GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 33 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Mar 27 Mar - 11:34

Da, eu am citit-o. Smile Toate cartile lui Murakami sunt ciudate, m-au instigat foarte tare la inceput. Insa, pe la ultimele citite, au inceput sa ma plictiseasca. Laughing E ca o gluma buna : prima data cand o auzi ti se pare nemaipomenita, a 2-a oara inca mai razi, a 3-a oara inca ti se mai pare buna, dar mai incolo deja incepe sa te enerveze. Ei, pe mine nu m-au enervat cartile lui Murakami, dar pot spune ca deja stiam ce mananca personajele principale, ce beau, ca ceva dispare si apoi apare, ca azi sunt intr-un an, maine in altul etc. Razz Oricum, e un autor care scrie bine si care m-a captivat de nu puteam lasa cartea din mana, e vina mea ca ma plictisesc repede. Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 27 Mar - 12:24

Laughing Laughing Figura mai esti. Eu n-am decat vreo doua carti de-ale lui in biblioteca, asa ca n-o sa ajung sa ma plictisesc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Ravian Vin 7 Sept - 20:40

Re. "Vin ploile"
Ravian
Ravian
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Vin 7 Sept - 20:49

Nu ne intereseaza doar tilul Smile Daca n-ai nimic de spus despre carte, nu ne spune ce ai citit.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Ravian Vin 7 Sept - 21:03

M-am conformat sefu...

" Vin ploile" de Louis Bromfield este un roman atat despre India coloniala a anilor 1930, cat si un roman al cautarilor si descoperirilor individuale.
Este si un roman de dragoste, dragoste neimplinita, dar si dragoste pura ,care pare ca doar in cadrul acestui spatiu putea fi descoperita, si numai in timpul unei mari tragedii, cand fiecare individ se afla descoperit si singur.
Este una din cartile pe care am citit-o, recitit-o si re recitit-o cu mare placere, la diverse varste pentru capacitatea autorului de a oferi cititorului o fresca a Indiei, dar si pentru descrierea trairilor interioare atat a celor doua personaje centrale, cat si a celorlalte personaje care tranziteaza pe parcursul cartii.
Ravian
Ravian
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Vin 7 Sept - 21:17

Frumos ai vorbit despre ea. Smile Am citit multe carti de-ale lui Bromfield, dar "Vin ploile" nu. Nu o am in biblioteca... M-ai facut, oricum, curioasa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Dum 15 Dec - 17:58

Anul acesta am reusit sa citesc doar doua carti noi ... a treia e in '' lucru '' Laughing  ...

Prima ar fi ''Tacere''  a lui Shusaku Endo  : vizionasem filmul propus de Pitu , film care nu m-a impresionat in mod deosebit dar cartea a fost mai buna si spun asta din privinta romanului istoric  : m-a interesat mai mult cultura , stilul de viata , societatea feudala japoneza  , mai putin lupta si persecutiile misionarilor crestini si a adeptilor acestora .

Revin al'data cu a doua carte ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Dum 12 Ian - 18:39

Cea de a doua carte pe care am citit-o  si recitit-o anul trecut este ''Sapiens''  a lui Yuval Noah Harari , istoric , profesor universitar si scriitor israelian .

Cartea o gasesc senzationala : intr-un format comprimat sunt prezentati cei peste o suta de mii de ani de istorie homo sapiens : un rezumat bazat pe dovezi istorice , arhiologice , din care extragi extrem de multe detalii  dar ramai si cu intrebari .
Autorul nu propaga teorii , nu emite adevaruri absolute , doar prezinta faptele si lasa cititorul sa aleaga .

Acum 100.000 de ani pe pamânt existau  sase specii de oameni sau mai multe. Astazi exista una singura, noi, Homo Sapiens .
Cum au disparut celelalte , cum am ajuns noi stapanii planetei , ce rol am jucat in transformarile ei de pana acum , cum ne-am transformat noi insine , cum aproape am devenit zei si incotro ne ducem , sunt intrebari la care probabil veti gasi raspunsuri daca veti citi aceasta carte ...

Surprinzator lectura nu este greoaie  , dimpotriva te tine ''cald'' , e acel gen de literatura ce creeaza dependenta de la primele randuri ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Dum 12 Ian - 19:41

Da, pare interesanta, daca esti pasionat de asa ceva. Eu nu prea sunt. Acum am alte lecturi Smile Chiar imi fac griji pentru multele carti in care am investit o groaza de bani si care, probabil vor ramane necitite Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Lun 13 Ian - 17:49

Cunosc o doamna ajunsa la venerabila varsta de 84 de ani , fosta invatatoare , de o curiozitate si luciditate extraordinare , o femeie care inca citeste mult  si cu care poti vorbi  despre aproape orice .
Fiind crestina  inevitabil am avut discutii pe tema religiei si ateismului , dumneaiei aducand argumente din scrierile mai noi sau mai vechi religioase , invataturi ale clerului sau filozofilor crestini , majoritatea bazate pe interpretarea Bibliei , eu cu dovezi istorice si stiintifice : va spun sincer ca n-am reusit inca sa ne plictisim sau suparam unul pe celalalt Laughing  .
  Unde vreau sa ajung : acum vreo doua saptamani i-am dat sa citeasca ''Sapiens''  si ma asteptam sa intampine ceva greutati sau sa se plictiseasca , dat fiind expunerea mai stiintifica ,   termenii tehnici in care prezinta societatea moderna  autorul , insa spre uimirea mea , ieri la o cafea imi spune zambind ca a ajuns la pagina 182 ( sunt vreo 400 ) si n-a intampinat nici o dificultate , dimpotriva multe lucruri care-i erau neclare si le-a lamurit acum .

''Sapiens'' chiar merita citita , Barack Obama a trecut-o pe lista personala a celor mai interesante 10 carti din lume ... la cate romane ai cumparat ce mai conteaza inca unul ?
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 13 Ian - 20:09

Daca-i greoaie, nici o sansa sa imi "pierd timpul" cu ea Laughing

Ce mai citesc eu? Biblia Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Sam 18 Ian - 13:43

"Sapiens" e si una din cele mai furate carti... Neutral
Eu am inceput acum, "Cosmo sapiens" a lui John Hands. Se zice ca e si mai cuprinzatoare, ba chiar mai interesanta decat cea a lui Harari. Vom vedea! Wink
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  shadow Sam 18 Ian - 16:59

''Furata'' , nu inteleg unde bati Rolling Eyes ...


Ce mai citesc eu? Biblia
Biblia am citit-o pe la 24-25 de ani  de la un cap la altul , apoi am mai revenit din cand in cand pe anumite pasaje .
Impresia lasata  am regasit-o si la altii printre care Einstein : '' Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti",

Faptul ca Pitu si inca foarte multi oameni sunt de alta parere nu ma deranjeaza catusi de putin , le respect  optiunile , asa cum a facut-o si distinsul savant   Cool ... oricum , credincios sau nu e bine sa citesti o data in viata Biblia Smile  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Dum 19 Ian - 20:43

Mna. Si oamenii de atunci erau primitivi. Noi, astia contemporanii, suntem primitivi in gandire. Laughing

Un mare ghinion ar fi ca din "legendele" alea, macar una sa fie adevarata. Laughing

Pe mine m-au fascinat oamenii care au pus in practica ce scrie acolo. Asa am descoperit ca nu sunt deloc primitivi, ci au chiar o gandire nobila. Ma rog, in crestinism tema principala e invierea mortilor, in primul rand a mortilor vii. Wink Daca Hristos n-a inviat din morti, sunt cel mai mare cretin din lume- ca cred in nustiuce- o zice apostolul Pavel. Cretin, nu crestin. Laughing Despre cei care nu cred, nu zice nimic, nici eu. Laughing

In rest, citesc de toate. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 3 Feb - 12:51

Daca ai citit Biblia la 24 de ani, cap coada, nu-i de mirare ca ai citit-o ca pe o lectura si ca ai inteles-o ca pe niste povesti copilaresti Smile Biblia nu o intelegi din prima. Uneori nici din a doua Wink Iar ca sa o intelegi mai bine, trebuie sa incepi cu Noul Testament si abia dupa ce l-ai inteles, vei intelege si Vechiul Testament Smile E atat de plina de subintelesuri si de subtilitati... da' pentru un om de stiinta cu un o gandire riguroasa, "de inginer", toate subtilitatile alea raman ascunse ca si cum nici n-ar exista Wink Cati ingineri adora poezia? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 33 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 33 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum