mielusica
5
5


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Vizitator Dum 14 Iul - 20:23

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  itina Dum 14 Iul - 20:28

Pai, da! Wink 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Joi 5 Sept - 13:13


Există frici?

Nu ca emoții, că aici trăim cu toții cu certitudinea că avem fiecare câte o listă consistentă…
Mă refer la plural în sine. Eu nu mi-am pus niciodată problema asta până aseară, când am primit emailul cu ideea. Și vă spun cu mare surprindere că în DOOM2 nu apare nicio formă de plural pentru frică. Personal, nu prea văd logica, dar iau informația de bună și mi-o însușesc, mai ales că și în DEX văd la frici mențiunea ”rar”.
Frică = stare de adâncă neliniște și tulburare, provocată de un pericol real sau imaginar; lipsă de curaj, teamă, înfricoșare.
Iar dacă vă năpădesc mai multe stări anxioase pe unitatea de timp, spuneți-le temeri Smile

sursa : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Voi ce parere aveti?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Joi 5 Sept - 13:27

Mie mi se pare absolut corect Smile Frica e o stare generala... nu vad de ce as avea mai multe... E una si buna Smile
N-am folosit niciodata "frici", doar "frica".
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  itina Joi 5 Sept - 19:30

Plural la "curaj", exista? Rolling Eyes Exista "curajuri", nu? Sau cel putin asa scrie la Dex. Razz Si atunci, "frici" de ce n-ar exista? Rolling Eyes 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Sept - 20:50

La fel zic si eu.Mi se pare un plural corect.De ce temeri ar fi un plural acceptat si frici nu?Frica e o stare, teama e o stare... motive de teama pot fi mai multe, motive de frica la fel.Exista temeri si exista frici, asa cum si motivele care le determina sunt mai multe.Daca spun mi-e frica de frig, mi-e frica de caldura, mi-e frica de soare, mi-e frica de vant etc...nu inseamna ca am mai multe frici? Laughing Ca am.De ce sa le spun temeri daca eu le consider frici? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Sept - 20:54

Am uitat un "ca" si mi-e teama (sau frica) sa nu fiu inteleasa gresit. Razz Si uite-asa se aduna fricile mele.Laughing 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  itina Joi 5 Sept - 21:03

Ce e ciudat e ca atunci cand cauti "curaj" pe dex, ti se spune si pluralul lui , dar daca cauti "curajuri" cica Cuvântul «curajuri» nu a fost găsit, dar am găsit următoarele 9 cuvinte apropiate:  
curăți | curălei | curajos | curarisi | curvăsări | cufuri | păjuri | cuiburi | cucurigi


Laughing 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Sam 5 Oct - 8:52

Mi-am mai descoperit o greseala:
Traiam cu impresia ca pluralul de la cicatrice este cicatrici Smile Gresit! O cicatrice, doua cicatrice.
Nu-mi place cum suna Neutral 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Dum 17 Noi - 21:18

De data asta ma deranjeaza formularea nicio, niciun. Eu stiam ca se scrie nici o si nici un.Daca voiam sa le "alipesc", foloseam cratima ( pe vremuri).Cum sa trec de la cratima la contopire totala? Laughing Eu nu pricep.As putea spune cam asa: nu am nici macar o treaba.Sunt doua cuvinte diferite. E clar. Doua cuvinte diferite nu sunt diferite si cand le punem unul langa altul?  Rolling Eyes Daca am lua un cuvand de sine statator, de exemplu: elefant, nu l-am mai putea separa in doua.Desi, conform noilor ( de fapt, mai vechi reglemenari) as putea sa incerc.Acelasi principiu, dar inversat:daca din doua cuvinte de sine statatoare putem face unul singur, de ce dintr-un singur cuvant nu putem face doua? Very Happy Intelege cine poate.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Dum 17 Noi - 21:26

Si pe mine ma enerveaza modificarea asta cu nicio si niciun. Noi am invatat altfel si am invatat cat se poate de corect. Nu prea pricep eu de ce, dintr-o data, nu mai e corect si trebuie modificat. confused 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Dum 17 Noi - 21:30

Eu nu vad logica.Pot spune: nici doua, nici trei etc. Cuvintele astea se scriu legate? Very Happy Care e regula? Neutral 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  itina Dum 17 Noi - 21:34

Trebuie sa scriem "nicio" si "niciun"? Surprised  Eu nu vreau sa fac asta. Rolling Eyes 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Dum 17 Noi - 21:39

Itina, asta e de cativa ani. Laughing  Laughing Dar eu nu scriu.Nu mi se pare corect.In felul asta, in curand am scrie dintrun, intro.Am scrie cum vrem, cu alte cuvinte...daca nu ar fi corect, se reglementeaza lucrurile in asa fel incat sa para a fi corect, ca ( deh) am fi multi... Very Happy

care scriem asa...
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 10 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum