GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Does God exist?

+20
Obi-Wan Kenobi
shadow
JeSsYkA
seaman65
lexus
GESF
fotohobby
moonstone
Adriatica
Tizona
atat de simplu
mrs nobody
Mr Nobody
Luna
aspidistra76
Neeo_2005
snow
Radu
pitulicea
habibi77
24 participanți

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty In cautarea lui D-zeu

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 13:57

Rezumarea primului mesaj :

Povestea mea incepe la varsta de trei ani. Eram la bunici la tara impreuna cu sora mea mai mica, care atunci avea un an. Imi amintesc cum bunica se agita sa puna tuica dintr-o damigeana intr-un ibric, apoi a pus ibricul pe parmaluc si cauta o sticla. Unchiul meu care venise cu un prieten, se chinuia sa ne faca o poza, mie si sorei mele. Am si acum poza. Imi amintesc cum, dupa ce a plecat unchiu, bunica se chinuia sa o adoarma pe sora mea, iar eu alergam pe afara. Am alunecat pe o perie si am cazut pe spate. In cadere m-am lovit la cap. Am zacut inconstienta, nu stiu cat timp, dar cand mi-am revenit imi amintesc cum coboram printr-un tunel multicolor. Nu-mi amintesc nimic inainte de asta.
Sigmund Freud sustine ca un copil nu are constiinta pana la varsta de 3 ani. La mine aceasta experinta a coincis cu dobandirea constiintei. Dintr-o data am inceput sa vad lucrurile intr-o alta lumina. Am inceput sa vad detalii pe care pana atunci nu le vazusem. Imi amintesc ca dupa asta m-am dus in spatele casei si m-a speriat un vecin, am fugit si am intrat cu piciorul in coltul casei. M-am ales cu o cicatrice, o am si acum. E ciudat cum imi amintesc aceste detalii.
Si mai ciudat este faptul ca tot atunci am inceput sa-mi pun intrebari. Imi amintesc cum mi-a spus bunica ca D-zeu, seara ia soarele de pe cer si pune luna in loc. Am intrebat-o de ce soarele are in fiecare zi aceeasi forma iar luna in fiecare zi se schimba. N-a stiut sa-mi raspunda. La 5 ani mi-am dat seama ca luna este rotunda si ca ceva o lumineaza si din acest motiv nu este in fiecare seara la fel....putin mai tarziu mi-am dat seama ca pamantul este rotund....si bunica imi spusese ca e plat......m-a mintit !! Asta m-a infuriat Mad
Aveam de pe atunci un simt al dreptatii si al adevarului pe care nu mi-l pot explica decat prin acel accident. Se pare ca in subconstientul meu s-a modificat ceva atunci.
De mica mi-am dat seama ca vad lucrurile altfel decat le vad altii si asta m-a mahnit. Simteam ca sunt in cautarea a ceva, dar nu stiam exact ce. Intr-un final am realizat ca-l caut pe D-zeu. Initial am crezut ca este un mos batran, care sta la portile Raiului, cu cartea vietii in brate si te judeca....asa mi-a spus bunica.....dar m-am gandit ca daca m-a mintit ca pamantul este plat ma poate minti si in privinta lui D-zeu....si asa am inceput cautarile pe cont propriu.
Pe la 14 ani am fost cu o prietena la o adunare a unor sectanti. Prietena mea mi-a spus ca acolo il voi gasi pe D-zeu. Pt ca eram noua, m-au pus sa-mi spun parerea despre un pasaj din Biblie.....nu va spun ce fetze au facut cand au auzit parea mea despre acel pasaj....dezamagita din nou.

VA URMA


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Lun 12 Apr - 19:38, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  lexus Vin 13 Mai - 14:19

nici eu nu ma mai incred in biserici si majoritatea religiilor,nu zic ca nu exista dumnezeu, poate exista da nu inseamna ca e asa cum ne spun alti ,ori ca trebuie sa ne temem de el si daca nu facem cum zic ei o sa ajungem in iads.., nu cred asa ceva, eu cred ca dumnezeu este prezent in fiecare dintre noi si tot ce exista , si doar de noi depinde cum ne facem viata.., in functie de asta o sa si primim ,, cred ca exista forte in univers, care pot face bine sau rau ,, dar nu inseana ca trebuie sa fim fortati sa credem in ceva sau sa ne manipulam din dorinte egoiste..

lexus
2
2


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  seaman65 Mier 25 Mai - 18:40

@habibi77:
Dupa cum zice Hubbard in Dianetics, copilul stie inca din uter ce se intampla in jurul lui si multe din ceea ce se intampla cu mama sau copilul cat acesta se afla in uter pot avea efecte pe viitor. Desi este putin greoaie (sistemul american, cu repetari prea multe), cartea este foarte interesanta.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  JeSsYkA Vin 18 Noi - 19:00

Sunt agnostica, de aceea emit doar ipoteza cum ca ar fi posibilitatea unei forte/energii, ce sustine intreg Universul.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  shadow Vin 18 Noi - 19:21

In razboi  invingatorul sau invingatorii  au intotdeauna dreptate  ...fizic dar si moral   Very Happy


Jess , o fortza care ar sustine intreg universul , acceptand definitia ta  , nu poate  sa se raporteze la individ , asa cum este conceput D'zeu in viziunea biblica...universul este infinit prin prisma cunoasterii umane dar prea putini realizeaza acest lucru traind de facto  cu ideea geocentrismului , desi , stiintific s-a demonstrat de mult ca pana si heliocentrismul este incorect  - soarele aflandu-se in centrul sistemului nostru solar dar nefiind centrul universului ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  JeSsYkA Vin 18 Noi - 19:29

shadow, am si spus o forta, nicidecum om si/sau fiinta.
Mda Universul este infinit.

Eu nu cred in Dumnezeul biblic si nici ad litteram pe Biblie, nu o iau.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 18 Noi - 23:58

cine vine si iti da porunci de respectat incepand de la 10 la crestini si terminand cu cateva mii la budisti,si te baga intr-o turma,in mod sigur nu iti vrea binele.pana la urma in mod logic te vei trezi muls,indiferent de esti oaie sau berbec.credinta,binele si raul,iadul si raiul se afla in interiorul nostru.depinde in mare masura de drumul pe care alegi sa il urmezi.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  JeSsYkA Sam 19 Noi - 0:01

Cu siguranta omul!  Laughing si nu ''Domnul''  Very Happy
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Rai si iad

Mesaj  JeSsYkA Vin 9 Dec - 14:49

Sunt surprins sa aud, in zilele noastre, de la unii "invatati", lucruri false despre existenta Lui Dumnezeu. Trebuie sa ne fie clar ca lumea aceasta trecatoare este materiala, tangibila, insa viata de apoi va fi vesnica si se va desfasura intr-o lume imateriala.

Este extrem de adevarata expresia ca exista printre noi tineri batrani asa cum exista si batrani tineri. Adica, exista acele persoane care inca din copilarie detin Harul intelepciunii, cunosc si traiesc cu adevarat tainele credintei, dar exista si batrani care in acest domeniu au ramas copii, carora le lipseste cu desavarsire cunostinta de Dumnezeu. Iar dintre acestia se gasesc cate unii care, desi nu cunosc invatatura crestina, spun cu glas tare ca nu exista Dumnezeu, asta pentru ca nu vor sa se supuna Stapanului adevarat. Ei se cred dumnezei, sunt mandri exact ca si diavolul si se vor duce in locul pregatit acestuia.

Noi suntem dumnezei creati de Dumnezeu, Care este necreat, si am fost pusi stapanitori peste intreaga lume vazuta. Noi suntem legatura dintre Dumnezeu si creatie. Printre crestini mai sunt multi altii care cred cu adevarat in Dumnezeu, insa acestia sunt mai limitati in cunoastere si raman cu invatatura primita la gradinita, crezand ca exista viata dupa moarte, ca exista Rai si Iad, ca Raiul ar fi plin de rauri cu lapte si miere, cu tot felul de flori si altele asemenea si este pregatit celor care cred in Dumnezeu si asculta de poruncile Lui, iar Iadul, spun ei, este acel loc intunecat cu foc si cazane de smoala pregatit diavolilor si celor ce i-au urmat sfaturile pe lumea aceasta.

Aceasta nu este o credinta neaparat ratacita, ci o credinta naiva. Ei bine treaba nu sta tocmai asa. Trebuie sa uitam de cazane, de smoala de foc, de rauri cu lapte si miere, acestea sunt doar metafore folosite pentru cei mai putin invatati si in special pentru copii. Daca lumea viitoare este una nemateriala, ce sa caute toate acestea acolo?

Iata cum se poate explica totusi in cuvinte Raiul si Iadul. Raiul este acea bucurie de vietuire in preajma Lui Dumnezeu, a sfintilor si ingerilor Sai, ceea ce e de nedescris, locul unde vom face lucrurile pentru care am fost creati, ii vom aduce slava Lui Dumnezeu, iar Iadul este acea tristete de a fi departe de Creator, durere de nedescris. Sufletul nostru sau constiinta cum ii spun unii se va bucura de unul dintre aceste locuri.

Credinta noastra nu ne opreste sa studiem ci din contra ne indeamna sa fi intelepti sa cercetam intreaga cat mai mult stiintele lumii acesteia, dar mai ales sa ne cunoastem credinta, pentru a ajunge la cunostinta adevarata. Dumnezeu nu se opune progresului tehnic,nu, ci se opune utilizarii nerationale a lucrurilor descoperite. Cea mai de pret invatatura este sa lucram dragostea.

Simion Dumitru

Sursa:  http://www.crestinortodox.ro/diverse/rai-iad-124014.html

Ce parere aveti:  credeti ca exista rai si iad?
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 6 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  JeSsYkA Vin 9 Dec - 15:35

Rog sa urmariti si acest filmulet.