GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 18 din 50 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 34 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Lun 20 Feb - 0:32

Tatal meu a dorit sa ma numesc Annemarie, dar functionara de la registru era cam intr-o ureche Smile
Iti multumesc ca vezi barbatul din spatele nickului, a fost un om deosebit.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 20 Feb - 12:22

Un nume frumos Annemarie , sau Anamaria in romaneasca pura : este un lucru cert  Cool .... despre restul putem vorbi la nesfarsit   , asa cum bine a formulat Balzac : ''multora le place să-şi dea seama de toate şi ar vrea, aşa cum a spus cel mai ingenios dintre criticii noştri, să ştie prin ce procedeu chimic arde uleiul din lampa lui Alladin.''  Laughing

Toate bune si frumoase , dar unde gasim o monstra din acel ulei ?  Rolling Eyes
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 21 Feb - 3:25

Vrei sa scoti duhul ? Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 21 Feb - 3:45

Am citit Balzac. Nu mi-a placut. Prea elaborat, stilul baroc, incarcat, este apasator pentru mine. Cam ca si rochiile timpului, rococo, rupe coaste ca sa scoata la iveala o silueta dantelata si parfumata.
Mi-ar lua cateva secole sa termin joaca cu el, de aceea nici nu incep. Citesc si mintea se inchide. D plictiseala si monotonie, descriere prea lunga, banuiesc. Ti s-a intamplat ? Mai demult mi se intampla doar in timpul lecturii, dupa un timp ascultand unii oameni cu stil balzacian Smile
Oare unde se retrage atentia cand ne lasa singuri cu ceea ce nu dorim sa receptionam ? Are un loc de refugiu, se numeste trezorerie. Acolo tinem ascuns tot ce avem mai bun. Da, da, borcanul cu dulceata...Acolo merge, si lasa-l pe Balzac sa curga ca Dunarea la Cazane. Let it flow.
Cand realitatea devine greu de suportat, scoatem tot ce putem, din trezorerie, sa fim siguri de alternative. Unii putem chiar sa traim in trezorerie si sa scoatem capul pe fereastra catre Balzac, si putem face asta mult timp, tot timpul sau pentru totdeauna.

Vezi ? De aceea nu-mi place Balzac, ma face sa ma retrag in camara mea ascunsa si trebuie sa nu uit nici de el Smile
Cat despre ulei, stii cum e. Cine o ia pe ulei, e gata.

Bieti lampagii, mai bine un panou solar Razz
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 21 Feb - 6:48

Laughing Laughing Laughing Mi-am descretit fruntea de dimineata. Mi-a placut si analogia cu rochiile rococo. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mar 21 Feb - 8:58

Cand realitatea ne apasa nu este indicat sa-l citim pe Balzac Cool , eu am incercat intr-o astfel de stare si a fost un esec total  Laughing ... dar cand mintea imi era deschisa si linistita precum Dunarea in aval de Tulcea am descoperit o cu totul alta lume  Smile  ...
De multe ori l-am comparat cu marii scriitori rusi ,Tolstoi , Dovstoievski ,  Solohov  ( ultimul mi s-a parut totusi mai citibil  Rolling Eyes  ) ... pentru un astfel de autor iti trebuie timp si liniste sa-l poti intelege , exact de ce nu dispunem multi dintre noi  ....

Parca o vad pe Pitu cum are sa ne ia de urechi pentru comentarii incompatibile cu topicul  Very Happy  ...

Spunea  Tolstoi : ''arta nu este, aşa cum cred filosofii, o manifestare a ideii de frumuseţe sau divinitate, nici expresia emoţiilor individuale sau producerea unor obiecte care să provoace plăcere, ci un mijloc de a-i uni pe oameni într-o comunitate a ideilor şi sentimentelor.'' .

Ma intreb  : ce arta uneste Pitu poate sa desparta ? thinking Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 21 Feb - 14:02

Din fericire, nu: noi nu suntem artisti! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 21 Feb - 23:22

Smile
Nu stiu, nu ma pricep Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Joi 23 Feb - 2:49

Daca inveti lectia acceptarii si intampini cu bucurie sfarsiturile din viata ta, vei descoperi ca sentimentul de goliciune pe care il aveai inainte se transforma intr-o pace sufleteasca imensa.

Eckhart Tolle


Mereu se sfarseste ceva, nu pentru ca am pierdut ci pentru ca a ajuns de tot. Apoi ne sfarsim si si noi. Toata viata, incet si de tot. bye
Uite ca m-am priceput totusi, macar un pic.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 24 Feb - 7:23

Asta e un citat care suna bine la prima vedere. Very Happy Dar cum as putea intampina sfarsiturile cu bucurie? Rolling Eyes Sentiment de goliciune inainte de ce? De sfarsit? Ca, daca l-am intampinat deja cu bucurie, ar trebui sa fie bine. Exclamation Sau e vorba de o acceptare a sfarsitului... intr-un final? O acceptare care vine cu timpul. Ca nu poate veni din prima, intai trebuie sa constientizezi ca s-a intamplat. Nu sa moara mama azi si eu sa fiu bucuroasa peste un minut. Sad Doamne fereste, ce exemplul am mai dat si eu... Eu as zice ca trebuie sa acceptam cele intamplate in viata, bune sau rele, sa ne invatam sa coabitam cu ele. Ei, nu neaparat cu bucurie (poate doar in cazul lucrurilor pozitive), dar macar cu suferinta mai putina, ca pe asta chiar n-o putem evita, oricat de bucurosi am fi. Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 24 Feb - 7:26

exemplu*, articulez si eu cand nu trebuie, nu ma lasa oamenii astia nici sa stau pe forum,ma tin de vorba, mama lor de rautati... Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Dum 26 Feb - 21:37

Un câine se ataşează la fel de puternic de un om bătrân ca de unul tânăr; nimeni nu dezaprobă. Uneori se întâmplă la fel cu o fată; asemenea dragoste se socoteşte iresponsabilă. Radu Tudoran

O, Doamne, dă Doamne! Cine e iresponsabil, fata sau moşu'? Să nu mai dăm vina tot pe dragoste! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Dum 26 Feb - 22:05

Nu cred sa fie nevoie sa constientizam si sa acceptam ceva ce nu exista.

Sfarsitul lumii e departe, sfarsitul Caii este de neperceput, sfarsitul nostru va fi o clipa oarecare.

Dupa ultima clipa traita nu va exista nimic din ce am constientizat si acceptat. Eu zic sa traim linistiti Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 27 Feb - 9:51

Linistiti sau nesimtiti, acelasi lucru. Laughing Eu nu pot. Constienta implica starea de constiinta. Si invers. Wink
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mier 1 Mar - 23:41

Con sau in, stiinta e la baza Smile
Si stii cine se lafaie de constiinciozitate. Cine nu constientizeaza Wink

Martisor insorit bye
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 18 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 50 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 34 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum