GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stirea zilei

+54
eledas
SoulOfOcean
RALUCA
mastermind
pauletz
itina
mielusica
myrk
Woo Woo
Ostional
Annya
puricelu
Pingu
parwous
Krissunu
Sturmritter
Violoncella
Amrita
Asgard
Popa
no.body
fata_cu_sosete_de_diamant
elis27
Mandarax
tegeusa
Obi-Wan Kenobi
raichu
seaman65
shadow
dominik
mihaic3001
Nana_Duval
sharp00714
zexe
GESF
oli
Eleonore
daffy_
fotohobby
Demostene
mrs nobody
dragos
mari
atat de simplu
aspidistra76
lynn
man
kitty
Mr Nobody
costica19
Radu
snow
pitulicea
habibi77
58 participanți

Pagina 42 din 66 Înapoi  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 54 ... 66  Urmatorul

In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Stirea zilei

Mesaj  habibi77 Joi 11 Mar - 11:19

Rezumarea primului mesaj :

Ieri mare scandal in Senat. De ceva timp se vehiculeaza ideea ca Base ar fi bolnav, si conform Constitutiei cel care urmeaza sa ne conduca destinele (interimar) in cazul in care presedintele se afla in incapacitatea de a-si exercita indatoririle fata de tara , ar fi presedintele Senatului. Ieri, pe ordinea de zi a fost propusa , de catre PD-L si independenti, votarea alungarii lui Geona de la pupitrul prezidential al senatului. PD-L- ul a si gasit inlocuitor, d-na Sulfina Barbu......cred ca ne indreptam spre dictatura.....putin cate putin....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mier 6 Noi - 18:40

Laughing Laughing La cine te referi? Surprised Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Woo Woo Mier 6 Noi - 19:06

La mistreti, evident. Laughing 
Woo Woo
Woo Woo
3
3


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mier 6 Noi - 19:13

Pe 5 noiembrie, la ora 09:08 GMT, de la cosmodromul Satish Dhawan, de pe insula Sriharikota, a decolat, pentru a se îndrepta către Marte, sonda indiană MOM (Mars Orbiter Mission).
Lansatorul indian PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) a funcționat conform planificării inițiale și, în prezent MOM se află pe orbita terestră, de unde va pleca, la începutul lunii decembrie, către Marte. Oficialii Centrului Indian pentru Cercetări Spațiale (Indian Space Research Organisation – ISRO) au declarat că s-a executat deplierea panourilor solare și că toate instrumentele de la bordul sondei funcționează în parametri nominali.
S. Ramakrishnan, directorul Centrului Spațial Vikram Sarabhai: ”Acesta este numai primul pas în misiunea marțiană, [dar] această reușită este foarte importantă pentru noi. În septembrie 2014 sonda va ajunge în apropierea planetei Marte și atunci provocarea va fi să îi reducem viteza și să o plasăm pe orbită. O dată parcursă această etapă vom avea la dispoziție cinci instrumente științifice minunate care ne vor oferi informații prețioase pentru comunitatea științifică indiană și pentru întreaga umanitate.Orbiterul MOM are o masă de 1.350 kg și mai este cunoscut sub numele ”Mangalyaan”, care în limba hindi înseamnă navă marțiană. Cele cinci instrumente de la bordul sondei sunt:
-Un fotometru Lyman Alfa, care va măsura procesele de pierdere a apei de pe planetă;
-Un spectrometru în infraroșu cu ajutorul căruia se va cartografia suprafața marțiană;
-Un analizor pentru compoziția atmosferei marțiene;
-O cameră fotografică cu ajutorul cărei se vor obține imagini color ale suprafeței marțiene și a fenomenelor meteo. Cu ajutorul acestei camere se vor putea obține și imagini ale staliților planetei Marte, Phobos și Deimos;
-Un senzor pentru detectarea metanului prezent în atmosfera marțiană.
Mai trebuie să vă spun că misiunea ”Mangalyaan” a costat 67 milioane de dolari, o sumă infimă, dacă o raportăm la costurile altor misiuni care au drept obiectiv planeta Marte. Misiunea indiană este programată să colecteze date despre planeta Marte pe o perioadă cuprinsă între șase și zece luni, cu posibilitatea extinderii ei.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mar 26 Noi - 0:35



Un paznic al Aeroportului Internaţional Cluj s-a ÎMPUŞCAT în timp ce spărgea NUCI cu arma din dotare

Potrivit unor informaţii primite de redacţia ClujAzi.ro, un angajat al firmei de pază NapocaSecurity s-a împuşcat recent în timp ce se afla la datorie, la Aeroportul Internaţional “Avram Iancu” din Cluj.Se pare că acesta, aflat într-o gheretă din incinta aeroportului, încerca să spargă nuci cu arma din dotare.Arma în cauză s-a declanşat, rănindu-l pe agent în zona umărului.Incidentul a fost raportat Poliţiei Transporturilor, care se ocupă de Aeroportul Internaţional Cluj.Potrivit Inspectoratului de Poliţie al judeţului Cluj, agentul respectiv a fost sancţionat contravenţional pentru încălcarea Legii 333 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor.Firma NapocaSecurity, recent înfiinţată, a intrat în atenţia presei la nivel naţional, după ce a câştigat oferta de pază la aeroport pe o perioadă de 8 ani, prin licitaţie, în contextul în care oferta lor de intervenţie prevedea aspecte precum un timp de reacţie de 3 (!) secunde deşi nu avea un dispecerat la momentul derulării licitaţiei.Contactat de redacţia ClujAzi.ro, directorul Aeroportului, David Ciceo, nu a putut să răspundă întrebărilor legate de incindent, fiind plecat în delegaţie într-o zonă fără semnal, conform informaţiilor prezentate de o angajată a instituţiei.

Laughing Laughing Laughing Se afla la datorie! confused Intrebarea care se pune este daca a reusit sa sparga nuca cea tare, sau nu! scratch Eu ma intreb de ce n-a tras focuri de arma in nuci? scratch Directorul era dus intr-o zona fara semnal! Laughing Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mar 26 Noi - 9:01

Laughing Laughing Laughing Laughing 
Mai ce stire bomba. Hai ca am ras bine de dimineata. Sa spargi nuci cu pistolul si, vorba ta, altfel decat tragand in ele Laughing  Ce oameni prosti.
Da....si directorul fara semnal. Ma intreb unde dracu o fi plecat? Pana si-n gaura de sarpe ai semnal in ziua de azi...

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Lun 2 Dec - 0:10

A murit Paul Walker, actorul din Fast and Furious. Avea doar 4o de ani! Se pare ca cei mai buni dintre noi trebuie sa plece mai repede... confused Sad 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  itina Lun 2 Dec - 9:45

Imi pare atat de rau... Sad 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Lun 2 Dec - 9:46

Mie nu-mi pare chiar atat de rau, pentru ca n-am auzit in viata mea de el confused  E doar un nume de care nu se leaga nimic in mintea mea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  itina Lun 2 Dec - 9:48

Era asa frumusel...Sad 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  tegeusa Lun 2 Dec - 9:53

se pare ca o fost prea rapid si prea furios. astia calmi, ca mine, se pare ca traiesc mai mult... Very Happy 
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Lun 2 Dec - 10:08

Laughing Laughing Laughing Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  atat de simplu Lun 2 Dec - 12:01

Si mie imi pare rau. Sad 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Vizitator Lun 2 Dec - 12:37

Stupid accident, chiar imi placea de el ca actor si ca barbat. Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Lun 2 Dec - 16:10

Laughing Pot sa ma iau de mana cu Tege... noi prindem suta... dar nu la ora! Laughing Imi pare rau insa pentru oricine... ma pune pe ganduri... confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  mielusica Lun 2 Dec - 16:47

Cred ca orice moarte,cu atat mai mult a celor apropiati,cunoscutilor,te pune pe ganduri si sa tragi conluzia/concluzii,referitoare la firul vietii.
mielusica
mielusica
5
5


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 42 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 42 din 66 Înapoi  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 54 ... 66  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum