GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 6 din 53 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 29 ... 53  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  shadow Dum 17 Iul - 8:48

Cand pune un diagnostic un medic poate gresi , nu ca ar fi omeneste ci fiindca nu este el D'zeu ...insa cand dai o gramada de bani , esti chemat la o anumita ora apoi esti ''uitat'' nu se mai numeste greseala , e nepasare si indolentza ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 29 Iul - 14:43

In tara asta....poti muri.
Ingerasul nostru se simte foarte rau. Eu la servici, sora-mea la servici..... Mama disperata a sunat la ambulanta. A telefonat la ora 11 si pana la ora asta, 14,40 inca n-a venit nici o ambulanta Mad a sunat pentru a doua oara si i s-a raspuns: "Stati linistita, ajungem azi, neaparat" Mad
AZI!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  parwous Vin 29 Iul - 14:44

Mai repede apeleaza la un vecin sa o duca el cu masina.
parwous
parwous
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Vin 29 Iul - 14:50

Pai in cazuri de astea mami poate pleca de la servici. Brosco poate sa-i de pana vine acasa niste panadol, nurofen sau ce aveti in casa, un ceai, de preferinta cu ghimbir ca-i antiemetic, apoi puteti merge la doctor, dar nu la urgenta, ca acolo mai rau se imbolnaveste.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Melodia Vin 29 Iul - 14:50

clar!
nu poti sta sa astepti o salvare care sa vina azi...salvarea trebuie sa vina urgentca d-aia-i salvare...fir-ar sistemul nostru sa fie! Mad
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Vin 29 Iul - 14:52

Uitati de salvare, aia-i pentru accidente, infarct, cazuri extraordinare.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 29 Iul - 14:55

Nu e nici unul acasa.....toti sunt plecati cu masinile.
Si daca ai sunat la ambulanta, trebuie sa o astepti pana vine. Altfel, daca nu te gasesc acasa (eventual mort), iei niste amenzi usturatoare. Very Happy
I-am zis la maica-mea ca de atunci ajungea la spital pana si cu autobuzul..... Nu stiu de ce n-a sunat direct la un taxi, nu la ambulanta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Melodia Vin 29 Iul - 14:57

ba nu calin!
salvarea e pentru cei care au nevoie de ajutor
nu trebuie sa faci infarct ca sa chemi salvarea...platim asigurari de sanatate...dar putem muri in drum...pentru ca salvarea vine...cand o veni.
in cazul copiilor e si mai grav...febra mare...poate produce convulsii...pe care nu le poti trata cu ceai sau nurofen...sau sa astepti sa vina mama,tata de la job...trebuie sa duci copilul urgent la spital...si cu ce daca nu cu salvarea?

ce amenzi pitu?
are apelul pe mobil...daca intr-o 1/2 de ora n-a sosit...ei trebuie sa plateasca amenzi nu tu...care pleci cu orice mijloc de transport spre spital.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 29 Iul - 14:58

seaman65 a scris:Pai in cazuri de astea mami poate pleca de la servici.
Lucreaza la o banca si nu are cine s-o inlocuiasca. Nu poate inchide banca daca nu anunta cu cel putin o zi inainte, ca sa gaseasca inlocuitor.

Exista vreo prevedere scrisa, Melo? Sau zici asa, pentru ca asa ar fi normal sa fie?
Eu stiu doar de amenzi....


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 29 Iul - 15:23, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  parwous Vin 29 Iul - 15:00

Daca vin dupa nu stiu cat timp si mai zic si de amenzi ca nu te-au gasit, pui frumos mana pe un obiect foarte contondent si le crapi capul !!!
parwous
parwous
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Vin 29 Iul - 15:09

Nu sunt de acord. Salvarea este pentru cazuri grave. De ce? Pentru ca atunci cand chemi salvarea pentru un caz obisnuit, ea vine, dar in ordinea prioritatilor, intai se va duce la cazuri grave si apoi la ceva care ar fi putut fi rezolvat in alt fel. Dezavantajul celui care a chemat-o. In plus, in timpul in care se afla la un caz obisnuit, un alt caz grav poate sa apara si salvarea sa nu fie disponibila.
Eu ma duc direct la doctor, daca am probleme mai mult de trei zile. Medicul casei sunt eu, daca nu rezolv eu, apelez la doctori, dar cu reticenta, ca astia vin imediat cu antibiotice la viroze, ca sa linisteasca parintii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Melodia Vin 29 Iul - 15:09

pitulicea a scris:Exista vreo prevedere scrisa, Melo? Sau zici asa, pentru ca asa ar fi normal sa fie?Eu stiu doar de amenzi....
nu stiu de prevederi scrise...dar sunt prevederi morale...si n-ar trebui incalcate
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Vin 29 Iul - 15:12

In ziua de azi poti rezolva problemele foarte usor si cu un telefon la medicul de familie (sau la un prieten medic) si un drum la farmacie. Dar din casa nu trebuie sa lipseasca medicamentele antitermice, de preferinta supozitioare, pentru ca la febra copilul vomita si nu poti pune baza pe siropuri, iar cu injectiile nu sunt de acord.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Melodia Vin 29 Iul - 15:13

nu toti parintii pot fi medicii familiei...mai sunt si altii carora le e teama sa nu greseasca si fiind vorba de copilul lor...temerea e mult mai mare.
te duci daca prb persista mai mult de 3 zile?...inseamna ca n-ai prb grave...in 3 zile...poti chema popa daca e ceva cu debut agresiv si evolutie rapida.
cat despre salvare...nimeni nu o cheama de placere...daca ai sunat...inseamna ca ai nevoie...ca nu stii ce sa faci...si nu ai mijloace proprii de a ajunge la spital.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 29 Iul - 15:27

Nu e vorba de raceala.
Fetita se plange de dureri ingrozitoare de cap, iar la un moment dat nu mai putea nici macar sa respire.
Ce-i dai in cazul asta? Cand vezi ca nu poate nici respira....Sigur ca te alarmezi si suni salvarea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 6 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 53 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 29 ... 53  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum