GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce ii judecam pe altii?

+12
atat de simplu
magda17m
Pingu
seaman65
myrk
Violoncella
aproape aievea
itina
pitulicea
daffy_
Radu
fl3252
16 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  fl3252 Mar 23 Feb - 16:18

Rezumarea primului mesaj :

Cati dintre noi judecam pe altii, fara a-i cunoaste? (cred ca toti)....
De ce facem asta? Este moral ?
Critica si barfa ar fi incluse aici, sau astea sunt cu totul altceva?
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos


De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  myrk Mier 11 Sept - 22:50

Multam, Simpla! Smile Vezi, fiecare avem nevoie de altceva pentru a ne fi bine! Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  atat de simplu Mier 11 Sept - 23:09

Daca te simti tu bine, ce mai conteaza cum se simt ceilalalti? Laughing Nu? Important e ca toti ne dorim binele si-l dorim si celorlalti. Rolling Eyes 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  aristeu Joi 12 Sept - 0:02

Nu va mai luati de mine ca de vina-i touchpadu'. E prea sensibil , tot il ating si ajung printre ce am mai scris, apoi sterg si o iau de la inceput. Smile 
Myrk mi-am dat seama de greseala dar era prea tarziu, insa nu am fost lamurit la tine: imperativ sau conjunctiv? Rolling Eyes 
De fapt nu cel care este judecat este subiectul ci cel care judeca si ni se cere sa-l privim din punc de vedere moral. Adica eu sunt invidios pe cineva si-l judec dar voi trebuie sa va pronuntati o judecata care o fi aia. Very Happy 
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  atat de simplu Joi 12 Sept - 16:18

Si cel judecat ajunge subiect pana la urma.Nu?Eu judec pe careva dintre voi, iar voi (inevitabil) ma judecati pe mine.Asa ca nu se poate face o distinctie exacta intre a judeca si a fi judecat...ne invartim intr-un cerc vicios.Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  atat de simplu Joi 12 Sept - 16:50

Ce care judeca *, scuze...Very Happy De vina e vremea, sa nu ma judecati pe mine. Razz 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  aristeu Joi 12 Sept - 17:23

Da este un cerc vicios, dar nu despre asta e vorba.
Citeste intrebarile din primul comentariu.
Babeste ar fi:
Eu il judec pe un altul pentru ceva. Mi se pune intrebarea: de ce pot eu sa il judec pe altul?
Raspunsul trebuie sa il dau tot eu judecandu-ma pe mine.
Exemplu: Pentru ca e atat de simplu!... Laughing 
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  atat de simplu Joi 12 Sept - 17:37

Uite ca nu vreau sa citesc intrebarile din primul comentariu. Wink N-am chef .Dupa primul comentariu ar trebui citit al 2-lea... si tot asa.Nu am voie sa raspund cand anume vreau si la ce vreau? Suspect In fond, nici nu ma intereseaza subiectul asta.Asta, pe langa faptul ca n-am priceput mare lucru din ce-ai vrut sa spui.Neutral 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  myrk Joi 12 Sept - 20:19

Aristeu, daca mai pui si niste virgule, am sa te cred ca stii gramatica! Razz Smile In rest, da vina pe Voltaj! Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  aristeu Vin 13 Sept - 21:17

Cand un individ se naste, patrunde intr-un anume mediu. Iar ceea ce a dobandit prin calitatea biologica mostenita impreuna cu ce dobandeste prin experienta  il fac ceea ce este cu fiecare pas in viata. El  va gandi si va actiona insusindu-si criterii valorice si idei sub aspectul influentelor subculturii acelui mediu. In acest sens, actiunile lui nu sunt "libere"  ci determinate. Daca ne referim la Kant, intr-o judecata se produce o sinteza a simturilor cu intelectul si omul e rau prin insasi natura lui pentru ca raul nu este natural. Folosindu-se de toate  acestea cineva ar putea da un raspuns la: "de ce facem asta?" (adica, ii judecam pe altii fara sa ii cunoastem).
  Thomas Scanlon filozof  contemporan, in cartea  "Suntem ceea ce le datoram celorlalti" , sustine ca binele si raul nu pot fi definite decat prin raportare la semenii nostrii.  Ma folosesc de titlu ca model de constientizare sa raspund  la intrebarea  "de ce facem asta?" (cu referire tot la," ii judecam pe alti fara sa ii cunoastem" in legatura cu intrebarea "este moral?"
  Sunt doua intrebari de fapt sau putem sa le privim in doua moduri diferite la care  avem raspunsuri   diferite .

  Este un exemplu  despre modul in care am inteles intrebarile, iar raspunsul, conceput cu ajutorul  unor filozofi, trebuie inteles ca fiind doar o  incercare de a face  distinctie intre acestea, fara  pretentia insusiri lui.
  Am considerat ca discutia la acest topic ar trebui sa plece pentru toti de la acelas grad de vina al unui exemplu, nu diferite exemple, starnite de imaginatie sau experienta, cu grade diferite de vina.

  Atat de simplu, daca te mai superi o sa-ti pun intrebari la toate topicele. Smile
aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Vizitator Vin 13 Sept - 21:24

Laughing Laughing Laughing  De ce va judecati unii pe altii? Laughing Laughing Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  myrk Vin 13 Sept - 21:56

Eu am priceput! Laughing Aristeu, pluseaza! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Vin 13 Sept - 22:55

Eu sunt pe dinafara.confused  Dar perseverez in a va citi, doar-doar voi pricepe ceva. Rolling Eyes 
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Sputnik Sam 9 Noi - 20:36

fl3252 a scris:Cati dintre noi judecam pe altii, fara a-i cunoaste? (cred ca toti)....
De ce facem asta? Este moral ?
Critica si barfa ar fi incluse aici, sau astea sunt cu totul altceva?
Laughing 

Sputnik


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  pitulicea Sam 9 Noi - 20:44

Poate ne explici si ce ai gasit asa amuzant Rolling Eyes 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Joi 13 Noi - 21:24

Am citit niste randuri ce apartin lui Sabin Dumitrescu. Mi-au parut atat de adevarate si de firesti incat nu m-am putut abtine sa nu vi le impartasesc si voua. Sper sa nu fie prea mult copy-paste.  Smile



4+6=10
Dar și 3+7=10
Și 2+8= 10
Poate ești un om religios. Acceptă-i și pe cei care nu sunt, fără să-i consideri handicapați spiritual.
Poate ești ateu. Respectă-i pe cei credincioși, unii sunt chiar foarte inteligenți, foarte informați. Sunt credincioși, nu superstițioși care cred că pocnește cu biciul Sf.Ilie când văd un fulger.
Unii sunt împotriva avorturilor și chiar a mijloacelor contraceptive. Poate cred în viață, nu neapărat că sunt în Evul Mediu.
Alții sunt pentru avort sau pentru contracepție. Asta nu înseamnă că sunt diavoli pe pământ.
Unii nu pun gura pe alcool. Alții se destresează făcând-o lată uneori.
Unii cred 100% în Ponta. Alții în Iohanis.
Dacă celălalt nu vede lucrurile ca tine nu înseamnă că musai e prost, sau că trebuie neapărat distrus, suprimat, discreditat, batjocorit, umilit.
Să fii tolerant înseamnă să-l accepți pe cel care NU este ca tine și NU gândește ca tine.
Unii zic că e bine să te căsătorești devreme și să faci mulți copii. Alții sunt de părere că e bine să-ți trăiești tinerețea, să te distrezi până la 30-40 de ani și că n-are niciun rost să mai umpli și tu lumea cu copii, care oricum nu știi cum o să iasă fizic, sau ce caracter vor avea.
Unii iubesc animalele de casă. Alții le-ar omorî cu mâna lor!
Pentru unii manelele „e viața lor”. Alții cred că sunt cel puțin marchizi sau conți dacă ascultă muzică simfonică.
Unii sunt foarte atenți la ce și cât mănâncă. Alții se bucură de o masă copioasă.
Unii sunt vegetarieni, sau țin post. Alții sunt carnivori feroce.
Nu e util să gândim toți la fel. Și nici să ne sfâșiem între noi pentru diferențe de opinie.
Si 1+9=10
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 4 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum