GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

+9
dorina_s
itina
freda white
myrk
seaman65
Violoncella
pitulicea
atat de simplu
habibi77
13 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  habibi77 Mier 28 Iul - 11:35

Rezumarea primului mesaj :

Diferenta dintre aceste doua genuri de terapie este urmatoarea: medicina alopata trateaza efectul (simptomele de natura fizica), in timp ce terapia holistica se concentreaza asupra cauzelor bolilor, (dezechilibre la nivelul corpului energetic),si trateaza omul ca intreg (corp, minte, suflet).

Eu sunt adepta terapiei holistice, insa nu pot nega utilitatea terapiei alopate. Daca , spre ex , imi tai un deget n-o sa mi-l pansesz cu ierburi, merg la un chirurg sa mi-l coasa, logic. Pe de alta parte, tratamentele chimice (sintetice) specifice terapiei alopate fac bine pe moment, dar pe termen lung fac rau.

Medicina holistica cuprinde urmatoarele terapii: Bioenergoterapia, Homeopatia, Ayurveda, Aromoterapia, Acupunctura, Cristaloterapia, Reflexoterapia

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mar 18 Iun - 10:52

Am si eu doua bataturi, la degetele mici de la picioare. Neutral  Din cauza incaltamintei. Toti papucii ma strang in latime.

Am sa incerc cu propolis sa vad daca trec.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Vizitator Mar 18 Iun - 13:41

Tinctura de propolis. Daca nu ai posibilitatea sa ti-o prepari singura, ti-o recomand pe cea de la DaciaPlant, se gaseste in farmaciile catena, sau poti comanda direct pe site-ul lor. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mier 19 Iun - 15:03

Am vorbit cu "cunoscatorii". Tinctura de propolis nu te scapa de bataturi decat in teorie Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Mar 16 Iul - 16:39

Nu toate sunt panaceu universal, desigur. La bataturi am incercat si eu tinctura, nu merge. Am preparat un unguent pentru arsuri din cartea lui Ovidiu Bojor, la care am adaugat tinctura de propolis! Am folosit cativa litri pentru o persoana arsa grav pe spate, cu infectie si puroi! Pielea s-a regenerat in mod miraculos, in mai bine de o luna, doctorii nu mai stiau ce sa-i faca! Prin anii 90, am fost la Bucuresti la doctorul Dan Perieteanu, facea sedinte de bionergie! Smile Avea o ansa din cupru, cu care masura el nu-s ce, care se invartea singura! Smile Am tinut si demonizati, patru barbati nu reuseam sa tinem o fata slabuta! Ia sa-mi spui ca nu exista energie daca n-o vezi, nu Habibi? Smile

Dan Peretianu, scuze! Very Happy
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mar 16 Iul - 18:25

Eu nu cred in teorii. Doar practica ma convinge Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Mar 16 Iul - 18:41

Pai eu-s teorie? Din experienta am spus! Very Happy
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mar 16 Iul - 18:52

Laughing Laughing  Atata timp cat te citesc, esti teorie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Mar 16 Iul - 19:09

Eu inca nu te-am citit! Cool 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mar 16 Iul - 19:18

Sunt topice la care nici n-ai sa ma citesti Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Mar 16 Iul - 20:20

Esti atat de misterioasa? Surprised 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  freda white Vin 8 Noi - 14:27

Pitule, te contrazic. Si eu am testat bioenergoterapia pe fica mea inca de cand avea aprox 4 ani. Avea gatul foarte sensibil. infectia era la ea acasa si nu se dadea batuta cu nici un tratament. analize peste analize si iar tratamente. si nimic nu-si facea efectul. si atunci o colega m-a trimis la un nene care se ocupa cu bioenergoterapia si era si asistent la spitalul militar. i-a facut ficei mele o serie de 3 sedinte si crede-ma nu a mai avut probleme cu gatul nici in ziua de astazi. si mi-a explicat ca nu a facut decat sa-i incarce sistemul energetic ca astfel corpul sa poata lupta singur contra infectiei.
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Vin 8 Noi - 14:28

Asa o fi, nu va contrazic Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Vin 8 Noi - 20:39

Ai facut-o deja! Surprised Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Vin 8 Noi - 20:43

Da, dar n-o mai fac, nu vezi? Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Vizitator Mar 12 Noi - 11:00

Pentru un somn linistit !
Specialiştii ne recomandă ca pentru a avea parte de un somn liniştit să ne aranjăm dormitorul în aşa fel încât să avem parte de întuneric, linişte şi miros plăcut. Interesant este faptul că mirosul poate fi mai important decât am bănui. De secole, există oameni care recomandă anumite mirosuri atât pentru trezit, cât şi pentru un somn liniştit.
1. Levănţica
Parfumul de lavandă ne ajută să adormim mai repede şi mai bine. Prin urmare, datorită acestei arome nu numai că avem parte de un somn bun, dar ne vom trezi şi mai odihniţi.
Levănţică, spun specialiştii, poate îmbunătăţi calitatea somnului pentru toată lumea, însă se pare că ea are cel mai mare efect asupra femeilor şi a persoanelor tinere, mai ales asupra celor care suferă de insomnie moderată.

2. Rădăcina de valeriana
De mult timp, rădăcina de valeriană se utilizează pentru tratarea anxietăţii şi a problemelor de somn. În Roma antică, medicul şi filosoful Galen prescria valeriana pentru tratarea problemelor de somn. Şi astăzi, planta continuă să fie cunoscută ca un supliment oral popular.

3. Menta
Cercetările indică faptul că menta este benefică pentru reducerea senzaţiei de oboseală şi pentru o mai bună concentrare.

4. Lămâia
Mirosul de lămâie promite să vă trezească şi să vă dea energie pentru zilele lungi şi dificile.



Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 2 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum