GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

+9
dorina_s
itina
freda white
myrk
seaman65
Violoncella
pitulicea
atat de simplu
habibi77
13 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  habibi77 Mier 28 Iul - 11:35

Rezumarea primului mesaj :

Diferenta dintre aceste doua genuri de terapie este urmatoarea: medicina alopata trateaza efectul (simptomele de natura fizica), in timp ce terapia holistica se concentreaza asupra cauzelor bolilor, (dezechilibre la nivelul corpului energetic),si trateaza omul ca intreg (corp, minte, suflet).

Eu sunt adepta terapiei holistice, insa nu pot nega utilitatea terapiei alopate. Daca , spre ex , imi tai un deget n-o sa mi-l pansesz cu ierburi, merg la un chirurg sa mi-l coasa, logic. Pe de alta parte, tratamentele chimice (sintetice) specifice terapiei alopate fac bine pe moment, dar pe termen lung fac rau.

Medicina holistica cuprinde urmatoarele terapii: Bioenergoterapia, Homeopatia, Ayurveda, Aromoterapia, Acupunctura, Cristaloterapia, Reflexoterapia

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  itina Mar 12 Noi - 11:04

De levantica stiam ca relaxeaza, valeriana te drogheaza de-a dreptul Laughing dar menta si lamaia doar au un miros mai aparte. Nu mi se pare ca ar fi cine stie ce tonice. Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  atat de simplu Mar 12 Noi - 11:29

Sa stii ca la mine menta chiar are efect tonic, la fel si lamaia...care are un miros proaspat. Sunt singurele arome care ma ajuta in timpul crizelor de fiere, de fapt singurele suportate atunci.Levantica stiu si eu ca relaxeaza, desi la mine nu prea a avut efect Laughing , valeriana n-am incercat. Smile Cred ca mi-ar trebui cantitati uriase la ce somn aiurea am. Laughing 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Joi 3 Dec - 19:45

Pe la inceputul topicului o tineam sus si tare ca nu cred in energii si fel de fel de terapii, iar azi tocmai am incercat-o pe una dintre ele Laughing
Asta nu inseamna ca de-acum inainte cred Very Happy Eu sunt un fel de Toma Necredinciosul combinat cu Gica Contra. Laughing


TEHNICA BOWEN prezinta unul dintre cele mai profunde concepte terapeutice existente in lume, in prezent. Se bazeaza pe teoria conform careia, odata ce s-a realizat relaxarea totala a corpului, se activeaza abilitatea proprie organismului de a redresa orice problema a corpului si a mintii, prin readucerea acestora la echilibru si armonie.
Tehnica Bowen este o formula unica de re-echilibrare neuro-musculara. Lucreaza atat prin sistemul nervos, la nivel structural si muscular, cat si prin sistemul circulator si limfatic. Este recunoscuta pentru eficienta sa in tratarea afectiunilor interne si reducerea duratei convalescentei.

Mai multe despre aceasta tehnica puteti citi aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Unii zic ca ar fi foarte eficienta. Eu care n-am probleme grave, ca sa-i pot simti eficienta, nici macar nu-mi dau seama de ce imi pierd timpul si imi cheltui banii cu asa ceva.
Pentru inceput am zis ca vreau sa o fac pentru detoxifiere (nu cred ca voi simti cand ma detoxific Laughing si nici nu cred ca ma voi simti mai curata in interior) si pentru imbunatatirea circulatiei periferice. Aici as avea o problema, in sensul ca-mi ingheata picioarele. Dar imi ingheata doar cand uit de mine la comp si stau picior peste picior. Ei bine, in pozitia asta, in care circulatia sanguina e mult ingreunata, cred ca oricine ar avea probeleme... Deci nu e nevoie de o terapie, e nevoie doar sa las naibii compul Laughing
Oricum, o sa va mai tin la curent cu evolutia starii mele, in cazul in care nu renunt dupa prima sedinta. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Medicina

Mesaj  dorina_s Joi 3 Dec - 20:09

Pe mine terapia Bowen m-a ajutat, am avut durer de spate si dupa 5-6 sedinte am scapat normal ca dupa ce nu m-a mai durut spatele am uitat sa mai merg Laughing
problema e ca efectele  nu intotdeuna se vad dupa prima sedinta, depinde de capacitaea organismului de a reactiona si de a rezolva problema.Se lucreaza, in principal, prin sistemul nervos, atat asupra sistemului osos cat si la nivel muscular. trebuie deci sa ai rabdare!
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Joi 3 Dec - 20:30

Dorina draga, ma bucur ca ai facut comentariul asta. Ma simt impinsa si spre a doua sedinta Laughing
Prietena mea a facut pentru pinteni (la picioare). O dureau ingrozitor. Acum nu o mai dor confused
Cu coloana am si eu probleme, dar nu ma doare tot timpul in ultimul timp. Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Sam 5 Dec - 14:47

Dupa prima sedinta de Bowen, m-au apucat iar durerile de coloana Neutral Ma doare cum nu m-a mai durut de mult. Terapeuta zicea ca asa e normal sa fie. Daca am dureri, cica e de bine... inseamna ca organismul incepe sa lucreze in urma sedintei.
O fi de bine, dar eu nu-mi pot termina curatenia Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mier 6 Ian - 21:07

Ziceam ca o sa mai revin la topicul acesta de indata ce voi mai avea ceva de spus. De fapt ma laudasem ca o sa povestesc ceva pentru doro si pentru altii care ar putea fi interesati. Smile

Doro zicea ca sotul ei are probleme si ca nu-i mai trece raceala de o buna bucata de vreme. In situatia asta a fost si Stefana, nepoata mea mai mare. A chinuit-o raceala mai bine de o luna, timp in care a luat fel de fel de medicamente, inclusiv antibiotice, dar fara rezultat. Chiar daca o zi-doua se simtea mai bine, in a treia zi febra si tusea reveneau. A mers la o sedinta de Bowen si s-a facut bine Very Happy In cel mult doua zile a fost "ca noua" fara sa mai ia vreun medicament.
Ei bine, cum sa fi crezut EU una ca asta cand mi-a povestit? Eu care-s Toma necredinciosul mereu? Fireste ca n-am crezut-o si am fost convinsa ca exagereaza.

Intr-una din zile i-am spus unei colege de serviciu ca ma grabesc sa ajung acasa, pentru ca am programare la Bowen. Mi-a zis ca si mama ei a facut terapie, tot pentru coloana si cu rezultate dintre cele mai bune. Cum ne-am intins la vorba pe tema asta, imi zice colega:
"Sa vezi ce mi s-a intamplat mie! Eram racita de aproape doua luni si cum mergeam cu mama la terapie, asteptand-o in hol, tuseam mai ceva ca un magar. A venit terapeuta la mine si mi-a zis: dezbraca-te si intinde-te pe pat. Nu vreau sa te mai aud tusind. Am ascultat-o. Mi-a facut doar cateva miscari de Bowen si intr-o zi-doua n-am mai tusit deloc si m-am vindecat complet."

scratch  Era exact ce-mi spusese si Stefana. Cand doi oameni iti spun acelasi lucru, parca-parca incepi sa crezi  Laughing
Da' stati asa, ca inca nu-s pe deplin convinsa.
Azi mi s-a plans un coleg ca-i asa de racit, ca de doua luni ia medicamente, ca a cheltuit deja 500 de lei pe medicamente si starea lui nu-i deloc mai buna....si ca nu stie ce sa faca.
Idea  Ei, stiu eu ce trebuie sa faca  Laughing  I-am facut programare la Bowen si va fi "cobaiul" meu. Daca si lui ii trece intr-o zi-doua, chiar o sa cred in Bowen!  yes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Vizitator Mier 6 Ian - 21:20

scratch scratch

incepi sa ma intrigi. thinking
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Mier 6 Ian - 21:52

In ce priveste problemele de coloana, Dorina ne-a confirmat ca dupa 5-6 sedinte a scapat de dureri. Eu azi am trecut prin cea de-a 5-a sedinta. Inca mai am dureri de spate, deci nu pot spune ca "sunt rezolvata".

Colega mea imi spunea despre mama ei care nu se mai putea ridica din pat din cauza coloanei si era pregatita sa recurga la ultima solutie: operatia. A incercat totusi si Bowenul... ca omul disperat. La prima sedinta au luat-o doi barbati cu scaunul - fiecare tinand de cate o parte a scaunului - si asa au transportat-o pana in cabinet. Dupa 3 luni de sedinte (se face o sedinta pe saptamana), femeia a reusit sa umble singura. Ce-i drept, umbla inca rau, ca un copil ce invata sa mearga, dar ea era extrem de fericita... umbla! Smile

Mama mea a avut nu demult un accident, i-a fost prins un nerv la coloana si nu s-a mai putut misca. Fiind in State, voia sa ia primul avion si sa se intoarca acasa. Nu avea rost sa stea acolo in pat, sa boleasca. Avea si dureri mari.
I-am zis sa vina acasa si am s-o duc la un chiropractician de care auzisem lucruri bune. S-a dus acolo la un chiropractician, sperand sa scape macar de dureri pana ajunge acasa, dar n-a fost incantata de rezultate. I-am zis din nou sa se intoarca in tara si daca e nevoie, mergem la operatie. Cei de acolo au trimis-o la terapie Bowen. S-a dus la cateva sedinte, dupa care s-a ridicat din pat si n-a mai avut dureri. Ne-a anuntat ca nu mai vine acasa, decat cel mai devreme in mai Very Happy A trecut de atunci o luna si n-am auzit-o sa se mai planga.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  atat de simplu Joi 7 Ian - 16:47

Eu cred in practicile astea, cu conditia ca terapeutul sa fie priceput. Din pacate sunt o groaza de profitori care fac 2-3 saptamani de curs ( si ma refer la toate terapiile, nu doar la asta), isi insusesc nu stiu ce titlu de terapeut si se apuca de " tratamente". Astfel, fac mai mult rau, dar nu si pentru buzunarul lor. Problema e ca nici pacientii nu stiu ce sa ceara sau la ce sa se astepte, asa ca accepta orice. Si spun asta din proprie experienta, am nenumarate exemple. N-are rost sa aprofundez. In orasele mai mari, fiind mai multi, mai ai de unde alege. Intr-un final se poate gasi si-un terapeut dedicat. Eu am renuntat sa mai caut, deocamdata. Nu mi se pare normal ca eu, ca pacient, sa cunosc lucrurile elementare, iar "terapeutii" sa nu le stie. M-a dezarmat un raspuns dat unei intrebari pe care i-am pus-o unui cunoscut, stiind ca o amica de-a lui mergea la un astfel de terapeut. Intrebarea a fost cam
asa:" Cum de merge acolo?", iar raspunsul a fost: "Ea nu-i pretentioasa."
Razz Embarassed Laughing Serios? Sa ceri un serviciu de calitate pe banii tai, asta inseamna? Ca banii dati nu-s mai putini pentru o treaba facuta de mantuiala. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk Sam 11 Iun - 18:50

Eu cand am ajuns la spital cu tahicardiile mele, am intrebat o doamna doctor ce prognostic prevede acestei/ acestor afectiuni. Raspunsul a fost unul halucinant: de unde vreti sa stim noi, doctorii? Doar nu suntem Dumnezeu! Laughing

Asa incat... credeti ce vreti! Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Annmarie Joi 2 Mar - 0:35

Ai dreptate Myrk, important e ce crezi Smile
Autosugestia face mare parte din treaba.
Eu nu sufar de nimic si nu trebuie sa ma tratez, ma pot bucura de tot si orice. Cred Smile Cand ma supar, ma cert cu toti in care am crezut. Ii fac praf, pe urma ii iert. Mental, binenteles. Si nu uit sa zambesc, ca sa nu se prinda gandurile negre de cele luminoase Very Happy

In rest, mai iau cate o vitamina, cate un Paracetamol, cam odata pe luna fac un amestec de ierburi, uneori recurg la Reiki sa cresc nivelul nergetic, dar cred cu sfintenie ca oboseala se trateaza prin odihna, iar odihna induce vindecarea. De la sine Smile

Am un loc aparte in organizatia maestrilor Reiki, mai dau cu ei si de paant cand isi iau titluri peste titluri, dar ne intelegem bine si pot spune ca la nevoie, un grup mai mare de initiati face minuni, prin puterea intentiei. Oricum, nu e cultura noastra, ne pricepem si noi dar niciodata nu la fel cu orientalii.

Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Dum 16 Apr - 20:29

Pentru ca m-a intrebat Annmarie cu ce si-a tratat mama diabetul, am sa-i raspund aici.
Pe langa tratamentul pe care i l-a dat medicul de familie, a folosit si Nopalin, un medicament naturist distribuit prin CaliVita. Medicamentul e un detoxifiant, care reduce glicemia si colesterolul. A fost foarte multumita de medicamentul asta si are tot timpul o cutie in casa, chiar daca nu-l mai ia zi de zi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Annmarie Dum 16 Apr - 23:37

Multumesc pentru informatie. Uite ca am ajuns suferinda, desi acum cateva luni ma simteam indestructibila. Am racit intre timp si la medic m-au diagnosticat cu diabet. De mai bine de o luna se straduiesc sa imi stabileasca un tratament corespunzator, eu le-am spus ca la mine nu asa functioneaza cum cred ei Laughing , dar astia nu cred decat in ce stiu ei.

Voi comanda online Nopalin.

Cat despre holistica, este ceea ce simtim, credem, intelegem. Eu fac Reiki de 8 ani.

Fostul meu profesor de Reiki Usui, sustine ca cei mai buni vindecatori sunt cei care nu inteleg nimic, ci se lasa " pe mana " energiei superioare Rei. Rei este energie inteligenta, de nemanipulat cu vointa, cu energia Psi, proprie mintii. Tot ce foloseste Rei este corpul prin care trece fara a se amesteca cu energia proprie corpului, luand doar intentia ca directie +, dupa care merge unde este nevoie.

Viata -- miscare -- vibratie -- rezonanta -- numar de frecventa -- structura -- dezintegrare -- restructurare.

Uneori procesul de vindecare este indelungat fiindca energia dezintegreaza si restructureaza.
Am experienta pozitiva in Reiki, nu am avut dureri de cand folosesc tehnica, de asemenea, este o energie blanda, plina de sustinere emotionala, ceea ce nu se poate spune despre celelalte energii.

Am folosit energia pentru tratamente pe persoane, care au fost multumite de rezultat si pentru situatii, care s-au rezolvat. De asemenea, am facut initieri pentru toate gradele, energia fiind preluata cu succes.

Oricand fac o punte intre doua centre blocate. Pot curata, relaxa si revitaliza corpurile, spatiile. Ma bucur de ani buni de iubirea mea pentru Rei.

Nu sunt totusi nemuritoare Smile , dar nici nu sufar.

Am lineaj pe doua ramuri:

1.Mikao Usui, Dr Chujiro Hyashi, Mrs Hawayo Takata, Phyllis Lei Furumoto, Claudia Hoffman, Mary Shaw, Christine Henderson, Bruce Way, Neal Lyster, John Pickering, Martin Lee, Gary Steadman, Stephen Lovering, Chris Comish, Mahacita Bahuruci, Roger Nobles, EU.

2. Mikao Usui, Dr Chujiro Hyashi, Mrs Hawayo Takata, Phyllis Lei Furumoto, Claudia Hoffman, Mary Shaw, Christine Henderson, Bruce Way, Neal Lyster, John Pickering, Martin Lee, Craig Farquharson, Ian Sadler, Roger Nobles, EU.

In fiecare zi invat cate ceva, ce ma ajuta.
Ajut si eu, oricand pot, desi nu toti colegii inteleg de ce lucrez gratis cel putin pe jumatate. Sincer, nici eu nu stiu, dar asa simt, asa fac. Nu doar cu Reiki, dar si cu predatul. Iar duminica lucrez in loc de doi. De cele mai multe ori imi fac timp pentru cei pe care nu-i suporta nimeni. Nu stiu de ce.

M-am obisnuit cu ceea ce sunt, desi m-a durut un timp, dar am insistat putin si uneori chiar pot simti egoul din mine, desi mi-ar fi rusine sa-l sustin. L-am putut accepta dupa o sedinta de energizare din partea vindecatorului german Michael Grauber din Stuttgart si dupa multe discutii si meditatii cu grupul.

Ce interesanti suntem ! Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  pitulicea Lun 22 Mai - 19:57

Interesant ce ne spui aici, dar pentru mine e prea complicat Nu inteleg Rolling Eyes

Eu am sa va spun ceva mult mai simplu si pe intelesul tututor.  Smile
Cea mai mare problema a mea este coloana vertebrala. Stiti cu totii despre asta, pentru ca "ma plang" destul de des Laughing  Am o gramada de vertebre dislocate, ceea ce-mi produce dureri in anumite situatii.
Am fost o data la un doctor. Atunci aveam dureri mult mai mari, deoarece aveam si o luxatie a coloanei la nivelul bazinului. Mi-a pus oasele la loc, dupa care am stat aproape nemiscata timp de 10 zile, ca sa se fixeze vertebrele in pozitia corecta. Dupa aceea n-am mai avut voie sa fac efort.
Efort, bine-nteles, am facut. Nu-s omul care sa stea locului sau care sa cheme pe cineva sa mute un dulap, daca dulapul trebuie mutat dintr-un loc in altul Very Happy Pun mana, umarul si vointa si-l mut!
In timp, vertebrele s-au dislocat iar. Am apelat la terapia Bowen. N-am fost multumita. N-am simtit efecte spectaculoase.

Acum am apelat la chiropractura. Nu-mi place tehnica asta, asa cum nu mi-a placut nici primul doctor care "m-a reparat". Sunt niste miscari, mai mult sau mai putin bruste, prin care vertebrele sunt constranse "sa sara la loc". Urasc asta!  
Nici metoda aceasta nu m-a vindecat total. Inca mai am dureri, dar parca nu-s la fel de mari.  Am facut trei sedinte, dupa care se ia o pauza, apoi se reiau sedintele. Nu cred ca le voi relua. Dupa cum spuneam: urasc asta! Very Happy

Doctorul mi-a dat sa fac si niste exercitii pentru intarirea musculaturii din jurul coloanei. Trebuie sa le fac in fiecare seara de-acum inainte. O sa va dau si exercitiile, in caz ca vrea cineva sa le faca.
Pe langa exercitii, mi-a mai recomandat un medicament. E pentru intarirea articulatiilor si a oaselor. Stiam ca am o problema cu oasele si articulatiile (o simt si la genunchi), asa ca l-am ascultat si am luat medicamentul. Se numeste Celadrin forte. Se poate lua fara prescriptie medicala, intrucat e un medicament pe baza de uleiuri vegetale.
Medicamentul nu e impotriva durerilor.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA - Pagina 3 Empty Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum