GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povestiri cu talc

+33
eledas
myrk
mariana m
Krissunu
remusn1
Mandarax
Melodia
Grosu Elena
Angel
Irinna
floreac
shadow
seaman65
Mr Nobody
tegeusa
sharp00714
Nana_Duval
dragos
tano carridi
oli
daffy_
Eleonore
atat de simplu
fotohobby
sahara
mrs nobody
aspidistra76
openmind72
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
37 participanți

Pagina 4 din 23 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Urmatorul

In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 22:17

Rezumarea primului mesaj :

INVATATURI INDIENE

Un batran indian, din neamul Cherokee, statea impreuna cu nepotul sau si-l invata:
"In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi.
Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele.
Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila."

Copilul priveste intrebator spre bunicul lui:
"Si care dintre ei va invinge?"
Batranul il priveste in ochi.
"Cel pe care il vei hrani!"
pitulicea
pitulicea
6
6


Zaharia Vasile Gabriel apreciază acest mesaj

Sus In jos


Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  habibi77 Dum 16 Mai - 17:05

Privind prin gaura din perete, un soricel vazu pe fermier si pe sotia sa desfacand un pachet.
"Oare ce se afla acolo?" se intreba soricelul. A fost ingrozit sa vada ca in pachet era o capcana pentru soareci.
Intorcandu-se la ferma, soricelul dadu de veste tuturor despre ceea ce vazuse.
"Este o capcana pentru soricei in casa! Este o capcana pentru soricei in casa!"
Gaina a cloncanit, si-a ridicat capul si a spus:
"Domnule soarece, iti pot spune doar atat. Inteleg ca este o problema grava pentru dumneata, dar
nu are nici o consecinta asupra mea. Nu pot fi deranjata de aceasta informatie".
Apoi soricelul se duse la porc si ii spuse: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Porcul a fost impresionat, dar a raspuns: "Regret domnule soarece, nu pot face nimic, poate doar sa ma rog pentru tine. Poti
sa fii sigur ca esti in rugaciunile mele viitoare"
Soricelul s-a dus apoi la vaca si i-a si ei: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Vaca i-a raspuns: "Wow, domnule soricel, imi pare rau pentru tine, dar in ceea ce ma priveste pe mine aceasta capcana nu ma
poate rani in nici un fel."
In cele din urma, soricelul s-a intors in casa foarte deznadajduit si s-a decis sa infrunte de unul singur capcana. In acea
noapte s-a auzit un sunet care vestea ca ceva fusese prins in capcana. Sotia fermierului se grabi sa vada despre ce este vorba, dar din cauza
intunericului nu a vazut ca in capcana era coada unui sarpe mare si veninos. Asa ca acesta o muscase.
Fermierul se grabi cu sotia sa la spital, apoi o aduse acasa cu febra mare.
Toata lumea stie ca un bun remediu impotriva febrei este supa de pui, asa ca fermierul se duse si sacrifica gaina.
Cu toate acestea, starea sotiei sale se inrautatea.
Prietenii si vecinii venisera sa stea cu ea, iar ca sa ii poata hrani fermierul taie si porcul.
Sotia fermierului nu se insanatosi si in cele din urma a murit. La inmormantare au venit atat de multe persoane incat
fermierul a sacrificat si vaca pentru a-i hrani pe toti.
Soricelul privea acum prin gaura din perete cu multa tristete...

Morala: Toti suntem intr-o calatorie numita viata. Atunci cand auzi ca cineva are o problema si crezi ca nu te priveste, adu-ti aminte ca daca unul dintre noi este amenintat, noi toti suntem in pericol.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Dum 16 Mai - 17:11

Morala......sa traim in pace si intelegere cu soarecii si sobolanii Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  habibi77 Dum 16 Mai - 17:12

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Mar 18 Mai - 20:41

artcreative

Un om a venit de la munca târziu, obosit si nervos, gasindu-si fetita de 5 ani asteptând la usa .
- Tati, pot sa te întreb ceva?
- Da sigur, despre ce e vorba? a raspuns omul.
- Tati, câti bani câstigi pe ora?
- Asta nu e treaba ta. De ce ma întrebi astfel de lucruri. Spuse omul nervos.
- Doar vreau sa stiu…Te rog spune-mi, cât câstigi pe ora?
- Daca trebuie sa stii, câstig 50$ pe ora.
- Ah, a raspuns micuta, cu capul plecat.
- Tati, imi imprumuti te rog 25$?
Tatal s-a înfuriat,
- Daca singurul motiv pentru care m-ai intrebat asta este ca sa îmi ceri niste bani sa îti cumperi o jucarie
prosteasca sau alte porcarii, atunci du-te direct în camera ta la culcare. Gândeste-te de ce esti asa egoista.
Nu lucrez din greu în fiecare zi pentru asa copilarii.
Micuta a mers în liniste în camera ei si a închis usa .
Omul s-a enervat si mai tare pe întrebarile fetitei.
Cum a putut sa puna asa întrebari doar pentru a cere niste bani.
Dupa o ora, omul s-a calmat si a început sa gândeasca:
“Poate chiar era ceva de care chiar avea nevoie sa cumpere cu 25$ si chiar nu mi-a cerut bani des.”
Omul a mers la usa fetitei si a deschis-o:
- Dormi? a întrebat…
- Nu tati, sunt treaza, a raspuns fetita.
- M-am gândit, poate am fost prea dur mai devreme, spuse tatal. A fost o zi lunga si m-am descarcat pe tine.
Uite aici ai 25$.
Micuta a sarit, zâmbind. Multumesc tati, a zbierat. Dupa aceea a scos un pumn de bani.
Omul a vazut ca fetita avea deja bani si s-a enervat din nou.
Micuta si-a numarat încet banii si s-a uitat catre tatal sau.
- De ce vrei mai multi bani daca deja ai? a spus tatal.
- Pentru ca nu am avut destul, dar acum am, a replicat fetita. Tati, am 50$. Pot sa cumpar o ora cu tine????
Te rog sa vii mai repede acasa mâine . Vreau sa manânc cu tine.
Tatal a fost distrus. Si-a luat fetita în brate si a implorat-o sa il ierte.

Este doar o reamintire pentru toti ce lucreaza din greu în viata.
Nu ar trebui sa lasam timpul sa treaca printre degete fara sa petrecem timp cu cei care chiar conteaza pentru noi,
aceia apropiati de inimile noastre.
Sa ne amintim sa împartim cei 50$ din timpul nostru cu cineva pe care îl iubim.

Daca mâine murim, compania pentru care lucram ne va înlocui foarte usor, în câteva ore.
Dar familia si prietenii pe care îi lasam în urma o sa simta pierderea pentru tot restul vietilor lor.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mier 19 Mai - 18:15, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Mier 19 Mai - 18:15

snow

Stapanul cadoului
Lânga Tokio traia un vestit razboinic Samurai, care a decis sa-i îndrume pe cei tineri în budismul Zen. Se spune ca în ciuda vârstei înaintate, el putea înfrânge orice adversar.

Într-o dupa-amiaza, un luptator - cunoscut pentru lipsa lui de scrupule - a ajuns în localitatea unde traia batrânul Samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca la lupta, astepta pâna când adversarul facea prima miscare si apoi, fiind daruit cu destula inteligenta pentru a corecta orice greseala ar fi facut, contraataca cu viteza.

Tânarul luptator nu pierduse înca nici o lupta. Auzind de reputatia Samuraiului, a decis sa-l învinga pentru a-si mari faima.
Toti studentii erau împotriva luptei, dar batrânul Samurai a acceptat provocarea.
S-au adunat toti în piata din centrul orasului, iar tânarul a început sa-l insulte pe Samurai. A aruncat câteva pietre în directia lui, l-a scuipat în fata, i-a aruncat toate insultele ce exista sub soare, i-a insultat pâna si pe stramosi. Timp de câteva ore, a facut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar batrânul ramânea impasibil. La sfârsitul dupa-amiezii, simtindu-se obosit si umilit, razboinicul a abandonat si a plecat.

Deceptionati de faptul ca maestrul primise atât de multe insulte si provocari, studentii l-au întrebat:
"Cum ai putut rabda atât de multa umilinta? De ce nu ti-ai folosit spada, chiar daca stiai ca ai fi pierdut, în loc sa-ti expui lasitatea în fata tuturor?"
"Daca cineva vine la tine cu un cadou si tu nu îl primesti, cui apartine cadoul?" - întreba Samuraiul.
"Celui care ti l-a oferit - replica unul dintre discipoli."
"La fel si cu orice mânie, insulta sau invidie - spuse maestrul. Când nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a purtat."
MORALA

In viata de zi cu zi sunt nenumarate situatiile in care ne trezim prinsi fara sa vrem in tot felul de situatii nedorite. Fiecare clipa isi are darul ei. Unele daruri ne sunt de folos, altele ne incurca. Totul depinde de tine. Poti alege sa accepti orice cadou si sa fi inclus in planurile altora, sau sa fi selectiv... si sa accepti doar acele cadouri care te ajuta in cresterea ta
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Mier 26 Mai - 18:15

De ce tipa oamenii cand sunt suparati

"Intr-o zi,un intelept din India puse urmatoarea intrebare discipolilor sai:
-De ce tipa oamenii cand sunt suparati?
-Tipam deoarece ne pierdem calmul,zise unul dintre ei.
-Dar de ce sa tipi, atunci cand cealalta persoana e chiar langa tine? inreba din nou inteleptul
-Pai,tipam ca sa fim siguri ca celalalt ne aude,incerca un alt discipol.
Maestrul intreba din nou:
-Totusi,nu s-ar putea sa vorbim mai incet, cu voce joasa?
Nici unul dintre raspunsurile primite nu-l multumi pe intelept. Atunci el ii lamuri:
-Stiti de ce tipam unul la altul cand suntem suparati? adevarul e ca, atunci cand doua persoane se cearta, inimile lor se distanteaza foarte mult. Pentru a acoperi aceasta distanta,ei trebuie sa strige, ca sa se poata auzi unul pe celalalt. Cu cat sunt mai suparati,cu atat mai tare trebuie sa strige,din cauza distantei si mai mari.
Pe de alta parte, ce se petrece atunci cand doua fiinte sunt indragostite? Ele nu tipa deloc. Vorbesc incetisor,suav. De ce? Fiindca inimile lor sunt foarte apropiate. Distanta dintre ele este foarte mica. Uneori, inimile lor sunt atat de aproape, ca nici nu mai vorbesc,doar soptesc,murmura. Iar atunci cand iubirea e si mai intensa, nu mai e nevoie nici macar sa sopteasca, ajunge doar sa se priveasca si inimile lor se inteleg. Asta se petrece atunci cand doua fiinte care se iubesc, au inimile apropiate.
In final,inteleptul concluziona, zicand:
-Cand discutati, nu lasati ca inimile voastre sa se separe una de cealalta,nu rostiti cuvinte care sa va indeparteze si mai mult, caci va veni o zi in care distanta va fi atat de mare, incat inimile voastre nu vor mai gasi drumul de intoarcere."

Mahatma Ghandi
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  kitty Lun 31 Mai - 13:31

foarte adevarat.....
kitty
kitty
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 31 Mai - 13:46

Foarte frumos. Niciodata nu m-am gandit la asta Smile
Poate o voi face de-acum in colo.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Mar 1 Iun - 11:00

PARADOXUL ZILELOR NOASTRE.

Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca, avem cladiri mai mari, dar suflete mai mici;
Autostrazi mai largi, dar minti mai inguste;
Cheltuim mai mult, dar avem mai putin; cumparam mai mult dar ne bucuram tot mai putin;
Avem case mai mari, dar familii mai mici,
Avem mai multe accesorii dar mai putin timp;
Avem mai multe functii, dar mai putina minte,
mai multe cunostinte, dar mai putina judecata;
mai multi experti si totusi mai multe probleme,
mai multa medicina, dar mai putina sanatate.
Bem prea mult, fumam prea mult,
Cheltuim prea nesabuit,
Radem prea putin,
Conducem prea repede,
Ne enervam prea tare,
Ne culcam prea tarziu, ne sculam prea obositi;
Citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar.
Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile.
Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des.
Am invatat cum sa ne castigam existenta, dar nu cum sa ne facem o viata, am adaugat ani vietii si nu viata anilor;
Am ajuns pana pe luna si inapoi, dar avem probleme cand trebuie sa traversam strada, sa facem cunostinta cu un vecin.
Am cucerit spatiul cosmic, dar nu si pe cel interior.
Am facut lucruri mai mari, dar nu si mai bune.
Am curatat aerul, dar am poluat solul.
Am cucerit atomul, dar nu si prejudecatile noastre.
Scriem mai mult, dar invatam mai putin.
Planuim mai multe, dar realizam mai putine.
Am invatat sa ne grabim, dar nu si sa asteptam.
Am construit mai multe calculatoare sa detina mai multe informatii sa produca mai multe copii ca niciodata, dar comunicam din ce in ce mai putin.
Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei incete;
oamenilor mari si caracterelor meschine;
profiturilor rapide si relatiilor superficiale.
Acestea sunt vremurile in care avem doua venituri, dar mai multe divorturi,
Case mai frumoase, dar camine destramate.
Acestea sunt vremurile in care avem excursii rapide, scutece de unica folosinta, moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte, corpuri supraponderale si pastile care iti induc orice stare de la bucurie, la liniste, la moarte.
Sunt niste vremuri in care sunt prea multe in vitrine, dar nimic in interior.
Vremuri in care tehnologia iti poate aduce aceasta scrisoare si in care

Aminteste-ti sa-ti petreci timp cu persoanele iubite, pentru ca nu vor fi langa tine o eternitate.
Aminteste-ti sa spui o vorba buna copilului care te venereaza, pentru ca acel copil va creste curand si va pleca de langa tine.
Aminteste-ti sa-l imbratisezi cu dragoste pe cel de langa tine, pentru ca aceasta este singura comoara pe care o poti oferi cu inima si nu te costa nimic.
Aminteste-ti sa spui "Te iubesc" prietenului si persoanelor pe care le indragesti, dar mai ales sa o spui din inima.
O sarutare si o imbartisare vor alina durerea atunci cand sunt sincere.
Aminteste-ti sa-i tii pe cei dragi de mana si sa pretuiesti acel moment pentru ca, intr-o zi acea persoana nu va mai fi langa tine.
Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai.

Tuturor prietenilor mei, va multumesc ca existati.
Pablo Neruda
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  kitty Mar 1 Iun - 11:10

Parca mai e postata aici ....poate tot de tine sau de habi.... dar mi-a facut placere sa o recitesc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kitty
kitty
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  habibi77 Lun 7 Iun - 16:38

Octavian Paler Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Povestea ochilor

Mesaj  habibi77 Mar 15 Iun - 15:33

A fost odata o femeie oarba care se ura pe ea insasi din cauza ca era oarba. Ea ura pe toata lumea, cu exceptia prietenului ei iubitor. El era intotdeauna gata sa o ajute.

Intr-o zi ea i-a spus lui: "Daca as putea sa vad lumea, eu m-as casatori cu tine." Intr-o zi cineva i-a donat o pereche de ochi. Cand bandajele au fost date jos, ea a putut sa vada totul, inclusiv pe prietenul ei. El a intrebat-o: "Acuma ca tu poti vedea lumea, te casatoresti cu mine?"Fata s-a uitat la el si a vazut ca el este orb. Numai vazand ochii lui inchisi a socat-o. Ea nu se astepta la asta. Gandul ca trebuie sa se uite la ochii lui inchisi toata viata ei a facut-o sa-l refuze. Prietenul ei a plecat si a daua zi i-a scris o nota spunand: "Sa ai grija de ochii tai, draga mea, pentru ca inainte sa fie ai tai, au fost ai mei!"

Asa este si cu mintea omeneasca care lucreaza aproape intodeauna cand starea noastra se schimba. Numai cativa dintre noi ne reamintim cum viata noastra a fost inainte, si cine a fost alaturi de noi in cele mai dureroase situatii.
Viata este un cadou!

Astazi, inainte sa spui cuiva un cuvant rau, gandeste-te la cineva care nu poate sa vorbeasca.
Inainte sa spui ca mancarea nu este gustoasa, gandeste-te la cineva care nu are ce sa manance. Inainte sa judeci sotul sau sotia, gandeste-te la cineva care plange la Dumnezeu pentru o companie.
Astazi, inainte sa te plangi despre viata, gandeste-te la cineva care a plecat de tanar de pe acest pamant.
Inainte sa te plangi de copii, gandeste-te la cineva care ar dori sa aiba copii.
Inainte sa te plangi de cineva ca nu ti-a curatat casa sau nu a maturat-o, gandeste-te la oamenii care traiesc pe strada.
Inainte sa te plangi de distanta parcursa cu masina, gandeste-te la cineva care merge pe jos aceeasi distanta.
Si cand tu esti obosit si te plangi de serviciu, gandeste-te la someri, la cei care ar dori sa aiba un loc de munca.
Inainte sa arati cu degetul si sa condamni pe cineva, adu-ti aminte ca nimeni dintre noi nu este fara pacat si noi toti trebuie sa raspundem in fata creatorului nostru.
Si cand ganduri depresive te doboara, pune un zambet pe fata si multumeste-i lui Dumnezeu ca esti in viata!
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Mar 15 Iun - 19:36

Din pacate, ne gandim prea putin la cei "de langa noi".
Rar ne gandim ca "binele" nostru e "raul" altora.
Multe lucruri pe care le desconsideram, ar trebui, de fapt, sa le apreciem.
Ma refer la lucruri, nu si la oameni Very Happy Cu oamenii e invers. Pe multi ii apreciem, desi ar trebui desconsiderati. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  openmind72 Vin 18 Iun - 7:53

Doi prieteni jucau Go in fiecare seara, intirziind noaptea pina spre zori in casa vreunuia dintre ei. In astfel de momente erau atit de concentrati incit nu mai vedeau nimic altceva in afara tablei - spre enervarea celor din familie. Cel mai neplacut era faptul ca, fiind amindoi fumatori, scapau din neatentie pe jos jaratecul pipelor, provocind gauri peste tot.
Nevestele i-au tot boscorodit ... pina ce au fost nevoiti sa renunte la placutul lor obicei. Nu au incetat insa de a cauta o solutie pentru reluarea partidelor.
- Hai sa nu mai fumam in timpul jocului; vom iesi afara pentru a fuma cite o pipa, dupa fiecare partida !
O idee excelenta bineinteles, pe care au uitat-o insa imediat ce s-au asezat din nou in fata tablei. Si-au aprins distrati pipele iar dupa o vreme, unul dintre ei striga nevestei :
- Nu mai avem carbune pentru pipe !
Nevasta se gindi : "Daca le pun carbune, imi vor gauri iar tatami-ul. Voi gasi altceva de pus in locul carbunelui..."
Lua deci din bucatarie niste legume mici, rosii, le puse in locul jaratecului fara ca nimeni sa observe ceva si se duse linistita la culcare.
Cei doi isi continuara partida, concentrati... tragind multumiti din pipe...
Mai tirziu, in toiul noptii, un hot patrunse in casa si nederanjat de nimeni lua tot ce-i cazu in mina. Pe drumul spre iesire auzi insa zgomotul pietrelor puse pe tabla din camera alaturata... Fiind si el jucator de go, acest fapt i-a stirnit curiozitatea si - cu sacul pe umar - intrdeschise usa pentru a arunca o privire asupra celor doi ...
La inceput a stat ascuns, urmarind partida ... dar cind unul dintre jucatori era tocmai pe cale de a pune o piatra pe tabla, nu se mai putu abtine :
- Nu, nu acolo ! - si punindu-si sacul jos - ... Trebuia sa joci in coltul ala! ... (o remarca tipica pentru un chibit)
Cei doi studiara tabla. Unul dintre ei remarca un pic deranjat :
- Cei care privesc ar trebui sa pastreze linistea. Este un moment important al partidei.... si dupa ce-i acorda hotului o privire scurta, punindu-si miscarea pe tabla :
- Dar tu cine esti ?
Toti trei studiaza miscarea. Este un moment tensionat.
- Un hot... veni raspunsul.
Liniste, apoi clic ... o alta miscare ...
- Aha...hmm...
Clic ! ... Clic ! ...
- Ia loc! ...nu sta in picioare, te rog...

openmind72
2
2


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Povestea lui George

Mesaj  habibi77 Lun 21 Iun - 13:10

George este tipul de om pe care ţi-ar plăcea să-l urăşti: e întotdeauna bine dispus şi are întotdeauna ceva pozitiv de spus.
            Dacă cineva îl întreabă cum ii merge, el răspunde:
            "Dacă ar fi mai bine de atât, ar fi nevoie de doi oameni pentru atâta bine!"
           E un optimist! Dacă un coleg are o zi rea, George reuşeşte întotdeauna să-l facă să vadă partea pozitivă a situaţiei.
          Am devenit curios şi într-o zi l-am intrebat:
            "Nu înţeleg, nu este cu putinţă să fii optimist în toate zilele, tu cum reuşeşti?"
            George îmi răspunse:
            "În fiecare zi când mă trezesc, ştiu că am două posibilităţi: Pot să aleg să fiu bine dispus sau pot să aleg să fiu rău dispus. Şi aleg să fiu bine dispus. Când mi se întamplă ceva rău, pot să aleg între a fi o victimă sau pot să aleg să învăţ din ce mi s-a întâmplat. Şi eu aleg să învăţ. De fiecare dată când cineva vine la mine să se lamenteze pentru ceva, pot să aleg între a-i accepta plângerile sau pot alege să-l ajut să vadă latura pozitivă a vieţii. Şi eu aleg întotdeauna partea bună a vieţii."
     "Dar asta nu este întotdeauna aşa de usor" i-am spus.
            "Ba da, zise George, întreaga viaţă este o problemă de opţiuni. Când îndepărtezi din viaţă tot ceea ce nu contează cu adevărat, totul devine o chestiune de opţiuni. Depinde de tine să alegi cum să reacţionezi la diverse situaţii, tu trebuie să decizi cum să-i laşi pe alţii să-ţi influienţeze atitudinea faţă de viaţă. Tu alegi să fii bine sau rău dispus. Până la sfârşit tu eşti acela care decizi cum să-ţi trăieşti viaţa".
            Dupa această discuţie am pierdut legătura cu George, fiindcă mi-am schimbat locul de muncă, dar adesea, când mă regăseam gândindu-mă la cuvintele lui, atunci optam pentru ceva în viaţă în loc să reacţionez la evenimente.
     Apoi am aflat că George a avut un accident groaznic la locul de muncă, a căzut de la 18 metri înălţime şi după o operaţie de 8 ore şi după o îndelungată spitalizare a ieşit având o placă de oţel în spate.
            M-am dus să-l văd şi l-am întrebat dacă se simte tot atât de bine.
          "Vrei să vezi cicatricile mele?"
       "Dar cum faci să rămâi pozitiv dupa ce ţi s-a întâmplat?
        "În timp ce cădeam, primul lucru care mi-a venit în minte a fost fetiţa mea. Apoi, în timp ce zăceam pe pământ, mi-am zis că pot să aleg între a muri şi a trăi. Şi am ales să trăiesc."
            "Dar nu ţi-a fost frică?"
            "Atunci când m-au dus la spital şi am văzut expresiile feţelor surorilor şi doctorilor, mi-a fost frică, fiindcă era de parcă se uitau la un om mort. Apoi un infirmier m-a întrebat dacă am alergie şi am răspuns: DA! Toţi m-au privit şi atunci am urlat: sunt alergic la gravitaţie! Toţi au izbucnit în râs şi eu le-am spus: acum operaţi-mă ca un om viu, nu ca pe unul care e deja mort!"
            George m-a învăţat că în fiecare zi avem posibilitatea de a alege să trăim o viaţă deplină. Şi este inutil să fim mereu îngrijoraţi pentru mâine, fiindcă fiecare zi vine cu problemele ei cu care trebuie să trăim, şi mâine ne vom gandi la problemele de mâine.
         La urma urmei, azi este ziua de mâine pentru care îţi făceai probleme ieri.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 4 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 23 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum