MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  habibi77 la data de Mier 28 Iul - 11:35

Rezumarea primului mesaj :

Diferenta dintre aceste doua genuri de terapie este urmatoarea: medicina alopata trateaza efectul (simptomele de natura fizica), in timp ce terapia holistica se concentreaza asupra cauzelor bolilor, (dezechilibre la nivelul corpului energetic),si trateaza omul ca intreg (corp, minte, suflet).

Eu sunt adepta terapiei holistice, insa nu pot nega utilitatea terapiei alopate. Daca , spre ex , imi tai un deget n-o sa mi-l pansesz cu ierburi, merg la un chirurg sa mi-l coasa, logic. Pe de alta parte, tratamentele chimice (sintetice) specifice terapiei alopate fac bine pe moment, dar pe termen lung fac rau.

Medicina holistica cuprinde urmatoarele terapii: Bioenergoterapia, Homeopatia, Ayurveda, Aromoterapia, Acupunctura, Cristaloterapia, Reflexoterapia

habibi77
6
6

Sus In jos

Re: MEDICINA ALOPATA vs. MEDICINA HOLISTICA

Mesaj  myrk la data de Lun 22 Mai - 20:59

Vertebrele alea de la ce s-au dislocat? Acum incep sa inteleg de ce adori soarele. Cred ca-ti face bine la oscioare. Organismul tau simte ce e bine pentru el si-si cere drepturile. Cred ca n-ar trebui sa-l nedreptatesti nici cand vine vorba de placinte. Laughing
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Lun 22 Mai - 21:27

Vertebrele alea, pentru ca oasele sunt foarte fragile... ca structura, nu ca forma Laughing se disloca usor, in special din cauza efortului. Dar si din cauza pozitiei sezand la calculator, ore in sir. Mereu mi-a placut sa fac munci grele, sa simt ca sunt puternica. La sala, faceam antrenament cu greutati mari - le depaseam pe 85% din fetele de la sala la greutati. Mi-am fortat osatura, cu toate ca am avut de cand ma stiu o mare lipsa de calciu, magneziu si alte vitamine.
Cu toate problemele pe care le am, inca ma simt puternica sportiv
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Vin 9 Iun - 12:51

Pentru a scapa de durerile de coloana, am vrut sa-mi iau si eu centura cu turmalina Rolling Eyes  Am auzit de pe la altii ca are efect. Dar, am vazut acum pe net ca are contraindicatii Crying or Very sad  Pentru cei cu hipertiroidism, asa cum sunt eu, nu-i buna Crying or Very sad  O sa raman cu durerile de sale.

Ati folosit careva? Aveti pareri pro sau contra despre ea?  Rolling Eyes  
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Vin 9 Iun - 14:19

N-am auzit de centura asta. Poate ti-ar prinde bine niste impachetari cu namol. Am auzit cate ceva despre Techirghiol.
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Vin 9 Iun - 14:44

N-am de gand sa ma mut in sud Razz Iar la mare nu ajung anul asta. Si chiar daca as ajunge, o cura de 10 zile ar fi cam putin.
Centura asta o porti zilnic, nu de 10 ori pe an. Smile
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Vin 9 Iun - 15:19

Apai, na. Cu tine cine-o scoate la capete? Comanda atunci un vagon de namol la Techirghiol. Ti-l livreaza prin curier. Laughing
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  Annmarie la data de Vin 9 Iun - 19:18

Exista in farmacii la noi, un unguent rusesc.

Am folosit multi ani, la primele simptome de durere lombara sau sciatica,este bun si pentru dureri de hernii de disc.
Nu am avut probleme, nu m-am blocat niciodata, cat am folosit.
Finalgon se numeste. Este, cred, cel mai puternic pe piata. Nici nu poti folosi mana ca sa te ungi, are un recipient, pui cat un bob de mazare si intinzi. Este foarte eficace.

Sa auzim de bine !
Annmarie
4
4

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Vin 9 Iun - 20:07

Oooo, asa puternic e? Si daca-l ungi cu mana ce patesti? Rolling Eyes
Am auzit de el, dar n-am auzit pareri de la cei care l-au folosit. O sa incerc sa vad daca gasesc in farmacie.
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Andy11 la data de Vin 9 Iun - 20:57

E bun și împotriva durutului în cot? Că dacă-i marfă rusească...
Andy11
3
3

Sus In jos

Mesaj  Indra la data de Sam 10 Iun - 0:11

Doamne ferește să-l doară pe cineva în cot, de-adevăratelea. Smile
Cât despre cealaltă durere... aia trece cu o poțiune specială, care se prepară cu următoarele ingrediente: 50ml de soluție de zâmbete, 50 g de praf de vise, 50 ml tinctură de empatie, si 100 g de suflet bun. Se amestecă toate cu senin de primăvară și se consumă ascultând tril de păsări.
Indra
4
4

Sus In jos

Mesaj  Annmarie la data de Sam 10 Iun - 0:28

Incalzeste foarte puternic. Vecinul meu avea hernie de disc, el folosea cand avea dureri mari. Am incercat si eu. Imi trecea durerea instant.
Annmarie
4
4

Sus In jos

Mesaj  Andy11 la data de Sam 10 Iun - 11:16

Indra a scris:Doamne ferește să-l doară pe cineva în cot, de-adevăratelea.  Smile
Cât despre cealaltă durere... aia trece cu o poțiune specială, care se prepară cu următoarele ingrediente: 50ml de soluție de zâmbete, 50 g de praf de vise, 50 ml tinctură de empatie, si 100 g de suflet bun. Se amestecă toate cu senin de primăvară și se consumă ascultând tril de păsări.

Aș avea toate ingredientele, mai puțin praful de vise. Mă ajută cineva?
Andy11
3
3

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Sam 10 Iun - 11:21

Astea-s discutii de discutat in cafenea, nu aici. Indra si Andy off topic
pitulicea
6
6

Sus In jos