GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+40
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
44 participanți

Pagina 41 din 54 Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 47 ... 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Vizitator Vin 25 Sept - 21:40

chiar nu se intelege?
pui greutatea pe un plata, dupa cum am spus si apoi incepi sa asezi portocalele pe ambele pana cand ai echilibru, ce este asa greu?
de ce nu sunt cifrele corecte si de unde m-am inspirat?
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  shadow Vin 25 Sept - 21:47

Corecta ideea , doar ca vorbim despre 14 kg de fructe si o sa avem pe un pe un taler 8 kg iar dincolo 6 plus greutatea de 2 kg .

Adica :

taler A taler B
8kg fructe 6 kg fructe + 2kg greutatea

Nu asa vine ?
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Vizitator Vin 25 Sept - 21:54

aaa, asta era, nici macar nu am observat, eu socoteam 14 kg in total. Razz
Procedeul este acelasi, nu-i diferenta...doar ca or sa fie 8 kg fructe pe un platan si 6 kg+ greutatea pe celalalt, cum zici si tu.
dar atunci nu mai poti separa 3 kg din doar doua cantariri. ..cred scratch

decat daca impartri cele 6 kg mere pe cele doua talere, pana ai echilibru...fara sa mai folosesti greutatea.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  shadow Vin 25 Sept - 21:55

Ba se poate Cool ... ai inceput bine Laughing

Raspuns corect ... flower ok Cool
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 25 Sept - 22:09

Bravo doro ok

Eh, la rezultatul bun as fi ajuns si eu, dar numai dupa multe incercari. Si numai dupa ce cumparam 14 kg de portocale si-un cantar cu talere. Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Vizitator Vin 25 Sept - 22:15

multumesc amandurora! Smile  asta nu mi s-a parut grea datorita lui Mathi, care are o carticica cu problemute din astea si in primavara mi-a pus creierii pe moate cu ele. Laughing  Am fost uimita sa vad ce li se cere copiilor sa rezolve, e drept ca nu erau ptr varsta lui totusi. Smile  Acum caut si eu chestii din astea  sa va chinui si eu putin, dar nu gasesc nimic, decat cu intrebari de logica si mi se par aiurea raspunsurile, asa ca nu pot sa le postez Laughing
dar mai insist Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 25 Sept - 22:16

Ia-i carticica lui Mathi si da-ne probleme din ea. Sunt faine Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Vizitator Vin 25 Sept - 22:19

Laughing Laughing n-ai idee ce grele par unele, o sa vezi la Marutza Laughing Dar astia micii nu stiu daca nu cumva n-au cipuri implantate in capsoare, ca se descurca de minune cu ele, mai ales daca le dai un mic indiciu Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Lun 9 Noi - 19:44

În imaginea de mai jos, e reprezentat un peşte care înoată spre stânga. Faceţi peştele să înoate spre dreapta, mutând exact trei beţe.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Rtemag10
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Vizitator Lun 9 Noi - 20:28

l-am facut dar nu stiu cum sa explic ca sa se poata intelege, ar fi trebuit sa fie numerotate ''betele de chibrit'' Laughing

Deci: -batul care este aripioara de sus se muta in spatiul liber de jos dreapta, formand noul cap al pestelui.
-batul care este in partea de sus a cozii (dreapta imaginii) se muta exact in directia opusa celei in care se afla, cum ar veni translatandu-l de-a lungul batului in prelungirea caruia se afla, pana in stanga jos, formand partea de jos a noii cozi.
- batul din partea de sus a capului (stanga imaginii) se muta in prelungirea primul bat pe care l-am mutat, formand partea de jos a capului, orientat spre dreapta. ..si gata Smile

Stiu ca nu e simplu sa ma urmariti, dar desi m-am straduit nu am gasit alta cale mai buna sa explic. Embarassed
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Lun 9 Noi - 21:12

bounce Am reusit, am reusit, am reusit... dar am folosit bete de chibrit ca sa ma prind.
Da, ar fi trebuit numerotate, ca sa poti explica.
Nu m-am uitat la solutia ta pana nu i-am dat singura de capat, dar banuiesc ca am facut cam la fel.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Sam 13 Feb - 17:50

Inca una cu chibrite. Asta e simpla rau Laughing
Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Chibrite1
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Sam 13 Feb - 21:50

9-4=5
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Sam 13 Feb - 21:55

Asa am facut si eu Twisted Evil Un bat de la plus i l-am pus lui 5 si l-am facut 9 Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Sam 13 Feb - 22:09

Da. Asta a fost simpla.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 41 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 41 din 54 Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 47 ... 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum