GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

REGIONALISME

+8
shadow
habibi77
Queensland
eledas
Woo Woo
atat de simplu
myrk
pitulicea
12 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty REGIONALISME

Mesaj  pitulicea Sam 20 Iul - 20:51

Rezumarea primului mesaj :

Toata lumea stie ce sunt acelea regionalisme: cuvinte folosite doar in anumite regiuni ale tarii.
Cred ca ar fi interesant sa adunam in acest topic regionalisme din toate zonele tarii. Smile Pe unele dintre ele s-ar putea sa le stim deja, pe altele, probabil, o sa le "auzim" pentru prima data.  Asa mai invatam lucruri noi unii de la altii. Presimt ca va fi un topic amuzant Smile

Nu puneti o lista de regionalisme intr-o postare. Exclamation  Cate unul, cu explicatiile de rigoare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  shadow Dum 3 Noi - 17:36

WW , probabil ar trebui sa facem un alt topic , ceva de genul ''ghiciti cuvantul '' , aici punem arhaisme si dam explicatii , cam asta zice la introducere Laughing  ... presimt ca ne-o luam Very Happy 
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  Woo Woo Dum 3 Noi - 17:38

Si eu presimt acelasi lucru. Laughing 
Dar ma gandeam ca-n felul asta, e mai placut. Very Happy

Am ramas dator cu Hoher-ul. Razz
Regionalism folosit cu precadere in Ardeal.

Hoher inseamna om fara griji.
Woo Woo
Woo Woo
3
3


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  pitulicea Mar 11 Mar - 21:02

Am ramas in urma cu cititul pe aici....si v-ati cam facut de cap Very Happy

De gozerita stiam... la noi se folosea mai demult. Gozul = mizeria, iar gozerita = farasul.
Hoherul e om fara griji?  Rolling Eyes   Bunica zicea uneori, cand se certa cu bunicul: "Luate-ar Hoherul" Very Happy Eu totdeauna am crezut ca Hoheru' asta e dracu  Laughing 

Azi mi-am amintit de un alt regionalism: oiaga Very Happy  Asa se zicea pe la noi la sticla.  drunken 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  itina Joi 13 Mar - 15:49

Vreau sa stiu si eu ce-i aia "badiuc".  Razz 
Am citit la jocuri despre "badiucul din iarba".  Razz 
itina
itina
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  pitulicea Joi 13 Mar - 15:56

Diminutivul de la bade Smile  Badea Ghorghe... Bădiucul Gheorhe.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  itina Joi 13 Mar - 16:05

Aaa...un fel de "bădiță"... Acum am inteles!  Razz 
itina
itina
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  myrk Lun 22 Aug - 21:15

Rapăn=jeg. Răpănel e un diminutiv (probabil), adică un jeguţ. Laughing Prin Moldova se foloseste expresia: mai rapanosule! Laughing Ma tot gandeam cum sa fac sa scriu ca sa nu interpreteze pitu. Dar am riscat si uite-asa m-am convins ca are o doza mare de umor! Laughing Ma rog, rapanul poate fi si stratul normal de piele moarta care se indeparteaza prin imbaiere (dupa un oarecare timp de nefolosire sau lipsa a apei). Acesta poate fi alintat răpănel! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  Florin Popa Lun 22 Aug - 21:49

Avea dreptate cu crumpenele. Pot confirma si pe la Medias le mai ziceau crumpene. Prin zona Abrudului le zic boabe. Cand am ajuns prima data acolo am fost intrebat daca vreau boabe fripte si recunosc am ramas cu gura cascata
Rapane e o specie de scoici, daca nu ma insel. Rapanel o fi diminutivul de la ele Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  pitulicea Lun 22 Aug - 22:04

Merci, myrk. Laughing Acum m-am lamurit...era asa cum am banuit. De ce sa ma supar? Doar ti-am ridicat-o la fileu.

De boabe de cartofi n-am auzit, numai de boabe de fasole sau de mazare Laughing Poate acolo cartofii nu cresc prea mari... raman asa ca nucile... si de-aia le zice boabe Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  Florin Popa Mar 23 Aug - 6:18

tot ce-i posibil. n-am aprofundat subiectul, eram totusi fericit ca nu mananc ceva boabe de fasole sau alt soi, fripte
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  pitulicea Mier 28 Iun - 10:23

Iar vine myrk cu un cuvant ciudat Laughing

A ACHIPUÍ achípui tranz. pop. (persoane, obiecte) A atinge ușor cu degetele (pentru a se convinge că există); a pipăi. /Orig. nec.

Nu l-am mai intalnit niciodata. E tot un moldovenism? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  myrk Mier 28 Iun - 10:32

Habar n-am! Dar in mod sigur am mai auzit expresia, deci se foloseste in Moldova. O fi moldovenism.

Eu am achipuit doar cu ochii. Fin. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  Annmarie Mier 28 Iun - 11:07

Hoher inseamna calau , om platit care te urca pe esafod, se inalta deasupra, ca sa desavarseasca judecata, de obicei te executa, iti ia viata, sau te marcheaza pe viata; daca nu intervine clementa sau vreo minune Smile

Prefixul "a" are aceeasi valoare cu prefixul "pre"
Achipuire inseamna pre-chipuire. Sunt primele date care formeaza omul.

Achipuirea este suma datelor obtinute si depozitate in minte, inainte de maturizarea creierulu. Sunt amintiri, care nu au fost judecate, ci doar traite. Prejudecata.

Inchipuirea este suma imaginilor create prin cai imaginar-stimulative, de catre un creier matur. Judecata afectiva.



Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  Andy11 Mier 28 Iun - 11:20

Corectă explicația pentru hoher dar nu m-ai convins cu achipuirea. prefixul a se mai folosește și în sensul de opus (normal - anormal, politic apolitic). Așadar dacă închipuirea este suma imaginilor create prin căi imaginar-stimulative, de către un creier matur, achipuirea poate fi opusul imaginii create și anume palparea imaginii reale. Ceea ce e mai aproape de ce spunea myrk.
Andy11
Andy11
3
3


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  Andy11 Mier 28 Iun - 11:23

Erată: palparea CORPULUI real.
Îmi merge atât de prost netul încât nu mai apuc să editez.
Andy11
Andy11
3
3


Sus In jos

REGIONALISME - Pagina 6 Empty Re: REGIONALISME

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum