GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Does God exist?

+20
Obi-Wan Kenobi
shadow
JeSsYkA
seaman65
lexus
GESF
fotohobby
moonstone
Adriatica
Tizona
atat de simplu
mrs nobody
Mr Nobody
Luna
aspidistra76
Neeo_2005
snow
Radu
pitulicea
habibi77
24 participanți

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty In cautarea lui D-zeu

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 13:57

Rezumarea primului mesaj :

Povestea mea incepe la varsta de trei ani. Eram la bunici la tara impreuna cu sora mea mai mica, care atunci avea un an. Imi amintesc cum bunica se agita sa puna tuica dintr-o damigeana intr-un ibric, apoi a pus ibricul pe parmaluc si cauta o sticla. Unchiul meu care venise cu un prieten, se chinuia sa ne faca o poza, mie si sorei mele. Am si acum poza. Imi amintesc cum, dupa ce a plecat unchiu, bunica se chinuia sa o adoarma pe sora mea, iar eu alergam pe afara. Am alunecat pe o perie si am cazut pe spate. In cadere m-am lovit la cap. Am zacut inconstienta, nu stiu cat timp, dar cand mi-am revenit imi amintesc cum coboram printr-un tunel multicolor. Nu-mi amintesc nimic inainte de asta.
Sigmund Freud sustine ca un copil nu are constiinta pana la varsta de 3 ani. La mine aceasta experinta a coincis cu dobandirea constiintei. Dintr-o data am inceput sa vad lucrurile intr-o alta lumina. Am inceput sa vad detalii pe care pana atunci nu le vazusem. Imi amintesc ca dupa asta m-am dus in spatele casei si m-a speriat un vecin, am fugit si am intrat cu piciorul in coltul casei. M-am ales cu o cicatrice, o am si acum. E ciudat cum imi amintesc aceste detalii.
Si mai ciudat este faptul ca tot atunci am inceput sa-mi pun intrebari. Imi amintesc cum mi-a spus bunica ca D-zeu, seara ia soarele de pe cer si pune luna in loc. Am intrebat-o de ce soarele are in fiecare zi aceeasi forma iar luna in fiecare zi se schimba. N-a stiut sa-mi raspunda. La 5 ani mi-am dat seama ca luna este rotunda si ca ceva o lumineaza si din acest motiv nu este in fiecare seara la fel....putin mai tarziu mi-am dat seama ca pamantul este rotund....si bunica imi spusese ca e plat......m-a mintit !! Asta m-a infuriat Mad
Aveam de pe atunci un simt al dreptatii si al adevarului pe care nu mi-l pot explica decat prin acel accident. Se pare ca in subconstientul meu s-a modificat ceva atunci.
De mica mi-am dat seama ca vad lucrurile altfel decat le vad altii si asta m-a mahnit. Simteam ca sunt in cautarea a ceva, dar nu stiam exact ce. Intr-un final am realizat ca-l caut pe D-zeu. Initial am crezut ca este un mos batran, care sta la portile Raiului, cu cartea vietii in brate si te judeca....asa mi-a spus bunica.....dar m-am gandit ca daca m-a mintit ca pamantul este plat ma poate minti si in privinta lui D-zeu....si asa am inceput cautarile pe cont propriu.
Pe la 14 ani am fost cu o prietena la o adunare a unor sectanti. Prietena mea mi-a spus ca acolo il voi gasi pe D-zeu. Pt ca eram noua, m-au pus sa-mi spun parerea despre un pasaj din Biblie.....nu va spun ce fetze au facut cand au auzit parea mea despre acel pasaj....dezamagita din nou.

VA URMA


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Lun 12 Apr - 19:38, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  JeSsYkA Mar 13 Dec - 11:14

Pitu, stiu, doar ca eu nu cred nici in supozitiile alea Laughing
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  shadow Sam 17 Dec - 7:53

Multe nu vezi , inca  , Jess  Razz
...''nu cred ca poate cineva separa raiul si implicit iadul de D'zeu ''... - altfe spus  , cine crede in D'zeu  va accepta si existentza  tandemului rai -iad   .
Pentru atei  ,  existentza  efectului fara cauza  ar fi un nonsens ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  habibi77 Sam 17 Dec - 8:53

Nu-i acelasi lucru? Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Davidova Dum 26 Feb - 11:46

Cine vrea sa creada, crede. Cine nu vrea, raspuns concret nu i se va da. Explicatiile sunt multiple.
Parerea mea: omul are nevoie de sprijin moral superior. Daca nu va crede in Dumnezeu, va cauta sa creada in altceva, un sprijin paranormal. Desigur, doar atunci, cand da de greu. Poate de aceea dam de greu uneori?
Davidova
Davidova
2
2


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Dum 26 Feb - 20:23

E cred, nevoia de raportare la ceva mai presus de noi. Nu discut asta. Ce nu am inteles e de ce un salbatic din jungla, care se inchina zeului lui si respecta niste principii nescrise ale unei religii fara nume e considerat inferior mie, crestinul. E doar unul din multele semne de intrebare care m-au impiedicat sa imi limpezesc sufletul pana unde sa pot spune da credintei. A, si sa si simt asta, nu doar sa o afirm in fata celorlalti pentru ca asa da bine.

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  shadow Dum 26 Feb - 21:22

Nu tu il consideri inferior ci acei care se cred zei pe pamant Smile ...omul de rand stie, a stiut mereu sa fie tolerabil , liderii insa prea putin.
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 26 Feb - 23:09

habi a pus intrebarea asta in engleza.habi surpriza ,dar banuiesc ca god stie engleza.sau se face ca n-o stie.ideea e ca cerem ajutor deabia atunci cand nu mai avem nici o speranta si doar el stie daca exista sau nu.....sau el suntem noi.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Nana_Duval Dum 26 Feb - 23:23

Obi sunt oameni care multumesc zilnic si cer ajutor, nu numai atunci cnd dau de greu. E drept ca atunci ne dorim cu ardoare o solutie salvatoare, dar pana la urma tot noi suntem cei care gasim solutia. Nu cred ca-s prea multi care se trezesc dimineata dupa un vis in care sa apara solutia .
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  pitulicea Mier 29 Feb - 8:42

Descoperirea care spulbera 2.000 de ani de Crestinism. "Iisus nu a INVIAT"
Arheologii au descoperit la Ierusalim un mormant din secolul I d.Ch. Acesta adaposteste un osuar cu o inscriptie care sugereaza ca acolo este posibil sa fi fost ingropat Iisus.
Mormantul cuprinde mai multe osuare, pe care arheologii le-au cercetat cu ajutorul unui robotel care a patruns in mormant.
Pe capacul unui osuar scrie in limba greaca: “Divine Iehova, trezeste-te!” Alaturi sunt alte inscriptii si desene specifice primilor crestini.
Cavoul se afla foarte aproape de altul, descoperit in anul 1980, care a starnit atunci o mare controversa, pentru ca arheologii afirmau ca acolo au fost ingropata familia lui Iisus, dar aceasta varianta nu este unamim acceptata de istorici si teologi.


Restul aici  Arrow http://ro.news.yahoo.com/descoperirea-care-spulbera-2-000-ani-crestinism-iisus-194100586.html


Si acolo este posibil sa fi fost inmormantat Isus, ca in multe alte morminte din acea zona. Smile Cu siguranta mai sunt si altele cu inscriptie.
Tot la intervale de 10 ani o sa se mai gaseasca un mormant despre care istoricii si teologii vor afirma ca este a lui Isus. Cam greu sa dovedesti adevarul, dupa atatia ani...



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 9 Sept - 20:24, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 29 Feb - 20:36

acuma sa nu-mi spuneti ca voi credeti ca el chiar ar fi inviat Very Happy
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  pitulicea Mier 29 Feb - 20:50

Neutral Nu-ti spun. Da' chiar am crezut Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 29 Feb - 20:52

si eu cred in mos craciun dar ma evita de cativa ani buni Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  pitulicea Mier 29 Feb - 21:08

Pe mine Doamne Doamne ma ajuta, cand ma rog. De-asta cred ca a inviat si ca exista Smile
Pacat ca ma rog rar. Poate m-ar ajuta mai des.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  JeSsYkA Joi 29 Mar - 19:02

shadow,

Eu-s sceptica, in Biblie nu se mentioneaza faptul ca Dumnezeu te pedepseste cu raiul sau iadul. Atunci ramane faptul ca, astea-s doar manevre, supozitii, idei scornite de religii sau de capii lor.

Acum faza cu mortii, cu pomenele facute pentru acestia: iar si aici sunt sceptica.... cum sa credem ca omul care e mort, mai are nevoie de nu stiu ce hrana, deodata ce el si-a incheiat misiunea pe acest pamant.

Si pomana asta, dupa mine - ,  e o traditie pagana. Mai multe info aici:   http://ubi-dubium-ibi-libertas.blogspot.com/2010/04/obiceiuri-pagane-in-traditia-crestina.html

Mai multe info ''si'' aici: http://ubi-dubium-ibi-libertas.blogspot.com/2010/04/obiceiuri-pagane-in-traditia-crestina.html
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  seaman65 Vin 30 Mar - 17:32

Intortocheate sunt caile Domnului, iar noi suntem prea nestiutori sa le intelegem.
Pentru cine a vazut Stargate SG1, exista civilizatia aceea a Orienilor, asa zisi zei, care se hranesc din energia produsa de catre credinta celor care-i urmeaza (asta oleaca mai pe scurt). De ce sa nu acceptam ca si la noi exista ceva mai mult sau mai putin asemanator?
Am auzit o poveste (fiind poveste poate sa fie pescareasca), cu un soldat considerat mort in razboi, insa el a fost luat prizonier si trimis in. Familia i-a facut cele de trebuinta, pomeni, toate cele conform traditiei.
Omul intors acasa dupa o vreme le-a povestit ca au existat momente in care simgtea ca este invaluit de un abur si se simtea satul - pomenile facute de ai lui.

Eu personal nu sunt superstitios, nu cine stie ce religios, insa consider ca exista lucruri mai presus de intelegerea noastra, nu un Dumnezeu cu chip uman si cartea sfanta in brate, insa ceva tot exista. Stafiile sau duhurile poate nu exista asa cum le stim noi, insa ceva tot exista, sunt multe chestii care nu pot fi explicate logic si care spun ca este ceva acolo (The Truth is Out There) dincolo de intelegerea noastra.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 7 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum