GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce ii judecam pe altii?

+12
atat de simplu
magda17m
Pingu
seaman65
myrk
Violoncella
aproape aievea
itina
pitulicea
daffy_
Radu
fl3252
16 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  fl3252 Mar 23 Feb - 16:18

Cati dintre noi judecam pe altii, fara a-i cunoaste? (cred ca toti)....
De ce facem asta? Este moral ?
Critica si barfa ar fi incluse aici, sau astea sunt cu totul altceva?
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Vizitato Mar 23 Feb - 16:22

Ai dreptate, toti judecam persoanele cu care interferam. Este normal, avem criterii de valorizare subiective, asijderea motivele. Dar judecata se transforma in barfa sau critica in momentul in care o impartasesti altora. Asta face diferenta numita caracter.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Radu Mar 23 Feb - 16:31

Mr Nobody a scris: Asta face diferenta numita caracter.
Foarte frumos spus.
Critica nu este un lucru rau (cand este intemeiata), insa trebuie facuta persoanei in cauza, nu in fata prietenilor, in absenta subiectului.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  daffy_ Mier 20 Apr - 11:53

uite un raspuns scurt si strict pe tema.

majoritatea oamenilor sunt inflexibili in gandire si se ghideaza dupa principii de moralitate si de viata impuse de catre altii.in momentul in care isi insusesc principiile acceptate de catre societate se limiteaza singuri si nu mai cauta sa cunoasca si alte lucruri.

foarte pe scurt...fara sa judec si fara sa incerc sa jignesc pe cineva...: "oamenii sunt limitati si nu trebuiesc judecati ci doar acceptati"
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  pitulicea Vin 29 Mar - 22:01

Toti ii "judecam" pe altii, adica ne judecam unii pe altii.
De fapt, cred ca-i prea pretentios spus "ii judecam". Mai mult ii analizam. Ii trecem printr-un filtru personal...
In mintea mea, a judeca pe cineva e echivalent cu a-i gasi o vina, fie ea si inchipuita. Toti ne facem vinovati de cusururile pe care le purtam cu noi, in trup si-n suflet. Incerc sa nu judec pe nimeni. Doar sa analizez, sa constat, sa inteleg, sa empatizez. Ma straduiesc Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Lun 15 Apr - 23:29

Etichetarea cuiva mi s-a parut intotdeauna injusta. Nu cred ca poti judeca vreodata pe cineva asa cum e corect. Cum e corect pentru cine, pana la urma? Pentru tine, asa cum crezi tu, asa cum ai fost crescut tu, cu educatia ta, cu normele tale de viata sau corect pentru altii, eventual chiar pentru cel criticat? Fiecare dintre noi este diferit, fiecare cere si vrea altceva de la viata, nu vad de ce ar trebui sa aruncam cu piatra doar pentru ca cineva nu gandeste si nu se poarta asa cum credem noi ca ar trebui. Atata timp cat comportamentul respectiv nu contravine regulilor morale impuse de societatea in care traim. Si iar ne intoarcem la societate si la reguli si la morala si mai presus de toate, la impunere...
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  aproape aievea Joi 25 Apr - 23:35

hmmm....ii judecam pe altii din neputinta noastra de-a sti ca...la un moment dat ,,tot la gara aia coboram,,ii judecam pe altii ca nu stim cat de grav este sa transmitem un gand rau asupra lor...asa cum zicea perintele Arsenie Boca...,,Mai bine o rugãciune pentru cel care înjurã decât observatie.'' (am scris asta la scara mica.)

aproape aievea
2
2


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Vin 14 Iun - 10:28

Nu stiu daca suntem toti in stare sa intoarcem si celalalt obraz. Dar ar fi bine cel mai adesea sa ne controlam firea impulsiva. Cand reactionezi cu mintea lucida, esti in stare sa ierti mai mult sau eventual, sa ignori ceea ce nu-ti place. Sunt de acord ca "tot la gara aia coboram", ca suntem toti o apa si-un pamant dar in nimicnicia vietii noastre, noi suntem cei care hotaram ce e bine si ce e rau. Asadar, laudam BINELE asa cum il vedem noi, criticam si judecam RAUL asa cum il vedem noi.
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Violoncella Vin 14 Iun - 19:37

Ii judecam pe altii pentru ca ii trecem prin scara noastra de valori, ii trecem prin sablonul gandirii si a actiunilor noastre in conformitate cu ea. Poate ca nu ii judec musai pe altii dar inca nu m-am dezbarat de obiceiul prost de a observa si compara. De aici se nasc frustrari. Pana cand o sa invat ca diplomatia te trece toate podurile intr-un mod lin, o sa le trec ca la razboi , cu sulite si trambe! Si sa fie ugly si messy si doar me to blame. Asta e, ma conduce mandria. Sad
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  myrk Sam 31 Aug - 17:39

Ii judecam pe altii pentru ca ne deranjeaza... si de-aici cunoscuta expresie de a trimite la origini, din dorinta de a face personajul deranjant sa dispara... dar nu pentru totdeauna, ci doar efemer, ca o scurta calatorie in timp! Smile E drept, uneori, dar numai uneori, ai vrea sa-l introduci pentru totdeauna! Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Sam 31 Aug - 23:43

Ca ne deranjeaza? Nu neaparat...Asta cu judecatul vine uneori si din obisnuinta, ca asa am fost crescuti, ca asa ne-a obisnuit societatea in care traim sau asa ne-am obisnuit noi insine. Uneori nici nu ne mai obosim sa ne intrebam de ce nu suntem de acord cu cineva sau cu ceva. Pur si simplu e altfel si asta ne macina echilibrul si armonia...Wink Si-atunci, hai sa disecam firu-n patru....
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  seaman65 Dum 1 Sept - 7:57

Eu cred ca n-avem treaba si ne umplem timpul. Ia sa avem de munca, nu ne mai arde de nimic, ca nu ne-ajunge timpul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Dum 1 Sept - 9:14

A,da!Wink Total de acord! Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Vizitator Dum 1 Sept - 11:08

De acord cu Seaman. Si de ce sa ma obosesc judecandu-i pe altii? Ne comparam cu cei judecati in felul acesta, uitand ca fiecare e unic in felul lui si face ce si cum doreste si nici nu-l schimb eu cu judecata mea. Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Dum 1 Sept - 11:22

dar ce te faci cu cei care te judeca ei pe tine? Wink 
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum