GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 30 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Sam 26 Aug - 20:50

Am vrut sa zic si asta dar mi-am dat seama ca nu e cazul s-o mai zic!  Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Sam 26 Aug - 20:54

Detaliaza! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Sam 26 Aug - 21:01

Nuuu! Si oricum, autorul zice la inceputul cartii ca din motive lesne de imaginat a trebuit sa dea alte nume eroilor din carte, decat cele reale. Deci, nu!  Laughing
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Sam 26 Aug - 21:08

Bun. M-am linistit acum. Desi poate a zis-o la cacialma. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Sam 26 Aug - 21:16

M-am gandit si la asta.  Laughing
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Sam 26 Aug - 21:45

Adica esti unsa. Cu toate alifiile. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Sam 26 Aug - 23:10

itina a scris:Am citit si "Central Park" a celui care a scris si "Fata din Brooklin". La fel de repede am citit-o iar finalul mi s-a parut si mai imprevizibil ca al celeilalte.  Neutral
Chiar nu m-as fi gandit la asa ceva!  Cool
Acum am trecut la alt registru, ca sa zic asa si anume "Luminita, mon amour"  Rolling Eyes a lui Cezar Paul Badescu. ......

Itino , sunt putin invidios citindu-te , dar in sensul bun  Cool  : eu de ceva vreme nu mai gasesc timp pentru lectura  Neutral ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Dum 27 Aug - 0:23

Eu de ceva vreme nu mai gasesc rabdare pentru lectura. Mi-am tras net. Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Lun 4 Sept - 21:37

Am terminat cu "Luminita...". M-am identificat putin cu ea dar mai mult m-am identificat cu autorul, nu stiu de ce... confused  Oricum, am multe nelamuriri. Nu stiu cat de multa autobiografie e in acest roman dar introducerea printre capitole a unei corespondente prin e-mail chiar cu Luminita te duce cu gandul ca aceste intamplari au existat cu adevarat... Sau e doar un alt mod de a da accente interesante unei carti. Wink Habar n-am. Una peste alta, a fost ok cartea. Mi-au placut scenele de umor si stilul simplu si vioi care te fac sa vezi, cu ochii mintii, actiunea.
Am terminat si volumul 5 din seria "Game of thrones". Si-acum astept si iar astept aparitia urmatorului volum. Mi-am promis ca nu voi urmari filmul pana cand nu citesc toate cartile. Dar in ritmul asta... Sad
Ultima carte citita se numeste "Gradina uitata"( Kate Morton) si mi-a placut. Intrigile şi misterele ţesute în jurul familiilor de viţă nobilă se succed pe parcursul a patru generatii intr-o increngatura de secrete si de povesti despre descoperirea de sine.
Acum m-am apucat de "Calatoarea" (Diana Gabaldon). Abia am inceput cartea asa ca mare lucru nu am a va spune despre ea decat ca a stat la baza filmului "Outlander". Smile
Shadow, eu lucrez printre carti... Dac-ai sti ce chin e sa iti doresti sa citesti si pe aia, si pe aia, si pe aia... si sa nu fie timp! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Mar 5 Sept - 7:38

Ce frumos ca citesti atat... Eu am vazut Outlander, cat a aparut. De citit am mai citit, dar n-am dat peste ceva care sa merite a fi pomenit aici.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Mar 5 Sept - 10:39

Mda. De la o varsta, trebuie sa mai faci selectii. In general vorbind. Si vorbind despre literatura. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Lun 30 Oct - 20:33

Am gasit prin biblioteca Insemnari din subterana de Dostoievski. Interesant. Multi dintre noi cred ca se regasesc in personajul principal. Laughing Da, de citit Dostoievski. Fin psiholog, dar rusii astia par desprinsi de pe alta planeta. Un pic dusi cu pluta. Ma rog. O parere asa, la repezeala.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 30 Oct - 21:18

Deloc de acord cu tine, in ce-i priveste pe rusi Smile Eu ii ador... ca scriitori si ca personaje.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Mar 31 Oct - 10:18

Asta nu inseamna ca nu-s ciudati. Ei joaca intre doua extreme: foarte sensibili si fini sau foarte duri, grobieni. Ca personaje si ca popor. Laughing

Asta explica si atractia ta spre unele persoane aflate aproape de Urs. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Dum 5 Noi - 16:00

Am citit "Povestea slujitoarei" de Margaret Atwood. Am stat mult in cumpana pana sa ma apuc de ea pentru ca dupa titlu imi suna a telenovela Very Happy si intr-un final cand m-am hotarat sa o citesc, nu am mai gasit-o in librarie. Deci a trecut ceva vreme pana sa imi pice in mana. Despre ce este cartea? Actiunea se petrece intr-un viitor nu foarte indepartat, intr-o America care nu mai seamana deloc cu America zilelor noastre fiind instaurat un regim al terorii si abuzurilor asupra femeilor care exista in acea lume doar pentru a fi niste "utere umblatoare".
Inutil sa va zic ca a fost destul de surprinzatoare ca idee si m-a infiorat cumva in mod neplacut dandu-mi seama cat de mica e distanta care ne separa traiul nostru normal de toate zilele de anumite schimbari care ne-ar da viata peste cap. Cool
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 30 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 30 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum