GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa fii bolnav in Romania!

+30
dorina_s
Florin Popa
eledas
Indra
itina
Violoncella
Queensland
veronica_franco
tegeusa
Nicole
Irinna
Melodia
parwous
Nana_Duval
shadow
atat de simplu
oli
Tizona
mrs nobody
seaman65
Demostene
Eleonore
daffy_
HAUU_HAUU
Mr Nobody
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
34 participanți

Pagina 4 din 55 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 29 ... 55  Urmatorul

In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 20:24

Rezumarea primului mesaj :

Un oradean care a trait trei ani cu un bisturiu in corp da in judecata statul roman la Haga

Oradeanul Ionel Nistor, in varsta 54 de ani, a fost operat in anul 2004 pentru o infectie la coloana la o clinica din Cluj, insa dupa operatie a resimtit dureri in zona operata, iar abia dupa trei ani a descoperit cauza, lama unui bisturiu uitata de catre medici. Astfel, a fost nevoit sa aiba o a doua interventie, la Bucuresti, pentru a i se inlatura lama de bisturiu din corp, arata NewsIn.

Prin urmare, oradeanul a depus plangeri impotriva medicului care l-a operat in 2004, Florian Stefan, la Colegiul Medicilor Cluj si la Parchet, cerand despagubiri de 400.000 de euro, insa in instanta dosarul este inca pe rol. Colegiul Medicilor l-a absolvit pe chirurg de orice culpa. Acesta s-a disculpat explicand ca "fragmentul a fost descoperit la distanta de orice structura vitala sau nervoasa si local nu prezenta aspect inflamator".

Din cauza accidentului, oradeanul este nevoit sa poarte un corset de plastic pentru a-i ajuta coloana, nu este apt de munca si traieste dintr-o pensie de handicap. "In tara mea am fost tratat ca un animal, ultima solutie este sa-mi caut drepatea la Curtea Internationala de Justitie de la Haga", a declarat Ionel Nistor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 9 Mar - 20:31, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Joi 26 Mai - 20:14

Aici intervine prostia omului. Eu nu iau medicamente inainte de a citi pe net despre ce-i vorba si daca nu gasesc unul mai ieftin cu acelasi efect. Ca sa nu mai zic ca de obicei imi rezolv problemele prin mijloace naturale (legume, fructe, ceaiuri, seminte si in cel mai rau caz tincturi, creme cu plante).
Sanatatea inseamna in primul rand alimentatia corecta, atitudinea mentala corecta (pozitiva) si nu mai e nevoie sa te lasi pe mana doctorilor.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Joi 26 Mai - 20:55

Ideal ar fi sa existe si sa se aplice legea malpraxisului ca in SUA, insa idiotii aia sunt totusi exagerati - tara tuturor posibilitatilor, inclusiv sa-l dai in judecata pe Dumnezeu.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  daffy_ Sam 4 Iun - 14:40

dar exista cazuri de malpraxis si in Romania...medicii si asistentii platesc polite de asigurare pentru malpraxis ...doar ca in Romania nu prea ai cum sa ii dai in judecata pentru malpraxis si sa si dovedesti si sa si castigi...iar daca castigi nu iti ajung banii nici de tratament ca lumea Mad
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  mrs nobody Sam 4 Iun - 14:51

se poate si sa castigi intr-un caz de malpraxis
daca ai cerut mai mult decat polita de asigurare a doctorului respectiv va veni cu banii de acasa
numai ca uneori, nu mai ai ce trata Sad
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Mr Nobody Joi 9 Iun - 13:12

Cica nu se mai dau gratuiet si compensate pt bolnavii cronici! Ati citit in codul penal definitia infractiunii de genocid?
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Joi 9 Iun - 13:20

Numai in dex.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Tizona Joi 9 Iun - 13:38

adica asta?

c)supunerea grupului la conditii de existenta de natura sa duca la distrugerea fizica, totala sau partiala, a acestuia;


Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Mr Nobody Joi 9 Iun - 15:36

Genocidul: (latina GENUS "neam" si caedo "tai, distrug"-una dintre cele mai grave crime impotriva umanitatii, pentru prevenirea si combaterea careia la 8 decembrie 1948, sub egida O.N.U. s-a incheiat in acest sens o conventie. Codul penal roman, in titlul XI, art. 357, partea speciala, incrimineaza infractiunea de genocid care face parte din grupul infractiunilor contra pacii si omenirii. Infractiunea consta in savarsirea in scopul de a distruge in intregime sau in parte o colectivitate sau un grup national, etnic, rasial sau religios, a vreuneia dintre urmatoarele fapte: uciderea membrilor colectivitatii sau grupului; vatamarea grava a integritatii fizice sau mintale a membrilor colectivitatii sau grupului; supunerea colectivitatii ori grupului la conditii de existenta sau tratament de natura sa duca la distrugerea fizica; luarea de masuri tinzand la impiedicarea nasterilor in sanul colectivitatii sau grupului; transferarea fortata a copiilor apartinand unei colectivitati sau unui grup, in alta colectivitate sau alt grup.

Dictionar juridic (IndacoSystems)

Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  mrs nobody Vin 10 Iun - 19:33

dar cine este de vina? Sad
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Vin 10 Iun - 19:55

Nu va mai bateti capul, ca faceti cucuie si va taie astia capetele, ca nu s-a inventat operatia de cucuie. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  daffy_ Lun 20 Iun - 19:23

am gasit solutia Very Happy nu ne mai imbolnavim decat daca avem asigurare pentru europa Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  seaman65 Lun 20 Iun - 20:23

Ca aia au nevoie de alti bolnavi. Laughing
Ati vazut filmul Sicko al lui Michael Moore?
Noi suntem mici copii, pe langa cat de hoti sunt americanii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  pitulicea Vin 15 Iul - 15:24

Numai la spitale sau clinici - fie ele si particulare - sa nu ajungi! Neseriozitate la tot pasul.
De exemplu, ieri, la clinica particulara la care am ales sa ma tratez, intreb asistenta:
- Mi-ati spus ca o sedinta de tratament costa 150 lei/zi. Pot sa fiu sigura ca dupa 2-3 sedinte nu o sa-mi spuneti ca ma costa 200 de lei? Nu de alta, dar nici la mine banii nu cresc pe gard si vreau sa stiu cum ma organizez. E totusi, o suma...
- Puteti fi sigura de asta! Cat am zis, atat ramane.
- Mda, se poate, numai ca la telefon, cand mi-am facut programarea mi-ati spus ca o consultatie costa 180 de lei, iar dupa ce am terminat efectiv consultatia mi s-au cerut 200 de lei.
- Da? Inseamna ca a fost o greseala. O sa vorbesc cu domnul doctor.

Dupa discutia cu domnul doctor, mi-au returnat 20 de lei Laughing Laughing
- Ne scuzati, doamna Nicoleta. A fost o greseala.
Suspect Suspect Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  oli Vin 15 Iul - 15:46

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Neintelegere intre asistente ! Sad
oli
oli
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  atat de simplu Vin 15 Iul - 15:58

Deci si la aia cu clinica lor trebuie sa le dai spaga. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa fii bolnav in Romania! - Pagina 4 Empty Re: Sa fii bolnav in Romania!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 55 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 29 ... 55  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum