GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stirea zilei

+55
Wolff
eledas
SoulOfOcean
RALUCA
mastermind
pauletz
itina
mielusica
myrk
Woo Woo
Ostional
Annya
puricelu
Pingu
parwous
Krissunu
Sturmritter
Violoncella
Amrita
Asgard
Popa
no.body
fata_cu_sosete_de_diamant
elis27
Mandarax
tegeusa
Obi-Wan Kenobi
raichu
seaman65
shadow
dominik
mihaic3001
Nana_Duval
sharp00714
zexe
GESF
oli
Eleonore
daffy_
fotohobby
Demostene
mrs nobody
dragos
mari
atat de simplu
aspidistra76
lynn
man
kitty
Mr Nobody
costica19
Radu
snow
pitulicea
habibi77
59 participanți

Pagina 67 din 67 Înapoi  1 ... 35 ... 65, 66, 67

In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Stirea zilei

Mesaj  habibi77 Joi 11 Mar - 11:19

Rezumarea primului mesaj :

Ieri mare scandal in Senat. De ceva timp se vehiculeaza ideea ca Base ar fi bolnav, si conform Constitutiei cel care urmeaza sa ne conduca destinele (interimar) in cazul in care presedintele se afla in incapacitatea de a-si exercita indatoririle fata de tara , ar fi presedintele Senatului. Ieri, pe ordinea de zi a fost propusa , de catre PD-L si independenti, votarea alungarii lui Geona de la pupitrul prezidential al senatului. PD-L- ul a si gasit inlocuitor, d-na Sulfina Barbu......cred ca ne indreptam spre dictatura.....putin cate putin....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Lun 10 Iun - 9:58

Cum au votat românii din diaspora pentru europarlamentare.
Alianța PSD-PNL a obținut un scor de 21,33%, după numărarea a peste 98,8 % dintre voturile exprimate în străinătate, la alegerile europarlamentare, fiind urmată de Alianța Dreapta Unită - 16,3% și de AUR - 14,54%, potrivit Știripesurse.


Cati idioti! Adica ei pleaca din tara sa munceasca, pentru ca in tara nu li se ofera nimic bun, dar ii voteaza tot pe aceia care i-au alungat Mad Mad Ma gandeam ca cei care au plecat au mai multa minte, dar sunt prosti gramada. Slugi obediente. Asa vor ramane in veci!
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Lun 10 Iun - 13:02

Alte titluri interesante din presa Smile

Premierul anti-Trump al Belgiei, Alexander de Croo, și-a dat demisia în lacrimi, după eșecul zdrobitor de la alegeri

Perfect!
Înfrângere pentru sorosistul Pedro Sánchez. Dreapta a câștigat alegerile în Spania
E de bine si aici Very Happy
Dreapta se ține bine și în Polonia. Procent neașteptat de mare pentru partidul Confederația
Hai ca-i bine!

Tot mai muta dreapta.
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  zaraza26 Mar 11 Iun - 8:05

O să detaliez aici de ce voturile nu pot schimba mare lucru. Sistemul electoral face parte din sistemul social prezent în toată lumea, nu numai la noi. O adevărată schimbare, având în vedere că lucrurile nu stau bine, se face numai prin schimbarea mentalității majorității. Asta se întâmplă din când în când, e ca un salt în mentalitate. Ceaușescu nu a fost dat jos prin vot. Deși votam cu o prezență de 100%. Ironic, nu? Iliescu nu ar fi fost ales prin vot, dacă nu monopoliza puterea imediat după Revoluție (sau ce-o fi fost aia). Cine și-a păstrat capul pe umeri, nu l-a votat.
Ce urmează? Precis n-am de unde să știu. O schimbare majoră poate veni mai blând, când oamenii nu vor mai accepta oameni de slabă calitate în politică și clasa politică va fi nevoită să facă un pas înapoi. Greu de imaginat!! Sau vor fi frământări sociale puternice, oamenii îi vor da jos pe unii cu forța și poate tot cu forța îi vor urca pe alții. Uneori dau peste un om de calitate, cu voință și principii clare, și mă întreb cum ar fi să candideze undeva. Dar viața acestor oameni e croită altfel. Ei nu vor să intre în politică. În condițiile actuale, nu ar fi decât o oaie mâncată de lupi. Dar când "vine ceasul" ar putea veni așa un om, care să inițieze niște schimbări profunde. Asta se întâmplă atunci când mentalitatea oamenilor începe să se schimbe, măcar la peste 30% din ei.

Ce e cu mentalitatea asta? Uneori avem impresia că avem o mentalitate schimbată și vedem și asta în jur, dar adevărul e că ne sabotăm singuri, pentru că avem niște convingeri limitative, cum ar fi: nu găsești oameni potriviți, nu poți învinge sistemul sau "asta se va întâmpla peste sute de ani": chestii de genul ăsta. Convingerile astea sunt mult mai importante decât cred unii.
zaraza26
zaraza26
4
4


pitulicea și myrk apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Mar 11 Iun - 10:23

Personal nu pot si chiar nici nu vreau sa raman asa ambivalenta ca zaraza. Nici nu am cum findca sunt o colerica pur sange chiar si acum la batranete Laughing 
Sosoaca şi Lazarus au intrat în Parlamentul European. Sunt curioasă care din cele trei cai va alege: injuraturi ca la usa cortului, plangeri penale sau va fi mielusica?...Ce sa zic? Sper sa opteze pentru cea de a doua adica calea de mijloc. Si mai sper sa nu se contreze pe acolo cu cei de la AUR. Asta ar fi adevarata nenorocire! Sper sa nu o ia gura prea mult pe dinainte. Bine, si Terhes mai vocifera prin Parlamentul EU dar nu il prea bagau in seama fiind singurul cu "sange'n vene" Situatia este oricum destul de precara si Ursula face presiuni pe tarile occidentale. Bate fierul cat este cald ca sa nu isi piarda scaunul. Franta are alegeri anticipate in 30.06 si 07.07 deci are alte prioritati. Germania sta cam pe sponci ca "Leber oparit" a pierdut teren si au pierdut si verzi. Primministrul Belgiei a deminionat (cica, dar toti tac malc) deci alte alegeri anticipate. In Olanda se ridica destul de sus cei de dreapta de asemeni si in Irlanda. In Italia a castigat Fratelli d'Italia care sunt considerati ca fiind postfascisti dar la care Ursulica a fost la "plecaciuni cu promisiuni" inainte de alegeri. In Austria au castigat net vizibil cei de dreapta (Doamne ajuta!) Siii! de la 01.07 Ungaria preia sefia EU. Sper ca toate aceste miscari, mai mari sau mai mici spre dreapta, impreuna cu sefia Ungariei sa mai "schimbe putin aerul"

Acum ce sa va mai zic?  ...Va zic numai de bine si mult soare sa mi-l trimiteti mie. Va dau in schimb grade putine, nori si ploaie cat tine!
eledas
eledas
4
4


pitulicea, myrk și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mar 11 Iun - 11:29

Mielușică. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mar 11 Iun - 11:38

Eu ma bucur sincer pentru Sosoaca. Aveam nevoie de cineva ca ea in Parlamentul UE. I-am votat pe cei de la AUR, adica pe Piperea, Terhes, Tarziu si Aurelian Popa, chiar daca el a ramas pe dinafara. Sad Chiar si Sturdza m-a "vrajit" la un moment dat intr-o emisiune/podcast. De fapt, preferatul meu este Gheorghe Piperea si mi-ar placea sa participe la prezidentiale. Mi se pare un om deosebit.
Cat despre Sosoaca, oricat ar rade si si-ar bate joc lumea de ea, spune numai adevaruri. Ei ii datoram multe si, daca n-ar fi avut gura mare, n-ar fi obtinut nimic. Am ajuns in stadiul in care numai asa mai poti obtine ceva. Nu e vina ei...
pitulicea
pitulicea
6
6


myrk și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mar 11 Iun - 12:49

Las-o să se mai certe și cu Ursula. Laughing Ursula nu i-ar face față în niciun context. Deja Ursula a început să latre (de frică) împotriva "extremei" drepte din Europa. Uită că ea și acoliții slugi au fost mult mai extremiști decât extremiștii în plandemie. Dar Șoșoacă are și scoală și maniere, când vrea. Probabil că în PE se va comporta civilizat.

Dar ce te faci cu "intelectualii", finii bucureșteni care l-au votat iar pe Nicușor? Cică l-au votat ca să dispară speciile penelei și pesediști. Uită că odată cu ei, va dispărea și specia bucureștean. Cu ce procent a ieșit Nicușor primar, are tot dreptul să le taie și apa rece. Laughing

La voi la Cluj l-ați votat tot pe Boc. E drept că v-a promis metroul și se va ține de cuvânt- în mileniul următor. Mic, dar voinic. Laughing

La noi a ieșit primar tot Cosmin Andrei, de la PSD, iar președinte CJ, Valeriu Iftime. Au ieșit în contratimp. Laughing Iftime are valoare și stofă de manageri, Andrei și-a angajat iubita pe un post de bugetar, ajutând-o înaintea concursului cu întrebările; apoi, de dragul ei, a plantat crini în juma' de oraș. Chiar dacă acum are dosar penal, urbea feminină s-a sensibilizat, l-a îndrăgit și l-a votat masiv. Dragostea e mai tare decât dosarele penale. Nu te pui cu românii, dar cu româncele o încurci tare când e vorba de iubire. Laughing

myrk
myrk
6
6


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Mar 11 Iun - 13:39

myrk, figura ca intodeauna! salut
Eu nu sunt impotriva Sosoacai! Ce-i drept are gura cam mare in Romanika dar in Serbia este foarte apreciata. Inscolita este bine si vorbeste cursiv engleza datorita facultatii de drept international pe care a absolvit-o in engleza. (nu ca Tudose al PSD_istilor care nici romaneste nu stie sa vorbeste) Si mai are si multa abilitate. Stie sa pandeasca la colt! Nu ati vazut ca pana nu s-au dat rezultatele + Diaspora si ea stia ce sanse ar avea, a inceput sa strige in gura mare ca-i da in gat pe senatori si parlamentari & amantele lor. Cati copii din flori au cu secretarele s.a.m.d. Asa ca a trebuit sa-i dea Cezarei macar o portie mica din ce era al ei. Nu stiu de ce dar cumva sunt convinasa ca a castigat mai multe voturi in Diaspora doar ca s-au pierdut voturili saracutili pi drum. La fel si despre AUR, stiu sigur ca in Diaspora s-a votat masiv AUR numai ca, dupa cum am spus ...cale lunga pana in Romanika, drumuri intortocheate si mai ales ca  am inteles cum ca, GPS_ul nu prea mai functioneaza bine in Ro (cica il bruiaza rusii ciocanel ) acele voturi nu si-au mai gasit destinatia. De frauda din Romanika ... mi-e sila!

Paranteza : S-au dus la maica-mea sa o ajute sa ajunga la vot pentru a vota PSD numai ca, ea avea interdictie de la noi copii sa nu voteze de loc. Le-a spus alora sincer "copii nu ma lasa sa votez"! "Pai cum doamna?" "Mi-au spus ca nu ma mai ajuta cu nimc iar cu pensia de la voi mor de foame si de frig."  S-a dus la ea chiar vecina de la coltul strazii, vecina care de fapt stia cum gandesc eu, doar venisera cand am fost eu acasa cu lista pentru primari (tot PSD) Deci stia! Pai nu ma duc eu acasa???
eledas
eledas
4
4


pitulicea, myrk și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mar 11 Iun - 15:01

Laughing Acum, la primărie (sau pe unde-o fi), contează omul, nu partidul. Bine, contează (și) partidul (clar), că toți ăștia sunt în găști, și nu poți să faci nicio afacere dacă te sabotează, ei și/sau partidulețul; dar omul e esențial. Nu poți vota la infinit niște proști (=nepricepuți) numai pentru faptul că sunt din nu știu ce partide ilustre, iar p-ăia mai deștepți îi reclami că sunt extremiști, că hăhăie sau sunt golani. Bine, nici stăpânul nu vrea probleme în colonie, d-aia sunt promovați toți proștii în funcții de conducere cheie, iar deștepții n-au acces niciodată. Plus că și-au votat o lege în parlament prin care au acces la fonduri electorale, iar băieții ăia deștepți și săraci care vor să se implice în politică, n-au acces la bănuți, implicit la promovare electorală. Deci acum politica e apanajul oamenilor cu bani, nu că asta ar fi ceva rău, da' e cam clar că cercul s-a închis și oamenii "de bine" nu prea mai au acces. Cu excepții, că nu toți au gura mare, ca Simion și Șoșoacă. Laughing Și nicî ăștia nu se știe dacă nu sunt promovați/ acceptați tot de servicii.

La sectorul 1 din București a fost scandal mare cu sacii cu voturi. Iar. Laughing Madam Clotilde (&comp), simțind wind of change, a făcut în așa fel încât să blocheze numărătoarea voturilor și eventual să mai aducă o "mână" de saci cu voturile care trebuie, ca acum 4 ani. Laughing Nu știu cum a mai evoluat situația, că nu am mai urmărit știrile. Rareș Bogdan a făcut spume pe situație (la sectorul 1 e primarul lor și cică sereist pe-a doua și noua generație, după generația Coldea Laughing ). Laughing

În discurs, Rareș Bogdan ne-a asigurat vehement că nu suntem colonie. L-am crezut, pe roz! Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea și zaraza26 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mar 11 Iun - 16:23

Zaraza nu e ambivalentă, e tetravalentă! Laughing Nu, ea e cerebrală. Numai că în politică, și ca peste tot, banul primează, nu rațiunea. Bine, la alte nații, se pune accentul și pe organizare, nu doar pe profit imediat, facil, irațional și fără scrupule. Dar asta e altă discuție.
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 67 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 67 din 67 Înapoi  1 ... 35 ... 65, 66, 67

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum