GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 23 din 34 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Tizona Joi 18 Oct - 21:03

Eu o cumparasem cu mai bine de un an in urma, dar, pentru ca stiam ca nu e cu psihopati criminali in serie, am lasat-o necitita pana acum.
Fiind fara alta ocupatie, fara tv si net, in luna ce-a trecut, am citit tot ce imi ramasese necitit. Mare mi-a fost surpriza sa constat ce tineam eu in biblioteca..
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Joi 18 Oct - 21:06

Ce-ai facut, n-ai platit cablul? Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 18 Oct - 21:07

Daca te-a impresionat atat de mult, trebuia s-o pui la topicul cu cele mai frumoase carti "Carte frumoasa, cinste cui te-a scris..." Smile Aici punem tot ce citim, acolo doar crema Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  tegeusa Vin 11 Ian - 16:21

Am terminat HELLFORGED de Ben Counter. Face parte din saga Soul Drinkers si vorbeste despre lupta pentru libertate intr-un univers unde exista numai razboi - Warhammer 40 000. Partea proasta este ca nu sunt traduse cartile si chiar si cele in engleza le gasesc foarte greu. Si-s roman, ceea ce inseamna ca nu dau bani ci incerc sa le piratez de pe undeva Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty ce mai citeste lumea

Mesaj  seaman65 Vin 11 Ian - 16:38

Nu cred ca piratarea este apanajul nostru. Sunt altii mai ceva ca noi. Noi suntem mici copii. Oricum, din punctul meu de vedere, ceea ce se afla pe net ar trebui sa fie gratis pentru toata lumea.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 13 Feb - 21:47

Am citit zilele astea “Shirley” de Charlotte Bronte.
O scriitura specifica surorilor Bronte. O poveste de iubire… de fapt povestea a doua iubiri ce se deruleaza in paralel. Romantism, sentimente puternice, caractere frumoase si puternice - pe masura sentimentelor ce le nutresc - personaje pe care le indragesti si pentru care tremuri de emotie, pentru ca-ti doresti sa le vezi fericite in finalul cartii. Si asa se si intampla. Dragostea invinge totul. Dragostea e mai presus de ratiune, de avere si de interese.
O carte care merita citita, daca iti place literatura clasica engleza. Mi-a placut cartea, chiar daca n-am “devorat-o”.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Joi 7 Mar - 15:30

"Shirley"- destul de greu de intrat in subiect, dar pe urma te afunzi usor in lumea personajelor.

Am citit "Villette", tot de Charlotte Bronte. Ceva in genul "Jane Eyre", dar mult mai fada actiunea.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Vin 12 Apr - 21:43

"Profesorul" de Charlotte Bronte.
Cartea preferata a romancierei prin care ne transmite cateva momente din viata personala si din experientele traite in perioada petrecuta la Bruxelles, unde a studiat franceza.
Personajul principal nu este o femeie, ci un barbat, insa iubirea profesorului din carte, este iubirea pe care a trait-o Charlotte. Naratiunea se deruleaza sub forma unei scrisori, in care profesorul ii povesteste unui fost coleg de scoala, intamplarile fericite si mai putin fericite prin care a trecut de cand s-au despartit.
Chiar daca nu este o capodopera, cartea merita citita, in special de catre iubitorii de literatura clasica engleza Smile Eu sunt printre ei si cartea nu m-a dezamagit.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Mar 16 Apr - 10:23

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am avut o curiozitate cu Coelho, nu este tocmai genul de autor pe care sa-l citesc, si marturisesc ca mi-a placut.
"Unsprezece minute" este povestea unei brazilience care pleaca de acasa din dorinta de a cunoaste oameni noi, si poate pe printul ei cu care urma sa se casatoreasca si sa aiba o viata fericita....... Ajunge la Geneva prostituata. Toata aceasta experienta o maturizeaza rapid, o face sa inteleaga ca realitatea este diferita de basmele din copilarie, dar ea nu se lasa doborata. Invata limba franceza, citeste tratate de psihologie, economie, politica; renunta la visul ei legat de print, dar se va intoarce acasa cu bani pentru a cumpara o ferma....Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la piata....in cele din urma afla ce este dragostea.



habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 16 Apr - 10:52

Mie nu mi-a placut deloc cartea asta. A fost o mare dezamagire, dupa care am refuzat sa-l mai citesc pe Coielu Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Mar 16 Apr - 11:05

Daca n-as fi citit suficiente carti despre dezvoltarea personala probabil ca si eu as fi fost dezamagita...dar cartea asta are niste subtilitati, ca si "Alchimistul",pe care nu toata lumea le percepe. Depinde foarte mult de experienta personala si de perceptie.

Ai citit vreodata biblia? Ai putut s-o digeri? Ai avut rabdare s-o citesti pana la final? Eu m-am distrat citind-o, m-a fascinat! Razz

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 16 Apr - 12:38

N-am citit-o. Nici n-am incercat Neutral

Exact. Depinde de experientele personale si de perceptie.
Daca ar fi fost scrisa de o femeie, as fi perceput-o altfel, ca fiind mai realista. Asa, scrisa de un barbat, mi s-a parut o banala fictiune.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Mar 16 Apr - 13:00

Eu citesc ce-mi pica-n mana, sincer. Si iau ce-i mai bun din fiecare lectura. Coehlo imi da o anume stare de spirit... Smile Mie imi place.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  habibi77 Mar 16 Apr - 13:13

Fara a fi o critica (eu apreciez diversitatea ), diferenta dintre noi este ca tu apreciezi mult mai mult decat mine felul in care este scrisa o carte. Acorzi o foarte mare importanta cuvintelor si modului in care ele sunt folosite. Daca ar fi fost scrisa de o femeie, cu siguranta ar fi avut mai multe amanunte picante. Razz

Pentru mine important este doar mesajul.

PAULO COELHO – UNSPREZECE MINUTE
Îi mulţumesc de asemeni Antonellei Zara,care mi-a permis să folosesc pasaje din cartea sa Ştiinţa pasiunii,
ca să ilustrez unele părţi din jurnalul Mariei.În sfîrşit, îi mulţumesc Mariei(pseudonim), astăzi stabilită la Lausanne, căsătorită şi cu două fete frumoase, care încursul numeroaselor noastre întîlniri ne-a împărtăşit, mie şi Monicăi, povestea ei, pe care se întemeiază cartea de faţă.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mar 16 Apr - 13:20

Cred ca are destule amanunte picante, nu mai are nevoie si de altele Laughing
Pe scurt: mie nu mi-a placut.

Oricum, la topicul asta vorbim despre ce citim....indiferent ca ne place sau nu. Nu suntem la topicul de carti preferat si nici la cel cu carti care NU ne-au palcut Smile

Si eu, ca si itina, citesc tot ce-mi pica in mana.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 23 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 23 din 34 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum