GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 13 din 19 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 31 Aug - 9:53

Florin, a recomanda AICI un film, nu inseamna a-i scrie titlul. Ori ne spui impresiile tale despre film, ori o lasi balta.
Impresiile nu inseamna a povesti filmul Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Mier 31 Aug - 12:10

pitulicea a scris:... dar apoi mi-am pus niste intrebari: oare e posibil sa se intample intocmai?

Crezi ca te lasa Gestapo-ul, SRI-ul, NKVD-ul, Intelligence Service si FBI-ul? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty sierra nevada

Mesaj  Rigor Mortis Dum 18 Sept - 11:04

buna dimineata,cine a vazut filmul ,sierra nevada? as dori sa ma ilumineze si pe mine,de ce ar trebui sa ia un oscar????
Rigor Mortis
Rigor Mortis
2
2


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 18 Sept - 11:07

Nu mai folosi butonul NEW TOPIC!
Cand vrei sa intri intr-o discutie, in oricare dintre subiecte, click pe POST REPLY!

Iar cand esti la filme si vorbesti despre titlul unui film, fii dragut si scrie-l cu bold sau cu majuscule, sa se distinga care e titlul filmului din tot mesajul tau. Twisted Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 18 Sept - 11:44

Eu n-am vazut filmul (m-am prins cu greu care e numele filmului Razz ), dar m-ai facut curioasa. O sa-l vad si o sa raspund la intrebarea ta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Joi 5 Ian - 21:53

Am vazut zilele astea un film care mi-a placut. E vorba despre About a Boy, din 2002 (tot un film vechi, dupa cum v-am obisnuit deja).
In rolul principal Hugh Grant, iar intr-un rol secundar, frumusica Rachel Weisz.
Filmul a reusit sa ma captiveze. Nici prea serios, nici prea siropos, nici cusut cu ata alba. Cel mai tare m-a captivat Hugh Grant Laughing Tare mult mi-a placut cum a jucat. L-am indragit din prima clipa, cu toate ca juca rolul unui barbat care nu-i tocmai genul pe care sa-l agreez Very Happy A intrat perfect in pielea personajului.
Citeam acum cateva informatii despre film si vad ca are o nominalizare pentru Oscar si doua pentru Globul de Aur. Nu ma intreb "pentru ce a fost nominalizat?" ... Stiu! Smile
Fiind un film asa vechi, probabil voi l-ati vazut deja. In caz contrar, merita vazut.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Joi 5 Ian - 22:02

Eu il astept pe Obi sa mai scrie pe-aici, sa mai faca lumina.

Am vazut multe filme in ultimul timp, in capul meu e un talmes-balmes (dapdv). Cand se mai clarifica lucrurile, poate vin si eu pe-aici sa-mi expun vreun punct de vedere.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  itina Dum 15 Ian - 21:21

Dorina vrea un film romantic. I-as recomanda "Me before you". Am citit cartea in doua zile si in a treia am vazut si filmul. Bineinteles ca am si plans pentru ca nu imi imaginam ca finalul va fi acela.  Sad Dar mi-a placut. E o imbinare si o increngatura de zambete printre lacrimi sau lacrimi printre zambete ca nu stiu cum sa ii mai zic.  Wink Si parca vezi viata cu alti ochi, pe urma.
itina
itina
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Lun 16 Ian - 7:37

Vad ca sunt subtitratri, mi-l voi descarca si eu azi sau maine. Smile Mi-e dor de-un film bun, in ultima vreme m-am uitat doar la documentare si seriale.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Sam 21 Ian - 17:47

Am vazut aseara La La Land. Filmul ne prezinta o frumoasa poveste de dragoste dintre un baiat si o fata, ale caror visuri si aspiratii doresc sa depaseasca banalul cotidian si conditia lor sociala modesta. Daca prin muzica si prin arta reusesc de fiecare data sa se desprinda de pamant si sa se ridice spre stele, succesul material nu este garantat decat de succesul la public, pentru care sunt nevoiti sa faca compromisuri, rabat de la calitatea muzicii sau actului actoricesc. Ce cale sa aleaga, calea succesului imediat sau sa-si urmeze cele mai intime visuri, indiferent cu ce sacrificii? Mai ales ca nu garanteaza nimeni nimic, decat perseverenta, muzica si putina nebunie sanatoasa o stare de fericire permanenta. Intr-un final, cei doi isi implinesc si indeplinesc visurile, isi castiga si fani (publicul poate fi educat de cei care fac arta de calitate cu pasiune, chiar daca aceasta isi regaseste un public mai restrans decat marea masa devoratoare de kitsch), dar pierd iubirea. Ce a fost mai important de fapt si ce este mai important in viata? A-ti urma visurile cu consecventa de dragul artei si a publicului pana la a face din propria viata un kitsch sau nu?

Un film superb, presarat cu scene de basm si muzica de pe alte taramuri. Un candidat serios la Oscarul de anul acesta, un film care va va impresiona cu siguranta, sau cel putin va va pune pe ganduri. Una peste alta, m-am indragostit iremedial de Emma Stone. Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 21 Ian - 18:45

Chiar ieri am aflat si eu de existenta acestui film. Una dintre colege a plecat mai repede de la bere, pentru ca avea bilete la "La La Land".
Mi s-a parut o prostioara dupa titlu. Genul de titlu care nu-mi starneste deloc curiozitatea. Iata ca mi-a stranit-o acum myrk Laughing Probabil ca o sa-l vad si eu...intr-o buna zi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Sam 21 Ian - 18:59

Oricum, filmele noi au un alt stil. Dincolo de evidentul progres tehnologic, la fiecare film nou se simte (nu stiu de ce) putina facatura si artificial. Poate si din cauza ca (aproape) toate filmele se fac acum pe suport digital, nu stiu. Chiar si filmele vechi mai slabute aveau o tenta de naturalete, pareau (si par) mai naturale, n-as putea spune doar din cauza ca erau imprimate pe suport de celuloid (ar fi o prostie). Probabil si vremurile erau altfel, si oamenii.

La mine a fost invers, titlul mi-a starnit curiozitatea. Mai ales ca fiind un film muzical, mi-am dat seama ca trebuie sa fie ceva deosebit, iesit din tipare.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Lun 13 Feb - 15:22

Am discutat recent cu cineva despre La La Land care nu vazuse filmul, am expus pe scurt ideea si mi-a taiat-o scurt: protagonistii sunt artisti? A, pai ce vrei? Era normal sa se desparta!

Deci e povestea a doi tineri artisti (in devenire) care-si sacrifica iubirea de dragul succesului. Tipic american. confused

S-ar parea ca finalul filmului ne induce ideea ca cei doi se iubesc si raman prieteni chiar daca nu raman impreuna. Tipul de iubire platonica atat de urat de pitu. Very Happy Laughing

Una peste alta, Oscarul a fost castigat, de regula, in fiece an, de filmul care a venit cu ceva nou, ca idee, chiar daca poate n-a fost cel mai cel film. La La Land se incadreaza in aceasta categorie si ravneste desigur la premii. Sa vedem ce va fi la Oscaruri.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Dum 19 Feb - 15:10

Va place Balzac ?  Rolling Eyes   Personal recunosc ca nu in mod special , totusi am reusit de-a lungul vietii sa citesc cateva din scrierile sale ...
Aseara cautam un film romantic si am dat peste o ecranizare dupa  ''Verisoara Bette '' : sunt multi ani de cand am citit cartea , multe amanunte le-am uitat , dar filmul a fost o placuta reintalnire cu ''lumea balzaciana '' , o lume pariziana de la inceputul anilor 1800 ce are in centru femeia si ... si tot ce este legat de ea Evil  Laughing .

Nu as categorisi filmul drept romantic : este un amestec de drama , comedie , sexualitate si pe ici pe colo dragoste Very Happy Laughing .

O placere deosebita mi-a facut reintalnirea cu Hugh Laurie ( in prima faza nu stiam de unde sa-l iau Laughing )  devenit celebru ca doctorul House , aici jucand excelent  rolul baronului Hulot .

Scuze daca a mai fost prezentat in acest topic , filmul e destul de vechi , doar eu l-am descoperit abia acum   Twisted Evil  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 19 Feb - 19:15

Eu nu l-am descoperit inca, filmul day dreaming Trebuie sa fie genul de film care-mi place mie. O sa-l vad si eu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 13 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 19 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum