GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 47 din 50 Înapoi  1 ... 25 ... 46, 47, 48, 49, 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 15 Dec - 18:20

Eu am zis ce ai spus tu... adica ateii traiesc cu regrete si mor la fel. N-am prea vazut atei fericiti. Satisfacuti, da, multumiti, da, bucurosi, da... dar fericiti, nu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 9 Ian - 22:45

Nu te contrazic , nici George Bernard Shaw n o face :
"faptul ca un credincios este mai fericit decat un sceptic nu e mai relevant decat faptul ca un betiv este mai fericit decat un om treaz " .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 10 Ian - 9:44

Eu te contrazic Smile Betivul se trezeste din betie si e la fel de nefericit ca inainte de a se imbata. Credinciosul nu se trezeste din credinta.
Eu ma trezesc fericita in fiecare dimineata. Cand ma ameteam (beata nu am fost niciodata), a doua zi ma trezeam "tot eu", cu aceleasi tristeti si deceptii. M-am vindecat de ele si nu cu bautura, droguri sau alte surogate. Fiecare e liber sa creada ce-si doreste. confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 10 Ian - 9:58

Cum am zis , nu te contrazic Razz , nici nu incerc sa-ti schimb felul de a gandi , nu am nimic de castigat , dimpotriva , s-ar mari numarul scepticilor si a nefericitilor cu inca unul Laughing  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 10 Ian - 10:49

Cu atatea dovezi, mi-ar fi greu sa devin o sceptica Laughing Sceptici sunt cei care se incapataneaza sa ramana asa si citesc doar ce se potriveste cu modul in care vor sa vada lucrurile.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 10 Ian - 15:12

Ma omori cu zile !   Razz ... Care dovezi ?  Credinta prin definitie  nu cauta dovezi palpabile , crezi sau nu  . cum bine o zicea si Carl Sagan:

„Nu poţi convinge un credincios de nimic, deoarece credinţa lui nu se bazează pe dovezi, ci se bazează pe o nevoie profundă de a crede.''

Un om odata prins sufleteste in plasa credintei ( oricare ar fi ea ) e foarte greu sau imposibil de ''salvat'' ... am pus in ghilimele spre a nu fi interpretat Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 10 Ian - 15:23

Dovezi ca nu crezi in himere Smile De ce n-ar cauta credinta dovezi? Toma nu a cautat? Iisus nu i le-a dat? Despre ce vorbim?
Din moment ce exista atat de multe dovezi ale existentei Lui Iisus si a trecerii Sale prin lume, de ce n-as crede? Doar pentru ca ma cred mai desteapta decat stiinta insasi?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mier 12 Feb - 10:40

Am dat azi peste un citat care mi-a placut:
“Niciun fulg de zăpadă din avalanșă nu se simte vinovat pentru catastrofă pe care o aduce.” Stanislaw Jerzy Lec
Frumos spus si bine gandit. Asta se vede in tot ce se intampla azi. Suntem cu totii fulgi mici, iar prin faptele noastre sau, cel mai adesea prin lipsa faptelor noastre, permitem sa se intample catastrofe Smile Ne simtim neinsemnati si asa am fi daca n-am fi multi... Tacerile, acceptarile, nepasarile, raul meu + raul tau, duc toate la avalanse Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 14 Feb - 10:08

Nu cred că avem un „drept” la fericire. Dacă ți se întâmplă să găsești fericirea, spune mulțumesc.
Marlene Dietrich

Chiar asa. Cine zice ca trebuie sa fim toti fericiti Laughing Daca nu esti fericit, inseamna ca nu ti-ai castigat dreptul acesta. N-ai facut ceea ce trebuie in viata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Lun 6 Apr - 10:21

"A iubi înseamnă a suferi. Dacă nu vrei să suferi, nu trebuie să iubești. Așadar a iubi înseamnă a suferi, a nu iubi înseamnă a suferi, a suferi înseamnă a iubi. A fi fericit înseamnă să iubești, așadar a fi fericit înseamnă să suferi, dar suferința te face nefericit; în concluzie, pentru a fi nefericit trebuie să iubești, sau să iubești ca să suferi, sau să suferi de prea multă fericire, sper că înțelegi."
Sper c-ați înțeles si voi, dacă nu, va dau voie să mai citiți o dată și înc-o dată. 🤣
Citatul este din "Budism pentru oameni ocupați" a lui David Michie dar normal, cuvintele se pare că îi apartin lui Woody Allen.
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 6 Apr - 13:20

Pai ori de iubesti ori nu, tot suferi. Deci e mai bine sa iubesti.

Asa, macar ai parte de actiune. Laughing

Dumnezeu, se pare ca iubeste actiunea.

Chiar daca acum am devenit niste oameni pasivi, casnici. Laughing

Daca analizam in detaliu propozitii de Allen, o luam razna complet. Si-asa stam in casa. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Lun 6 Apr - 15:41

Cu alte cuvinte, oricum o dai, are sens și oricum o dai, nu are. 🤣
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 7 Apr - 12:47

Pai de ce nu are sens? Ca tot murim? Dumnezeu ne da un sens si sensul e Dumnezeu. Daca nu este Dumnezeu, nimic nu are sens. Totusi, Universul n-ar avea sens daca n-ar avea un sens. Iar sensul final nu e entropia, moartea.

Mna, eu vorbesc in termeni teologici pentru ca asa gandesc. Pentru sceptici, agnostici si atei, se pot limita la in a gandi pozitiv. Deci, oricum o dai, e mai bine sa actionezi decat sa stai pasiv, chiar in durata asta limitata de viata.

Toti insa stim ca nu se sfarseste totul aici si acum. Nu stim cum... dar credem si speram. Si evident, iubind.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Mar 7 Apr - 16:25

Nu ziceam că nu are sens pentru că tot murim. E ca și cum am spune că nu are sens să ne mai naștem dacă tot murim. Sau că nu mai are sens nimic pentru că finalul e același.
Indiferent cât de habotnici sau credincioși suntem sau nu suntem, e inevitabil să nu ne dăm seama că o viață fără iubire nu ar avea sens, indiferent la ce fel de iubire ne raportăm.
Nu, pe mine mă amuza doar stiul alambicat al lui Allen de a spune un lucru care chiar e adevărat, culmea. 😉 Deși la prima vedere poate părea o prostie.
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 7 Apr - 22:38

Habotnici? scratch Eu ma gandeam ca tu nu-ti mai gasesti sensul. Pentru Woody Allen nu ma habotniceam asa. Laughing

Pai e mai simplu sa nu iubesti. Te doare-n cot de sens. Traiesti ca un cal in buiestru. Doar de dragul de-a trai. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 47 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 47 din 50 Înapoi  1 ... 25 ... 46, 47, 48, 49, 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum