GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+42
lion
Florin Popa
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
46 participanți

Pagina 27 din 54 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 40 ... 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  shadow Vin 1 Feb - 22:18

Norocul tau , iti luai un rosh de zile mari Razz ... Laughing
cat rose Multumesc!
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 22:19

Pai doi de 3 nu aveau cum sa fie pentru ca suma tuturor acelor numere ar fi fost 12 si nu avem numere la patrat terminate in 2.Automat, un 3 se excludea, deci ramanea doar o variata.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 22:23

Adica nu Gheorghe-i fiul? Suspect Nu conteaza calculele (ca la ele oricum nu ma pricep), conteaza ADN-ul Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 22:25

Ba el e. Laughing Ce-am spus?
) fiul lui Vasile a prins un numar de pesti ce se termina cu cifra 3 3) Gheorghe a prins un numar de pesti ce se termina cu cifra 3
E unul si acelasi lucru.3 poate fi luat in considerare doar o singura data.Deci, putem pune egal intre cele 2 propozitii de mai sus.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 22:39

Bun! Am lamurit-o si pe asta. Ne-am pus de acord Smile
Inca una....cu calcule. La asta va las pe voi. Eu privesc de pe margine Laughing


Un elev este de doua ori mai varstnic decat sora lui. Ea are de trei ori mai multe cirese decat are el alune. Daca inmultim numarul ce reprezinta varsta elevului cu numarul de cirese, obtinem 510.
Ce varsta are sora elevului si cate alune are el?
1 5 ani; 17 alune
2 7 ani; 21 alune
3 9 ani; 25 alune
4 11 ani; 17 alune
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 23:00

Deci, avem:
ve -varsta elev
vs-varsta sora
n-numar cirese
ve (x) n=2 vs(x) 3n= 510 de doua ori mai in varsta fratele, de 3 ori mai multe cirese sora
luam doar 2vs(x) n=510
vs=255/3n=85 n=5x17 n=ve(x)n
deci vs=5
si n=17
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 23:03

Mamaaaa.....ce calcule stii face Laughing Laughing

ok Si chiar ti-au dat rezultatul bun !
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 23:03

n e numarul de alune, scuze
3n e numarul de cirese
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 23:04

Cirese, alune, nu conteaza Laughing Important e ca au iesit la numar.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 23:08

Laughing Pe hartie am calculat destul de repede, mai greu mi-a fost sa tastez.Mai bine faceam poza la agenda si-o postam.Era mai clar acolo.Aici am mai scurtat rationamentul. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  shadow Sam 2 Feb - 9:33

Ce de calcule a facut Simpla ! Laughing ... azi sigur o doare capul Razz
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Sam 2 Feb - 16:43

In careul alaturat a intervenit o anumita dezordine. Ce trebuie sa faceti pentru a restabili ordinea?

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 04822900011799268804654416075c01084482169

1 schimb intre ele numerele 10 cu 16
2 schimb intre ele numerele 11 cu 14 si 15 cu 4
3 schimb intre ele numerele 8 cu 9, 3 cu 7, 2 cu 6 si 10 cu 5
4 schimb intre ele numerele 10 cu 5 si 6 cu 7
5 schimb intre ele numerele 10 cu 1 si 4 cu 9


E mai usor decat credeam Laughing Puteam sa-l facem aseara, asa obosite cum eram.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Sam 2 Feb - 17:17

10 cu 1 si 4 cu 9
sunt in ordine crescatoare pe coloana
1 2 3 4
9 10 11 12
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Sam 2 Feb - 17:20

Ihi. A fost simplu Smile Daca n-a fost cu calcule, l-am stiut face si eu Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Sam 2 Feb - 17:21

Initial, incepusem sa adun coloane, linii. Laughing Apoi mi-au sarit in ochi coloanele 3 si 4.Credeam ca e mai greu.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 27 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 54 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 40 ... 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum